| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
doman13
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: Wieluń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzyżacy w Polsce

Witam.
Chodzi mi o to czy rzeczywiście Krzyżacy sfałszowali papieską bullę, która miała oddawać im na własność Ziemię Chełmińską i zdobywane na poganach obszary??

Nie 04 Mar, 2007 15:09

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

za Wiesław Sieradzan, Świadomość historyczna świadków w procesach polsko-krzyżackich w XIV-XV wieku, Toruń 1993, s.58:

"(...)Kontrowersyjne i skomplikowane zagadnienie osadzenia zakonu krzyżackiego w ziemi chełmińskiej od dawna wywoływało zainetersowanie badaczy. Współcześnie odrzuca się informacje o dacie przybycia już w 1226 r. oddziału krzyżackiego nad brzeg Wisły naprzeciw Torunia zawartą w XIV-wiecznym przekazie Piotra z Dusburga, albowiem mogło to nastąpić dopiero po pewnym wyjaśnieniu sytuacji prawnej Krzyżaków wobec Konrada mazowieckiego. Wstępne rokowania musiały rozpocząć się najpóźniej na początku 1226 r., gdyż w marcu 1226 r. w Rimini cesarz Fryderyk II potwierdził Zakonowi przyrzeczoną mu przez księcia mazowieckiego darowiznę ziemi chełmińskiej oraz nadał Krzyżakom przyszłe zdobycze w Prusach. Zdaniem G. Labudy jedynym uprawnieniem cesarza, z tytułu którego mógł on potwierdzić i nadać ziemię na rzecz Zakonu, były uniwersalistyczne prerogatywy cesarza rzymskiego, co zresztą zostało podkreślone w pierwszej części bulii. W wyniku dalszych rokowań Konrad przekazał Zakonowi 23 IV 1228 r. w Bieczu swoje prywatne dobra książęce w ziemi chełmińskiej w wieczystą własność i niepodzielne posiadanie, co następnie jednak miało być połączone z przyłożeniem pieczęci fratrum nostrorum omnium ducum Poloniae i innych świadków darowiznys. Wspomnianych pieczęci, a więc zgody pozostałych Piastów na alienację ziemi chełmińskiej —jak wiadomo — nie było. Niemniej warunek ten, aczkolwiek nie wyrażony expressis verbis, był zapewne znany w następnych stuleciach i znalazł poniekąd swoje uzupełnienie poprzez głoszenie tezy o nieprawnym charakte¬rze nadań Konrada na rzecz rycerzy zakonnych. Pogląd ten znalazł w pół. XIV w. swoje ugruntowanie w zasadzie Corona Regni Poloniae oraz w prze¬konaniu o patrymonialnym charakterze prawnym ziemi chełmińskiej jako wspólnego patrimonium książąt polskich. Wydając powyższy dokument Konrad nie wyzbył się prawa patronatu, wynikającego z faktu, że był fundato¬rem Zakonu w ziemi chełmińskiej. Dnia 18 I 1230 r. papież Grzegorz IX potwierdził wyżej wymienione nadania Konrada oraz szereg innych dotyczących kujawskich posiadłości Zakonu, co utwierdziło sytuację prawno-ekonomiczną Krzyżaków w ziemi chełmińskiej, i pozwolił im na przybycie wczesną wiosną tego samego roku do Polski. Niemniej potrzebowali oni jeszcze dokumentu Konrada, w którym on nie tylko potwierdziłby nadanie ziemi chełmińskiej, ale odstąpiłby im prawa do przyszłych zdobyczy w Prusach. Stąd pojawił się tak zwany falsyfikat kruszwicki datowany na 30 VI 1230 r., ale powszechnie uznawany za źródło powstałe dopiero w r. 1234, także w związku ze staraniami Krzyżaków o wyeliminowanie ze sceny politycznej Prus biskupa Chrystiana. Pomimo tego dokumentu papież Grzegorz IX w buli z 3 VIII 1234 r., potwierdzając nadania Konrada odnośnie do Prus, zaspokoił roszczenia Krzy¬żaków biorąc pod jurysdykcję i na własność Stolicy Apostolskiej podbitą część Prus. Równocześnie nadał on tę część i przyszłe nabytki Zakonowi na wieczne posiadanie (...).

a więc wydaje się, że falsyfikat.

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 04 Mar, 2007 16:30

Powrót do góry
Jakub
Kapral

Kapral




Posty: 51
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jest możliwe ze względów na marzenia Krzyżaków by stworzyć silne państwo

Proszę o używanie poprawnej polszczyzny co w znacznej mierze upraszcza słownik forumowy. W powyższym zdaniu było 5 błędów ortograficznych!!!!!
czarnobylski

Pon 22 Cze, 2009 20:55

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zgadzam się z Jakub w 100 % jest to bardzo możliwe że ten dokument to podróba

Pią 16 Paź, 2009 16:05

Powrót do góry
proton
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Historia zna wiele przykładów fałszerstw! W Strzelnie mamy ołtarz którego historia rozjaśnia obraz intryg tamtych czasów jednak nie stanowią one prawdy historycznej! Byłbym bardzo ostrożny z wyciąganiem wniosków na podstawia domysłów !Większość poszlak potwierdza powszechnie uznawaną datę! Został tu dotknięty szalenie ciekawy temat związany z Krystianem! Wiąże się z nim wiele tajemnic!Tuż przed przybyciem Krzyżaków na ziemie polskie! Wiadomo że pokojowe jednanie Prusów całkiem dobrze mu szło! Ziemia chełmińska, Zantyr...następuje jednak tajemniczy kryzys- zostaje oślepiony....przez Konrada Mazowieckiego a to kara stosowana za zdradę! W Grudziądzu mamy przed krzyżacki murowany stołp, ślady romańskich budowli w dzisiejszym Malborku(Fudament zamku wysokiego jest osadzony na wcześniejszej budowli! ......) Dziwny ten obraz pogaństwa na terenach pierwszej działalności zakonu!

Pią 30 Wrz, 2011 22:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.