| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich w Nowym Roku!!

Przed chwilą znalazłem taki artykuł na onecie:
http://wiadomosci.onet.pl/1460841,1292,brunatna_wojna_dwoch_roz,kioskart.html

Ciekawe tam są dwie rzeczy:
1. Podczas powstania w getcie warszawskim z Niemcami walczyło 400 niemieckich dezerterów.
"...W kwietniu i maju 1943 roku nastąpiła zagłada getta. W pozwie do sądu Steidtmann tak opisał swą ówczesną działalność: "Mój batalion miał zapewnić odizolowanie getta od zewnątrz, a potem stłumić powstanie podjęte przez 400 niemieckich dezerterów".
W książce stanowiącej przedmiot sporu nic o tym wydarzeniu nie ma. Powstanie 400 niemieckich "dezerterów" w warszawskim getcie nie jest historykom znane. Jednak część powstańców walczących tam w kwietniu i maju nosiła niemieckie mundury....".

Ciekawy epizod drugowojenny. Może jakaś dyskusja w tej materii lub artykuł szerzej podejmujący temat w którymś z kolejnych wydań IOH.

2. Struktura organizacji niemieckiej policji.

"Fakty są następujące: od października 1942 roku Erich Steidtmann jako kapitan policji ochronnej (Schutzpolizei) dowodził w Warszawie 3. kompanią 53. batalionu policji (stanowiącego jednocześnie III batalion 22. pułku policji)."

Nie mając wiedzy, dotyczącej struktur tych formacji - to zdanie jest dla mnie niezrozumiałe. Czy ktoś może uprzejmie objaśnić, jak to działało?

Pozdrowienia!

Pią 04 Sty, 2008 14:42

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zajmiemy się tematem. potrwa to ale tak.

Sob 05 Sty, 2008 0:02

Powrót do góry
adrian007
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolego "Szponiasty"

Dziękuję za pozytywny odzew! Uśmiech

Chciałbym też jeszcze wyrazić swoją opinię w sprawie jednego z artykułów z "trzynastki".

Rzecz dotyczy „Oskarżenia o mord rytualny”.

Temat – jak przystało na IOH – ciekawy, pokazujący inne spojrzenie na naszą przeszłość. Według mojej opinii został jednak potraktowany zbyt jednostronnie, pozostawiając pewien niedosyt oraz pytania.
Autor koncentruje się na przypadkach oskarżeń Żydów o dokonywanie mordów rytualnych na dzieciach i pobieraniu ich krwi do własnych obrzędów. W każdym miejscu artykułu autor wyraźnie mówi o pomówieniach i bezzasadności oskarżeń. Nie neguję tego – ale w moim odczuciu to zdecydowanie za mało dla rzetelnego naświetlenia problemu.

Żydów oskarżano, że mordowali dzieci, potrzebując krwi na święto Pesach, występujące mniej więcej w okresie chrześcijańskiej Wielkanocy. Innymi słowy – raz do roku. Co więc w pozostałym okresie roku? Przez cały artykuł zastanawiałem się – jeśli nie Żydzi – to kto? Na końcu autor wyjaśnia przyczyny zgonów – jako nieszczęśliwe wypadki lub działanie zwyrodnialców, pedofilów itp. W porządku. Ale nie tłumaczy to faktu, dlaczego Żydów oskarżano tylko w okresie wiosennym? Czy latem, jesienią i zimą nie było tajemniczych zaginięć? Jak wyjaśniano te inne przypadki właśnie? Czy przy każdym zaginięcia dziecka oskarżano najpierw Żydów czy nie? Czy znane są przypadki oskarżenia Żyda i uniewinnienia z powodu znalezienia prawdziwego sprawcy lub chociażby wyjaśnienia okoliczności tragedii?

Dalej autor przytacza sprawy Andrzeja z Rinn oraz Szymona z Trydentu. Ten drugi został nawet patronem umęczonych. Jeżeli przypadki te były na tyle sławne – to z pewnością zachowała się spora dokumentacja ich dotycząca. A przede wszystkim: na pewno odnaleziono ciała. Ciekawi mnie – jaka była przyczyna ich śmierci i jak przebiegało śledztwo. Czy Żydów oskarżono od razu, czy też próbowano znaleźć różne wyjaśnienia tych mordów?

Następnie opisane są przypadki oskarżeń Żydów w Polsce. Autor wspomina, że zaczęły się wraz z migracją starozakonnych do Europy Środkowo-Wschodniej („W Rzeczpospolitej Szlacheckiej odbyły się 82 procesy, w których Żydom postawiono zarzut zabójstwa w celu pozyskania krwi”). Co to właściwie oznacza? Że wcześniej nie było podobnych zbrodni, czy też były, tylko przestano szukać prawdziwych sprawców, oskarżając Żydów? I skoro w 82 przypadkach o zbrodnie oskarżono Żydów, to w ilu przypadkach podobne oskarżenia dotyczyły nie-Żydów?

Na zakończenie.
Jestem daleki od stwierdzeń, że Żydzi uprawiali jakieś tajemnicze i krwawe praktyki.
W moim odczuciu w artykule brakuje równowagi. Są opisywane przypadki oskarżeń Żydów, lecz zabrakło włąśnie tej drugiej strony, pokazującej bezpodstawność i głupotę takich oskarżeń. Podsumowanie, w jednym zdaniu na końcu artykułu to właśnie trochę za mało.

Mam też nadzieję, że i ktoś będzie mógł odpowiedzieć na stawiane przeze mnie pytania.


Pozdrawiam Wszystkich, którzy doczytali tekst do końca Laughing Laughing Laughing

Wto 08 Sty, 2008 15:47

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I to jest problem , artykuł pierwotnie był na 20 stron , postaram się w późniejszym okresie umieścić go w całości w wersji elektronicznej.

Wto 08 Sty, 2008 15:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 Strona 19 z 19

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.