| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oberst Prymas
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 260
Skąd: Świebodzice
Archiwum: Iks :)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czechosłowacja

Mam pytanie. Czemu Czesi nie podjeli próby obrony swojego terytorium przed zajęciem Niemców? Po prostu tego nie mogę zrozumieć czemu mimo umocnień na granicy(które i tak oddali na początku) i w miarę dobrych pozycji obronnych(góry-niezbyt wysokich ale jednak) się po prostu poddani.

Sro 04 Kwi, 2007 17:35

Powrót do góry
Militari
Прапорщик

Прапорщик




Posty: 174
Skąd: Głogów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PRIMO
umocnienia nie były skończone
SECUNDO
czecho-słowacy nie znali wroga i ulegli zastraszeniu (zbombardowanie Pragi)
TERTIO
kiedy doszło do ich pierwszego "rozbioru" czechosłowacja była skłócona w ogóle w rozsypce

_________________
"Kiedy Stalin mówi tańcz ,mądry człowiek tańczy."
-Nikita Chruszczow
"Khrushchev Remembers"

Pią 04 Maj, 2007 14:35

Powrót do góry
Oberst Prymas
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 260
Skąd: Świebodzice
Archiwum: Iks :)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Militari napisał:


SECUNDO
czecho-słowacy nie znali wroga i ulegli zastraszeniu (zbombardowanie Pragi)



Bombardowanie Pragi? Pierwsze słyszę. Możesz powiedzieć o tym coś więcej? Zszokowany

Pią 04 Maj, 2007 21:18

Powrót do góry
Militari
Прапорщик

Прапорщик




Posty: 174
Skąd: Głogów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemcy zagrozili czecho-słowakom bombardowaniem Pragi
_________________
"Kiedy Stalin mówi tańcz ,mądry człowiek tańczy."
-Nikita Chruszczow
"Khrushchev Remembers"

Pią 04 Maj, 2007 23:11

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Czechosłowacja

Oberst Prymas napisał:
Mam pytanie. Czemu Czesi nie podjeli próby obrony swojego terytorium przed zajęciem Niemców? Po prostu tego nie mogę zrozumieć czemu mimo umocnień na granicy(które i tak oddali na początku) i w miarę dobrych pozycji obronnych(góry-niezbyt wysokich ale jednak) się po prostu poddani.


Wtedy już była Austria w Rzeszy i na południu umocnień nie było (i gór też nie).

Nie 03 Cze, 2007 16:13

Powrót do góry
Traugutt
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 230
Skąd: Ziemia Lubuska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szans na zwycięską obronę nie mieli, więc woleli się poddać. Czesi to naród, który najpierw 3 razy pomyśli nim zacznie konflikt zbrojny.
_________________
"Człowiek, który pierwszy cisnął obelgę zamiast kamień, był twórcą cywilizacji." Z. Freud

Nie 03 Cze, 2007 21:32

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale jakieś potyczki jednak były. Trochę tam strzelali - przed i po najeździe. Tylko nie wiem gdzie o tym można poczytać ?

Pon 04 Cze, 2007 11:31

Powrót do góry
toldo
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemcy duże i straszyły Czechosłowaków więc.... no cóż poddali się.

Nie 10 Cze, 2007 18:06

Powrót do góry
Franciszek Sokołowski
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 14
Skąd: z Mazowsza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Umocnienia były słabe i nie do końca wybudowane więc szybko by je zajęto, co pozbawiło by kraj głównej linii obrony. Czechosłowacja była otoczona przez wroga z trzech stron, co spowodowało by liczne kotły czeskich oddziałów na zachodzie kraju. Armia była słabo uzbrojona, zle wyszkolona, kompletnie nie przygotowana do wojny co oznaczało szybką przegraną wojnę, i duże straty. Czechosłowacki rząd o tym wiedział podejmując decyzję o bierności wobec Hitlera...

Nie 29 Lip, 2007 21:10

Powrót do góry
Oberst Prymas
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 260
Skąd: Świebodzice
Archiwum: Iks :)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Armia była słabo uzbrojona


Co do tego to mam wątpliwości. Przecież w Operacji Barbarossa Niemcy używali czeskich czołgów 38 (t) a to już o czymś świadczy. :czolg:

_________________
"Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział."

Nie 29 Lip, 2007 22:27

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołgi 38(t) podobnie jak samoloty Avia B-135 dopiero wchodziły do uzbrojenia. W momencie zajęcia Czechosłowacji przez Niemcy ani jeden ani drugi nie był fizycznie na uzbrojeniu armii czechosłowackiej.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 29 Lip, 2007 22:57

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poza tym umocnienia znajdowały się na terenach w dużym procencie zamieszkałym przez Niemców, którzy w przypadku, znając teren, mogli tak przeprowadzić niemieckie wojska, że te znalazłyby się na tyłach jednostek fortecznych.

Pon 30 Lip, 2007 8:26

Powrót do góry
Franciszek Sokołowski
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 14
Skąd: z Mazowsza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według mnie wojna CZECHOSŁOWACKO- NIEMIECKA trwała by jakieś 2 tygodnie. Czechów ostatecznie zniszczyło by powstanie narodowe Słowaków poparte przez Niemców. Straty Armii Czeskiej wyniosły by 50-60%. Niemieckie natomiast 5-10%

Pon 30 Lip, 2007 12:12

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Opierasz swoje przemyślenia na czymś konkretnym? Czy na lodówce? Śmiała teoria, biorąc po uwagę, że armia polska w 1939 straciła ok. 20% zabitych i rannych.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 30 Lip, 2007 12:56

Powrót do góry
wolek94
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany





Posty: 38
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesi byli pod ogromną presją którą nie wytrzymali i musieli się poddać. Czechosłowacja rozpadła się. Słowacja, która po tym rozłamie była słaba, zawarła mały sojusik z III Rzeszą a 1.IX.1939 zaatakowała od strony Tatr Polskę. Ale o tym porozmawiamy w osobnym temacie, co?
_________________
Polityka jest sprawą zbyt poważną, aby powierzać ją politykom-Charles de Gaulle

Czw 02 Sie, 2007 21:06

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Franciszek Sokołowski napisał:
Według mnie wojna CZECHOSŁOWACKO- NIEMIECKA trwała by jakieś 2 tygodnie. Czechów ostatecznie zniszczyło by powstanie narodowe Słowaków poparte przez Niemców. Straty Armii Czeskiej wyniosły by 50-60%. Niemieckie natomiast 5-10%

O ile mnie pamięć nie myli, to w 1944r. wybuchło powstanie narodowe Słowaków, tyle że przeciwko Niemcom i miało ono w rezultacie doprowadzić do ponownego zjednoczenia z Czechami...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 02 Sie, 2007 21:13

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W miejscowości nie daleko za granicą ode mnie jest pomnik poświęcony chyba pogranicznikom którzy zginęli podczas wkraczania Niemców do Czech

Sob 06 Gru, 2008 19:46

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co nam po takiej informacji? Jest niesprawdzona ("chyba"), i niepełna (nie podałeś nazwy miejscowości).

Sob 06 Gru, 2008 20:34

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomnik widziałem, napisu nie czytałem ale w rocznice przyjeżdżają żołnierze i oddają salwy honorowe. Nazwa miejscowości: Petrikovice

Sob 06 Gru, 2008 22:23

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na pomniku jest głowa lwa a jednak chodzi o jednego kolesia nazwiskiem Franciszek Opoceński i chyba był celnikiem bo jest napisane "Finance sluzba" data 25 IX 1938. Jest jeszcze cytat którego czeskiej wersji nie pamiętam ale w dokładnym tłumaczeniu znaczy "Lepiej umrzeć na stojąco niż na kolanach żyć" byłem, sprawdziłem
_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 10:23

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesi jednak mimo wszystko wyszli lepiej na swojej kapitulacji przed Niemcami niż my decyzując się na wojnę bez realnych szans na jej wygranie. Kilka milinów zabitych i totalna dewastacja kraju to chyba trochę za dużo jak na zachowanie się w "honorowy sposób"
Ciekawe, że długo po wrześniowej klęsce bardzo żywa była idea postawienia ówczesnych przywódców państwowych przed sądem - później jakoś o tym zapomniano w natłoku innych silnych wrażeń.

Nie 07 Gru, 2008 17:47

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no a Słowacy to faszyści, Ksiądz Tiso zaatakował Polskę 1 września 1939 roku razem z faszystami - no nie ?. Jako pierwsi rozstrzelali jeńców Polskich , ale oczywiści nie przeczytasz o tym w żadnym podręczniku historii - typowe dla Polski, komuna jak była tak jest a prawdę mamy gdzieś.

Może na koniec reasumując.

1 wrzesnia 1939 roku Polskę aktakują faszystowskie niemcy oraz słowacja
17 września rosja komunistyczna

ot tyle
heheheh

Nie 07 Gru, 2008 23:25

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

163TDH napisał:
Może na koniec reasumując.

1 wrzesnia 1939 roku Polskę aktakują faszystowskie niemcy oraz słowacja
17 września rosja komunistyczna

ot tyle

No - jeśli mamy być drobiazgowi, to nie Rosja, lecz ZSRR, którego Rosyjska FSRR była składową (fakt, że największą i dominującą, lecz nie jedyną...) Razz

pzdrwm Wink

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 07 Gru, 2008 23:31

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czepiasz się ok

to było ZSRR, ale czy pokażesz mi skan książki od historii która mówi prawdę o 1 września 1939 roku ???????????????????????

Nie 07 Gru, 2008 23:35

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Zagrożenie bombardowaniem Pragi przez Luftwaffe to 14/15 marca 1939 roku, zaraz po proklamacji Słowackiej o niepodległości ( tak gierka Niemiec), w czasie wizyty prezydenta Hachy i min. Chvalkovskego w Berlinie ( wezwanych w trybie pilnym przez Hitlera!), co doprowadziło do powstania Protektoratu Czech i Moraw oraz wasalizacji Słowacji pod przywództwem ks. Tiso przez Niemcy.

Natomiast Sudety to efekt konferencji monachijskiej, szczytowego osiągnięcia dyplomacji Hitlera, 29 września 1938 r., na której Wlk. Brytania, Francja, NIemcy i Włochy dokonały zgodnie z żądaniami Niemiec poważnego okrojenia Czechosłowacji, a tzw. Sudetenland przyłączony został do Rzeszy.

To efekt innych działań Niemców - podsycania w 1938 r nastrojów nacjonalistycznych wśród Niemców sudeckich, wypromowania niejakiego Henleina na ich przywódcę, rzekomego ucisku tychże sudetczyków i poparcia przez Hitlera ich "naturalnego" prawa do połączenia sie z Heimatem oraz dziwacznie przeprowadzonego plebiscytu wśród mieszkańców.

A pośrednio - efekt bezwoli i braku reakcji wielkich mocarstw europejskich na anschluss Austrii, co spowodowało wzrost apetytów Hitlera.
Pozdrawiam

Pon 08 Gru, 2008 22:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.