| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kotlina Kłodzka, Kudowa

Witam,
zwracam sie do forumowiczów (może są i jacyś miejscowi?) z prośbą o informacje o ciekawych miejscach w wymienionej przeze mnie okolicy. Czy były tam jakieś obozy? Może bunkry? Aha, kłopot jest taki, że miejsce to musi nadawać się do zabrania staruszków Wyluzowany
Wystarczy, że rzucicie nazwy, resztę już doszukam, ale jeżeli ktoś się podzieli informacjami to ma u mnie Piwo

Sro 18 Kwi, 2007 20:37

Powrót do góry
dzwonek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.W okolicy Kudowy najbliższe bunkry znajdują sie w Czechach, ale za to znajdował sie obóz pracy.Jeden na obecnym targu przy głównej a drugi w Karłowie.Tam gdzie było KZPB była fabryka części do samolotów i motorów.Pozdrawiam Bardzo szczęśliwy

PS.Kiedy moge liczyś na Piwo

Czw 19 Kwi, 2007 6:52

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, jak widać już po wyjeździe. Byłem w Kłodzku, tam winno się otworzyć do zwiedzania całą twierdzę.
Interesuje mnie natomiast inna rzecz - Fort Karola, znajdujący się w okolicach Szczelińca. Byłem tam, ale brakuje jakiejkolwiek tabliczki informacyjnej. Czy tam istniały jakieś zabudowania (ślady widać)? Pozdrawiam

PS Kudowa ładna jest Wyluzowany

Nie 13 Maj, 2007 13:57

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesli jestes zmotoryzowany to polecam wycieczke do wsi Konradow, a w zasadzie do opuszczonej wsi lezacej za Konradowem. Musisz jechac droga na Ladek i zaraz za Trzebieszowicami jest zjazd w prawo do Konradowa. Wies mozesz o...c bo poza nieciekawym palacem jest raczej smetna. Gdy zacznie sie konczyc asfalt jedziesz dalej trzymajac sie lewej strony. Wlasnie z tej strony natkniesz sie na widokowo piekny kamieniolom oraz stare poniemieckie, betonowe wapienniki. Bardzo ciekawe i intrygujace miejsce. Jadac dalej, na rozwidleniu drog skrecasz w lewo i dojedziesz do opuszczonej wsi Rogóżka. Widokowy cud. W okolicy jest kilka jaskin. Przy koncu tej wsi jest przelecz "Pod Chlopkiem" skad masz fajny widok na Stronie Slaskie i dalej Ladek. Jesli masz cos w rodzaju Patrola czy Pathfindera to mozesz jechac dalej do tych miast. Wycieczka ciekawa i romantyczna pod warunkiem dobrej pogody. W okolicy Kudowy masz fajny zamek i palac w Scinawce Gornej (Sarny), w Scinawce Sredniej jest "Zamek Kapitanowo" wygladajacy z zewnatrz nieciekawie ale w srodku sa calkiem spore resztki bardzo satrej zabudowy. Wlasciciel oprowadza i opowiada bajki. Fortyfikacje to niestety masz po czeskiej stronie w Nachodzie. Zaraz po granicy musisz szukac po prawej stronie na gorkach. A wogole to mapy "Planu" powinny wszystko pokazac co sie tam oglada. Blisko masz tez palac w Bozkowie (Disneyland) i twierdze srebrnogorska, ze o Gorach Sowich nie wspomne. Wszystko to w zasiegu niecalej godziny z Klodzka czy Kudowy.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska


Ostatnio zmieniony przez krecio dnia Nie 13 Maj, 2007 17:55, w całości zmieniany 1 raz

Nie 13 Maj, 2007 17:52

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O, kurcze Embarassed Embarassed Embarassed
Nie zauwazylem daty... Ale nastepnym razem masz gotowca Piwo

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 13 Maj, 2007 17:54

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Srebrna Góra- fort z XVIII wieku, jeśli to by Cię interesowało, twierdza w Kłodzku. Trochę dalej od Kotliny Kłodzkiej znajduje się obóz koncetracyjny Gross- Rosen w miejscowości Rogóźnica w gminie Strzegom, można zatrzymać się tam "po drodze".

Sob 19 Maj, 2007 16:44

Powrót do góry
Bolo
Schütze

Schütze





Posty: 12
Skąd: Oława
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fort Karola kolo Strzelinca?
Fort Karola znajduje sie po lewej stronie drogi szutrowej z Polanicy (Sokołówka) do Zieleńca.
Niewiele tam zostalo. Nie ma tabliczki. Trzeba szukac w lesie. Jesli bedziesz mial dokladna mape ziemi klodzkiej to trafisz na "czuja".
Pozatym jest kilka jeszcze fortow. Mozna je obejzec, ale zasiegnij jezyka u miejscowych czy nie zapadly sie pod ziemia.
Ja sie juz nacialem Uśmiech

Pozdrawiam Bolo Mr. Green

_________________
PIWO TO MOJE PALIWO

Pią 31 Sie, 2007 23:30

Powrót do góry
Bolo
Schütze

Schütze





Posty: 12
Skąd: Oława
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sandra napisał:
Srebrna Góra- fort z XVIII wieku, jeśli to by Cię interesowało, twierdza w Kłodzku. Trochę dalej od Kotliny Kłodzkiej znajduje się obóz koncetracyjny Gross- Rosen w miejscowości Rogóźnica w gminie Strzegom, można zatrzymać się tam "po drodze".


Okoloce Walbrzycha wogole obfituja w tego rodzaju zabytki.
Rzeczka, Osowka, Wlodaz i inne sztolnie. Pozatym zamki z Grodnem na czele. O nocleg nie ma co sie martwic, w kazdej miejscowosci cos sie znajdzie.

_________________
PIWO TO MOJE PALIWO

Pią 31 Sie, 2007 23:40

Powrót do góry
Daroslawek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W samym Wałbrzychu jest kilka ciekawych miejsc. polecam Wzgórze Mauzoleum.
Za tydzień będe w okolicy Lądka Zdrój dokładnie w Starej Morawie wybiorę się w polecane miejsce za Konradów.
Pozdrawiam Daro
Bardzo szczęśliwy

Sob 01 Wrz, 2007 12:15

Powrót do góry
kazet-kz
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
...Interesuje mnie natomiast inna rzecz - Fort Karola, znajdujący się w okolicach Szczelińca. Byłem tam, ale brakuje jakiejkolwiek tabliczki informacyjnej. Czy tam istniały jakieś zabudowania (ślady widać)?...


Bolo napisał:
Fort Karola kolo Strzelinca?
Fort Karola znajduje sie po lewej stronie drogi szutrowej z Polanicy (Sokołówka) do Zieleńca...


Patrząc po datach temat już pewnie nie jest aktualny, ale może komuś w przyszłości się przyda.
Nie wiem gdzie znajduje się ów Fort Karola opisywany przez Bola, ale z pewnością w okolicach Szczelińca (Karłów, góry Stołowe) takowy się znajduje. Mieści się na górze Ptak i majestatycznie króluje nad Lisią Przełęczą (po przeciwnej stronie przełęczy znajdują się Białe Skały i obok góra Narożnik z symboliczną tablicą na szczycie upamiętniającą zastrzelonych tam studentów w 1997 roku).
Faktycznie tabliczek informacyjnych brakuje, ale sprawne oko zauważy w pobliżu Fortu Karola (po)niemiecki drogowskaz wykuty w skale. Budowa jego rozpoczęła się w 1790 roku. Wg Stanisława Góry "Z dziejów Szczelińca i Karłowa" budowa fortu została zakończona, natomiast inne źródła mówią, że ze względu na zmianę sytuacji politycznej nie została skończona. W każdym bądź razie Fort funkcjonował dla ochrony przejścia przez Lisią Przełęcz podczas toczących się wojen między królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem II, a cesarstwem austriackim (wojny te zwano śliwkowymi lub kartoflowymi ze względu na jesienna porę roku ataków wojsk nieprzyjacielskich podczas zbiorów). W skład załogi Fortu wchodzili: jeden podoficer, dwunastu żołnierzy i jedno działo. W XIX wieku wojsko opuściło to miejsce (brak przekazów opisujących dokładną datę). Obecnie jak sam zauważyłeś jest to ruina. Pozostało tylko półokrągła brama wejściowa i schody biegnące na taras obserwacyjny. Przed schodami stoi także kamienny postument z zaznaczonymi stronami świata.

Sro 21 Lis, 2007 0:07

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik





Posty: 711
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem na Forcie Karola wiele lat temu. rzeczywiście wygląda jak opisał Kazet-kz.O ile dobrze pamiętam,to w okolicy fortu biegnie taka hm...droga? pochylnia? ułożona z kształtek kamiennych coś jak płytkie koryta szerokości kilkadziesiąt cm,dość stroma.Wie ktoś co to i po co?Do wtaczania armat czy sprzętu i zaopatrzenia na jakiś wózkach Question Rolling Eyes PZDR

Sro 21 Lis, 2007 1:15

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jak kazet-kz napisał, fort Karola znajduje się niepodal Karłowa na górze Ptak. Prace fortyfikacyjne, związane z jego powstaniem, prowadził pruski major Bonaventura von Rauch.

Fort, który ma na myśli Bolo, to zapewne ruiny fortu Blokhauz. Oprócz tego jest jeszcze Fort Wilhelma w Górach Bystrzyckich. Wszystkie 3 w/w obiekty fortyfikacyjne wzniesiono w 1790 r.

Jako ciekawostkę podam fakt, iż podczas prac przy forcie Karola uprzystępniono do zwiedzania Szczeliniec Wielki (który w tymże 1790 r., dokładniej zaś - 10 VIII, zwiedził pruski monarcha Fryderyk Wilhelm II z dworem, a pod koniec tego miesiąca zajwił się tam "książę poetów" - Johann Wolfgang Goethe), a ordynansem majora von Raucha był kilkunastoletni wówczas chłopak - Franz Pabel, późniejszy sołtys Karłowa i prawdopodobnie pierwszy mianowany urzędowo w Europie przewodnik górski (1813 r.). Były zresztą projekty, by szczyt Szczelińca też ufortyfikować - to by dopiero była twierdza Exclamation Zszokowany

PS Zdjęcia 3 fortów w Kotlinie Kłodzkiej, o których była mowa powyżej, są do obejrzenia na wikipedii Bardzo szczęśliwy
PS 2 Zainteresowanych dziejami turystyki sudeckiej przed 1945 r. odsyłam do bardzo ciekawej pracy Tomasza Przerwy pt. "Wędrówka po Sudetach. Szkice z dziejów turystyki śląskiej przed 1945 r.", Wrocław 2005 (Wydawnictwo GAJT). Szczególnie interesujący, w świetle omawianego w tym wątku tematu, jest VII rozdział z tej książki, zatytułowany "Szczeliniec Wielki, meandry udostępniania gór" (s. 123-142).

Pią 23 Lis, 2007 17:55

Powrót do góry
klemenko
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A w Żelaźnie jest coś ciekawego?

Pon 26 Lis, 2007 20:57

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

klemenko napisał:
A w Żelaźnie jest coś ciekawego?


Zobacz sobie http://www.slaskiezamki.pl/gallery/klodzki/index.htm#120

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Wto 27 Lis, 2007 9:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.