| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Genealogia Polaków

Jakis czas temu w jednym z tygodników (Newsweek lub Polityka) czytalem artykul na temat pochodzenia Polakow. Bylo to robione z wynikami DNA. Duza czesc miala przodków z afryki, czesc takze z azji. Co Wy na to, gdybyscie nagle sie dowiedzieli ze prapra- a nawet arcy-przodków macie z afryki. Niektórzy chyba by sie powiesili (polityczna prawica). Ale ciekawe to by bylo. Niestety nie mam juz tego artykulu.

Pon 12 Mar, 2007 15:58

Powrót do góry
Imperator
Chorąży

Chorąży





Posty: 166
Skąd: Biała Podlaska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdybym się dowiedział,że jestem Niemcem pewnie zamknąłbym się w sobie

Wto 17 Kwi, 2007 22:24

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co Wy na to, gdybyscie nagle sie dowiedzieli ze prapra- a nawet arcy-przodków macie z afryki.

Teoretycznie to każdy ma przodków z afryki, bo to tam pojawili się ludzie, ale to chyba o innych przodków chodzi http://www.ioh.pl/forum/images/smiles/icon_lol.gif.

Sro 18 Kwi, 2007 15:32

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Imperator napisał:
Gdybym się dowiedział,że jestem Niemcem pewnie zamknąłbym się w sobie


A myslisz ze wiekszosc Niemców to "czysto-rasowi" (przepraszam za to okreslenie) germani? Zobacz ile Niemcow ma polskobrzmiace nazwiska. Dodatkowo, wielu nie wie o swoich korzeniach. No i w koncu oni tez skas pochodza, tzn. ich pra-praprapraprapraprapraprapraprapraprapra............przodkowie. Wiec tez z afryki moze. Czyli mielibysmy wspolnych przodkow.

A co do Twojej wypowiedzi, to mysle ze jest ona wyrazem niedojrzalosci. Bo co by np. bylo gdybys mial przodkow mongolów???

Sro 18 Kwi, 2007 16:20

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Imperator napisał:
Gdybym się dowiedział,że jestem Niemcem pewnie zamknąłbym się w sobie


A myslisz ze wiekszosc Niemców to "czysto-rasowi" (przepraszam za to okreslenie) germani? Zobacz ile Niemcow ma polskobrzmiace nazwiska. Dodatkowo, wielu nie wie o swoich korzeniach. No i w koncu oni tez skas pochodza, tzn. ich pra-praprapraprapraprapraprapraprapraprapra............przodkowie. Wiec tez z afryki moze. Czyli mielibysmy wspolnych przodkow.

A co do Twojej wypowiedzi, to mysle ze jest ona wyrazem niedojrzalosci. Bo co by np. bylo gdybys mial przodkow mongolów???


Wiesz co rydzu, Twoja wypowiedź razi infantylizmem [i rasizmem, choć może nie do końca świadomym]. Odkrywasz po raz kolejny Amerykę, i czekasz aż Ci ktoś pogratuluje spostrzegawczości. Plotki Laughing o tym, że gatunek ludzki pochodzi z Afryki rozpuszczono juz dość dawno temu i dla nikogo, w miarę oczytanego, nie powinno to być zaskoczeniem.
Acha jeszcze jedno. Mam przodków Mongołów [pochodzę trochę z kresowych lipków] i nic się ze mną dziwnego nie dzieje: ani zielony nie jestem, ani nie zamykam się w sobie. Ze zdziwieniem też stwierdzam, że fakt ten nie wywołuje u nikogo ze znajomych, z którymi na ten temat rozmawiałem, zdziwienia. Ale może i ze mną i z nimi jest coś nie tak Question

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Czw 19 Kwi, 2007 13:49

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Imperator napisał:
Gdybym się dowiedział,że jestem Niemcem pewnie zamknąłbym się w sobie


A myslisz ze wiekszosc Niemców to "czysto-rasowi" (przepraszam za to okreslenie) germani? Zobacz ile Niemcow ma polskobrzmiace nazwiska. Dodatkowo, wielu nie wie o swoich korzeniach. No i w koncu oni tez skas pochodza, tzn. ich pra-praprapraprapraprapraprapraprapraprapra............przodkowie. Wiec tez z afryki moze. Czyli mielibysmy wspolnych przodkow.

A co do Twojej wypowiedzi, to mysle ze jest ona wyrazem niedojrzalosci. Bo co by np. bylo gdybys mial przodkow mongolów???


Wiesz co rydzu, Twoja wypowiedź razi infantylizmem [i rasizmem, choć może nie do końca świadomym]. Odkrywasz po raz kolejny Amerykę, i czekasz aż Ci ktoś pogratuluje spostrzegawczości. Plotki Laughing o tym, że gatunek ludzki pochodzi z Afryki rozpuszczono juz dość dawno temu i dla nikogo, w miarę oczytanego, nie powinno to być zaskoczeniem.
Acha jeszcze jedno. Mam przodków Mongołów [pochodzę trochę z kresowych lipków] i nic się ze mną dziwnego nie dzieje: ani zielony nie jestem, ani nie zamykam się w sobie. Ze zdziwieniem też stwierdzam, że fakt ten nie wywołuje u nikogo ze znajomych, z którymi na ten temat rozmawiałem, zdziwienia. Ale może i ze mną i z nimi jest coś nie tak Question

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Czw 19 Kwi, 2007 13:50

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byc moze samo slowo RASA kogos tutaj razi. Jesli tak, to prosze zagladnac do Karty ONZ itd. Wink

Moze sa dzis ludzie nieco przeczulenie na niektore slowa i ten tzw. political correctness. Ale slowo rasa jest zastepowane potocznie slowiem: inny kolor skory itd. Zapytaj sie biologa to odpowie Tobie na to pytanie dokladniej.

Co do wypowiedzi o Niemcach lub mieszkancach Niemiec, nie bylo to zadne rasistwoskie ublizanie lub cos podobnego. A stwierdzenie o nieswiadomosci swojego pochodzenia, lub tuszowanie tego. Dalsze wyjasnienia, to chyba na osobnym temacie.

Sob 12 Sty, 2008 12:40

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Moze sa dzis ludzie nieco przeczulenie na niektore slowa i ten tzw. political correctness. Ale slowo rasa jest zastepowane potocznie slowiem: inny kolor skory itd.

Coś w tym jest, kwestie rasy stały się jakimś tabu, zaczęto w odniesieniu do nich używać jakichś eufemizmów, zawoalowanych określeń. Ciekawe.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 12 Sty, 2008 13:48

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Popatrzmy jak zachowują się Żydzi; niedługo już wypowiedziane przez kogoś słowo "Żyd" stanie się dla nich przejawem antysemityzmu Rolling Eyes Tak samo nie mówi się już "murzyn", tylko "afroamerykanin". Paranoja po prostu, co się na tym świecie dzieje. A co do tematu, to żadna nowość, że ludzie pochodzą z Afryki. Ja na temat swoich korzeni wiem dość dużo, jestem wymieszaną Polką, Niemką, Litwinką, Białorusinką i Rosjanką Laughing
_________________
Z Historią w Przyszłość

Sob 12 Sty, 2008 14:04

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No ale jak powiedziec na nigeryjczyka czy kenijczyka? Oni afroamerykanami nie beda. Poprostu trzeba normalnie uzywac te slowa a jakby ktos chcial podskoczyc to wyjasnic. A w Polsce lub tez w innych panstwach 10 razy sie przemysla zanim wymawia sie slowa typu "Zyd" itd. I odnosi sie w 99% zawsze pozytywnie. W przeciwnym razie jest sie uznanym za antysemite.

Akurat w sprawie wojny palestynsko-izraelskiej, to nie trzymam jak wiekszosc przy biednym ludzie Palestynskim. Oni maja bajzel i wiekszosc muzulmanska posrod palestynczykow skutecznie pozbyla sie palestynskich chrzescijan, ktorzy to lepiej wyksztalceni opuscili te tereny lub opuszczaja je z czasem. W Betlejem byla wiekla wspolnota chrzescijanska, a dzis............nic. Uciekli przed "rodakami"

Ktos kiedys powiedzial te slowa, ze czuje sie Grekiem, Hindusem, Zycem, Amerykaninem, Rosjaninem, Turkiem............. itd.itd.itd. cos w tym jest. Tzn. ja lepiej tutaj nie zaczynam nowego tematu, ale takie myslenie moze wyzwala czlowieka. Ale to chyba filozoficzny watek.

Co do korzeni to mam polskie, niemieckie, ukrainiskie.......... a co do reszty to kto to wie.

Do do znajomych lub przyjaciol: mam kolege murzyna z zydami tez do czynienia mam lub mialem. Liczy sie dla mnie czlowiek i jest mi obojetnie jaki kolor skory ma, z jakiej rasy pochodzi, jaka ma religie lub wyznanie.

Jestem za oswieconym panstwem z kultura i z poszanowaniem dla wszystkich wyznan. Polska slynela kiedys z oswiecenia..........chociaz ze bylo to przez krotki czas. Jestem za odzyskaniem tego blasku.

Sob 12 Sty, 2008 14:26

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Popatrzmy jak zachowują się Żydzi; niedługo już wypowiedziane przez kogoś słowo "Żyd" stanie się dla nich przejawem antysemityzmu

Dokładnie Zniesmaczony Zamiast Żydów mamy więc Izraelczyków (tylko co z tymi którzy nie mieszkają w Izraealu?), zamiast murzynów - afromaerykanów (a co z tymi którzy nie mieszkają nie tylko w Ameryce, ale nawet w Afryce?), ciekawe co wymyślą na żółtych? Hitler kiedyś z Japończyków zrobił "honorowych aryjczyków", więc może to jest jakiś trop Laughing Powoli zaczynam się przekonywać do tezy, że żyjemy w jakiejś paranoi, której Gombrowicz, Mrożek i Kafka razem wzięci by nie wymyślili Twisted Evil

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 12 Sty, 2008 15:40

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj nie zaczynaj o paranoji Kafki............ to dopiero temat.

Sob 12 Sty, 2008 18:37

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aj faktycznie, zapomniałem się, Kafkę wykreślam z mojej listy Twisted Evil
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 12 Sty, 2008 19:12

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Koledzy, niedługo zamiast murzyna i żółtego trzeba będzie tylko i wyłącznie mówić "mieszkaniec Afryki", "mieszkaniec Azji", bo murzyn to bardzo obraźliwe będzie. Rydz - śmigły, zgadzam się w 99% słowo "Żyd" wcale nie jest obraźliwe, tylko niektórzy Żydzi zaczynają wyolbrzymiać. Mamy Izraelczyków, a gdy taki Żyd... o przepraszam Izraelczyk będzie mieszkał w innym kraju to będzie "Izraelczyk zamieszkały w Polsce". Ciekawe tylko jak nazwać wyznawców judaizmu??? Judaiści??? Coś mi nie pasuje.
Moja wypowiedź wcale nie jest antysemicka, żeby nie było zarzutów. Po prostu nazywam rzeczy po imieniu.

_________________
Z Historią w Przyszłość

Sob 12 Sty, 2008 20:38

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podpisuje się obiema rękami pod powyższym. Z takiego sztucznego wymyślania określeń różnych przedstawicieli gatunku ludzkiego wyniknąc może tylko jedno wielkie zamieszania, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to murzyn niekoniecznie mieszka w Afryce, żółty w Azji a biały w Europie, a często jest to totalnie wymieszane.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 13 Sty, 2008 18:41

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jest, de Villars, z tego wszystkiego jest po prostu jedno wielkie zamieszanie. Nazywam te zjawisko "chorą tolerancją".
_________________
Z Historią w Przyszłość

Nie 13 Sty, 2008 22:40

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I to jest całkiem adekwatne określenie Piwo
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 13 Sty, 2008 23:24

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chora tolerancja po jednej stronie a po drugiej mamy wyczyny braci ksiedza Rydzyka. Odrozniajmy sie od nich, dobra? No chyba sie odrozniamy od takich wypowiedzi, czy jednak nie? On jest dla mnie nie tylko antysemita, to najniebezpieczniejsza osoba w Polsce. Sieje nienawiesc a nazywa sie ksiedzem. Slowa ojciec nie uzywam, bo to hanba.

Pon 14 Sty, 2008 11:56

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ja mówię, że jestem antysemitą??? Ja po prostu nazywam rzeczy po imieniu. Dajmy spokój z tą przesadna polityczną poprawnością. Kiedyś Żyd był Żydem, Murzyn Murzynem, Chińczyk Chińczyk itd. i jakoś nikomu to nie przeszkadzało ani nikt nie wpadł na pomysł, że jest to przejaw jakiejś nietolerancji. Dopiero później ludziom we łbach się poprzewracało. Ciekawe dlaczego???
A z o.Rydzykiem nie miałam, nie mam i nie chcę mieć nic wspólnego!!!!

_________________
Z Historią w Przyszłość

Pon 14 Sty, 2008 18:20

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a Mówienie na Cygana Cygan jest Obraźliwe Podobno...

Nie 21 Gru, 2008 20:44

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale czyżbyśmy wszyscy nie pochodzili od sławnego Piasta, którego przodkiem był legendarny Lech?

Pon 22 Gru, 2008 20:17

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Duza czesc miala przodków z afryki

Coś mi sie wydaje że my wszyscy pochodzimy z Afryki.


Cytat:
Genetyczna zagadka

Mitochondria to "centra energetyczne" znajdujące się w każdej naszej komórce i dzielące się niezależne od niej. Materiał genetyczny obecny w mitochondriach dziedziczy się inaczej niż ten zawarty w jądrach komórkowych. Geny jądrowe otrzymujemy "w spadku" po obojgu rodzicach, podczas gdy DNA mitochondrialny tylko po matce. Kobiety, które nie mają córek, nie przekazują go następnym pokoleniom. Taki sposób przekazywania genów mitochondrialnych sprawia, że najprawdopodobniej wszyscy obecnie żyjący ludzie dziedziczą mitochondrialne DNA po istniejącej kiedyś jednej tylko kobiecie. Teoria nosi liczne fantazyjne nazwy: "mitochondrialnej Ewy", "pożegnania z Afryką", "rajskiego ogrodu" i "arki Noego". Obliczono, że ta "mitochondrialna Ewa" żyła około 200 tys. lat temu w Afryce. Trzeba zaznaczyć, że owa niewiasta nie jest pramatką ludzkości, bo współcześnie z nią żyło jeszcze wiele kobiet i mężczyzn, po których dziedziczymy geny jądrowe. Ona jest tylko "pramatką" naszego mitochondrialnego DNA.

Badania nad genami mitochondrialnymi wykazały także, że kiedy Homo sapiens wywędrował z Afryki na inne kontynenty, DNA form afrykańskich nie uległo w skali populacji żadnym domieszkom. Pitekantropy w Azji podzieliły więc los europejskich neandertalczyków i zostały bezpotomnie wyeliminowane. Nie doszło do krzyżowania się tych gatunków i żadne geny od tych form nie weszły do puli naszego DNA.

Teoria wyłącznie afrykańskiego rodowodu człowieka rozumnego budzi jednak gwałtowny sprzeciw paleoantropologów, gdyż nie jest zgodna z wynikami ich badań


Cytat:
Biorąc pod uwagę częściową niezgodność z faktami obu teorii ewolucji człowieka rozumnego, Richard Leakey jeden z największych współczesnych paleoantropologów zaproponował własną koncepcję zawierającą elementy obu dotychczasowych hipotez. Człowiek rozumny powstał w Afryce, a następnie rozprzestrzenił się na inne obszary świata. Tam, gdzie napotkał miejscowe populacje pitekantropa, krzyżował się z nimi. Dlaczego to krzyżowanie nie znajduje odbicia w DNA mitochondrialnym? Nie wiadomo. Może wyskalowanie "zegara DNA" zostało dokonane niewłaściwie? Gdyby "mitochondrialna Ewa" żyła w Afryce nie 200 tys. lat temu, a znacznie dawniej, jeszcze przed pierwszym "pożegnaniem z Afryką", wyniki badań genetycznych i paleontologicznych nie byłyby ze sobą sprzeczne. W takiej sytuacji obydwie fale wychodźców z Afryki miałyby po prostu takie samo DNA mitochondrialne i mogły się ze sobą swobodnie krzyżować, nie powodując zmian w materiale genetycznym mitochondriów.

Historia nauki zna różne zaskakujące przypadki, które z czasem zostają wyjaśnione. Kiedy zaczęto obliczać wiek gwiazd, stwierdzono, że niektóre z nich są starsze od całego Wszechświata! Ta sprzeczność pobudziła astronomów do intensywnych badań i wkrótce została usunięta. Możemy być pewni, że rozbieżności między genetyką a paleontologią w odniesieniu do powstania gatunku ludzkiego zostaną również przezwyciężone.

źródło:
http://archiwum.wiz.pl/2001/01011100.asp

Cytat:
a Mówienie na Cygana Cygan jest Obraźliwe Podobno...

Bo jest obraźliwe, poprawnie mówi się o nich Romowie.

Cytat:
między obiema nazwami istnieje pewna afektywno-semantyczna różnica. Określenie "Cyganie" niesie bowiem większy ładunek emocjonalny niż "Romowie" (niezależnie czy jest on negatywny, czy nie), toteż jest ono właściwsze dla tekstów artystycznych, np. piosenek, niż dla terminologii naukowej. W wielu językach jest też różnica merytoryczna, np. w przypadku języka angielskiego czy francuskiego, gdzie Gypsy czy Gitan oznacza czasem styl życia lub ubioru, zaś do określenia grupy etnicznej używa się najczęściej określeń, pochodzących właśnie od romskiego słowa Roma. Warto też dodać, iż termin "Cyganie" może być traktowany szerzej niż "Romowie", obejmując poza właściwymi Romami także inne diasporowe społeczności indyjskiego pochodzenia (np. Domów, Jatów, Lomów, Lulich itd.), grupy etniczne pochodzące od Romów (np. Sinti, Aszkali, Egipcjanie Bałkańscy), zamieszkujące Półwysep Indyjski kasty, z których najprawdopodobniej wywodzą się powyższe społeczności (np. Domba, Bandżarowie, Lambani), lub rozmaite inne grupy etniczne, które z Romami łączy jedynie podobieństwo tradycyjnego stylu życia (zob. np. Koczownicze narody Europy, Morscy Cyganie itd.).

Cytat:
Etnonim "Romowie" pochodzi od romskiej nazwy własnej Roma, oznaczającej zarówno ludzi w ogóle, jak i członków romskiego narodu w szczególności. Ta z kolei według części naukowców ma korzenie w sanskryckim określeniu hinduistycznej kasty Domba, z której być może wywodzą się m.in. współcześni Romowie. Inni uważają, iż jest ona raczej związana z sanskryckim słowem rama, oznaczającym męża, małżonka, co jest też często spotykanym użyciem słowa rom w języku romani. Niewłaściwymi natomiast wydają się wszelkie próby etymologicznego powiązania etnonimu Roma z nazwą starożytnego Rzymu czy Rumunią.

Z kolei termin "Cyganie", podobnie jak wiele paralelnych określeń w wielu językach europejskich (np. węg. cigányok, niem. Zigeuner, wł. zingari, tur. Çingeneler, norw. Sigøynere itd.), pochodzi najprawdopodobniej od nazwy domniemanej heretyckiej sekty atynganów (gr. athinganoi), znanej z obszaru Cesarstwa Bizantyjskiego. Według alternatywnych analiz[1] etymologię słowa "Cyganie" należy wyprowadzić poprzez pośrednictwo języków słowiańskich z kipczackiego wyrazu o znaczeniu "biedny", "ubogi", będącego także źródłosłowem dla węgierskiego słowa szegény ("zubożały", "biedny" (w madziarskich dialektach wiejskich wymowa szegény jest bardzo zbliżona do wymowy słowa cigány).
Inną powszechnie używaną grupą egzoetnonimów nadawanych Romom są określenia pochodzące od greckiego słowa Aiguptoi, wiążące ich z Egiptem (np. ang. Gypsy, fr. Gitan, alb. Jevgit itd.). Przyczyny tego stanu rzeczy należy szukać w popularnym średniowiecznym przekonaniu o pochodzeniu Romów właśnie z tego kraju, które jest do dziś obecne w zarówno w romskim folklorze (zob. legenda o pochodzeniu Romów z Egiptu), jak i tożsamości narodowej niektórych grup romskich (zob. Egipcjanie Bałkańscy).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Romowie

U mnie w mieścinie mieszka wielu Romów nie raz widziałem jak się między sobą tłukli bo jeden drugiego nazwał Cyganem.

Jeśli chodzi o Żydów to powinno się ich nazywać Semmitami lub Izraelitami.

Cytat:
zamiast murzynów - afromaerykanów

Jest różnica między Afroamerykaninem a Afrykaninem z kontynentu.
Afroamerykanie to mieszkańcy Ameryk, są mieszanką przedstawicieli różnych plemion.
Afrykanie z kontynetu podzieleni są chyba na plemiona i nie mieszają się z innymi coś mi się wydje ale nie jestem pewny.

W tym wszystkim chodzi o poprawność polityczną.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Wto 23 Gru, 2008 9:02

Powrót do góry
Pirania
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 301
Skąd: Frankfurt am Main
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Haha a co w takim razie z "czarnymi"zamieszkujacymi w Europie? Laughing

Pią 11 Gru, 2009 10:41

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Afroeuropejczycy... Twisted Evil A na serio, to osobiście myślę, że nie ma co wymyślać takich dziwolągów słownych. Biały to biały, murzyn to murzyn i tyle. Jakoś przez stulecia nikogo to nie raziło i dopiero teraz nagle zaczęło?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 11 Gru, 2009 10:48

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Haha a co w takim razie z "czarnymi"zamieszkujacymi w Europie?


To młode zjawisko, te osoby są bardzo związane z krajami z których pochodzą oni i ich prodkowie i czasami słabo identyfikują się z nową ojczyzną (miejscem zamieszkania prędzej) i przybyli do Europy z najczęściej własnej woli co o Afroamerykanach nie można powiedzieć. Korzenie Afroamerykan wywodzą się z kontynentu na którym nie rozwinęły się państwa takie jakie znamy teraz. A samo określenie Afroamerykanin zostało utworzone dla poprawności politycznej aby zastąpić obelżywe słowa jak np. nigger-czarnuch, negro-murzyn,czarny.
Europejskich Żydów nie nazywamy Euroizraelitami albo Eurosemmitami prawda, nie zostali siłą w kajdanach przewiezieni do Europy sami tu przybyli.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Pią 11 Gru, 2009 11:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.