| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Boldenon
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 425
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kupuj śmiało.
Opisy prawdziwego frontowego piekła, kombinatorstwa, pijaństwa itp. Moim zdaniem po tych wszystkich patetycznych pozycjach dotyczących Sowietów, ta pokazuje pełne realizmu spojrzenie na wojnę.

_________________
"Klata, plecy, barki-od tego są ciężarki" Uśmiech

Sob 06 Kwi, 2013 14:40

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Boldenon napisał:
Moim zdaniem po tych wszystkich patetycznych pozycjach dotyczących Sowietów, ta pokazuje pełne realizmu spojrzenie na wojnę.


PT Boldenon

Czekam z utęsknieniem na takie realistyczne pozycje tyczące Polaków !

( trawestujac Waści zdanie na : " .. po tych wszystkich patetycznych pozycji tyczących... Sarmatów ...).

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 06 Maj, 2013 1:19

Powrót do góry
Miffal
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytał ktoś "Żydowskich żołnierzy Hitlera"? Możecie polecić tą książkę?

Pią 02 Sie, 2013 20:07

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miffal napisał:
Czytał ktoś "Żydowskich żołnierzy Hitlera"? Możecie polecić tą książkę?

Kupiłam , czytałam , polecam. Super
Opisuje "szlaki bojowe " ludzi którzy wg. norm nazistów byli Żydami , bez patosu ale i bez martyrologii . Szczególy których nigdzie zapewne nie znajdziesz.
Książka zawiera sporo fotokopii dokumentów , fotografi / ciekawa szata graficzna. Dobrze wydana.
........walka Geitnera o własna tożsamość odzwierciedla doswiadczenia innych bohaterów tej książki . Trauma jaką przeżyli w czasach Hitlera , ppozostawiła blizny w ich psychice.
Geitner zakończył nasz wywiad słowami " Nigdy nie wyleczyłem się z tamtego okresu i umrę z wieloma pytaniami o siebie i ludzi

str.301
.........Cóż to jest , naród ? Żyd lub Chrześcijanin,
czyż wprzód był żydem czy chrześcijaninem ,
Niźli Człowiekiem ?

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 04 Sie, 2013 18:59

Powrót do góry
teodorze
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja polecam "Skarby w cieniu swastyki" Leszka Adamczewskiego. O zrabowanych podczas wojny dziełach sztuki

Wto 03 Wrz, 2013 23:22

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Dziki kontynent " / Europa po II wojnie światowej L .Keith , jako swoiste uzupełnienie "Wielkiej trwogi " W.Zaremby / Polska po II wojnie św.
Obie książki opisują lata tuż po zakończeniu wojny. Okres właściwie przemilczany. Zapewne ze względu na chaos , okrucieństwo i swoistą "odpłatę " .
Lata od zakończenia wojny do początki "zimnej wojny " .
Obie książki doskonale wydane w bogatej szacie graficznej i napisane ciekawie, przystępnym językiem.

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pią 20 Wrz, 2013 8:52

Powrót do góry
perperuna75
Porucznik

Porucznik





Posty: 774
Pochwał: 3
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aktualnie czytam "Wielką trwogę" W.Zaremby . Książka przeleżała b. długo na półce zanim zaczęłam czytać. Zupełnie inne spojrzenie na czasy tuż po "wyzwoleniu" znane z klasycznych książek i filmów. Nie ma typowego heroizmu, szczęścia i radosnej odbudowy państwa. Są za to bandytyzm, pijani żołnierze, czystki etniczne, palenie dobytku, głód, szabrownictwo, powszechny upadek...
Opisane wydarzenia są naprawdę przerażające Szczena . Człowiek zastanawia się jak mogło dojść do tych ekscesów na tak masową skalę...
Obok "Skrwawionych ziem" Snydera to jedna z książek, które zrobiły na mnie naprawdę niesamowite wrażenie Fryz .

Sob 21 Wrz, 2013 21:22

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Opisane wydarzenia są naprawdę przerażające Szczena . Człowiek zastanawia się jak mogło dojść do tych ekscesów na tak masową skalę...
Obok "Skrwawionych ziem" Snydera to jedna z książek, które zrobiły na mnie naprawdę niesamowite wrażenie

To przeczytaj jeszcze Motyki "Od rzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła " Perperuno ... po czym przyjedź do KL Auschwitz ... a wtedy zrozumiesz że te tak zwane ekscesy to norma po tym co Europa przeszła przez te lata wojny... jak to szło ?
zemsta zemsta na wroga ... z Bogiem albo i bez Boga ...
Czytałam /słyszałam co działo sie po wyzwoleniu KL Stutthof / min. baraki ze śladami krwi i włosów na ścianach posłużyły ludziom jako domy.
Co działo sie w Areszcie Śledczym w Gdańsku i to że nikt nie odkopywał zasypanych ludzi w gdańskich piwnicach. A Kielce i pogrom ?
Pokłosie wojny , Perperuno ....

PS
Ale widzę iz czytujemy te same "lektury do poduszki " Super
Jak skończysz "Wielka Trwogę " to polecam "Dziki kontynent "

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sob 21 Wrz, 2013 22:36

Powrót do góry
perperuna75
Porucznik

Porucznik





Posty: 774
Pochwał: 3
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wydarzenia szokujące Szczena. Ale musiało być odczłowieczenie, żeby mieszkać w takich barakach. Rozumiem, że na wsi ludzie nie mieli ubrań a buty uchodziły za luksus. Ale wiele osób robiło to zwyczajnie dla zysku, albo z "zapobiegliwości".
Babcia opowiadała mi jak po rozstrzelaniu Żydów zbiegli się mieszkańcy mojej rodzinnej miejscowości Embarassed aby ściągać z zabitych ubrania. Niektórzy jeszcze żyli. Nie sądzę , żeby brakowało im starych ubrań bo tutaj nie było bogato ale też nikt nie żebrał. Miejscowi uważali się za coś lepszego niż okoliczni chłopi.
W Auschwitz nie byłam, ale blisko jest Majdanek a w zeszłym roku zwiedziłam Sobibór.
A czytałaś może "Obłęd 44"? Ja jeszcze nie, ale jestem ciekawa opinii.

Nie 22 Wrz, 2013 9:50

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A czytałaś może "Obłęd 44"? Ja jeszcze nie, ale jestem ciekawa opinii.

Jeszcze nie, ale się "namierzam " .
Jak przypuszczam książka ta potwierdzi tylko to co oczywiste .
Rodzinę mojej babci wymordowano na Woli /słynne Hale Mirowskie .
Lata tuż po wojnie na terenach Polski to historia raczej przemilczana lub w zależności od " władzy " przedstawiana . Dlatego "Wielka trwoga " to w pewien sposób pozycja unikatowa .
Co do odczłowieczenia ...

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 22 Wrz, 2013 10:07

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mogę zaproponować (z lekkich stosunkowo pozycji) "Śmiertelna Choroba Hitlera i Inne Tajemnice Nazistowskich Przywódców" wydawnictwa Amber autorstwa Johna Kingsleya Lattimera. Niby tylko 300 stron i czyta się szybko - ale z uwagi na ilość zdjęć i ciekawostek myślę że warto po to sięgnąć.

A z poważniejszych "Monte Cassino. Opowieść o najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej" wydawnictwo Rebis autorstwa Matthew Parkera.

Generalnie warto sięgać po w/w serie historyczną Rebisu.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Czw 07 Lis, 2013 0:06

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem "Pacyfik . Stracie mocarstw" D Forda - Znak 2013 - i wszystkim tym, którzy spodziewaliby się błyskotliwych opisów walk morskich, barwnych opowieści o poszczególnych kampaniach czy też szczegółowego omówienia walk - raczej nie polecam. Książka jest bowiem na sporym poziomie ogólności, jeżeli chodzi o starcia militarne, bitwy, działania wojenne, autor skupia się na innych nieco aspektach wojny na Pacyfiku - wywiad, potencjał gospodarczy i mobilizacyjny, strategia i taktyka, działania polityczne i rozterki przywódców wojskowych i politycznych obu stron.
Bez - np. Z. Flisowskiego i jego " Burzy nad Pacyfikiem" - ani rusz.
Jak dal mnie - rzecz ciekawa i fajnie się czyta, ale - to tylko moje zdanie, bo znam jako tako zarys działań, a i Flisowski leżał pod ręką...
Pozdrawiam
R

Sob 25 Sty, 2014 20:41

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ostatnio trafiłem czy też dotarłem ( w kolejności na półce do czytania...) na trzy opowieści/opracowania Mariusza Borowiaka: Westerplatte w obronie prawdy, Mała flota bez mitów i Zabójcy U-bootów.
Czyta się fajnie, choć ciężko bo naszpikowane toto całą masą relacji, cytatów z dokumentów, odniesień do innych autorów czy publikacji prasowych - ale jak już kogoś tematyka interesuje, to z przyjemnością poczyta; polecam dla takich bardziej kumatych, czyli zaawansowanych "czytaczy", co to sporo już poczytali i ciekawscy są nowego spojrzenia.

Ale ale - nie przebrnąłem przez Obłęd 44, choć zgadzam się z podstawową chyba tezą autora ( może w tekście są inne?), że Powstanie Warszawskie było jakimś totalnym nieporozumieniem..., że by użyć słów w miarę kulturalnych, nieprzygotowane, niezaplanowane, nieuzasadnione i nieuzgodnione, a konsekwencje- straszne- hekatomba, przy której taka Hiroszima to pikuś...

No i - taka książka, że to alkoholizm min. Becka i jego choroba umysłowa były bezpośrednia przyczyna wybuchu II wojny światowej.
Odstrasza cena - 48 zł, a opinia moich młodych przyjaciół jest jednoznaczna - nie warto czytać takich fantasmagorii - Sapkowski czy Pilipiuk albo Cook czy Brown - są lepsi Wink
Pozdrawiam
R

Pon 10 Mar, 2014 19:42

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jeszcze mam " Świat na wojnie 1939-45 - I rozpętało się piekło" Maxa Hastingsa - cegła gruba strasznie - ale się przymierzam - ktoś to czytał już może?
Pozdrawiam
R

Sro 12 Mar, 2014 22:39

Powrót do góry
bestsima79
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4
Skąd: Zawiercie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

b

Witam serdecznie! Zdjęcia muszą być bardzo wyraźne i muszą odzwierciedlać rzeczywisty wygląd produktu. Niestety często mamy do czynienia z oszustami, którzy przerabiają fotki w programach graficznych!

Czw 10 Kwi, 2014 13:14

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 209
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam coś nie tylko dla miłośników Wrocławia :
"Obce miasto. Wrocław 1945 i potem" . Autor: Gregor Thum , str. 512 , ponad 100 fotografii .
Fascynująca historia powojennego Wrocławia .

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Czw 10 Kwi, 2014 19:31

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

groszek napisał:
Cytat:
A czytałaś może "Obłęd 44"? Ja jeszcze nie, ale jestem ciekawa opinii.

Jeszcze nie, ale się "namierzam " .
Jak przypuszczam książka ta potwierdzi tylko to co oczywiste .
Rodzinę mojej babci wymordowano na Woli /słynne Hale Mirowskie .

"Obłęd 44" z opóżnieniem ale nabyłam i przeczytałam . Nie tylko PW ale i polityka RP II i Rządu Londyńskiego został poddana solidnej krytyce ... w dobie gloryfikacji PW warto poczytać .
Teraz na rynku ukazała sie pozycja wręcz unikatwa
"Rzeź Woli "
http://demart.com.pl/product/1523,rzez-woli.html
kupiłam ... myślę ze się nie rozczaruję .

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 23 Lis, 2014 0:32

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

groszek napisał:
Nie tylko PW ale i polityka RP II i Rządu Londyńskiego został poddana solidnej krytyce ... w dobie gloryfikacji PW warto poczytać .


PT groszek

Tylko co to da ? Naród nad Wisłą zawsze stosuje zasadę :nożyce cen (intelektu ). Im głupsze działanie tym bardziej cenne . To TRADYCYJA narodowa.

MJR

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 27 Lis, 2014 22:09

Powrót do góry
Malina
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy nadaje się na prezent?

Witam,

szukaj dobrej książki dla pasjonata II wojną światową? Czy ktoś może mi polecić do bardzo bardzo dobrego. Nie koniecznie tania.
_________________
Bojar Tuning


Ostatnio zmieniony przez Malina dnia Pią 12 Gru, 2014 17:21, w całości zmieniany 2 razy

Czw 04 Gru, 2014 13:59

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Malina
Ian Kershaw
"Fuhreh ... walka do ostatniej kropli krwi "

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/131519/fuhrer-walka-do-ostatniej-kropli-krwi[/b]

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Czw 04 Gru, 2014 23:55

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Śląski Rocznik Forteczny. Publikacja wydawana przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". W tym roku ukazał się 5 tom Rocznika Uśmiech

Roczniki są do nabycia na portalu Allegro lub poprzez kontakt z kołem terenowym "Zagłębie Dąbrowskie" Stowarzyszenia "Pro Fortalicium":

Koło terenowe „Zagłębie Dąbrowskie”
Przewodniczący koła: Daniel Ciszowski
tel. kom: (+48) 502 106 088
e-mail: [email protected]


Czołg2



Opis załącznika:

Pią 20 Lut, 2015 16:24

Powrót do góry
Anna.t.
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: WIELKOPOLSKA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Może troszkę odbiegnę od tematu ale czy możecie mi polecić książki dotyczące konspiracji w Wielkopolsce podczas II wojny światowej??

Czw 30 Kwi, 2015 7:10

Powrót do góry
Sator007
Leutnant

Leutnant





Posty: 201
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Otto Carius - Tygrysy W Błocie.
Patrick Agte - Najskuteczniejszy dowódca czołgu w II wojnie światowej ( Tom I i II )
Christopher Ailsby - Spadochroniarze Hiltlera , Niemieccy Spadochroniarze W Akcji 1939-1945 .
Tim Ripley - Elitarne Jednostki Wojskowe Trzeciej Rzeszy .

Czw 26 Maj, 2016 6:50

Powrót do góry
tompress
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3800
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

William R. Trotter, "Mroźne Piekło"

Basenji napisał:
William R Trotter "Mroźne Piekło" wyd. Dolnośląskie za 39,90zł.
Przeciętna pozycja na temat Wojny Zimowej. Na wstępie autor dokłada imperialistom z Helsinek i samemu Mannerhaimowi, powtarza tandetną argumentację o zagrożeniu Leningradu potem z opisuje przebieg walk. Ciekawe są relacje uczestników i chwilami niezbyt klasyczne podejście do tematu.
Mało fotek i danych taktyczno- technicznych. Przeszkadza także wyraźne lewicowe skrzywienie piszącego, 'podciągające' zalety krasnoarmiejców i przemilczające szereg znanych faktów związanych z brutalnością tychże.
Dlatego też powyższa pozycja może być ciekawa tylko dla szukających czegoś lekkiego i ogólnikowego o tym epizodzie wojennym.
Bardziej zainteresowani powinni sobie odpuścić to dziełko. Cała seria wygląda na podobnie lekko traktującą przedmiot wojen.
Zdrówko :czolg3:


Nie podzielam aż tak krytycznej opinii - chociaż zgadzam się, że najsłabszym punktem jest wstępny rozdział pt. "Przyczyny". Szczególnie razi używanie archaicznych sformułowań z poprzedniej epoki (walka klasowa, klasa robotnicza, burżuazja itd.), ale trudno zgadnąć, czy to "wina" samego autora, czy też swobodna interpretacja tłumacza. Irytujące jest także nadużywanie w tym samym rozdziale przymiotnika "nacjonalistyczny" - chyba trudno za nacjonalistyczny uważać ruch dążący do ustanowienia własnego państwa po wiekach obcej dominacji. Bardziej adekwatne byłoby słowo "narodowy". Całość książki jest jednak względnie obiektywna, chociaż zapewne Sowieci byliby innego zdania.
Nie zauważyłem żadnego wychwalania krasnoarmiejców, przeciwnie, autor dość dokładnie opisuje żenujący poziom dowodzenia i katastrofalną organizację operacji - oraz terror wobec żołnierzy i dowódców ze strony komisarzy politycznych i NKWD. Są też opisane przypadki brania rekrutów na wojnę praktycznie z ulicy. Z pozytywów po stronie sowieckiej autor dostrzega jedynie zdecydowaną poprawę organizacyjną działań Armii Czerwonej po przejęciu dowodzenia przez Timoszenkę - chociaż i za jego "kadencji" straty były kolosalne.
Nieźle pokazano kulisy polityczno-dyplomatyczne. Poza Stalinem i sowiecką wierchuszką sporo obrywa się zachodnim aliantom, szczególnie Francji i Wielkiej Brytanii, które "przy okazji" obiecanej pomocy bardziej chciały załatwić swoje interesy. Jak wiemy, Finlandia nie dała się jednak nabrać tak jak Czechosłowacja czy Polska - i w końcu w te "zachodnie gwarancje" nie uwierzyła. Przyczyniło się też do tego bojaźliwe stanowisko Szwecji, które odmówiło zgody na ewentualny transport wojsk zachodnich przez swoje terytorium. Dodajmy jeszcze, że hojni Francuzi chcieli wysłać do Finlandii sformowane na Zachodzie wojska... polskie. Z drugiej strony, nie należy zapominać, że cała sprawa rozgrywała się kilka tygodni przed niemiecką inwazją na Danię i Norwegię i ledwie kwartał przed spektakularną klęską Francji.
Główną cześć książki stanowi relatywnie dokładny opis samych walk na poszczególnych odcinkach frontu, opatrzony fragmentami wspomnień i epizodami relacjonującymi pojedyncze wydarzenia. Jego układ jest podobny jak we wcześniej wydanej książce Engle i Paananena "Wojna zimowa. Sowiecki atak na Finlandię 1939-1940", ale opis walk jest tu zdecydowanie bardziej rozwinięty, lepiej uporządkowany i uzupełniony dość szczegółowymi mapami poszczególnych bitew.
Moim zdaniem "Mroźne piekło" to całkiem dobrze napisana pozycja (z w/w/ zastrzeżeniem dotyczącym wprowadzenia), idealna dla osób, które nie zetknęły się z tym tematem lub znają go bardzo pobieżnie (np. z Wikipedii Mr. Green ). To w końcu popularna pozycja (315 stron A5), nie roszcząca sobie pretensji do wielkiego opracowania naukowego. Dzięki dodaniu licznych osobistych relacji czy szczegółowych epizodów (w dużej części zaczerpniętych z książki Engle/Paananena) rzecz nabiera charakteru reportażowego i czyta się naprawdę przyjemnie. Prze ze kilka lat od wydania książka Trottera stała się zresztą na Zachodzie jedną z częściej cytowanych pozycji nt. Wojny Zimowej.

Wkrótce kolejne recenzje polskojęzycznych pozycji na ten temat.

_________________
pozdrawiam
Tomek
============================
https://tompress.shop - aktualizacja w czwartki od godz. 20.00

Sro 13 Lip, 2016 15:50

Powrót do góry
tompress
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3800
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eloise Engle, Lauri Paananen "Wojna Zimowa"

Podtytuł: Sowiecki atak na Finlandię 1939-1940

Autorami są Amerykanka zajmująca się historią militarną oraz Fin, który jako 15-letni żołnierz uczestniczył w Wojnie Zimowej.

Książka - w Polsce wydana dopiero w 2001 roku przez L&L, Gdańsk - powstawała na przełomie lat 60-tych i 70-tych, a więc w czasach, kiedy wydarzenia były te nie aż tak odległe. A także w czasach, gdy nie znano poprawności politycznej i można było nazywać rzeczy po imieniu.

Niezła pozycja, w owych czasach pionierska. Z oczywistych względów pisana głównie z pozycji fińskiej - ale pokazująca też tło dyplomatyczne i polityczne. Interesujące są opisy reakcji światowych na sowiecką inwazję, szczególnie w USA: od poparcia zwykłych ludzi, artystów i prasy, po kunktatorską postawę amerykańskich polityków, z Rooseveltem na czele.

Główną część opracowania stanowią jednak same opisy działań wojennych, raczej w stylu reportażowym niż naukowym. Pewną słabością jest niewielka ilość i marna jakość ilustracji, za to w aneksie znajdziemy sporo informacji ujętych w formie tabelarycznej (min. zestawienie sił na poszczególnych odcinkach frontu, spis pomocy zagranicznej, indeks osób i obszerną bibliografię).

Nie brakuje osobistych, emocjonalnych relacji oraz szczegółowych epizodów z poszczególnych działań wojennych. Nieźle też nakreślono sylwetki dowódców różnych szczebli, od marszałka Mannerheima poczynając, oraz niektórych dyplomatów i polityków.

W sumie rzecz warta polecenia dla osób chcących uzyskać podstawowe informacje na temat Wojny Zimowej - a także wczuć się w jej klimat.

_________________
pozdrawiam
Tomek
============================
https://tompress.shop - aktualizacja w czwartki od godz. 20.00

Sro 13 Lip, 2016 16:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Następny Strona 25 z 26

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.