| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja ostatnio łyknąłem "Pomorze pod okupacją niemiecką 1939-1945. Fragment toruński" Emila Ogłozy. Książka wydana w 1945r. nakładem autora, więc niejako "na świeżo" przedstawia bestialstwo Niemców w Toruniu i okolicach. Dla kogoś zainteresowanego tymi stronami książka godna polecenia Exclamation

Sob 30 Cze, 2007 15:27

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Imperator napisał:

Natomiast obecnie czytam "Zośkę i Parasol" Aleksandra Kaminskiego.Kaminski to zupełne przeciwienstwo Wołoszanskiego.Moim zdaniem nie potrafi stworzyć klimatu,ale jego ksiązki mają dużą wartość historyczną.


Z Książek napisanych przez A. Kamińskiego przeczytałem niedawno (jako lekturę) "Kamienie na szaniec".
Wołoszańskiemu o wiele lepiej wychodziły programy "Sensacje XX wieku" w TVP i Radiu Zet niż książki.

Och....mogliby jeszcze raz pościć na TVP "Sensacje XX wieku", oj mogliby...

_________________
Królestwo Elderlandu
II WW

Sob 30 Cze, 2007 22:37

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
Ja ostatnio łyknąłem "Pomorze pod okupacją niemiecką 1939-1945. Fragment toruński" Emila Ogłozy. Książka wydana w 1945r. nakładem autora, więc niejako "na świeżo" przedstawia bestialstwo Niemców w Toruniu i okolicach. Dla kogoś zainteresowanego tymi stronami książka godna polecenia Exclamation





a ja od siebie dodam że książka jest do pobrania za darmo na stronach Kujawsko- Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej!!!! Oto link:http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=5202&from=editionindex&from=$%7BsearchType%7Dsearch&dirids=1

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 30 Cze, 2007 23:55

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PanzerII napisał:
Ostatnio przeczytałem jedną z powieści Wołoszńskiego "SIEć- OSTATNI BASTION SS" czyta sie super, ale dla mnie to taka fantastyka naukowa!!!


Przymierzam się do tej pozycji od dłuższego czasu, ale jakoś nie mogę wysupłać tych 49 zł Mr. Green. A z tego co słyszałem, książka warta zachodu. No i oczywiście nie można zapomnieć o "Podziemnych tajemnicach Gór Sowich", również bardzo wciągające. Polecam!

Pią 06 Lip, 2007 17:19

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam fajną książkę z serii Bellony , Wielkie bitwy - wielcy dowódcy , pod tytułem ''Droga birmańska '' autorstwa Donovana Webstera . Autor w świetnym stylu opisuje działania wojenne na terenie Birmy , Indii i Chin . Mimo że książka liczy tylko 270 stron jest szczegółowa i doskonale oddaje trudy kampanii w Birmie , prawie nieznanej polskiemu czytelnikowi . Polecam .

Pią 06 Lip, 2007 17:42

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja czytam teraz "Tannenberg 1914" z serii historyczne bitwy
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pią 06 Lip, 2007 17:46

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja własnie skończyłem "Zapomnianego żołnierza" Guy Sajera (wydawnictwo J&J). Barwnie opisane wojenne losy pół-Francuza, który z niemieckich oddziałów tyłowych Wehrmachtu trafia od razu do elitarnej dywizji Gross Deutschland. Książka świetna, ale nie powinni jej czytać przyzwyczajeni do tradycyjnego pojmowania historii, bo dostaną zawału, gdy przeczytają, że nasze babki równie chętnie puszczały się z niemieckimi żołnierzami co Francuzki, a polska partyzantka dla Niemców nie stanowiła żadnego zagrożenia.

Wto 24 Lip, 2007 12:17

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja polecam zaczęło się w Tobruku, słyszeliście o tej książce kiedyś?
Adam Majewski" Zaczeło się w Tobruku" właściwie to znalazłem ją kiedyś przez przypadek. Opowiada historię (książka biograficzna) Adolfa Boheńskiego (Adolf Maria Boheński- Jan Maria Rokita, podobieństwo tylko środkowe). Książka napisana na podstawie pamiętników i listów "naszego"Adolfa do przyjaciół i rodziny. Niesamowity i sympatyczny człowiek. Losy jego od czasów przedwojennych, poprzez kampanię wrześniową, Francję (wspomina brak chęci do walki francuzów)Narvik, Tobruk, aż do kampanii włoskiej. Książka dostępna zapewne tylko w antykwariatach. Krążyły o nim legendy. Wańkowicz nazwał go fajtłapą i jąkałą ale i człowiekiem legendarnej odwagi, wspominał o nim w "Monte Cassino". Do legendy przeszły jego nocne patrole pod liniami wroga w Afryce Północnej i niecodzienne hobby - rozbrajanie min.
Aktualnie siedzę nad(zacząłem) - "Bez ostatniego rozdziału" W. Anders, nawet ciekawe, szczególnie wspominki o przesłuchaniach przez NKVD. Wyszło ostatnio wznowienie w księgarniach z racji roku Gen Andersa.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Sro 25 Lip, 2007 0:51

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Adam Majewski opisał swoje wspomnienia w książce "Ludzie Wojna Medycyna". Majewski był lekarzem i opisuje swoje losy od września 1939r. poprzez Węgry i Francję, aż po Monte Cassino i dalej.
A "Zaczęło się w Tobruku" też czytałem i książka jest warta polecenia, jak to znakomicie zrobił H2HSnake.

Nie 12 Sie, 2007 19:29

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecę , niełatwą w odbiorze pozycję z serii HB '' Siedmiogród 1944 '' autorstwa Marcina Sowy, Bellona 2005 . Tematem są zupełnie nieznane walki na tytułowym terenie . Autor oparł swoją publikację głównie na pracach węgierskojęzycznych stąd , jest to zupełnie nowatorska publikacją na naszym rynku . Konflikt węgiersko - rumuński nie doczekał się szerokiego opisu w naszym cudnym kraju , nie licząc jednego z numerów ''Gazet Wojennych"' . Autor rzetelnie opisuje przebieg wydarzeń i sytuację polityczną , książka nie nuży , jednak często opis sprowadza się do wykazu jednostek i miejscowości w których toczyły się walki . Przeto głowę należy mieć wolną od zbędnych myśli aby przyswoić sobie , chociaż w części ,ten zupełnie nieznany rozdział II WŚ . Polecam .

Pią 17 Sie, 2007 18:50

Powrót do góry
Badylarz
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Ząbkowska Zone
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
H2HSnake napisał:
A ja polecam zaczęło się w Tobruku, słyszeliście o tej książce kiedyś?
Adam Majewski" Zaczeło się w Tobruku" właściwie to znalazłem ją kiedyś przez przypadek. Opowiada historię (książka biograficzna) Adolfa Boheńskiego (Adolf Maria Boheński- Jan Maria Rokita, podobieństwo tylko środkowe).

Kolego H2HSnake, nazwisko Bocheński pisze się w tym przypadku przez ch. Link do wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Maria_Boche%C5%84ski
Jeszcze słynniejszy był jego brat Józef Maria Bocheński: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Maria_Boche%C5%84ski
Czytałem jego wspomnienia - fantastyczne - polecam.
Trzeci z braci Aleksander też był niezły: http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Boche%C5%84ski

Trzech, a każdy inny. Rzadko się zdarza w rodzinie.

Pozdrowienia
Badylarz

Pon 27 Sie, 2007 11:45

Powrót do góry
ThaN
Feldwebel

Feldwebel




Posty: 90
Skąd: WLKP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja skonczylem "nic swietego, nazistowski wywiad przeciwko Watykanowi" a zabieram sie za "Patton, geniusz wojny"
_________________
W marszu nie ma czasu na pytania,
w tlumie nie ma miejsca na roznice.

Pon 27 Sie, 2007 13:55

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może czytał ktoś książkę "Naziści. Ostrzeżenie historii"(Laurence Rees)??.
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Wto 28 Sie, 2007 15:54

Powrót do góry
Rudy
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 37
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co myślicie o tej książce "Wojsko polskie 1939-1945 - barwa i broń"?

Pią 31 Sie, 2007 20:15

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślimy, że to raczej broszura, ale zawiera kilka istotnych informacji. Cała reszta do kubła- nie wiem czy coś się zmieniło, ale w moim, głęboko komunistycznym, wydaniu rysunki są lekko półśmieszne.

Pią 31 Sie, 2007 20:26

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

właśnie skończyłem Edward Prus "Atamania UPA" ok 250 str, troszkę zdjęć. Książka opisuje od początku powstanie OUN-u później działalność UPA. Miejscami są drastyczne opisy. Autor opisuje historie OUN jeszcze daleko po wojnie... Polecam osobom niezorientowanym w tematyce kresów.

Niedługo zabieram się za "Rozmowy z katem" Moczarskiego.

Moczarskiego przeczytałem, szczerze mówiąc troszkę ten Stroop wyszedł w tej książce zbyt ludzko. To znaczy nie widać tutaj człowieka zbrodniarza tylko normalnego zwykłego faceta. Zresztą podobne uczucia wzbudził we mnie film "Upadek" o ostatnich dniach Hitlera - dość przygnębiający obraz człowieka, który we mnie wzbudził współczucie (to źle bo to ZBRODNIARZ).

Teraz czytam: "ZAGINIONE TAJEMNICE TECHNOLOGII III RZESZY. Naukowcy hitlerowskich Niemiec skonstruowali prototyp ufo." Gary Hyland.

Przeczytałem już kilka stron i jest tu wiele ciekawych wątków. Więcej opowiem jak przeczytam.

Wto 02 Paź, 2007 23:36

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mariusz100 napisał:
który we mnie wzbudził współczucie (to źle bo to ZBRODNIARZ).

MAsz rację tępić to uczucie, to takie..... Zniesmaczony chrześcijańskie. Blee.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 02 Paź, 2007 23:52

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Współczucie to bardzo fajna cecha. Tylko kontekst nie ten. Zresztą, kto oglądał Upadek ten zapewne (jeśli wczuł się w film) odczuwał podobnie. Wszystko zapewne dlatego, że pokazali już samą końcówkę.

Ps. Zresztą jak oglądałęm ten film to miałem współczucie również dla innych najbliższych współpracowników Hitlera. Wyobraźcie sobie co oni musieli czuć. Zaufali Hitlerowi, podążali jego drogą. Kochali go. Tyle wspólnie przeżytych lat i ""sru"" KONIEC!! Nie chcę być źle zrozumianym. Nie jestem fanatykiem Hitlera. Ale spójrzmy na nich jak na najzwyklejszych ludzi. Jakie oni musieli czuć rozczarowanie, jaki musieli widzieć bezsens dalszego życia.

Jak nauczę się OOBE to postaram się odwiedzić Hitlera w najniższym wymiarze energetycznym i pogadać z nim(po polsku:)Bardzo szczęśliwy

Sro 03 Paź, 2007 0:05

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mimo (nie)szczerych chęci nie potrafię wzbudzić w sobie nawet cienia współczucia dla tego miernego malarza i bandy jego popleczników.
Wyjątkowo niechrześcijańsko żałuję, że skończyli, jak skończyli, a nie na szubienicach.
Książki Moczarskiego polecać innym nie będę, a film uważam za bardzo mierny.
Ja brnę w tej chwili przez "Mosty und Dirschau 1939" Herberta Schindler'a, wydaną we Freiburgu w 1971 r.Jest to dobrze udokumentowane materiałami niemieckimi źróło informacji o walkach o tunel na Przełęczy Jabłonkowskiej oraz ataku na most w Tczewie.Polecam.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 03 Paź, 2007 4:39

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W trakcie: "The Day of Battle " Rick'a Atkinson'a - druga część planowanej trylogii o udziale US Army na MTO i ETO.Tym razem Sycylia i kampania włoska.
Są to książki wybitne (pierwszą - "An Army at Down" uważam za jedno z najlepszych opracowań monograficznych kampanii afrykańskiej) pod względem historiograficznym.Dodatkowym ich plusem jest to, ze są znakomicie napisane.
Z czystym sercem mogę polecić obie.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 20 Paź, 2007 3:32

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie przeczytałem:

- Miklos Nyiszli - Byłem asystentem doktora Mengele; autor siedział w Auschwitz od 1944. Dostał się jako lekarz do Sonderkommando. Przeprowadzał sekcje zwłok. 170 str. Fajnie i szybko się czyta.

- Jan Gerhard - Łuny w Bieszczadach; 2 części po 160 stron. Akcja dzieje się w latach 1945-1947. Walki z UPA. Polecam.


Teraz czytam właśnie: Roman Cilek - Kulisy tajnych służb III Rzeszy Alfred Naujocks; zapowiada się ciekawie, w książce też opisane są postacie Himmlera, Heidricha, Shellenberga...


I coś co dla mnie zapowiada się na hit: Lech Wyszczelski - O czym nie wiedzieli Beck i Rydz-Śmigły;

Cytat:
Cytat:
Chociaż Polska należała do państw europejskich o średnim potencjale ekonomicznym i mocarstwowym - mimo usilnych swych pragnień - nie była, to jednak jej położenie geograficzne spowodowało, iż stała się waznym ogniwem w polityce prowadzonej na tym kontynencie. Jej znaczenie dla mocarstw zachodnich było o tyle ważne, że na wypadek podporządkowania się polityce Hitlera umożliwiała mu nieskrępowany atak na Francję. W obawie o swe własne interesy państwa zachodnie starały się poświęcić Polskę, poświęcić po to, by w pierwszej kolejności tam skierować ekspansję niemiecką. W tym celu należało ją wyłuskać ze zbliżenia z III Rzeszą, udzielić jej gwarancji i tym samym skłonić Hitlera do ataku na wschód (Polska), a nie na zachód (Francja). Los Polski był w sumie obojętny dla Londynu i Paryża, gra o nią toczyła się wyłącznie po to, by przeciwstawiła się niemieckim żądaniom, i podjęła walkę

_________________
Jestem Polakiem Uśmiech

Czw 25 Paź, 2007 9:35

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Lech Wyszczelski - O czym nie wiedzieli Beck i Rydz-Śmigły;


Nie chcę Ciebie zniechęcać ale Wyszczelski ma specyficzny , niełatwy w odbiorze styl pisania . Kilka jego pozycji przeczytałem min. z serii ''Historyczne Bitwy '' bywa trudny i mało przejrzysty .

Czw 25 Paź, 2007 20:26

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Seth mimo tego i tak przeczytam:P. I podzielę się wrażeniami. Może dla mnie będzie odpowiedni?:>
_________________
Jestem Polakiem Uśmiech

Czw 25 Paź, 2007 20:43

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mariusz , co było to minęło , moja uwaga nie ma na celu zniechęcić Ciebie , tylko odpowiednio nastawić , o Lechu Wyszczelskim mógłbym pisać wiele, bo opinie nt. tworczości są skrajnie różnie, ja należę do sympatyków .

Mariusz 100 Piwo

Pią 26 Paź, 2007 21:33

Powrót do góry
Oberst Prymas
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 260
Skąd: Świebodzice
Archiwum: Iks :)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja niedawno skończyłem książkę pt. "Bitwa o Atlantyk" B. Irelanda. Szczerze mówiąc zaciekawiła mnie i mógłbym ją polecić. Jeśli przymkniemy oko na małe braki w wiedzy o wojnie lądowej autora, o której jest mowa w paru zdaniach (na szczęście tłumacz wszystko odpowiednio wyjaśnia) i można odczuć małą gloryfikację przez autora Amerykanów. Ale w formie merytorycznej jest naprawdę dobra. :okret:
_________________
"Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział."

Sob 27 Paź, 2007 14:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Następny Strona 2 z 26

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.