| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oberst Prymas
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 260
Skąd: Świebodzice
Archiwum: Iks :)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie obozy koncentracyjne?

Witam. Jestem po lekturze przedruku artykułu z Angory o polskich obozach dla jeńców wojennych w wojnie Polsko-bolszewickiej. W owym artykule jest napisane, że niby to w tych obozach zginęło blisko 80 tys. jeńców rosyjskich. Przytoczono tu głównie 2 obozy. W Strzałkowie i Tucholi. Niepokoją mnie także 2 zdania: "Generał Sikorski (nawiasem mówiąc przyszły premier Polski) rozkazał rozstrzelać za pomocą karabinów maszynowych 300 rosyjskich jeńców" oraz "Generał Piasecki wydał rozkaz, by rosyjskich żołnierzy nie brać do niewoli". A jakie jest wasze zdanie na ten dość kontrowersyjny temat?

Pon 23 Kwi, 2007 19:16

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeńców rozstrzelano bodajże 200 na podstawie wyroku Sądu Wojennego. Wszyscy pochodzili z III Korpusu Konnego, która zasłynęła z mordów i gwałtów w Toruniu. Jeńcy umierali z powodu głodu i chorób. Polska sama dźwigała się ze zniszczeń, a tu jeszcze doszło 80-90 tysięcy gęb do wyżywienia (wg danych polskich)- zmarło ok. 20 tys. Brutalne, ale po prostu ilośc jeńców przerosła możliwości kraju.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 23 Kwi, 2007 20:57

Powrót do góry
Imperator
Chorąży

Chorąży





Posty: 166
Skąd: Biała Podlaska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekaw jestem kto był autorem tego artykulu i jaki miał w nim interes.Opluwaniu historii mówimy nie Evil or Very Mad

Pon 23 Kwi, 2007 22:11

Powrót do góry
DOMARASC
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 592
Skąd: Sztutowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Imperator napisał:
Ciekaw jestem kto był autorem tego artykulu i jaki miał w nim interes.Opluwaniu historii mówimy nie Evil or Very Mad



Ta Angora chyba to coś w stylu NIE Urbana. Mogę się mylić, bo gazety tej nigdy nie czytałem, ale jak widzę dużo chyba nie straciłem.

Pon 23 Kwi, 2007 22:15

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podaj tytuł artykułu albo link. Zależy jaki był kontekst artykułu.
Spokojnie "Angora" przedrukowauje artykuły z innych gazet (podając źródło). Podejrzewam , że jest to przedruk artykułu z Konsomolskiej Prawdy, na temat Euro 2012 Wink . Bo dane w artykule sa rosyjskie.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 23 Kwi, 2007 22:16

Powrót do góry
successor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Podaj tytuł artykułu albo link. Zależy jaki był kontekst artykułu.
Spokojnie "Angora" przedrukowauje artykuły z innych gazet (podając źródło). Podejrzewam , że jest to przedruk artykułu z Konsomolskiej Prawdy, na temat Euro 2012 Wink . Bo dane w artykule sa rosyjskie.

brawo, prawie trafiłeś
nezawisimaja gazeta, Rosja, 10-04-2007, autor: Piotr Pospiełow

Pon 23 Kwi, 2007 22:52

Powrót do góry
Oberst Prymas
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 260
Skąd: Świebodzice
Archiwum: Iks :)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

successor napisał:
maxikasek napisał:
Podaj tytuł artykułu albo link. Zależy jaki był kontekst artykułu.
Spokojnie "Angora" przedrukowauje artykuły z innych gazet (podając źródło). Podejrzewam , że jest to przedruk artykułu z Konsomolskiej Prawdy, na temat Euro 2012 Wink . Bo dane w artykule sa rosyjskie.

brawo, prawie trafiłeś
nezawisimaja gazeta, Rosja, 10-04-2007, autor: Piotr Pospiełow



No właśnie. Uśmiech

Wto 24 Kwi, 2007 12:30

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ciekaw jestem kto był autorem tego artykulu i jaki miał w nim interes.Opluwaniu historii mówimy nie Evil or Very Mad


Cytat:
Ta Angora chyba to coś w stylu NIE Urbana. Mogę się mylić, bo gazety tej nigdy nie czytałem, ale jak widzę dużo chyba nie straciłem.


Czyli o Polsce i Polakach albo dobrze albo wcale?

P.S. Angora jako przegląd prasy krajowej (i w skromnym zakresie zagranicznej; tutaj raczej Forum polecam) warta jest czytania. Choćby po to by móc wypowiadać się na tematy, o których coś się wie...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 24 Kwi, 2007 12:47

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Choćby po to by móc wypowiadać się na tematy, o których coś się wie...

I dowiedzieć się o nich więcej :)

Wto 24 Kwi, 2007 15:43

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, ten temat w Rosji pełni funkcję "antykatynia", został wymyślony przez nich dla równowagi. Co sie tyczy nazwy "polskie obozy koncentracyjne" to jest całkiem współczesna. Należy również pamiętać, że w Rosji większość prasy, należy do Kremla lub prokremlowskich oligarchów ( innych tam nie ma Wink ) i realizuje politykę władz. IT na Twoje pytanie odpowiem: wcale. Pozdrawiam.

Wto 24 Kwi, 2007 16:58

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak, typowa Ruska propaganda Smutny

Wto 24 Kwi, 2007 17:56

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie można tego tak komentować. Jeżeli zginęli ludzie odpowiedzialni za gwałty i rabunki - to istotnie należała im się kula w łeb. Ale jeżeli doszło do uśmiercenia niewinnych ludzi (sam fakt że byli jeńcami nie przesądza o karze śmierci), to należy pozwolić Rosjanom to zbadać. Gdyby okazało się to prawdą, uderzmy się w pierś i przeprośmy. Nic to nas nie będzie kosztować, ale może wtedy wschodni brat weźmie sobie nasze postępowanie do serca i ułatwi badanie Katynia.

Wto 24 Kwi, 2007 19:30

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obawiam się, że w tym wypadku (tych 200 jeńców) zastosowano odpowiedzialność zbiorową. Rozwalono wszystkich, którzy należeli do tej jednostki ( albo zastosowano starą zasadę dziesiątkowania). Nie sądzę aby ktoś prowadził rzetelne śledztwo, bo i jak? Zresztą to były inne czasy, inne prawa. Pamiętaj, że Niemcy rozwalający belgijskich cywilów walczących z ich armią w 1914 roku robili to w świetle prawa.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 24 Kwi, 2007 20:45

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jak już napisał maxikasek zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu wojennego. Skazano ich za wymordowanie kilkuset polskich jeńców wojennych, chyba z 49 pp. Problem polega na tym, że w tym artykule, nie ma o tym ani słowa. Zamiast tego jest stwierdzenie, że zostali rozstrzelania na rozkaz gen Sikorskiego. Celowe działanie, czy niewiedza autora artykułu? Podejrzewam, że to taki dziennikarz który jednego dnia pisze artykuł o "polskich obozach koncentracyjnych" a następnego o powiększaniu piersi. Wink A ci sie tyczy ułatwienia w sprawie Katynia, to kolego jesteś niepoprawnym optymistom. Pozdrawiam.

Wto 24 Kwi, 2007 20:50

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Obawiam się, że w tym wypadku (tych 200 jeńców) zastosowano odpowiedzialność zbiorową. Rozwalono wszystkich, którzy należeli do tej jednostki ( albo zastosowano starą zasadę dziesiątkowania). Nie sądzę aby ktoś prowadził rzetelne śledztwo, bo i jak? Zresztą to były inne czasy, inne prawa. Pamiętaj, że Niemcy rozwalający belgijskich cywilów walczących z ich armią w 1914 roku robili to w świetle prawa.

Odpowiedzialność zbiorowa jak najbardziej, to byli Czerwoni Kozacy Gaja. Legenda głosi, że jeden ze skazanych został rozpoznany jako ten, który nie zabił naszego, choć mógł. Ale to nie w wyniku żadnego śledztwa, tylko któryś z naszych go rozpoznał prowadzonego na egzekucję.

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Wto 24 Kwi, 2007 22:40

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Temat obozów dla jenców radzieckich z czasów wojny polsko-radzieckiej jest od czasu do czasu podnoszony przez niektórych Rosjan jako próba "usprawiedliwienia" zbrodni katyńskiej. Jak było z tymi obozami, w tym w Kaliszu i Tucholi? Ilu ludzi w nich zginęło i dlaczego? Słyszałem że ponad 63 tysiące ?! Czy są jakieś rzetelne opracowania na ten temat? Question
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Czw 03 Maj, 2007 18:21

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem na ile wiarygodne dane polskie, ale prawda pewnie leży gdzieś pośrodku. Polacy potwierdzają ok. 80-90 tys. jeńców, z czego 20 tys. zmarło w niewoli. Rosjanie bodajże 200 tys. jeńców, z czego 80 tys. zmarło. Polacy opieraja się na istniejących dokumentach, na ile przetrwało ich- nie wiem. Rosjanie pewnie na zeznaniach byłych jeńców i dorzucili do tej liczby liczbę zaginionych. Myślę , że bliższa prawdy jest strona polska.
Nie jestem ekspertem, przeczytałem tylko dwie czy trzy ogólnie traktujące o tej wojnie książki, ale moim zdaniem liczba miliona żołnierzy AC walczących na froncie polskim jest zawyżona, więc i liczba 200 tys. jeńców jest nierealna. Spora część armii Tuchaczewskiego wymknęła się do Prus Wschodnich, do tego pewnie "niechęć" żołnierzy polskich do brania jeńców wogóle (po wyzwoleniu kilku miejscowości), a i brak możliwości brania jeńców przez podjazdy konne (szarpały przeciwnika, więc nie miały czasu zajmować się jeńcami- a wypuścić to mamy gotowe bandy maruderów).

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 03 Maj, 2007 21:14

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="maxikasek"]
Cytat:
Polacy potwierdzają ok. 80-90 tys. jeńców, z czego 20 tys. zmarło w niewoli.
Witam, nie wiesz przypadkiem jakie były przyczyny zgonów tych 20 tys. jeńców. Spotkałem się z opinia, że zdecydowana większość zmarła na tyfus i czerwonkę, których epidemie panowały w obozach jenieckich. Pozdrawiam.

Czw 03 Maj, 2007 21:53

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla mnie ta gazeta to szmatławiec o oczywistych inklinacjach. Artykuły zawarte w tej...gazecie są tendencyjne. Nie odczuwam żadnego dyskomfortu, że zlikwidowano iluś tam kozaków, którzy mordowali, gwałcili i plądrowali. P.S. już za sam gwałt karałbym kulą w łeb albo jeszcze lepiej pętlą
_________________
Imię jego 40 i 4...

Czw 03 Maj, 2007 23:06

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeliby Polacy gwałcili, to też?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Pią 04 Maj, 2007 6:36

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawo powinno być równe dla wszystkich

Pią 04 Maj, 2007 11:31

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponury napisał:
Jeżeliby Polacy gwałcili, to też?


Oczywiście, zbrodnie dokonane na cywilach powinny być surowo i bezwzględnie karane... Narodowość nie ma tu nic do rzeczy...

_________________
Imię jego 40 i 4...

Pią 04 Maj, 2007 14:08

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

RObert to było głównie choroby, wynikłe z niedożywienia i kiepskiej higieny. Do tego pewnie część umarła z ran, pomoc lekarska też mogła być niedostateczna. Poza tym jednym przykładem nie słyszałem o żadnych egzekucjach.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 04 Maj, 2007 20:23

Powrót do góry
stanisław skalski
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 15
Skąd: sokołów podlaski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GENERAŁ SIKORSKI WYDAŁ ROZKAZU ZABICIA TYCH JEńCÓW TYLKO DLA TEGO, ŻE WYKAZALI SIę NIEZWYKŁ? BRUTALNOŚCI? WOBEC POLSKIEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ

Sob 28 Lip, 2007 19:39

Powrót do góry
jerzyn123
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie obozy koncentracyjne.

Jednak jakis czas temu historycy polscy zaprosili rosyjskich kolegow do przejrzenia polskich archiwow i zachowanych w nich dokumentow obozowych. Rosjanie nie przyjeli zaproszenia. UMK w Toruniu ma kilka publikacji dot. obozow jenieckich z okresu I WS i pozniejszych.
Jency, czesto wycienczeni i ranni mieli taka opieke na jaka panstwo moglo sobie pozwolic. Niski poziom higieny byl przyczyna epidemii. To rany i epidemie powodowaly, ze jency umierali. Warunki, w ktorych mieszkali nie byly najlepsze i pomimo to wielu z tych jencow osiedlalo sie i zylo w Polsce. Znam przyklad woznego w szkole w Byslawiu, bylego bialego oficera, zolnierza armii czerwonej, ktory po przejsciu obozu w Rudzkim Moscie caly okres miedzywojenny mieszkal z Polakami. Do czerwonych nie chcial wrocic.
P.S> Przepraszam ale nie wiem jak na kompie wlaczyc polskie czcionki.

Pon 14 Kwi, 2008 1:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.