| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nemo
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Czy dalej forum w takiej postaci ?

Powodem dla którego chcę poruszyć ten temat jest moja ocena, że forum nie spełnia wszystkich zamierzonych założeń. Chyba, że sie mylę. Za jedno z podstawowych zadań forum uważam podnoszenie wiedzy uczestników forum czynnych i biernych, czy to poprzez dyskusję czy też chocby przez samo czytanie. Niestety forum często zmienia sie z dyskusyjnego w pyskusyjne. Przez forum przelewa się morze słów a sens i wiedza kapie kroplami. Młody człowiek który chciałby się czegos dowiedzieć, niewiele się dowie bo większość to zdania wyrwane z kontekstu. A jeśli przygląda się zażartej dyskusji to skąd ma wiedziec kto ma racje ? Niektórzy piszą ewidentne bzdury, z innych wychodzą różne zboczenia, inni z tematu przerzucają się osoby, a inni jeszcze szpanują wiedzą zaczerpnietą z jednej książki przeczytanej trzy dni wczesniej. Mnie osobiście się to nie podoba. Moja ostatnia złośliwa działalność ma na celu sprowokowanie uczestników forum do logicznego myślenia i odpowiedzialności za to co piszą. Uwżam za świństwo w stosunku do młodych adeptów sztuki exploracyjnej, dawanie im zamiast odrobiny wiedzy niesprawdzonych, błędnych informacj. Panowie nie wstydźcie się przyznawać do błędów ? Ja tez w ferworze dyskusji dałem dupy pisząc że Niemcy wywołali I wojnę, ale wyciągnąłem z tego wnioski. A jeśli będziecie rzetelni w swoich wypowiedziach to nie bedziecie musieli naprawiać błędów. Jasne że na forum pojawiają się ciekawe informacje ale jest ich za mało. Poza tym każdy historyk zawodowy ma przewagę nad amatorem, bo jego wiedza jest nie tyle większa co poukładana. A jak ma młody poukładać w sensowną całość te fragmenty wypowiedzi co latają po forum jak kawałki tortu. Kończę już, bo narzekam jak stara baba. Moje propozycje są następujące. Należy uruchomić dwie nowe zakładki. Pierwsza pt. "Pisać każdy może". Nie każdy może pisać artykuły do OH, ale jeśli ma ciekawą wiedze i chce to innym pokazać będzie pisał posty w formie małych lub dużych artykułów, albo w odcinkach. Może jeśli temat będzie ciekawy to nagrodą będzie jego publikacja w OH. Co daję pod rozwagę UNDERGROUNDOWI. Nie będzie dyskusji na tym forum. Jesli ktoś dany temat widzi inaczej pisze swój post na ten temat bez odnoszenia się do artykułu i osoby poprzednika. Moderator będzie wycinał próby dyskusji. Możemy dla krewkich dyskutantów uruchomić "Ring", gdzie będzie można wyzwać przeciwnika na udeptaną ziemię i gdzie będą walczyć na argumenty, a sędziowie ocenią kto zwyciężył. Druga zakładka to "Zapytania". Ktoś anonimowo pyta o coś, a inny mu odpowiada. To zadanie miało spełniać forum, ale widzicie jak to wygląda. Chodzi o stworzenie zestawów poukładnych konkretnych wiadomości nie wymieszanych z pierdołami. Jasne, że nikt nie poda wiadomości nad którymi pracował kilka miesięcy albo kilka lat, ale są takie które możemy podać początkującym. Można też powołać zakładkę dyskusyjną ale na konkretne temat np. Co jest lepsze Kałasznikow czy M-16 itp. Reszta może pozostać tak jak było. Pokazmy że potrafimy stworzyć wartościowe, sprawnie funkcjonujące forum które da cos innym.
Co o tym myslicie ?

Nie 03 Kwi, 2005 20:54

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Masz rację, ale wiele teamtów które wymagają wiedzy ma mały odzew. Zauważ że np. o Grunwaldzie dyskutowaliśmy we dwójkę, w dziale marynarki i lotnictwa na konkretne tematy nei ma praktycznie odpowiedzi. Wysiłek ludzi na forum kieruje się raczej w stronę bomby atomowej Hitlera lub wykopalisk.

Konkretne tematy (Twój przykład M16 i Kałacha) mają, jak napisałem mały odzew. Powodem jest to że ludzie na tym forum mają niewielką wiedzę, i rzeczowe dyskusje może prowadzić 1-2 osoby a reszta tylko słucha.

Wg mnie, jedym z usprawnień byłoby zablokowanie możliwości pisania niezalogowanym użytkownikom. Ty się podpisujesz, ale są posty anonimowe, pzoa tym nie zalogowani nie mogą edytować swoich postów i nie mogą zamiesczać zdjęć. A w końcu rejestracja to jest 5 minut i żadnych tajnych danych się nie udostępnia. Ale to nei jest prztyk w Twoją stronę lecz jenda z ogólnych propozycji. SZanujące się fora prowadzą takąpolitykę przez co mają kontrolę nad użytkownikami i w pewnym sensie dbają o jakość wypowiedzi i poziom forum.

Jeśli chodzi o nowe działy: na forum moderatrów postawiłem wniosek o reorganizację forum: czysta historia jest bowiem obecnie usunięta na bok kosztem temtów ogólnych i bardzo wąsko specjalistycznych- eksploratorskich.
Co do pisania dużych artykułów to może, może.... trzeba by sprawdzić jak by to wyglądało w praniu. Może coś zamieszczę na początek w marynarce i zobaczymy....
Ring można spokojnie stosować w dziale historycznym- bo inaczej wyglądałoby że tam się tylko(?) dyskutuje a walka na argumenty tylko na ringu. ?

Co do przewagi historyków nad amatorami- nie tylko uporządkowanie wiedzy ale przede wszystkim jej ilość (wynikająca choćby z przeczytanych książek, do których często dostęp ma się tylko w bibliotekach uniwersyteckich) i umiejętność oceny wartości- sam zauważyłeś że ludzie z tytułami naukowymi popełniają masę knotów, a i osoby bez historycznego wykształcenia potrafią pisać sensownie. Warunek jest jednak jeden- ci ostatni muszą mieć olbrzymią wiedzę i oparcie w źródłach (np. prywatnych zbiorach.) JAko przykłąd mogę podać forum FOW, gdzi historyków jest malutko a mimo to dyskujse są na poziomie często ponad akademickim. Podobnie czasopisma typu Morza Staki i Okręty, Okręty Wojenne gdzie nie pisują historycy lecz tzw. shiplowerzy. Jednakże ich pasja skutkuje olbrzymią wiedzą. A u nas na forum co? W lotnictwie mao osób się specjalizuje, w marynarce nikt (poza mną), w lądowych każdy niby coś wie ale fachowców też mało. Są tu specjaliści od poszukiwań to i ten dział kwitnie...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 04 Kwi, 2005 14:19

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.