| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Półautomatyczny System Snajperski XM110 w Afganistanie

Wybaczcie - pozwoliłem sobie dosłownie przetłumaczyć amerykańską militarną nowomowę na polszczyznę (bo my już nie mamy zwykłych karabinów, my mamy "systemy" ;o) ).
Ale nie o tym miałem pisać...
Pierwsze XM110 trafiły do linii w Afganistanie.Zastępują karabiny M24, bardzo przez strzelców lubiane, na których wymianę przyszedł już jednak czas.Czy nowe karabiny będą równie cenione, jak poprzednie - czas pokaże.
Dla znających język angielski dołączam link do dość ciekawego artykułu:
http://www.army.mil/-news/2007/04/23/2803-snipers-in-afghanistan-receive-new-weapon/
Pozdrowienia
Grendel

Sro 25 Kwi, 2007 18:21

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w USA zamieniają snajperski karabin powtarzalny na karabin samopowtarzalny, a u nas odwrotnie. Dochodzę do wniosku, że aby taki karabin trafi do WP, musiał by przestać być modny w USA Wink Szkoda że u nas ciągle panuje "moda" na broń powtarzalną. Pozdrawiam. http://photos.imageevent.com/smglee/cltactical/SASS-1.jpg

Sro 25 Kwi, 2007 19:38

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety.
By trafić pojedynczy cel jednym strzałem na średnim dystansie (a do tego przeważnie jest stosowany), powtarzalny M24 nadaje się znakomicie.Niemniej - w Iraku i Afganistanie bardzo często trzeba było zwalczać cele grupowe na średnim dystansie.Do tego lepszy jest karabin samopowtarzalny.
O ile to, co się piszą o rozpraszaczu podmuchu jest prawdą, to chłopcy się ucieszą.

Z M24 dane mi było strzelać i bardzo mi ten karabin pasował.Z XM110 osobistej styczności póki co nie miałem.

Pozdrowienia
Grendel

Sro 25 Kwi, 2007 20:51

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wiesz, zawsze możemy z dumą powiedzieć, że nie ganiamy za modą i używamy oryginalnej broni. Zresztą co to za różnica, oczywiście tylko w snajperkach, czy jest powtarzalna czy samopowtarzalna i tak zanim się wyceluje i dostanie pozwolenie na strzał to trochę czasu minie. Z drugiej strony sampowtarzalny sam się przeładowuje i zawsze można strzelać do kogoś na bliskim dystansie.

Sro 25 Kwi, 2007 20:53

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Grendel"]
Cytat:
Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety.
Witam, i właśnie o to chodzi. Amerykanie porównali oba systemy i uznali, że bardziej przydatny jest karabin samopowtarzalny. Zapewne zdecydowała większa uniwersalność ( szybkostrzelność ) tego systemu. Poza tym Amerykanie uznali, za dodatkową zaletę M110, to że jest on podobny do standardowych karabinów M16. Snajper uzbrojony w ten karabin nie wyróżnia się spośród innych żołnierzy. Pozdrawiam.

Sro 25 Kwi, 2007 21:19

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To trochę nie tak.W US Army snajperzy są na kilku szczeblach operacyjnych.Największa ich liczba operuje na poziomie kompanii, a czasami nawet plutonu.Do ich zadań należy eliminacja innych snajperów (przeważnie - strzelców-samobójców) oraz celi operacyjnych na średnim i krótkim dystansie.I to właśnie dla nich przeznaczone są XM110 (jeszcze nie M110 - póki co, nie zostały zestandardyzowane).
Strzelcy wyborowi wyższych szczebli i jednostek specjalnych dysponują (i będą dysponować) inną bronią, bo są przeznaczeni do odmiennych zadań.
W Polsce, jak mi się zdaje, strzelcy wyborowi są jedynie w jednostkach specjalnych lub wydzielonych - mylę się?

Pozdrowienia
Grendel

Sro 25 Kwi, 2007 22:48

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Grendel"].
Cytat:
W Polsce, jak mi się zdaje, strzelcy wyborowi są jedynie w jednostkach specjalnych lub wydzielonych - mylę się?
Witam, w WP jeden żołnierz w plutonie dysponuje karabinem snajperskim. Pozdrawiam.

Sro 25 Kwi, 2007 23:21

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O.K.
Na tym poziomie nadal na wyposażeniu znajduje się SWD, który jest samopowtarzalnym karabinem wyborowym, czy mylę się?
Nie pamiętam, bym gdzieś czytał bądź słyszał o zakupie większej ilości nowych karabinów wyborowych.
Fińskie, powtarzalne SAKO dostały jednostki specjalne.Zakupiono jeszcze inne?Może przeoczyłem.
Chyba nie masz na myśli o Alex/Bor (swoją drogą - chętnie bym go wypróbował)?
Trzeba by tu rozgraniczyć pojęcia snajpera od strzelca wyborowego i broni dla nich.
Samopowtarzalne SWD ( i XM110 ) to typowa broń strzelców wyborowych, działających właśnie na poziomie plutonu bądź (np. czasami w USMC) nawet drużyny.
Karabiny wielkokalibrowe i powtarzalne to raczej broń strzelców wyborowych operujących z poziomu kompanijnego.
Broń snajperska to jeszcze inna para kaloszy.
Utrudnieniem tutaj jest fakt, ze w oficjalnej anglojęzycznej terminologii broni nie ma takiego rozróżnienia i wszystkie te karabiny są bronią snajperską.
W terminologii polskiej nie ma też zdaje się pojęcia snajper, a jedynie strzelec wyborowy.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 26 Kwi, 2007 0:39

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
O.K.

W terminologii polskiej nie ma też zdaje się pojęcia snajper, a jedynie strzelec wyborowy.
Pozdrowienia
Grendel

Z tego co pamiętam to jest tylko pojęcie "operator karabinu strzelca wyborowego" czy coś w tym stylu. Ah ta wojskowa terminologia Wink
A w naszej armii są SWD i SWD-M. Do tego SAKO- (Grom, 1 PSK, 6 PBD-Sz). Reszta (Tor/Bor) w ilościach szczątkowych (Tor -chyba 10 szt., Bor chyba tylko prototypy).

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 26 Kwi, 2007 11:37

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Strzelcy z Gromu mają nieco większą swobodę w wyborze broni, niż to etaty przewidują ;o)
Zdjęcia nie kłamią.
SAKO w większości są w Iraku, za wiele ich w końcu nie ma.Wielokrotnie mniej niż SWD.Więc ciężko mówić o preferowaniu przez MON broni samo-, czy tylko powtarzalnej.I nie ma co pisać o modzie - ponad 2/3 typów broni snajperskiej i wyborowej w produkcji to karabiny powtarzalne.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 26 Kwi, 2007 20:49

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W WP dominuje SWD SWD-M jest jak na lekarstwo. Według mnie nie ma co porównywać karabin powtarzalny z samopowtarzalnym, jak to już powiedział Grendel oba służą do czegoś innego. Według mnie w WP powinna być mniej więcej taka organizacja
-strzelec wyborowy na poziomie drużyny -uzbrojony w samopowtarzalny karabin 5,56x45mm
-snajper na poziome plutonu - samopowtarzalny karabin kalibru 7,62x51mm
-snajper na szczeblu kompanii-powtarzalny 7,62x51mm

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 26 Kwi, 2007 22:19

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:

-strzelec wyborowy na poziomie drużyny -uzbrojony w samopowtarzalny karabin 5,56x45mm

Jaką broń masz na myśli?Za wielu karabinów wyborowych w tym kalibrze się nie produkuje...Jedyny, jaki mogę sobie przypomnieć, to SIG Sauer (SG550?, G550?).Masz na myśli "dłuższą" wersję standardowego karabinka?Czy może typowy karabinek po "tuning'u" plus dodatki?
Lepszy byłby jakiś 7.62 x 51 mm.
Brodeur napisał:
-snajper na poziomie plutonu - samopowtarzalny karabin kalibru 7,62x51mm

Strzelec wyborowy.Snajperzy działają niezależnie, bądź w małych grupach i, jak wspominałem, to inna para kaloszy.
Kaliber O.K.
Brodeur napisał:
-snajper na szczeblu kompanii-powtarzalny 7,62x51mm

Również - strzelec wyborowy.
Tutaj preferowałbym oba rodzaje - powtarzalny i samopowtarzalny, najlepiej operujące w duecie - oba na mocniejszą amunicję - np. .338 Lupua Magnum, choć .300 Winchester Magnum też byłby O.K.
Swoją drogą - nie ułatwiałoby to zycia logistykom ;o)
Pozdrowienia
Grendel

Pią 27 Kwi, 2007 5:23

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na początku trzeba by sie zastanowić czy strzelec wyborowy to to samo co snajper?? Przyjmijmy że strzelec wyborowy to żołnierz działający z innymi żołnierzami w drużynie, plutonie. Posiadający broń która celnie likwiduje cele na długości ok 400, 500m.
Snajper, strzelec działający sam w ukryciu, lub z obserwatorem, Zdolny likwidować konkretne cele na długości ok 800, 900m

Strzelec wyborowy na poziomie drużyny powinien posiadać...... Beryla wyposażonego w dwujnóg, cięższą lufę i odpowiedni celownik optyczny. Broń ta nadała by sie do likwidowania celu na 400m. jedyny problem to rozwiązać sposób montowania celownika nad pokrywą komory zamkowej.

Strzelec na poziome plutonu mógł by być wyposażony w SWD-M niestety jest go jak na lekarstwo w WP. Z cięższą lufa, dwujnogiem i lepszy celownikiem jest bardzo celny.

Na poziomie kompani moglibyśmy mieć już snajpera. Wyposażonego w broń powtarzalną, a jaka to już nie problem. Dobrze rozwija sie BOR a na rynku pełno jest odpowiednich modeli.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 27 Kwi, 2007 11:02

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Strzelec wyborowy na poziomie drużyny powinien posiadać...... Beryla wyposażonego w dwujnóg, cięższą lufę i odpowiedni celownik optyczny.
Witam, oznacza to opracowanie nowej wersji Beryla, co na pewno tanie by nie było. Amerykanie do tego celu stosują zwykły M16 zaopatrzony w dwójnóg i dobry celownik.

Cytat:
Strzelec na poziome plutonu mógł by być wyposażony w SWD-M niestety jest go jak na lekarstwo w WP.
Jak dobrze pamiętam całe 20 sztuk. Uśmiech

Cytat:
Na poziomie kompani moglibyśmy mieć już snajpera. Wyposażonego w broń powtarzalną, a jaka to już nie problem.
Według mnie lepiej i taniej jest wprowadzić jeden samopowtarzalny karabin snajperski, na poziome plutony i kompani. Pozdrawiam.

Nie 29 Kwi, 2007 20:06

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Jak dobrze pamiętam całe 20 sztuk. Uśmiech


Z tego co mi kołacze w głowie coś koło 30 szt. dla wojska i drugie tyle dla MSW.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 29 Kwi, 2007 21:22

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Cytat:
Strzelec wyborowy na poziomie drużyny powinien posiadać...... Beryla wyposażonego w dwujnóg, cięższą lufę i odpowiedni celownik optyczny.
Witam, oznacza to opracowanie nowej wersji Beryla, co na pewno tanie by nie było. Amerykanie do tego celu stosują zwykły M16 zaopatrzony w dwójnóg i dobry celownik.


Mylisz sie, wystarczy tylko zastosować cięższą lufę, oraz dodać dwujnóg. Problem z zastosowanie celownika polega na zachowaniu ustawień. Jak wiemy by wyczyścić Beryla trzeba zdjąć celownik, co prowadzi do ponownego nastawienia celownika po złożeniu broni. Przestrzeliwanie broni po każdym czyszczeniu jest dość kłopotliwe.

Robert05 napisał:
Cytat:
Na poziomie kompani moglibyśmy mieć już snajpera. Wyposażonego w broń powtarzalną, a jaka to już nie problem.
Według mnie lepiej i taniej jest wprowadzić jeden samopowtarzalny karabin snajperski, na poziome plutony i kompani. Pozdrawiam.

Ja uważam inaczej. Na poziome plutonu mamy strzelca wyborowego, na poziomie kompani snajpera(najlepszy układ). Snajper strzela na dalsze odległości, potrzebuje broni bardziej celnej. Przy broni samopowtarzalnej mamy wiele elementów ruchomych które zmieniają swoje położenia podczas strzału. Swym ruchem(w większym lub mniejszym stopniu) mogą doprowadzić do rozkalibrowania celownika, broni podczas wystrzału jest trudniejsza do utrzymania. Przy strzałach na odległość 800, 900m szybkość oddawanych strzałów nie jest tak ważna, tu liczy sie jeden celny strzał. Co do plutonu, strzelec wyborowy swym ogniem może skutecznie ochraniać pluton wykonujący swoje zadanie, tu już rolę odgrywa szybkość oddawanych strzałów.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 29 Kwi, 2007 22:28

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
wystarczy tylko zastosować cięższą lufę
Witam, zmiana lufy w broni, która posiada lufę nie wymienną, jest poważna ingerencją w jej strukturę. Poza tym sądzę że pod pojęciem " ciężka lufa " rozumiesz "lufę pływającą", która obecnie jest standardem w broni wyborowej. Zastosowanie takiej lufy oznacza przekonstruowanie całej przedniej części Beryla. Co niestety nie jest, ani proste ani tanie. A nawet zastosowanie takiej lufy, nie uczyni z Beryla dobrej broni wyborowej z powodu o którym już wspomniałeś.

Cytat:
Ja uważam inaczej. Na poziome plutonu mamy strzelca wyborowego, na poziomie kompani snajpera(najlepszy układ).
To jest tzw. układ idealny, jednak w praktyce on nie występuje. W której armii są 3 różne karabiny snajperskie na poziomie kompanii? WP na taki eksperyment zdecydowanie nie stać.

Wracając do karabinu SWD-M to w Wilkipedii, występuje liczba ok. 70 sztuk. Podane jest również źródło, tak sie skład że mam do niego dostęp i niestety w tym źródle nie ma wzmianki o tych 70 sztukach Wink Pozdrawiam.

Pon 30 Kwi, 2007 23:36

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Cytat:
wystarczy tylko zastosować cięższą lufę
Witam, zmiana lufy w broni, która posiada lufę nie wymienną, jest poważna ingerencją w jej strukturę. Poza tym sądzę że pod pojęciem " ciężka lufa " rozumiesz "lufę pływającą", która obecnie jest standardem w broni wyborowej. Zastosowanie takiej lufy oznacza przekonstruowanie całej przedniej części Beryla. Co niestety nie jest, ani proste ani tanie. A nawet zastosowanie takiej lufy, nie uczyni z Beryla dobrej broni wyborowej z powodu o którym już wspomniałeś.


Możesz mi wyjaśnić po co stosować pływającą lufę w broni której zadaniem jest rażenie celów na odległość nie większą niż 400m?? Pisałem już że taki Beryl był by na poziomie drużyny, dzięki temu strzelec zapewnił by skuteczną ochronę drużynie. To ma być broń dla strzelca wyborowego nie snajpera.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Wto 01 Maj, 2007 10:45

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko, że snajper i strzelec wyborowy to tak naprawdę to samo. O tu jest to napisane:
Cytat:
Strzelec wyborowy lub inaczej snajper (od ang. snipe - strzelać z ukrycia) to żołnierz lub członek innej uzbrojonej formacji wyszkolony w precyzyjnym strzelaniu na dużą odległość, obserwacji i maskowaniu. Uzbrojenie strzelca wyborowego stanowi karabin wyborowy, specjalnie wyselekcjonowana broń wyposażona w celownik optyczny, noktowizor lub inny celownik umożliwiający celne strzelanie na duże odległości. Zadaniem strzelca wyborowego na polu walki jest eliminowanie ważnych celów pojawiających się w krótkim czasie. Mogą nimi być strzelcy wyborowi wroga, łącznicy, obsługa broni ciężkiej (karabiny maszynowe, działa, moździerze), załogi pojazdów pancernych uszkodzonych na polu walki, dowódcy.

Może chodzi ci o snajperów szturmowych (nie wiem do końca jak to się nazywa).
A do obrony plutonu i na małe odległości można użyć Steyr AUG, albo HK G 36, ale ten drugi może być trochę za drogi.

Wto 01 Maj, 2007 11:32

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Możesz mi wyjaśnić po co stosować pływającą lufę w broni której zadaniem jest rażenie celów na odległość nie większą niż 400m??
Witam, oczywiście dla zwiększenia celności. Mam rozumieć, że chciałbyś wyposażyć Beryla w " cięższą lufę" która zwiększy jego celność, a jednocześnie zamontować ją w sposób, który tą celność zmniejsza? Pozdrawiam.

Wto 01 Maj, 2007 17:15

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, oznacza to opracowanie nowej wersji Beryla, co na pewno tanie by nie było. Amerykanie do tego celu stosują zwykły M16 zaopatrzony w dwójnóg i dobry celownik.


Trochę poszperałem po książkach i okazało sie że M16 także, stosowane w drużynie dla strzelca wyborowego, posiadają cięższą lufę+dwójnóg i celownik. Nie wszystkie M16 stosowane w tej roli posiadają cięższą lufę jednak jest ona stosowana i to często.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 04 Maj, 2007 8:36

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Brodeur"]

Cytat:
Trochę poszperałem po książkach i okazało sie że M16 także, stosowane w drużynie dla strzelca wyborowego, posiadają cięższą lufę+dwójnóg i celownik. Nie wszystkie M16 stosowane w tej roli posiadają cięższą lufę jednak jest ona stosowana i to często.
Witam, niestety nie słyszałem nic o wyborowej wersji M16 zaopatrzonej w ciężką lufę, czy mógłbyś coś więcej o tym karabinie napisać. Jedyną wersją zaopatrzoną w ciężką lufę jaką znam, był prototyp M16 w wersji erkaemowej, ale nie został przyjęty do uzbrojenia. Pozdrawiam.

Pią 04 Maj, 2007 18:35

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

M16 HBAR odpadł w konkursie na SAW (Squad Automatic Weapon) - wygrał wtedy FN Minimi, który otrzymał nazwę M249.
Z HBAR strzelałem wielokrotnie, bo duża część, o ile nie większość sprzedawanych na rynku cywilnym pochodnych AR-15 ma ciężką lufę.
Zdecydowanie NIE JEST TO broń wyborowa.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 04 Maj, 2007 22:04

Powrót do góry
Nemo5576
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 125
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Wracając do karabinu SWD-M to w Wilkipedii, występuje liczba ok. 70 sztuk. Podane jest również źródło, tak sie skład że mam do niego dostęp i niestety w tym źródle nie ma wzmianki o tych 70 sztukach Wink Pozdrawiam.


W razie wątpliwości wstawiaj do artykułów zaraz po jakimś wątpliwym fragmencie szablon {{fakt}}. To akurat jakiś niedopilnowany ipek wpisał (dokładnie 83.17.152.226). A z tego co znalazłem powstały dwie partie prototypowe po 10 szt. plus jedna próbna 30 szt.

Sob 05 Maj, 2007 10:30

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja o tych 70 szt. na wikipedii nic nie znalazłem Razz . Ale według ip ten niedopilnowany ktoś jest z gliwic Mr. Green

Sob 05 Maj, 2007 17:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.