| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
W Donbasie, Kijowie, Odessie czy na Krymie UPA postrzegana jest jako banda kolaborujacych morderców.

Tak - w Donbasie, gdzie prawie nikt po ukraińsku nie mówi, albo na Krymie, gdzie większość stanowią Rosjanie. Dodaj do tego lata sowieckiej propagandy i już masz odpowiedź czemu wśród niektórych Ukraińców taki a nie inny stosunek do UPA panuje.
Piotrek napisał:
UPA to bohaterowie tylko dla wąskiej grupy intelektualistów i ludzi z zachodniej Ukrainy, głównie z Galicji.

"Dziwnym trafem" to ludzie najbardziej proniepodległościowo nastawieni i najmniej zsowietyzowani - o czymś to świadczy, prawda?

Ja nie twierdzę, że UPA nie popełniało zbrodni. Popełniało, a jakże i słusznie się o tym mówi. Ale nie można równocześnie zapominać o całym tle historycznym w jakim to się działo. A porównywać z polskimi formacjami można UPA jak najbardziej - dlaczego by nie? Skoro polskie formacje z takiego porównania wychodzą zwycięsko (bo mniej zbrodni popełniały) to chyba tym lepiej?
A gadanie o "twarzach ujawniających dzikość i bestialstwo" to już po prostu trąci jakąś kretyńską ksenofobią.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 30 Mar, 2007 19:08

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak - w Donbasie, gdzie prawie nikt po ukraińsku nie mówi, albo na Krymie, gdzie większość stanowią Rosjanie. Dodaj do tego lata sowieckiej propagandy i już masz odpowiedź czemu wśród niektórych Ukraińców taki a nie inny stosunek do UPA panuje.

Oczywiście masz rację. Jednak te fakty świadczą o tym, że UPA nie jest dobrze postrzegana na całej Ukrainie. Ukraińcy pamiętają, że UPA współpracowała ochoczo z Niemcami. A ilu Ukraińców zginęło z rąk Niemców to chyba nie musze pisać? (Babi Jar).
Cytat:
Dziwnym trafem" to ludzie najbardziej proniepodległościowo nastawieni i najmniej zsowietyzowani

To jednocześnie najbardziej antypolski element, wg. którego etniczne ziemie ukraińskie rozciagają się od Krakowa po Kaukaz Mr. Green To ludzie najczęściej niezdolni do obiektywnego spojrzenia na historię. Są w stanie gloryfikować każdego mordercę, byleby tylko "rżnął Lachów".
Cytat:
A porównywać z polskimi formacjami można UPA jak najbardziej - dlaczego by nie? Skoro polskie formacje z takiego porównania wychodzą zwycięsko (bo mniej zbrodni popełniały) to chyba tym lepiej?

Naprawdę uważasz, ze polskie formacje różniły sie od UPA tylko ilością popełnionych zbrodni Question Rolling Eyes
Cytat:
A gadanie o "twarzach ujawniających dzikość i bestialstwo" to już po prostu trąci jakąś kretyńską ksenofobią.

No fakt, to akurat jest chyba żywcem wyjęte z "Żołnierza Wolności". Poza tym na zdjęciach ci bandyci są uśmiechnięci Mr. Green

Pią 30 Mar, 2007 19:20

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Niech będzie, że kretyńska ksenofobia. Ukraińców kochać nie muszę, jednak daleki jestem od nienawiści. "Żołnierza Wolności" nigdy nie miałem w dłoniach ani nie widziałem na oczy. W moim poście niechętnie odniosłem się tylko i wyłącznie do zramolałych dziadków, którzy, być może, z rozrzewnieniem wspominają czasy, kiedy to rzezali Lachów. Naukę wyciągnąłem, następnym razem zastanowię się podwójnie, zanim zastosuję taki..niefortunny skrót myślowy. Z poważaniem "ksenofob". Możecie to potraktować jako samokrytykę.
_________________
Imię jego 40 i 4...

Pią 30 Mar, 2007 20:06

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
To jednocześnie najbardziej antypolski element

A dziwisz im się? To wynika z historycznych uprzedzeń. Tak samo uzasadnionych jak polskie uprzedzenia do Niemców. Oczywiście przenoszenie historycznych żali na dzisiejszą rzeczywistość to bezsens, ale jednocześnie niepodważalny fakt.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 30 Mar, 2007 21:38

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A dziwisz im się? To wynika z historycznych uprzedzeń.

Może i nie dziwię, ale strasznie mnie to irytuje. I moim zdaniem to wynika raczej z kompleksów i to potężnych. Porównanie nas do Niemiec jest w tym wypadku b. trafne Piwo Zachodzi tutaj chyba podobny mechanizm, choć Ukraińcy nigdy nie doznali od nas tyle krzywd, co my od Niemców.
W ziemie ukraińskie wsiąkło tyle krwi, że nie da się jej policzyć. Może dlatego to tak fascynujący kraj?
Sami Ukraińcy mają wielki problem z własną tożsamością. Teraz na UMK mam wykłady z prof. Mychajlo Riabczukiem, jednym z najbardziej znanych ukraińskich intetektualistów. fajnie jest dowiedzieć się, jak na dane sprawy zapatruje się druga strona.
Pozdrawiam!

Pią 30 Mar, 2007 21:52

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Wojaroth napisał:
Dla tych młodziaków te ramole to bohaterowie. Popatrzcie na te twarze, ujawniają dzikość i bestialstwo...(mam na myśli dziadów, nie skautów, czy pionierów, jak ich tam zwać ?)


Stanę w obronie kolegi. Nie zapominajmy o genetyce i im dalej na wschód tym bliżej Azji, dla mnie porównywanie nas do nich - jest przesadą. Ukraińcy i ich formacje nacjonalistyczne OUN UPA - gdzie jasnym było że Polaków trzeba wytępić nosiły znamiona walki etnicznej. Sam gdy rozmawiałem z tymi dziadkami z UPA , mieszkańcami Borów Tucholskich to są pełni buty i dumy z mordowania dzieciaków i wściekłość mnie ogarniała straszna - i nie uważam że są za starzy , bo dlaczego ma im sie należeć starość (spokojna).
Obecna propaganda przekręca wszystko ze UPA walczyło z NKWD i to sa bohaterowie a mordowanie Żydów czy Polaków to incydenty.

ps: gdyby nie prawo to bym tych staruchów których nigdy sprawiedliwość i prawo nie dosięgnęło rozstrzelałbym,

Sob 31 Mar, 2007 23:08

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

bardzo miło, że temat się rozwija,troche postów było offtopic ale już wróciło.A tak apropo pewnych internetowych trolli to czy nie można poprostu zbanować ich w taki sposób żeby nie pomogła zmiana konta?Rozmawiałem ostatnio z pewnym panem niepełnosprawnym fizycznie,bardzo sympatycznym który pochodzi z bieszczad.Nienawiść między Polakami a Ukraińcami w tamtych stronach dalej jest tam dosyć spora.Przekazuje się ją z pokolenia na pokolenie.Nienawiść tak silna ,że w łyżce wody by jeden drugiego utopił.
Więcej świadectw!! i z góry dziękuję Uśmiech
BTW zwróćcie uwagę na tą zwiniętą czerwono czarną flagę na zdjęciu Uśmiech

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Nie 01 Kwi, 2007 18:01

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

nikt nic nie dorzuca to ja dorzucę
krótka recenzja ciekawej książki (czytałem 1 część ale dałem rade tylko do połowy)
http://www.dziennik.krakow.pl/informator/book_kulinska.html
i tu tez link do bardzo interesującego wywiadu.
http://www.stankiewicz.e.pl/ludobojstwo/ciemnosc.html (tak na marginesie ta stronka jest ZAJEBI*TA!!!) nawet piosenki Lwowskie są w mp3. Bardzo szczęśliwy gwara Lwowska.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Sro 23 Maj, 2007 14:03

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Odnośnie rzekomych ofiar OUN-UPA ("choinka" z pomordowanych dzieci):
http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=1680
Ciekawiej napisała o tym sobotnia "Rzeczpospolita" w papierowym wydaniu. Dali tam więcej zdjęć (3) z tej zbrodni - można było lepiej porównać.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 23 Maj, 2007 21:47

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

wobec tego ciekwe jest czy te "wianuszki" istniały naprawdę?...
Zapraszam do słuchania Lwowskiej Fali przez internet(polecam sciągnięcie archiwalnych audycji).Wszelkie info na tej stronie. http://www.kresowianie.avx.pl/ tematyka audycji w dużej mierze dotyczy tematyki ludobójstwa na kresach.



Krwawe Zapusty

http://www.stankiewicz.e.pl/ludobojstwo/krwawe_zapusty.html

Kto przesłuchał archiwalne audycje lwowskiej fali ten zapewne dosłyszał, że we Lwowie będą stawiać duży pomnik Stephana Bandery... i co? ja proponuję C4

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Pią 25 Maj, 2007 23:10

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jak juz wspomnialem w innym topicu. Byłem na zjeździe i oto co stamtąd wyniosłem.:Ogólnie wyjechałem stamtąd ze strasznym uczuciem ciężkości i smutku.Dlatego że właśnie tampoczułem i na własne oczy zobaczyłem z czym borykają się nasi kresowianie.W życiu nie pomyślałem że mogą być tak opuszczeni i zapomnieni.Wyobraźcie sobie, że pośród uczestników 95% to byli ludzie starsi.Okazuje się ze nasz rząd zezwala na wydawanie gazetki prowadzonej przez nacjonalistów ukraińskich "nasze słowo", która jawnie szkaluje Polskę, i jest antypolska, tamtejsi(chyba przemyśl) weterani AK już o tym dawno napominali , bez odpowiedzi.Co więcej nasz rząd ją finansuje (samobój).We wschodnich województwach dzisiejszej Polski byłym członkom UPA stawia się pomniki(jest ich podobno około 100), był pan z Rzeszowa(albo z Przemyśla, juz nie pamiętam), niesamowicie rozgoryczony który powiedział nam że odbywają się tam normalne parady z weteranami UPA, odzianymi w ordery, kręci się je kamerą, ogólnie propaguje się antypolskość i ideologie nacjonalistyczne wsród ukraińców tam zamieszkałych.Nacjonaliści ukraińscy dalej uważają, że ich ziemie znajdują się obecnie w Polsce (zaCurzonia) i chcą je odbić

(zresztą mówił o tym już dawno profesor Wiktor Poliszczuk, ale nikt go nie słucha, jest ukraińcem który wyemigrował do Kanady, nacjonaliści wydali na niego wyrok śmierci, ale nie mogą tego zrobić bo wskazał osoby ewentualnie odpowiedzialne za to hehe, jest prawnikiem,posiada mikrofilmy z raportów UPA o zbrodniach na Polakach, ma dokumentację i ją opracowuje już od bardzo wielu lat).Podono zlikwidowano muzeum kresowe, w prasie rzadko kto chce pozowlić na druk artykułów związanych ze zbrodniami UPA na Polakach, a przynajmniej robią wielkie trudności,Wydawcy nie chcą wydawać ksiażek o tej tematyce, w telewizji robią problemy z emitowaniem programów, filmów dokumentalnych o tej tematyce.Najsmutniejsze dla mnie było to, że nie było prawie wogóle młodych ludzi, a nasi starsi kresowiacy się kończą.To była tak niesamowicie nasycona patryiotyzmem i polskością społeczność, że aż trudno to opisać.Tam naprawde poczułem POLSKę! na kresach zawsze rodzili się najprawdziwsi Polacy i patrioci, tam zawsze panowało największe zagrożenie ze strony sąsiadów, i dlatego tam ten patryiotyzm był najsilniejszy.Było śpiewanie piosenek, wspaniałych patriotycznych piosenek kresowych, z recytacjami wierszy.Coś niesamowitego.Były występy zespołów śpiewających wspaniałe kresowe pieśni,Było paru polityków.I ich wystąpienia miały sens Uśmiech widać ze znali temat i przyjechali podtrzymac kresowiaków na duchu, chwała im za to.
Ogólnie to my Polacy mamy przesrane (podsłuchałem rozmowę jednego polityka, i uszom nie wierzyłem jak się zwierzał,że postawili nam ostatnio w Unii jakies ultimatum , tylko nie dosłyszałem apropo czego, ze jak się beziemy dalej stawiac to nas wypieprzą z Unii...a moze to i dobrze?.)
raporty:

mam tu link do tematu gdzie są te raporty na stronie narodowców, jak kogoś to nie zrazi to moze zajrzeć i poczytać,też zapostuje tam to samo co tu napisałem... http://www.jednodniowka.pl/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=9

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk


Ostatnio zmieniony przez H2HSnake dnia Pon 02 Lip, 2007 20:42, w całości zmieniany 1 raz

Pon 02 Lip, 2007 19:45

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Apel wystosowany do rządu RP (taki sam poszedł do rządu Ukrainy)
skopiowane ze strony pana Bohdana Poręby http://bohdanporeba.webpark.pl/
"Warszawa, 26 sierpnia 2002 roku
Do: Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Rządu Rzeczpospolitej Polskiej .


A P E L

W lipcu 2002 r. opinia publiczna Polski i innych krajów została wstrząśnięta wiadomością, że Gabinet Ministrów Ukrainy opracował projekt Ustawy: „O przywróceniu sprawiedliwości historycznej wobec bojowników o wolność i niepodległość państwa ukraińskiego”, zgodnie z którą miałaby nastąpić rehabilitacja tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, a jej uczestnicy mieliby zostać zrównani w prawach z weteranami walk koalicji antyhitlerowskiej, w tym również z Armią Krajową i innymi organizacjami Polskiego Państwa Podziemnego. My, przedstawiciele organizacji kresowych i kombatanckich, tworzący Komitet Obchodów 60. Rocznicy oraz niżej podpisani jesteśmy świadomi tego czym była i czego dopuściła się tzw. Ukraińska Powstańcza Armia. Była ona tworem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów frakcji Bandery, a działająca w jej strukturze Służba Bezpeky w swych okrucieństwach przewyższała nawet Gestapo i NKWD. Formacje te, jak również SS-Galizien, współdziałały z siłami Niemiec hitlerowskich i tym samym opóźniały zwycięstwo koalicji antyniemieckiej. Z tych powodów uznanie OUN-UPA za organizację narodowowyzwoleńczą stanowiłoby obrazę prawa i moralności obowiązujących w cywilizowanym świecie. OUN-UPA-SB ma na swoim sumieniu setki tysięcy Polaków, Żydów, a także dziesiątki tysięcy Ukraińców, Rosjan i Czechów. Ocena ta wynika z faktów potwierdzonych w dokumentach historycznych, tworzonych również przez OUN-UPA. Ich fragmenty przytaczamy w aneksie. Tu podajemy, że w ciągu tylko jednej doby - 11 lipca 1943 r. - tzw. UPA wymordowała Polaków w stu kilkudziesięciu miejscowościach trzech powiatów Wołynia, co stanowiło apogeum rzezi Polaków na Kresach Wschodnich. Rehabilitacja tzw. UPA byłaby równoznaczna z aprobatą celów i metod działania OUN Bandery. Te metody są powszechnie znane, zwłaszcza ludziom, którzy ocaleli z rzezi. Celem zaś skrajnego nacjonalizmu ukraińskiego jest budowanie jednonarodowego państwa ukraińskiego o obszarze 1.000.000 km2 na wszystkich, według ocen OUN, ukraińskich terytoriach etnicznych. Oznacza to konsekwentne dążenie do oderwania od Polski jej południowo-wschodnich obszarów. Rehabilitacja OUN-UPA przez władze państwowe Ukrainy oznaczałaby, że Ukraina nagradza członków organizacji faszystowskich i terrorystycznych, co dla Polski jest nie do przyjęcia. Byłoby to również znieważeniem Narodu Ukraińskiego! Przypominamy, że mimo wielokrotnych i wielorakich zabiegów o przyjęcie tzw. UPA do Międzynarodowej Federacji Weteranów II Wojny Światowej, organizacja ta - ze względu na faszystowski charakter OUN-UPA - wniosku nie uwzględniła. Podkreślenia wymaga fakt, że powstały w latach 20. nacjonalizm ukraiński zaliczony został do nacjonalizmów integralnych, a więc typu faszystowskiego. Na tym stanowisku stoją tacy naukowcy, jak np. amerykański profesor J.A. Armstrong, a także działający na Zachodzie Ukraińcy, jak historiozof Iwan Łysiak-Rudnyćkyj, historycy Ihor Kamenetśkyj, Orest Subtelnyj i politolog dr Wiktor Poliszczuk. Biorąc powyższe pod uwagę, wzywamy: - Parlament RP do jednoznacznego potępienia OUN-UPA i SS-Galizien jako formacji ludobójczych, - Rząd Polski do złożenia ostrego protestu Rządowi Republiki Ukrainy w sprawie projektu ww. ustawy. Ponadto wzywamy Władze RP do godnego uczczenia Ofiar tego ludobójstwa i wzniesienia w Warszawie Pomnika ku Ich Pamięci. Za Komitet Obchodów Przewodniczący Jan Niewiński Dokument poparło ponad 50 organizacji kresowych i kombatanckich."

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Pon 02 Lip, 2007 20:35

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Niestety z UPA jest taki problem, że dla Ukraińców są bohaterami walczącymi o niepodległosć. Ukraińci pamiętają pacyfikację wsi ukraińskich przez wojsko i policję II RP, palenie cerkwi. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Z kolei Ukraińcy z "radzieckiej strefy" nie darzą sympatią UPA. Ci z "naszej" nie chcą pamiętać że UPA mordowało też Ukrańców- np. za odmowę zabicia żony Polki. Podobny raport jest z masakry wsi ukraińskiej dokonanej przez LWP i istriebtelne bataliony. Trzeba to wyjaśniać i tłumaczyć. Pamiętacie jakie wrażenie wywołało na Polakach Jedwabne? UPA dokonywało rzeczy strasznych, takie same zdarzały się po stronie polskiej (choć to całkiem inna skala wydarzeń). Ta spirala nienawiści nakręcała się kilkaset lat. Niestety w Polsce mała jest wiedza na ten temat.
Stąd np. propozycja polityków, aby "Sokoły" były hymnem Euro 2012. To tak jakby Niemcy dla Polski chcieli hymnu "Horst Wessel"

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 02 Lip, 2007 21:26

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

wszelka wiedza, w sumie najdokładniejsza na temat ideologii i działań OUN/UPA pochodzi od profesora Wiktora Poliszczuka.DOrwał się do akt OUN-UPA i sam odkrył ze to ludobójstwo było prawdą.Na poczaku chciał udowodnić ze to nieprawda i zaczął dłubać aż się dodłubał.Posiada mikrofilmy tych akt, zeznań i raportów OUN UPA i je opublikował.Grożono mu śmiercią, ale wskazał policji w Kanadzie osoby które w razie jego zabójstwa będą za to odpowiedzialne hehe, poprosił o ochronę i ma.Może za rok, jak dozyje, przyjedzie na 14 zjazd kresowian, a wtedy będziecie mogli sami tam przyjechać i wszystkiego posłuchać.
_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Pon 02 Lip, 2007 21:42

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Chodziło mi o wzajemne waśnie od kilkuset lat i to że Wołyń to była ich kwinteesencją. Wszelkie zbrodnie OUN/UPA są w Polsce dość dobrze opisane.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 02 Lip, 2007 21:53

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

cytaty z paru akt:
Zbrodnie UPA w dokumentach (wyjątki). - Ze sprawozdania UPA: “Zlikwidowano polską kolonię Wacławówkę” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 15, k. 16); “Zlikwidowano polską kolonię ... Dokonano napadu na kolonię Stachnówka, zabito 60 Lachów, kolonię spalono: (DARO*, f. R-30, op. 2, spr. 39, k. 24); - Ze sprawozdania UPA: “Krzemienieckie - Polacy w terenie prawie wyniszczeni ... W związku z naszą antypolską akcją ... Polaków w terenie już nie ma ... Dubieńskie - teren z Lachów oczyszczony” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 41, kk. 1-33); - Z wyroku OUN-UPA: “Martynowśkyj-Mucha ... za dezercję ... kara śmierci przez odrąbanie głowy przed oddziałem” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 36.k.107); - Ze sprawozdania rejonu “Iskra”: “Lachów w terenie poza miastem już nie ma” (DARO, f. R-30, op. 2, spr, 34, k. 94); - Z “aktu oskarżenia” p-ko M. Sołowejowi: “Podczas likwidacji Lachów przechowywał Polaka Tyszeckiego” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 15, k. 227); - Z materiałów szkoleniowych w UPA: “Wszystkich Polaków bez różnicy przekonań politycznych uważamy za agentów obcych wywiadów” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 82, k. 28); - Ze sprawozdania UPA: “27.XII. Zniszczono lacką kolonię Witoldówkę, zabito kilkunastu Lachów. Zniszczono lacką wieś Bortnica, zabito ponad 26 Lachów, wielu spaliło się w domach.” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 33, k.151); - Z rozkazu OUN z 4.XII.43 r.: “Zwrócić uwagę gdzie są jeszcze Lachy, napadać i niszczyć ich” (DARO, f. R-30, op. 2, spr, 22, k. 12); - Z informacji radz. partyzantki dla N. Chruszczowa z kwietnia 1943 r,: “...nacjonaliści ukraińscy w bestialski sposób rozprawiają się z bezbronną ludnością polską, stawiając przed sobą zadanie całkowitego wymordowania Polaków na Ukrainie. W cumańskim r-nie polecono wymordować Polaków w terminie do 15.04.43 r.” (DAHOU**, f. 1, op. 23, spr. 523, kk. 43-46); - Z informacji radz. partyzantki dla N. Chruszczowa z 28.V.43 r.: “W zasadzie działalność nacjonalistów ukraińskich skierowana była na wymordowanie ludności polskiej ... nacjonaliści nie rozstrzeliwują Polaków, a wyrzynają ich nożami i rąbią siekierami niezależnie od płci i wieku” (DAHOU, f. 1, op. 22, spr. 75, kk. 37-43); - Z przesłuchania podejrzanego Podolca Wasyla, członka SB, mającego w 1943 roku lat 16, wynika, że brał on udział w metodycznym mordowaniu polskich rodzin oraz wyłapywaniu i mordowaniu b. żołnierzy Armii Czerwonej, którzy uciekli z niemieckich obozów i przechowywali się u miejscowych chłopów, trupy pomordowanych wrzucali do studni Polaka Kurowskiego (sprawa karna obw. Równe, nr 243 (9607), kk. 487-499); - Z przesłuchania I. Wasiuka: “Za okres mego pobytu w banderowskiej organizacji od lipca 1943 r. ... nasz oddział pod dowództwem “Worona” zajmował się napadaniem na polskie wsie, mordował polską ludność ... gdy w jednej wsi żyją Polacy i Ukraińcy i jeżeli ci Ukraińcy nie są członkami banderowskich organizacji, to z nimi postępujemy tak samo jak z Polakami ... mordowanie odbywało się przy pomocy siekier, część została zamordowana przy pomocy noży” (DAHOU, f. 1, op. 70, spr. 237, kk. 1-3); - Z pisma Tarasa Bulby-Borowca z 25.III.43 r. pod adresem OUN Bandery: “ Poszły w ruch siekiery i żagwie. Wyrąbuje się i wiesza całe polskie rodziny i wypala się polskie zabudowania. “Siekiernicy” wyrąbują i wieszają w haniebny sposób bezbronne kobiety i dzieci” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 113, kk. 103-105); - Z “Listu otwartego” Tarasa Bulby-Borowca do OUN Bandery z 10.VIII.43 r.: “... oddziały wojskowe OUN, pod marką UPA ... w haniebny sposób zaczęły wyniszczać polską ludność cywilną ... Czy prawdziwy rewolucjonista-państwowiec może podporządkować się przywództwu partii, która budowę państwa rozpoczyna od wyrzynania mniejszości narodowych i obłędnego palenia ich domostw? Ukraina ma bardziej groźnych wrogów, niż Polacy ... Przy Waszych metodach wystrzeliwania Ukraińców z Armii Czerwonej, byłych komunistów, komsomolców i biczowaniu aktywu ukraińskiego, duszeniu pętami swoich najlepszych ludzi - nie zmobilizujecie ... Z tych względów pozwolę sobie zapytać was: o co wy walczycie? O Ukrainę, czy o waszą OUN? O Państwo Ukraińskie, czy o dyktaturę w tym państwie? O naród ukraiński, czy tylko o swoją partię?” (“Oborona Ukrajiny” z 10.VIII.1943 r.); - Z opinii Tarasa Bulby-Borowca pod adresem OUN Bandery z sierpnia 1943 r.: “Czy kiedykolwiek istniała na Ukrainie taka organizacja, której własny naród bał się gorzej od najgorszego wroga, a jej członków nazywał nie inaczej, jak “putiarami” i “siekiernikami” ... która mordowałaby uczciwych i świadomych Ukraińców gorzej od gestapo czy NKWD” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 16, kk, 6,7);

- Z listu otwartego Tarasa Bulby-Borowca do OUN Bandery z 29 września 1943 r.: “Uzurpujecie sobie prawo do suwerennej ogólnoukraińskiej władzy państwowej, do czego, jako jedno z wielu politycznych ugrupowań nie macie najmniejszych podstaw ... Wasze postępowanie sprowadza się do barbarzyńskiego mordowania bezbronnych kobiet i dzieci spośród mniejszości narodowych i palenia oraz rabunku ich mienia, czym ściągacie na cały naród ukraiński wieczną hańbę ... Bicie wyciorami i rozstrzeliwania chłopów ukraińskich, palenie i rabunek ich mienia stało się waszym codziennym zajęciem ... doprowadziliście do tego, że dziś nikt nie chce z Ukraińcami rozmawiać- . Przez Was cały świat kulturalny traktuje Ukraińców ... jak zwyrodniałych barbarzyńców i zwyczajnych bandytów.” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 43, kk. 100-102). * DARO - Derżawnyj Archiw Rowinskoj Obłasti ** DAHOU - Derżawnyj Archiw Hromaćkich Objedinienij Ukrainy.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Pon 02 Lip, 2007 22:02

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

http://www.twojebieszczady.pl/upa/upa.php

TU BYłA MOJA WYPOWIEDZ O TEJ STRONIE I OCENA - NIESLUSZNA I POCHOPNA, DLATEGO POSTANOWILEM JA USUNAC ale jednocześnie do zwiedzenia strony zaprosić, nie jest to strona historyczna, i treści dotyczące UPA na niej zawarte są zaczerpnięte ze źródła ogólnie przez kresowiaków nie darzonego zaufaniem i popraciem (chodzi o pana G.Motykę).Aczkolwiek moze ktoś wybiera się na wakacje w Bieszczady to sobie skorzysta...
Wszystkich urażonych swoją opinią przepraszam gorąco Uśmiech w tym admina strony.
P.S. Ja nie pałam nienawiścią do Ukraińców!! tylko do OUN (który w dalszym ciagu działa) i UPA a także ich kontynuatorów.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk


Ostatnio zmieniony przez H2HSnake dnia Sob 07 Lip, 2007 16:35, w całości zmieniany 1 raz

Wto 03 Lip, 2007 1:14

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

A możesz wskazać, gdzie gloryfikuje ta strona UPA? Historia powstania, działalność pokrótce przedstawiona w zgodzie z faktami. CO do forum: wątek o akcji Wisła to prawie same pytania i cytowanie pozycji literatury. Ogólnie na forum więcej o przyrodzie niż historii ( z tego co pokrótce przejrzałem). Akcja "Wisła" humanitarna nie była, to przecież fakt. Przesiedlono też tych, którzy z UPA nie mieli nic wspólnego. Była skuteczna- jak każda pacyfikacja.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 03 Lip, 2007 1:39

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
A możesz wskazać, gdzie gloryfikuje ta strona UPA? Historia powstania, działalność pokrótce przedstawiona w zgodzie z faktami. CO do forum: wątek o akcji Wisła to prawie same pytania i cytowanie pozycji literatury. Ogólnie na forum więcej o przyrodzie niż historii ( z tego co pokrótce przejrzałem). Akcja "Wisła" humanitarna nie była, to przecież fakt. Przesiedlono też tych, którzy z UPA nie mieli nic wspólnego. Była skuteczna- jak każda pacyfikacja.

a antypolska akcja OUN-UPA była humanitarna? a gdzie tam na tej stronie jest choć słowo wspomniane co UPA wyczyniało na kresach??(ano okazało się ze jest) jest oczywiście opisana wspaniała struktura organizacyjna i działanie, ale nigdzie nie ma ani słowa ilu Ukraińców UPA pomordowało, a do jakich to źródeł się odwołują? do Grzegorza Motyki? ktory w środowisku Polskich kresowiaków jest owiany złą sławą i występuje jako czarna owca zakłamującea historię i wybielająca OUN-UPA.CZy na tej stronie mówi się coś o genezie Akcji Wisła? mówi się o biednych wysiedlonych ukraińcach, zapewne bez powodu, od tak sobie.Mi się starsza kobieta wypłakiwała w ramię jak próbowała mi opowiedzieć w jaki sposób przeżyła rzeź na Wołyniu
" - Z “aktu oskarżenia” p-ko M. Sołowejowi: “Podczas likwidacji Lachów przechowywał Polaka Tyszeckiego” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 15, k. 227);- to o Ojcu tej pani.Przeżył z tego co pamiętam, ale ten ukrainiec i jego rodzina raczej nie.Jej matka, młodszy braciszek i dziadek zginęli podczas próby wydostania się z wioski.
Dla tych skur*****ów nie mam litości, przez nich cierpi także i pokutuje naród Ukrainski, to oni stworzyli ten konflikt.Jedynym najbardziej wiarygodnym źródłem jest moim zdaniem Wiktor Poliszczuk, gdyż sam, na własną rękę i znarażeniem życia dorwał akta i raporty UPA, posiada mikrofilmy i je opracowuje.Strasznie go boli to co jego bracia zrobili z Polakami.Pomijam już fakt że boi się o swoje życie ale prowadzi misję do końca.On zrywa się w nocy z krzykiem bo ciężko jest mu znieść to czego się w tych raportach i aktach dowiedział.Oczywiście nie umniejszam ogromu pracy prof. Prusa, Siekierki,Srokowskiego czy pani Ewy Siemaszko.Wszystkich oprócz pana Prusa poznałem na zjeździe.

Ciekawa rzecz- nakrecili film o jednym z głównych bandytów z UPA czuprynce (celowo pisze z małej hehe)
http://www.youtube.com/watch?v=0VzmVi6Tnl4
http://www.youtube.com/watch?v=I3e2v5IEwpw&mode=related&search=

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk


Ostatnio zmieniony przez H2HSnake dnia Sob 07 Lip, 2007 16:36, w całości zmieniany 3 razy

Wto 03 Lip, 2007 11:56

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze na tym forum nie używamy wulgarnych wyrazów. Wymoderuj je zanim dostaniesz ostrzeżenie (Wujek Dobra Rada).
Po drugie:
Cytat:
VI. Zbrodnie popełnione przez Ukraińska Powstańczą Armię w latach 1944-1947.

W tej części opracowania o UPA, przedstawię kilka zbrodni masowych dokonanych przez UPA na terenie Bieszczadów lub na ich pograniczu. Pomijam zbrodnie dokonane na pojedynczych osobach, a także te, które wiąża się z walkami pomiędzy Wojskiem Polskim , MO, UB, czy tez innymi formacjami wojskowymi jak WOP i KBW...

Oraz
Cytat:
IX. Zbrodniarze czy też bohaterowie - czyli próba oceny zdarzeń w Bieszczadach w latach 1918-1948.

Konflikt polsko-ukraiński pojawił się w Bieszczadach na początku XX wieku. Już wtedy nacjonaliści ukraińscy chcieli stworzyć swoje własne państwo. Tereny Bieszczadów były słabo rozwinięte i zacofane gospodarczo. Grupy etniczne Bojków i Łemków, które zamieszkiwały ten teren zajmowały się przede wszystkim rolnictwem i pasterstwem. Habsburgom nie zależało na uświadomieniu swoich obywateli zamieszkujących Galicję. Ludność Bieszczadów była większości wyznania greckokatolickiego i prawosławnego. Łemkowie i Bojkowie zamieszkiwali wsie, natomiast Polacy i Żydzi w większości zamieszkiwali miasta i miasteczka Galicji. Oni też zasiadali w lokalnej administracji.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku organizacje ukraińskie próbowały stworzyć wolną Ukrainę co się nie udało. Rząd Polski nie zajmował się problemem mniejszości ukraińskiej. Następną próbę Ukraińcy podjęli w czasie II wojny światowej kolaborując z Niemcami. Myśleli, że w ten sposób będą mieli możliwość stworzenia swojego państwa. Trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy UPA, która działała w Bieszczadach to zbrodniarze czy też bohaterowie? Problem ten powinien być omówiony szerzej, włączając w to całość ziem Polski wschodniej i południowo-wschodniej, jednak ja skupię się tylko na przedstawieniu tego problemu w Bieszczadach. UPA dokonała na terenie Bieszczadów okrutnych morderstw na ludności cywilnej. Nie będę się odnosił do walk pomiędzy UPA a wojskiem, czy też milicją. Okazuje się że mordowano nie tylko Polaków, ale także Ukraińców, którzy nie popierali UPA. Zbrodnie dokonane przez UPA czy przez wojsko polskie trzeba dokładnie wyjaśnić, udokumentować i rozliczyć ludzi , którzy byli za to odpowiedzialni. Przyznanie się do popełnionych zbrodni ułatwi napewno stosunki pomiędzy Ukrainą a Polska. Na razie większość historyków zakłamuje historię próbując zatrzeć prawdę, lub ją wypaczyć. Musimy to zrobić teraz, gdyż zbyt długo milczano. Uważano najprawdopodobniej, że jak umrą świadkowie tamtych wydarzeń to sprawa ta rozwiąże się sama.

Społeczeństwo Polski wie na ten temat bardzo mało i na razie oprócz nielicznych publikacji nie robi się nic, aby wyjaśnić zbrodnie dokonane na Polakach, Łemkach czy Bojkach. Powinno się dokonać rozliczenia zbrodni, musimy mówić o konfliktach jakie miały miejsce. I tu ogromna rola historyków którzy powinni rzetelnie i jasno przedstawić prawdę obu społeczeństwom. Powiedzieć prawdę o ludziach którzy mordowali, że są zbrodniarzami i że nic ich nie usprawiedliwia. Jeżeli zamkniemy ten rozdział naszej wspólnej historii mówiąc prawdę i jednocześnie dokumentując ją, to na pewno lepiej zrozumiemy sprawy które rozegrały się w tamtym okresie.

Nie zauważyłem z tych tekstów aby gloryfikowały UPA. TO nie jest strona historyczna, tylko turystyczna. Więc historię tych ziem tylko przypomina. W środowisku Polonii każdy, który nagłaśnia jakikolwiek zły uczynek AK, PSZ czy partyzantki powojennej to "czarna owca" Laughing Ale prac p. Motyki nie czytałem więc się nie wypowiem.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 03 Lip, 2007 22:50

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ja też nie czytałem Motyki, mówię jak go ogólnie kresowiacy postrzegają.Motyka jest kumplem mojego dobrego przyjaciela, no i ten przyjaciel stwierdził wczoraj, że nie podoba mu się pare rzeczy które twierdzi Motyka, niedługo się dowiem o co chodzi z tym Motyką.Rodzina tego mojego kumpla spod Lwowa pochodzi, jego tata też przeżył to lódobósjtwo, No cóż kolega jest muzykiem, wrażliwym człowiekiem więc z całego serca nienawidzi,,, tyle, że całego narodu ukraińskiego, ot i właśnie skutki dalekosiężne działań OUN UPA.Podoba mi się list Bulby do Bandery, powinno się go Ukraińcom i Polakom wszędzie pod nos podstawiać, żeby nauczyli się rozróżniać, kto jest odpowiedzialny.Nie Polacy, nie Ukraińcy jako naród tylko oszołomy z OUN-UPA.Bogu dziękować za takiego Poliszczuka.

zainteresowała mnie jedna sprawa dotyczy powyższego zdjęcia raportu.Czy wydaje się wam ze ktoś mógłby to sfabrykować dla potrzeb propagandowych? nie ma tam żadnych danych, nic.Ot taka luźna relacja, ze podał uciekinier,sam nie wiem, moze jestem zbyt podejrzliwy.
ehh milo było, właśnie dokopałem sie do jakichs zdjęć z tego zjazdu.


Ze spotkania z panią Ewą Siemaszko 06.04.2007
- Zbrodnia dokonana przez Ukraińców na Polakach przed ponad 60 laty nadal trwa - przekonywała Ewa Siemaszko podczas swojego wykładu. Zbrodnia trwa nie tylko w umysłach zbrodniarzy i ich dzieci, wciąż wychowywanych w antypolskiej atmosferze, zbrodnia ta trwa również w naszej świadomości. Nie dokonano żadnych rozliczeń, nie można dziś nawet oszacować pełnej liczby ofiar tych bestialskich mordów, historię tych wydarzeń zakłamuje się na Ukrainie a przemilcza w Polsce. Brakuje nam przywódców, którzy stanowczo stawialiby tę kwestię w stosunkach polsko - ukraińskich i dążyli do rozliczenia zbrodni, upamiętnienia ofiar. W ten sposób polski naród, dla którego tożsamość historyczna i szacunek dla przodków zawsze były przecież fundamentem, ginie.... Pani Ewa wyraziła nawet obawę, że spustoszenie poczynione w świadomości Polaków przez lata komunizmu oraz kilkunastoletni już okres politycznej poprawności w stosunkach z niepodległą Ukrainą, jest nieodwracalne. Dziś na hasło "ludobójstwo na Wołyniu" większość rodaków reaguje zdziwieniem. Te wydarzenia w powszechnej pamięci historycznej Polaków w ogóle nie funkcjonują - dowodził gość spotkania zorganizowanego przez Teatr Nie Teraz.
W tym tez kontekście, jak bolesny wyrzut zabrzmiało zadane przez panią Stanisławę Wiatr-Partykę, jedną z uczestniczek spotkania, retoryczne pytanie : A gdzie jest młodzież? Dlaczego tego nie słucha ?
Od pesymizmu trudno się było uwolnić, bowiem na sali - poza nami - nie zasiadł ani jeden przedstawiciel prasy, gorąco skądinąd i wielokrotnie na spotkanie zapraszanej. Brakło też reprezentantów władz, na przykład tych związanych z edukacją.

Tutaj wywiad w audio : http://www1.atlas.intarnet.pl/mp3/20070330_siemaszko.mp3

Od kilkunastu lat nareszcie bez większych problemów możemy głośno mówić o zbrodni katyńskiej i gehennie jaką przeżyły (a często nie przeżyły) setki tysięcy naszych rodaków w latach 40-tych XX w. w Związku Sowieckim. Mimo politycznych już tylko oporów rosyjskich prokuratorów, nikt z polskich historyków nie ma żadnych wątpliwości - sowieckie zbrodnie na polskich oficerach i urzędnikach w Katyniu, Charkowie i Miednoje nazywane są po imieniu - to było ludobójstwo. Przypomnę, łącznie pozbawiono tam strzałem w tył głowy około 20 tysięcy osób.
W tym samym czasie, w którym następuje odblokowywanie zakłamywanych przez lata PRL-u informacji dotyczących zbrodni sowieckich, z przyczyn, nad którymi mało kto się zastanawia, nie następuje podobne odblokowanie, dotyczące zbrodni ukraińskich na Polakach. A te swą skalą i okrucieństwem przewyższają te sowieckie !
Nie chodzi o żadne relatywizowanie, czy stopniowanie zbrodni. Niemniej jednak to, co wydarzyło się w ostatnich kilku latach wojny na polskich Kresach - głównie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - może być porównywane jedynie z dwoma innymi wydarzeniami we współczesnej historii. Podobnej krwawej jatki, jeśli chodzi o rozmiary zbrodni i najbardziej wyszukane, bestialskie sposoby mordowania, dokonali jedynie Turcy w czasie I wojny światowej (ponad półtora miliona zamordowanych Ormian) i Hutu w 1994 r., w czasie wojny domowej w Rwandzie (około miliona ofiar wśród plemienia Tutsi). Zastanawiałem się oczywiście, czy w tym gronie nie wymienić Niemców. Pamiętam zarówno o rozmiarach holokaustu, jak i perfidii planu nazistów wobec Żydów. W ostatecznym jednak procesie unicestwiania ludności pochodzenia nie-aryjskiego brały udział zorganizowane (i głównie zmilitaryzowane) grupy nazistów ale jednak nie setki tysięcy krwiożerczych cywilów. Nie zamierzam przy tym w jakikolwiek sposób usprawiedliwiać Niemców, zwracam jedynie uwagę na różnicę w kwestii "techniki i organizacji zabijania".
Na Wołyniu, w Armenii i w Rwandzie swoich sąsiadów mordowały całe wioski. I wszędzie tam, a w Niemczech przecież tak się już nie dzieje, zbrodniarze usiłują teraz przemilczeć, zakłamać a w najlepszym przypadku zrelatywizować swoją zbrodnię, zrzucając odpowiedzialność za nią na ... ofiary.
W pozornie "cywilizowanej", bo przecież "pomarańczowej" części Ukrainy dzieje się podobnie. Masowe mordy banderowców na ludności polskiej usiłuje się przedstawiać, i wmawiać taką "prawdę historyczną" kolejnym pokoleniom, jako rezultat "zawiłości dziejowych", które ponoć doprowadziły do wojny domowej toczonej na Kresach (terenach obecnej Ukrainy Zachodniej) między Polakami a Ukraińcami, w której obie strony wykazywały się wówczas podobnym okrucieństwem. To wierutne kłamstwo powtarzane jest na Ukrainie z gebelsowską konsekwencją. Mordercom stawia się na Zachodniej Ukrainie pomniki. Dziesiątek i setek tysięcy polskich ofiar ludobójstwa, których trupy rozsiane są po całym Wołyniu, Podolu i w reszcie Ukrainy Zachodniej, nie można upamiętnić choćby prostą tablicą czy głazem.
Co najgorsze, zgadzam się tu z panią Ewą Siemaszko w całości, "punkt widzenia" Ukraińców rozpaczliwie poszukujących tożsamości historycznej i narodowej poprzez nawiązanie do "bohaterskich" kart historii OUN i UPA, nie wzbudził dotąd żadnego poważnego głosu sprzeciwu polskich władz.
Argumenty tych, którzy wmawiają nam, że "tak trzeba" znamy choćby z wewnętrznej dyskusji o lustracji. Ci sami ludzie przekonują nas, żeby już nie wracać do historii, nie próbować jej rozliczać, żeby raczej spalić archiwa... W przypadku ludobójstwa na Wołyniu nawoływani jesteśmy przez reprezentantów naszych elit politycznych nie tylko do powściągania się od stawiania tego problemu w kontaktach międzynarodowych, ale nawet od niezbyt głośnego rozpamiętywania tej "dawno przecież zapomnianej" historii w naszym kraju !
W imię źle rozumianej "dobrosąsiedzkiej przyjaźni", "strategicznych interesów geopolitycznych" i czort jeden wie jakich jeszcze "nadrzędnych" względów, pozwala się zatem Ukraińcom na nieskrępowane fałszowanie historii. Ba, nawet udziela im w tym dziele rozgrzeszenia !
Korzyści z uprawiania tej swoistej niepamięci w stosunkach z Kijowem są żadne. Możemy się o tym przekonać codziennie z serwisów prasowych.
Jest tylko jedna droga do prawdziwego uregulowania stosunków z Ukrainą i oparcia ich o trwały fundament. Jest nią oddanie historycznej prawdy, przyznanie przez władze w Kijowie, co stało się w latach II wojny światowej na Wołyniu i kto jest winien tej zbrodni. Oczywiście nie wierzę, że może to nastąpić za rok, czy dwa. Ale Polska musi zacząć domagać się od Ukrainy rozpoczęcia historycznego rachunku sumienia. Testem dobrej woli w tej sprawie powinno być pozwolenie na oddanie czci ofiarom przez żyjących potomków pomordowanych, poprzez upamiętnienie miejsc ich kaźni. Do czasu rozpoczęcia takiego procesu ja osobiście wycofuję swoje poparcie dla "pomarańczowej rewolucji". Poparłem ją, jak wielu rodaków, wierząc, że Ukraińcy zrozumieją, że nie chcemy im wyrządzić żadnej krzywdy. Chcemy, aby stali się w pełni demokratycznym narodem, bo tylko taki naród może zacząć zmagania ze swoją historią. Dotychczas nic nie wskazuje, aby ten proces miał się rozpocząć.
Czy ruszy, zależy także od postawy naszych polityków. Już za rok, podczas obchodów 65 rocznicy mordów wołyńskich będziemy mogli ocenić, czy i ewentualnie w jakim stopniu politycy na co dzień wycierający sobie usta patriotyzmem, są zdeterminowani do podjęcia faktycznych działań w tej kwestii. Na razie zbrodnia wciąż trwa ...
Piotr Dziża

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Sro 04 Lip, 2007 10:10

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Podczas moich internetowych poszukiwań artykułów i dyskusji na temat ludobójstwa natknałem się na bardzo interesującą dyskusję na forum strony Ukraina.com .Toczyła się ona pomiędzy 2 Polakami (w tym jeden z nich wydaje się być człowiekiem o "prawniczym" wykształceniu) a paroma Ukraińcami mieszkającymi w Kanadzie i zdaje się we zachodniej Ukrainie.Czytając całe 15 stron (dobrych pare godzin) dyskusji byłem niesamowicie dumny z postawy naszych rodaków którzy starali się w spokojny i rzeczowy sposób wyłożyć swoje racje, opinie i spostrzeżenia jednocześnie unikając emocjonalnych wybuchów i nacjonalistycznych okrzyków ( jak mi się nie raz zdaża hehe). Przy czym nasi Ukraińscy przyjaciele wielokrotnie nie wytrzymując docierającej do nich niewygodnej prawdy popadali w szał i poddawali się emocjonalnym wybuchom stosując kontr argumenty typu " a wcale że się nie znasz, a wogóle to jestes głupi jak każdy Polak i Rusek", jednak w całkiem sporym procencie dyskusja przebiegała na interesujacym poziomie.Nie czytałem jeszcze innych dyskusji na temat ludobójstwa OUN UPA na tej stronie, ale napewno to uczynie.
Dyskusja o której mówię dotyczy SS Galizien i po paru postach przeradza się w dyskusję o uznanie OUN UPA za organizację o charakterze faszystowskim i zbrodniczą.Sami ocencie.
http://www.ukraine.com/forums/history/9809-ss-galicia.html
zostałem fanem kolegi o pseudonimie "MichaelB_PL"

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Pią 06 Lip, 2007 15:02

Powrót do góry
Peter Wolf
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

H2HSnake napisał:
Skoro na stronie o polskim adresie, i w języku polskim, osoby o ukrainsko brzmiacych nazwiskach gloryfikują UPA jako formację zbrojną, i to tak doskonałą że tylko z zachwytu piać.
proszę, można poczytać o UPA według ukraińców.
http://www.twojebieszczady.pl/upa/upa.php

Sorry ze wtręta, ale czuję się zobowiązany do napisania paru słów - mimo, iż poniżej zostało już wszystko logicznie i zgodnie z rzeczywistością wyjaśnione przez innych forumowiczów.

1. Kto Ci dał prawo do oceniania kto jest Ukraińcem, na jakiej podstawie to robisz?
2. To co jest na w/w stronie jest akurat opracowaniem wg Polaków (to sie pisze z dużej - podobnie jak Ukrainiec) - i to Polaków, których rodziny doświadczyły na własnej skórze co to jest UPA - czy to jest jednak wystarczający argument aby pisząc jakieś opracowanie mieszać z błotem jednych a wybielać drugich, czy też powinno się patrzeć nieco bardziej obiektywnie?
3. Nie ma tam nic o kresach, bo jest to strona o Bieszczadach i na tym się skupia. To jest tylko zarys informacji, który powinien wystarczyć przeciętnemu turyście, który chce co nieco się o tym dowiedzieć. Od szczegółów są strony i fora historyczne, choćby takie jak to - jeśli ktoś ię zainteresuje głębiej, to poszuka sobie w internecie lub bibliotece szczegółowych informacji.
4. Twoje posty zieją nienawiścią, coś krytykujesz (np. Motyka) a potem piszesz że nie czytałeś. No to na jakiej podstawie go krytykujesz - bo ktoś Ci powiedział? Trochę to ..... (tu sobie wstaw odpowiednie słowo) - też nie przepadam za Motyką, ale przynajmniej go czytałem, więc mam jakiś ogląd i w zasadzie to co pisze w tak uproszczonej formie nadaje się do zamieszczenia na stronie. A Tobie powiedział kolega że Motyka jest "be" i to wystarczy Uśmiech Drugi powiedział że Pleczeń jest "cacy" i tez wystarczy?:
że zacytuję:
"Motyka jest kumplem mojego dobrego przyjaciela, no i ten przyjaciel stwierdził wczoraj, że nie podoba mu się pare rzeczy które twierdzi Motyka, niedługo się dowiem o co chodzi z tym Motyką."

Coś Kayah podobnego kiedyś śpiewała: "ktoś mi powiedział, że on jej powiedział, że ona jego..." - zlituj się chłopie.

5. Piszesz o tym że w Bieszczadach Polacy i Ukraińcy zioną do siebie nienawiścią (nie pamietam czy tu czy na jakimś innym forum to widzialem - nieistotne, mogę odszukać). Uogólniając w ten sposób, znowu dajesz dowód na to, że nie masz pojęcia o czym piszesz (to też ktoś Ci powiedział). Litości - owszem są pewne tego typu zachowania, raczej odnoszące się do kilku konkretnych miejsc, ale nie do całości - raczej obecnie jest to marginalne. Polecam wypoczynek w Bieszczadach, będziesz miał okazję się przekonać.

6. Jeśli chodzi o forum to kłamiesz z premedytacją - żadne posty AFAIR nie zostały usunięte/wycięte. Pisz co chcesz - tylko poprzyj to jakimś argumentem. Jeżeli napiszesz że Ukraińcy to bandyci i na tym zakończysz, to taki post sam wywale. Bo póki co jak czytam te Twoje wywody to przypomina mi się stary oklepany dowcip: "pijak potknął się o krawężnik, wywalił i wstając krzyczy: znów ta pie...a komuna!"
Jedyne co Cię tłumaczy to młody wiek, stąd pewnie emocjonalne reakcje i podatność na wpływ kolegów - sorry za sarkazm, ale troszke na niego zapracowałeś.

p.s - jestem Polakiem, moja rodzina wiała przed UPA aż miło (zdążyli), sąsiadkę spalili żywcem (nie zdążyła), a w rodzinie nawet mam członka Komendy Obwodu Sanok "San", oddział AK OP-23: http://pl.wikipedia.org/wiki/OP-23_(oddzia%C5%82_partyzancki_AK) - to tak na wszelki wypadek, gdybyś chciał mnie wyzywać od banderowców Wink

Mniej emocji, więcej rzetelnych faktów/przekazów i przede wszystkim wiedzy popartej konkretnymi argumentami - życzę Tobie, forumowiczom i pewnie sobie też.

Piotr
admin http://www.twojebieszczady.pl

Sob 07 Lip, 2007 11:16

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

tak już kwestię tej strony MaxiKasek wyjaśnił i poprawił moją błędną ocenę, aczkolwiek nie wiem czy mam swoją wypowiedź usuwać i moderować czy zostawić, żeby inni wiedzieli do czego post MaxiKaska się odnosi...
P.S Wszystkich urażonych z góry przepraszam Wink
Cytat:
Jeżeli napiszesz że Ukraińcy to bandyci

O ile pamietam to tego nigdy nie napisałem gdyż jestem przeciwnikiem generalizowania, nigdy nie powiedziałem, że wszyscy Ukraińcy to UPA, i zawsze oddzielam faszystowską organizację OUN-UPA od całościowego ujęcia narodu Ukraińskiego, żeby uczciwych i zdrowych na umyśle ludzi nie obrażać.Jeżeli taki błąd gdzieś popełniłem to mi go wskażcie - poprawię.
Opinie o Motyce niestety powieliłem po głosach zasłyszanych na zjeździe Kresowiaków (gdzie było parę znaczących nazwisk apropo badania rzezi UPA - Siemaszko,Srokowski,Siekierka (chyba nie przekręciłem i nie pomieszałem)
Mam w rękach list protestacyjny od pani, której zdażyło się zetknąć z tym co pan Motyka głosi (już o niej tu pisałem) oczywiście do Motyki.Słowa kolegi które zacyrowałem, są jego własną ocena, ja ją przytoczyłem, aczkolwiek pokrywa się z głosami reszty badaczy, rzezi Wołyńskiej.Motyka wybiela OUN UPA:).

Zdecydowałem jednak o wyedytowaniu krzywdzącego posta. Uśmiech
Pana Piotra zachęcam do zapostowania swojego świadectwa mordów UPA w tym dziale.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk


Ostatnio zmieniony przez H2HSnake dnia Sob 07 Lip, 2007 17:06, w całości zmieniany 2 razy

Sob 07 Lip, 2007 16:17

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

I taka dyskusja jest tu mile widziana. Dziękuję. Piwo
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 07 Lip, 2007 17:01

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.