| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 24, 25, 26  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vascode
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 4
Skąd: Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Giełda książek przeczytanych

Grot-Dziobecki napisał:
Witam,
mam propozycję: zamieszczajmy tutaj informacje o książkach, które czytamy, przeczytaliśmy niedawno lub w najbliższym czasie przeczytać zamierzamy. Chodzi oczywiście o pozycje dotyczące II wojny światowej. Może ktoś akurat będzie potrzebował jakichś danych, skanów, etc, może mu się to przyda? Poza tym warto chyba wiedzieć co jest wśród zainteresowanych na tapecie.





H. Guderian "Wspomnienia żołnierza"
a w planie:
W. Anders "Bez ostatniego rozdziału"

_________________
-vascode-
U-603226

Pią 09 Lis, 2007 19:08

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam ''Charków 1943 '' z serii HB Bellony , autorstwa Ł. Przybyło , świetna praca dotycząca zmagań na froncie wschodnim , zawodowa ocena realiów pola walki i szczegółowy opis wydarzeń , niezła mapa ilustrująca obraz bitwy .Ogółem warto przeczytać i warto posiadać . Drugą pozycją jest książka Pauliny Codogni '' Rok 1956'' przekrojowa praca z dziejów najnowszej historii Polski . Nowatorska konwencja przedstawiania wydarzeń i obiektywne ich opisanie, tak powinno się pisać Exclamation Jasno ,i na temat , wszystko ładnie ilustrowane , oprawa twarda , a cena ? W taniej książce mniej niż połowa wartości . Polecam , warto.

Pią 09 Lis, 2007 20:08

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja ostatnio przeczytałem "Drogę przez piekło" S. Podlewskiego którą dorwałem na giełdzie staroci za 10 zł Laughing dział - Powstanie Warszawskie. Książeczka, rewelacyjna pisana na podstawie własnych wspomnień, które osobiście bardzo cenie tak samo jak i książki autobiograficzne... Reszta to niestety w 90 % bełkot Zniesmaczony Nie chcę tutaj generalizować, gdyż czasem można trafić na naprawdę interesująca pozycje w którą włożono dużo pracy, lecz niestety z tego co widzę w księgarniach większość stanowią książki napisane podstawie innych książek... Zniesmaczony
Następna planowana " Ogień nad Chinami " Witolda Urbanowicza... Też wspomnienia Mr. Green

_________________
Audiatur et altera pars

Czw 15 Lis, 2007 19:01

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Następna planowana " Ogień nad Chinami " Witolda Urbanowicza...



Urbanowicz , dla odmiany , to świetny narrator. Warto !

Czw 15 Lis, 2007 21:50

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnia moja pozycja to "Naziści ostrzeżenie historii" L.Ress,Książka moim zdaniem dobrze napisana,dobrze się ją czyta,co do jakiś większych błędów to ich nie znalazłem,co do mniejszych to nie posiadam jeszcze takiej wiedzy Wink .Ogólnie polecam tą książkę.
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Pią 16 Lis, 2007 17:04

Powrót do góry
Basenji
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 62
Skąd: EBląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

William R Trotter "Mroźne Piekło" wyd. Dolnośląskie za 39,90zł.
Przeciętna pozycja na temat Wojny Zimowej. Na wstępie autor dokłada imperialistom z Helsinek i samemu Mannerhaimowi, powtarza tandetną argumentację o zagrożeniu Leningradu potem z opisuje przebieg walk. Ciekawe są relacje uczestników i chwilami niezbyt klasyczne podejście do tematu.
Mało fotek i danych taktyczno- technicznych. Przeszkadza także wyraźne lewicowe skrzywienie piszącego, 'podciągające' zalety krasnoarmiejców i przemilczające szereg znanych faktów związanych z brutalnością tychże.
Dlatego też powyższa pozycja może być ciekawa tylko dla szukających czegoś lekkiego i ogólnikowego o tym epizodzie wojennym.
Bardziej zainteresowani powinni sobie odpuścić to dziełko. Cała seria wygląda na podobnie lekko traktującą przedmiot wojen.
Zdrówko :czolg3:

_________________

Pią 16 Lis, 2007 18:26

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz czytam "Operację Talos" Wołoszańskiego. Sama książka przeciętna, typowa "anty historyczna" książka, ale nawet przyjemnie się poczytuje. Raczej nie polecam, bo nie ma zbytnio co ;d

Pią 16 Lis, 2007 18:55

Powrót do góry
andi
Kapitan

Kapitan




Posty: 1486
Pochwał: 2
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niedawno w moje ręce wpadła książka T. Klimaszewskiego "Verbrennungskomando Warschau" wydana w 1960 roku. Są to wspomnienia człowieka, który został wcielony przez Niemców do tzw. specjalnych grup, które zajmowały się paleniem zwłok pomordowanych mieszkańców Warszawy w czasie Powstania.
Wspomnienia wstrząsające, dające do myślenia i zastanowienia ile jest w stanie wytrzymać ludzka psychika i człowiek by przeżyć.

Sob 17 Lis, 2007 0:04

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dostałem w prezencie książkę autorstwa Bożeny Gostkowskiej ''Tolo muszkieter z dywizjonu 303 , wspomnienia o Witoldzie Łokuciewskim "' Autorka tej wstrząsającej pozycji , jest siostrzenicą tegoż Tola . Więzy rodzinne miast przybliżyć postać głównego bohatera , mocno ją zaciemniają . Przez pierwsze 60-70 stron autorka pisze głównie o sobie i nabożnej czci jaką oddawała wujowi , żeby nie rzec , kazirodczej fascynacji ( ale z tym do Freuda ) . Pojęcie o lotnictwie , zerowe , o walkach , minus 1 , opis bohatera książki głównie o relacje pilotów z nim walczących . Jednym słowem , szkoda kasy , czasu i cierpliwości . Podziwiam wydawców którzy bezkrytycznie tego typu twórczośc opublikowali . Oby jak najmniej wspomnień o polskich pilotach pisanych przez członków rodzin . Wyrażnie widać że pani Gostkowska starała się ogrzać w kaganku sławy swojego wuja . Jednak kotlet wyszedł ledwie odgrzany . Entuzjastom lotnictwa , zdecydowanie nie polecam .



Druga książka to popularny u nas Sven Hassel w powieści ''Monte Cassino'' . Słaba praca , z duża ilością bzdurnych super akcji , super tajnej jednostki pancernej . Żałosne . Czasami lepiej napisać 5 dobrych książek zamiast 14 ocierających sie o kicz. Te z Frontu Wschodniego bardziej zjadliwe . ''Monte Cassino '' zdecydowanie nie polecam .

Za Was przeczytał i poświęcił swój nader cenny czas seth Wink

Czw 13 Gru, 2007 20:48

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie ostatnio od paru lat nie mam czasu na "beletrystykę" Wink , czyli historyczne. Ale sprzed paru lat to polecam:
Z serii HB : Pétera Szabó "Łuk Donu 1942-1943". Czyli opis klęski 2 Armii Węgierskiej oczyma Węgra. Szczególnie dla tych "strategów", dla których armia równa się armii, i każdy oddział musiał mieć Tigery i PAnthery Wink
Całą twórczość Helmutha Kirsta (poza jego kryminałami). Świetny obraz armii niemieckiej. Szczególnie "Fabryka Oficerów" i moja ulubiona trylogia "08/15".
Na temat "tfurczości" Svena Hassela: http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=4151&sid=56b462bf8ce8564fcc85bcb53545873f

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Gru, 2007 20:59

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
. Ale sprzed paru lat to polecam:
Z serii HB : Pétera Szabó "Łuk Donu 1942-1943".



Świetna praca , mamy jednak dział serii ''spis HB'' , zachęcam do podzielania się wrażeniami Wink Laughing

Natomiast z Kirstem jest ten sam ból co z Hasselem , ''08/15'' , ''Kamraci '' ( nie kiepski film ) , ew. ''Fabryka oficerów ale reszta , super bohater plus jego sprytny ordynans kontra nazizm , litości (min. Bunt żołnierzy , i pozostała żenująca twórczość )

Czw 13 Gru, 2007 21:20

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Polecam ''Charków 1943 '' z serii HB Bellony , autorstwa Ł.

Przyganiał kocioł garnkowi Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Gru, 2007 21:26

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Laughing Laughing Laughing bo się nam temat rozdwaja i nie wiadomo gdzie pisać aby było na temat Piwo

A w temacie Hassel i załączonej lince , w pełni popieram wielu przedmówców , w szczególności jednego ad. Panter z armatami 88 mm Laughing

Czw 13 Gru, 2007 22:15

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja ostatnio przeczytałem właśnie wspomnianego Svena(dostałem jako nagrodę z IOH Twisted Evil" "zlikwidować Paryż",bardzo dobrze mi się ją czytało,lubię takie książki ,chociaż traktuje je z przymrużeniem oka Wink ,druga książka to "Snajper na froncie wschodnim,wspomnienia Seppa Allerbergera",również dobrze i jakoś szybko mi się ją przeczytało ale nastawienie w tej książce jest typowo antyrosyjskie,pełno opisów co Rosjanie robili z jeńcami,jacy to oni byli straszni(nie twierdze że nie byli) ale ani słowa autor nie wspominał co jego armia robiła z jeńcami.
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Czw 13 Gru, 2007 22:31

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja chciałbym polecić pozycję który dorwałem w czasie świąt - " Aby dochować wierności ".Są to wspomnienia z walk 11 Karpackiej Dywizji Piechoty napisane przez gen. Bronisława Prugara- Ketlinga w Szwajcarii w obozie internowanych żołnierzy polskich. Książka jest o tyle ciekawa iż : - jest króciutka jak na książke historyczną ( bo ma tylko 180 stron ) min. dlatego brak w niej bełkotu i wodolejstwa.
- stanowi rzetelny opis wydarzeń naocznego świadka ( wtedy we wrześniu '39 jeszcze płk. Prugara-Ketlinga ) wydanych po raz pierwszy w 1941 roku !! Także niektóre fragmenty zdarzeń ujęte są z minutową dokładnością !! Mało jest książek o wrześniu będących pewnym źródłem informacji... a ta pozycja jest niewątpliwie "asem " wśród innych !! Uśmiech

_________________
Audiatur et altera pars

Nie 30 Gru, 2007 13:31

Powrót do góry
sanoczanin
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 154
Skąd: SANOK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moja ostatnia książka to:UKRAIńSKA PARTYZANTKA 1942-1960 pióra Grzegorza Motyki. Bardzo dobra,
POLECAM !!!

_________________
Rynio

Sob 05 Sty, 2008 20:23

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Następna pozycja ktora zaliczyłem w temacie II WŚ to praca W.C.C Cavanagha '' Na zachód od Renu '' czyli działania 1. Armii amerykańskiej pod Elsenborn. wyd. Bellona z serii Wielkie Bitwy - Wielcy Dowódcy . Nie jestem Humanem Wink żeby autorytatywnie wypowiedzieć się nt. US Army , ale uważam że książka jest napisana perfekcyjnie. Autor zadbał o szczegółowe opisanie wydarzeń ofensywy w Ardenach i doskonale to zilustrował . Czytelność zdjęć lotniczych pozostawia trochę do życzenia jednak oddaje obraz tamtych wydarzeń . Cavanagh poświęcił sporo czasu na dotarcie do świadków tamtych zdarzeń ale przez to oddał klimat walk i doskonale zobrazował działania na szczeblu kompanii czy batalionu . Z czystym sumieniem polecam tę książkę , warto przeżyć Ardeny wraz autentycznymi bohaterami tamtych zdarzeń .

Sob 05 Sty, 2008 20:57

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja szukam ksiazki o 1 Polskiej Dywizji Pancernej, w ktorej jest chyba na koncu spis wszystkich jej jednostek (nawet mniejszych jak kompanie itd) z ich dowodcami. Mialem taka ksiazke kiedys w rekach, ale nie kupilem. Cholera zaluje do dzis, bo nie znam autora a nawet nie znam tytulu. Niby cos zoltego bylo, ale to nie (chyba nie) ksiazka Majki, ktora juz widzialem pozniej. To nie ta. A spis dowodcow, to nie z roku 1939 (wtedy 10 Brygada Pancerna) tylko z 1944 czy 1945 r.

POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wto 15 Sty, 2008 13:57

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może mi ktoś powiedzieć coś więcej o książce " Zakon trupiej czaszki" Heinz Hohne??.
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Wto 15 Sty, 2008 17:26

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam "Wojnę Iwana" Catherine Merridale. Muszę przyznać, że gruntownie zweryfikowała mój dotychczasowy pogląd o Armii Czerwonej. Błędów rzucających się w oczy jest niewiele, można policzyć na palcach jednej ręki, ale mimo wszystko - polecam.

Wto 15 Sty, 2008 20:21

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zeus99 napisał:
Może mi ktoś powiedzieć coś więcej o książce " Zakon trupiej czaszki" Heinz Hohne??.


Ksiazka "Der Orden unter dem Totenkopf" Heinza Höhne jest opracowaniem historycznym od poczatkow SS czyli Schutzstaffel jako gwardii ochraniajacej przywodce NSDAP do konca wojny. Osobiscie, to brakowalo mi tam wiecej fotografii przywodcow, map itd. Mialem orginalne wydanie i niezle pochlanialem je wtedy. Ale po przeczytaniu juz opylilem dalej.
Jesli chce ktos zaczynac badac historie SS, to polecam ksiazke. Oczywiscie mozna swoja wiedze pozniej jeszcze dalej poszerzac. Tam nie pisze nic (z tego co pamietam) o herbach dowodcow SS, tak jak jeden temat tutaj w ioh.

Sro 16 Sty, 2008 13:07

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja przeczytałem ostatnio i polecam książki Janusz Piekałkiewicz ''Kalendarium wydarzeń II wojny światowej'' , ''Kalendarium wydarzeń I wojny światowej'' J.H..J. ANDRIESSEN ''I WOJNA ŚWIATOWA w fotografiach'' i Dvid Boyle ''II wojna światowa w fotografiach'' a czytaliście może takie mimi książki Tygryski.

Nie 17 Lut, 2008 12:58

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja szukam ksiazki o 1 Polskiej Dywizji Pancernej, w ktorej jest chyba na koncu spis wszystkich jej jednostek (nawet mniejszych jak kompanie itd) z ich dowodcami.


A nie chodzi przypadkiem o książkę Wysockiego??

Tadeusz Wysocki; 1 Polska Dywizja Pancerna 1939-1947. Geneza i dzieje; Bellona, Warszawa 1994; ISBN 83-11-08219-7

Nie 17 Lut, 2008 13:30

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

książki o II wojnie św.

Witam,
co do 1 D. Panc gen. St.Maczka polecam : Marsz Czarnych Diabłów - Odyseja Dywizji Pancernej Generała Maczka, autor: Evan McGilvray, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006.
Czytałem, polecam!
Polecam także Alianci - Prywatne wojny najwyższych dowódców, autor: William B.Breuer, Wydawnictwo Magnum W-wa 1996 - właśnie czytam!
Nie polecam, chyba, że 12 latkom - Niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej tegoż W.B.Breuera.
Polecam też Bitwę o Atlantyk, Bernard Ireland,DW Rebis, 2006, - właśnie czytam - świetne!
Zamierzam przeczytać po raz kolejny wspomnienia marszałka B.L.Montgomery, chociaż wynika z nich jednoznacznie, kto tą wojnę w Europie wygrał i jak bardzo Amerykanie nie umieli dowodzić wielkimi jednostkami.

Sob 23 Lut, 2008 21:04

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
co do 1 D. Panc gen. St.Maczka polecam : Marsz Czarnych Diabłów - Odyseja Dywizji Pancernej Generała Maczka, autor: Evan McGilvray, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006.


Nie, nie, nie i jeszcze raz nie!! Gdzieś o tym "dziele" na forum pisaliśmy Laughing

Sob 23 Lut, 2008 21:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 24, 25, 26  Następny Strona 3 z 26

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.