| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wzgórze Ludendorfa w Elblągu (Gęsia Góra)

Jest w moim mieście wzgórze zasługujące na szczególną uwagę. Elblążanie nazywają to miejsce potocznie "pomnikiem". Ze względu na wspaniały widok, jaki się rozciąga z góry(przy dobrej widoczności można dojrzeć zamek w Malborku), "pomnik" jest odwiedzany przez wiele osób w różnym wieku, najczęściej młodzież, która często organizuje tu sobie imprezy. Można też spotkać pary spragnione romantycznych wrażeń. Niektórzy elblążanie są przekonani, iż w tym miejscu znajdował się pomnik Bismarcka. Nic bardziej mylnego! W 1938 roku powstało na Gęsiej Górze (dzisiejsza nazwa) mauzoleum upamiętniające żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Niemcy nazwali to miejsce "Wzgórzem Ludendorfa". Autor projektu, Sophian Luchaner zaprojektował to miejsce zgodnie z duchem tamtych czasów. W centralnym miejscu mauzoleum znajdował się posąg w stylu rzymskim, który przedstawiał germańskiego wojownika. Posąg był osłonięty kolumnadą w kształcie czworokąta. Całość mauzoleum była otoczona kamiennym kręgiem, który pozostał do dziś. Najciekawszą jednak, a zarazem najbardziej tajemniczą rzeczą jest komnata znajdująca się z tyłu kamiennego pierścienia. Krążą pogłoski, iż za jedną ze ścian znajduje się tunel prowadzący do bunkrów na ulicy Sadowej. Jak dotąd nikt jeszcze nie podjął się przebicia ściany i eksploracji potencjalnych tuneli. Dodam jeszcze, że w latach 60tych władze rozprawiły się z tym miejscem w bezmyślny sposób, burząc i kolumnadę i posąg.
Poniżej zamieszczam zdjęcia przedstawiające to miejsce w czasach przedwojennych i dzisiejszych.



Opis załącznika:
wygląd z przełomu lat 30 i 40tych

Opis załącznika:

Opis załącznika:
wejście do komnaty znajdujące się za kamiennym pierścieniem

Opis załącznika:
pozostałości posągu i kolumnady

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Gęsia Góra luty 2007

Opis załącznika:
krąg i wejście do komnaty

Czw 22 Mar, 2007 14:04

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ Wojaroth - bardzo fajny post. Bardzo interesujące są takie pojedyńcze zabytki w naszych małych ojczyznach. Ciekawe miejsce z interesującą historią. Tak sobie pomyślałem, że specyficzna była idea autora tego pomnika - taka germańska.
Będąc kiedyś w Elblągu postaram się wygospodarować chwilę, aby udać się na Gęsią Górę. Mam nadzieję, że trafię na idealną pogodę i będzie mi dane zobaczyć malborski zamek z Elbląga.
Co to pomieszczenia w tylnej części pomnika - bardzo ciekawa sprawa.

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 24 Mar, 2007 8:48

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki! Żal tylko,że miejsce to jest obecnie strasznie zaniedbane. Władze nie mają żadnej koncepcji, co zrobić z takim atrakcyjnym miejscem. Osobiście uważam, że powinna się tam znaleźć informacja, iż właśnie na tej górze było miejsce pamięci. Jak już wcześniej napisałem wielu mieszkańców Elbląga myśli, że był tam pomnik Bismarcka. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych dokumentach niemieckich wzgórze to jest nazywane właśnie wzgórzem Bismarcka. Jeśli chodzi o obserwację zamku w Malborku, to chyba trzeba mieć niezły wzrok albo porządną lornetkę wojskową. Pozdrawiam!

Sob 24 Mar, 2007 10:48

Powrót do góry
DOMARASC
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 592
Skąd: Sztutowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przyjadę do Elbląga, to się przebijemy do tego tunelu. Mam trochę dynamitu pod łóżkiem. Wink

Sro 28 Mar, 2007 20:39

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

DOMARASC napisał:
Przyjadę do Elbląga, to się przebijemy do tego tunelu. Mam trochę dynamitu pod łóżkiem. Wink


Ten od razu dynamit! Nic tylko by wysadzał, efekciarz jeden! A kilof i inne takie to nie łaska ? Wink hahaha Wiesz, że tam straszy ? Laughing Piwo

_________________
Imię jego 40 i 4...

Czw 29 Mar, 2007 20:38

Powrót do góry
leniuch
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem bardzo mało prawdopodobnym jest to, że pomieszczenie w pomniku jest początkiem tunelu. Widać w nim już ślady kucia bo jest spory otwór w tylnej scianie ale widocznie ktoś doszedł do wniosku że to bzdura. Przekonanie o dojściu tunelu do ul sadowej jest także mało prawdopodobne ze względu na spory spadek pomiędzy gęsią górą a tą ulicą. Jako że niejednokrotnie miałem okazję przyjrzec się temu pokoikowi, oraz całemu terenowi doszedłem do wniosku że pomieszczenie to mogło być podstacją obsługującą oświetlenie obiektu. Jak narazie nikt nie zwrócił uwagi na słup od lini eklektrycznych obok pomnika i na postumenty lamp znajdujące sie jakieś 2m poza murem. Osobiście słyszałem nawet wersje o przyłączeniu mniemanego tunelu do schronów przy przedszkolu 26. Na ulicy sadowej są chyba tylko 2 schrony jeden koło cmentarza w dole i drugi przy szkole nr 16 obydwa oglądałem i nie ma tam żadnych widocznych śladów po wejściu do tunelu, za to bunkier przy cmentarzu jest obiektem samym w sobie bardzo ciekawym i ma nietypową lokalizację. Poza tym witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum Wink

Czw 05 Kwi, 2007 23:01

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witamy! Historie o tych tunelach zasłyszałem od kilku osób, ale sam, jak wcześniej napisałem, traktuję je bardziej jako legendy, plotki. Niemniej "pomnik" to bardzo ciekawe miejsce, szkoda, że zostały po nim tylko te żałosne resztki. Pozdrawiam!
_________________
Imię jego 40 i 4...

Pią 06 Kwi, 2007 9:03

Powrót do góry
Euskaro
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może skoro było to mauzoleum to w pomieszczeniu u podstaw "pomnika" znajdowały się prochy poległych.
A propo schronow w okolicach ul. Sadowej to czy moglbym prosic o ich zdjecia i informacje gdzie dokladnie sie znajduja?

Nie 22 Kwi, 2007 12:17

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Euskaro napisał:
A może skoro było to mauzoleum to w pomieszczeniu u podstaw "pomnika" znajdowały się prochy poległych.
A propo schronow w okolicach ul. Sadowej to czy moglbym prosic o ich zdjecia i informacje gdzie dokladnie sie znajduja?


Witam! Też mi coś takiego przemknęło przez głowę. Może było to coś w rodzaju pomieszczenia, gdzie umieszczone były prochy poległych...Co do schronów na Sadowej, to postaram się wybrać tam z aparatem i pstryknąć parę fotek i zamieścić je. Pozdrawiam!

_________________
Imię jego 40 i 4...

Nie 22 Kwi, 2007 12:55

Powrót do góry
leniuch
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieszkam na osiedlu za politechniką, czyli ulice dalej od tego schronu to zrobie fotki na dniach. A po ostatniej wizycie na bisie ( pomieszczenie z tyłu) zauważyłem że na scianach wszystkich był ten sam tynk, w tylnej scianie jest dziura aż na wylot, a za nią ziemia, czyli prawdopodobnie niema tunelu, zaś na lewej scianie są swa stalowe uchwyty jakby od oświetlenia, i brak jest jakichkolwiek innych mocowań i tego rodzaju rzeczy. Schron na sadwej też duży nie jest chyba z 3-4 pomieszczenia, 2 wejscia, 3 kominki i 2 jakby studzienki u góry, jest w całości na powierzchni (górka), i w jednym pomieszczeniu jest duży wysoki na około pół metra betonowy postument. Przechodziłem ten schron niestety praktycznie po ciemku więc instalacji nie mogłem dokładniej obejrzeć, ale standardowe zakręty przy wejściach ( przeciw granatom itp), w środku drzwi metalowe przy każdym pomieszczeniu, nawet jedne z braku światła głową zaliczyłem... Embarassed

Pon 30 Kwi, 2007 0:06

Powrót do góry
Euskaro
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

leniuch tak liczyłem na te fotki Uśmiech czy mogłbyś je zrobić ?

Sro 30 Maj, 2007 16:40

Powrót do góry
leniuch
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj, zapomniało mi sie o zdjęciach Embarassed. Miałem troche nauki ostatnio, i jest problem u mnie z brakiem latarki. Ale jak będzie możliwośc i czas to zrobie Wink

Sob 02 Cze, 2007 14:30

Powrót do góry
Osiedleprzymlynie
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witamy!!! JEstesmy paczką z osiedla przy mlynie, jest to osiedle najblizej polozone "pomnika". Dzisiejszego dnia (28.12.07r.) podjelismy probe rozwiazania zagadki tajemniczego tunelu. Postanowiliśmy dokopac sie do komnaty od gory co za tym idzie odslonic tylna sciane (ta w ktorej znajduje sie otwor), uznalismy to za latwiejszy sposob niz kucie w grubym murze!!! to dopiero poczatek naszej akcji, o postepach bedziemy informowali na bierzaco. :samolot2:

Pią 28 Gru, 2007 18:36

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko nie zapomnijcie (całą paczką) wykopanej dziury zasypać.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 28 Gru, 2007 18:57

Powrót do góry
1747
Feldwebel

Feldwebel




Posty: 80
Skąd: Żyrardów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zagadka chyba sie nie rozwiazała do dzis skoro taka cisza a moze by jakis emerytów z okolicy popytac to trafi sie cos ciekawego?

pzdr

Sob 07 Cze, 2008 23:48

Powrót do góry
Arash
Kapral

Kapral




Posty: 55
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam pomysł !

Tez jestem z Elblaga i chetnie skontaktuje sie z kims kto ma jakis zakres wiedzy w tym temacie ,bo na co dluzej czekac,moze wystarczy wziac odpowiedni sprzet i dostac sie do owej komnaty Wyluzowany sam bym tego dokonal ,ale mam jeszcze za mala wiedze na ten temat. Piszcie co wiecie jeszcze o tym miejscu i o ewentualnych zagrozeniach.Bede bardzo wdzieczny!

Sro 28 Sty, 2009 14:22

Powrót do góry
Arash
Kapral

Kapral




Posty: 55
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzis postaram sie dołączyc pare fotek z tego miejsca ,pojde tam i sprawdze teren. Licze tez na Wasza pomoc ,na jakies cenne informacje,ja osobiscie znam madrego ksiedza z Elblaga,ktory na pewno cos o tym wie wiec mam nadzieje ,ze zagdaka zostanie niebawem rozwazana Uśmiech

Sro 28 Sty, 2009 14:41

Powrót do góry
tycjan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na początek może się przywitam ze Wszystkimi. Hello. Googlując trafiłem na to forum tym ciekawiej, że temat dotyczy miasta w którym mieszkam. Czytając wszystkie wypowiedzić wydaje mi się, że Leniuch ma rację. Ten teren chyba nie nadaje się na tunel. Wersja z pomieszczeniem na elektrykę ma sens może przed samym wejściem lub jego okolicach są jakieś przewody stare? Ciekawi mnie co i czy osoby, które zadeklarowały się wywnioskowały z kopania. I czy w ogóle ktoś odpisze ;D
Pozdrawiam.

Czw 04 Cze, 2009 17:55

Powrót do góry
Arash
Kapral

Kapral




Posty: 55
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety zeby zaczac tam dzialac potrzebny jest ciezszy sprzet...wchodzac od tylu (3 fotka Wojarotha) znajduje sie malutkie pomieszczenie -mozliwe,ze poczatek tunelu...na szerokosc moze ze 3 metry na dlugosc podobnie-tylko tu nasuwana sie pytanie : po co takie male pomieszczenie w tym miejscu ? Obecnie sluzy jako toaleta dla pijacych tam.. :/ mozna zburzyc sciane na przeciw wejscia,bo cos tam musi byc-ktos juz nawet probowal to robic,ale zwyklym kilofem zajelo by to wiele czasu,ja niestety nie mam dostepu do ciezszego sprzetu dlatego jest to dla mnie zagadka...
przypuszczam,ze jest tam komnata,bo miejsce doskonale.. Wyluzowany

Sob 11 Lip, 2009 0:22

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego, co pamiętam w latach 88 - 95 w pomieszczeniu tym było dużo kabli elektrycznych oraz skrzynka rozdzielcza (mogły być dwie, ale pewności nie mam). Teoria tunelu moim zdaniem jest mało prawdopodobna z uwagi na teren. Po za tym w Elblągu słyszałem już dużo ciekawych historii o tunelach:
- tunel z Elbląga do Malborka
- tunel łączący bunkry niemieckie pod ul. Płk Dąbka na wysokości Gildi, gdzie swego czasu zapadł się autobus.
Samo wzgórze faktycznie zawsze przykuwało moją uwagę i ciekawość, w tamtych latach jeszcze nie było Internetu a w bibliotekach prawdę powiedziawszy szukałem innych informacji. I faktycznie (Gęsią Górę) znałem, jako miejsce pomnika Bismarcka, jak się okazało mylnie.
Ale chciałem też spytać czy ktoś z was zauważył, że stojąca pod murem muzeum w Elblągu płyta nagrobna stoi tam dopiero od kilku lat? Ciekawe, bo jeszcze do 1986 r. (na pewno) stała ona po drugiej stronie tegoż muru. Z tego, co słyszałem po (właściwej) stronie muru znajdował się cmentarz przyszpitalny (obecnie biblioteka). Ale pewności nie mam.

Sro 22 Lip, 2009 1:11

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego, co pamiętam w latach 88 - 95 w pomieszczeniu tym było dużo kabli elektrycznych oraz skrzynka rozdzielcza (mogły być dwie, ale pewności nie mam). Teoria tunelu moim zdaniem jest mało prawdopodobna z uwagi na teren. Po za tym w Elblągu słyszałem już dużo ciekawych historii o tunelach:
- tunel z Elbląga do Malborka
- tunel łączący bunkry niemieckie pod ul. Płk Dąbka na wysokości Gildi, gdzie swego czasu zapadł się autobus.
Samo wzgórze faktycznie zawsze przykuwało moją uwagę i ciekawość, w tamtych latach jeszcze nie było Internetu a w bibliotekach prawdę powiedziawszy szukałem innych informacji. I faktycznie (Gęsią Górę) znałem, jako miejsce pomnika Bismarcka, jak się okazało mylnie.
Ale chciałem też spytać czy ktoś z was zauważył, że stojąca pod murem muzeum w Elblągu płyta nagrobna stoi tam dopiero od kilku lat? Ciekawe, bo jeszcze do 1986 r. (na pewno) stała ona po drugiej stronie tegoż muru. Z tego, co słyszałem po (właściwej) stronie muru znajdował się cmentarz przyszpitalny (obecnie biblioteka). Ale pewności nie mam.

Sro 22 Lip, 2009 1:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.