| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powróca do Polski KRZYZACY???

Zakon Najswietszej Marii Panny ma niby plany wznowic dzialalnosc charytatywna w Polsce. Byli niedawno w Toruniu.
Slyszeliscie cos na ten temat????

Czw 31 Mar, 2005 13:14

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nikt z Was nie slyszal o tym spotkaniu????????
Ludzie!!!!!!!!!!!!!!!

Oni maja wznowic niby dzialalnosc charytatywna.

Czw 14 Kwi, 2005 16:24

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Toruniu gościło kilku rycerzy Zakonu NMP, zwiedzili Starówkę i powspominali jak im tu było dobrze Wink

O planach działalności charytatywnej nic nie wiem, ale w końcu obecnie zakony istnieją min po to by taką działąlność prowadzić, więc możliwe jest że Krzyżacy dotra i do Polski ze swą działalnością...

P.S. O spotkaniu dwoiedizałem się nazajutrz i żałowałem żę nie poleciałem z aparatem na miasto. Taka fotka by była.... UśmiechUśmiechUśmiechUśmiechUśmiech

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 14 Kwi, 2005 21:26

Powrót do góry
admin
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na Grunwald , znuf trzaba bedzie się szykować.

Ostatnio zmieniony przez admin dnia Pią 15 Kwi, 2005 22:09, w całości zmieniany 1 raz

Czw 14 Kwi, 2005 21:55

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"admin" -napisał
Na Grunwaldt , znuf trzaba bedzie się szykować.
Z tego co wiem wśród tego towarzystwa są i nasi oglądałem program, jak do nowicjatu Polaka przyjmowali od środka ich rozwalimy. Zobaczą co to V kolumna

Czw 14 Kwi, 2005 23:28

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze to jest GRUNDWALD!! Albo Tannenberg!! Jak kto chce.

No szkoda, ze nie zrobil ktos z Was fotki z tego spotkania. Naprawde, to byloby niezle.

Co do zakonu, to jest tam obecnie jeden ksiadz (ojciez) z Polski. Moze juz przybywa wiecej ksiezy, ale nie zapomnijmy ze trzeba tam umiec jez. niemiecki, bo na zakon mówi sie potocznie "DEUTSCHER ORDEN". Czyli zakon niemiecki, w skrócie zakonnym maja OT (Ordo Teutonicum).
Dziala na tzw. bylych terenach "Niemiec" lub moze dokladniej Pierwszej Rzeszy istniejacej do roku 1806. Sa to Czechy, Austria (siedziby jest w Wiedniu), Niemcy, Poludniowy Tyrol (Wlochy), Slowenia.

Ciekawe wydarzenie byloby, gdyby naprawde przybyli do Polski. Zdaje mi sie, ze oni zdaja sobie z tego sprawe, ze to trudne bedzie. Chodzi o sama ich historie, której nie da sie wyprzec.

Pią 15 Kwi, 2005 13:30

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panom Krzyżakom dziękujemy, niech już lepiej nie wracają do Torunia. Swego czasu zrobili wiele złego w Prusach. Raz ich Torunianie wyrzucili mogą zrobić to ponownie. Ten zakon mordował nawet neofitów - świerzo nawróconych pogan. Jego rządy w Polsce to pasmo przekrętów, pomówień i fauszerstw.

Ostatnio zmieniony przez .... dnia Sob 16 Kwi, 2005 8:36, w całości zmieniany 1 raz

Pią 15 Kwi, 2005 18:38

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Undergroundzie skąd aż takie czarne barwy? JA wime żę porównywano Zakon do histlerowców ale żeby aż tak?

A co do Krzyżaków i Torunia to chyab zapomniałęś kto to miasto założył i kto rozbudował...
Krzyżacy w Toruniu to tlyko kolejny przykłąd hihotu historii....

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 15 Kwi, 2005 20:33

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzyżacy spacyfikowali i wymordowali w przeciągu dwóch stuleci 80% rdzennej ludności Prus. Wykrzewili ich kulturę zwyczaje i język. Wymordowali plemiona które włożyły wkład w nowy porządek Europie po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Mordowali nawet tych co niedawno przyjęli już chrześcijaństwo, wszystko w imię wiary w Chrystusa. O przekrętach i naruszonych pokojach, traktatach i umowach z Polska nie wspomnę.
Prusy to była ostania enklawa w Europie , gdzie mieszkańcy tych ziem chcieli żyć inaczej - wierzyli w starych bogów i opierali się klerykalizacji. Krzyżacy od przybycia tu przez 100 lat usiłowali złamać opór Prusów i nawrócić ich na chrześcijaństwo. Praktycznie udało się im to dopiero, po kilku powstaniach pruskich (trwających permanentnie od ich przybycia do końca XIII w) w XIV i XV w, i tylko na 150- 200 lat. Wraz upadkiem państwa krzyżackiego wiarę katolicką porzucono, na rzecz luteranizmu, kościoła ausburdzkiego, czy ewangelickiego. Dopiero w XX wieku, po przyłączenia Prus, Warmii i Mazur do Polski wrócili tu katolicy. Tereny dawnych Prus to ewenemet na skalę Europy, na tych ziemiach katolicyzm istnieje nie dłużej jak 300 lat. Taka małą ciekawostka folklorystyczna z której wielu nie zdaje sobie sprawy, że kraina ta najdłużej opierała się władzy katolickiego kleru.
A propo Torunia to warownia i ośrodek handlowy istniał tu zanim przybyli Krzyżacy. Krzyżacy i owszem ząłozyli Toruń, ale w innym miejscu 10 km w dół Wisły. A miejsce gdzie stał gród Prusów, gdzie dzisiaj stoi Toruń zajęli też szantażem i podstępem.

Pią 15 Kwi, 2005 22:00

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A propo Torunia to warownia i ośrodek handlowy istniał tu zanim przybyli Krzyżacy. Krzyżacy i owszem ząłozyli Toruń, ale w innym miejscu 10 km w dół Wisły. A miejsce gdzie stał gród Prusów, gdzie dzisiaj stoi Toruń zajęli też szantażem i podstępem


Ale bez krzyżaków bylibyśmy dziś jak Kaszczorek... pomijając błędy rzeczowe w powyższej wypowiedzi.
Co do brutalnośći Krzyżaków to poproszę odesłania do literatury- wskazana jest po roku 1990 (dlatego że wcześniejsza pisana była pod tezy w których trzeba było udowodnić związek Krzyżaków z faszyzmem i imperializmem- a przykłądem może być choćby rozpowszechnienie wywiedzenia nazwy Toruń z języka słowiańskeigo co jest lekko nielogiczne biorąc pod uwagę że nazwę tę nadali Krzyżacy /niemcojęzyczni/ ).
Co powiesz np. względem eksterminacji Prusów o układzie w Kiszporku? Względem fałszerstw dokumentów- nadanie Ziemi Chełmińskiej dokonane zostało przez cesarza Fryderyka II i nie było fałszerstwem, istnieją przesłanki stwierdzające że Jadwiga była krewną najwyższych dostojników Zakonu- co też powoduje że inaczej trzeba spojrzeć na kwestię wyboru tego a nie innego zakonu do misji...

TORUń a KRZYŻACY (fragment mojej "historii miasta"):
Około VIII w. powstaje na tym terenie słowiańska osada rozszerzająca się ku zachodowi (dzisiejszy obszar Starego Miasta) do czego zachęcał teren. Na wzniesieniu przy ujściu Postolska (prawdopodobnie od jego nazwy- Postolsk- wzięła nazwę tworząca się osada) powstał w połowie X w. wczesnośredniowieczny gród obronny obwałowany podkowiastym wałem drewniano- ziemnym. Funkcjonował on wraz z osadą podgrodową na przecięciu się wiślanej drogi wodnej z lądowym szlakiem prowadzącym z ziem wielkopolskich ku Pomorzu, Prusom i prawobrzeżnemu Mazowszu. Położenie u brodu- zlokalizowanego prawdopodobnie nieco za dzisiejszym mostem drogowym- sprzyjało rozwojowi osady i czyniło z niej lokalny ośrodek administracyjno- wojskowy związany z mazowiecką dzielnicą tworzącego się państwa pierwszych Piastów.
Obszar na prawym brzegu Wisły pomiędzy Drwęcą a Osą, zwany z czasem Ziemią Chełmińską, był od początków państwa polskiego terenem przenikania się i rywalizacji plemion polskich i pruskich. Przejęty pod wpływy polskie w XI i XII w., podlegał książęcej i biskupiej władzy Mazowsza, której bezpośrednim przedstawicielem był dla tej Ziemi wojewoda Krystyn, urzędujący w grodach Radzynia i Kałdusu- Chełmna. Podlegały mu grody kasztelańskie jak chociażby Wąbrzeźno, Kowalewo, Grudziądz brak jednak śladu by był takowym gród nad Wisłą.
Prawdopodobnie w momencie przybycia Krzyżaków, w 1230 roku, gród był opuszczony- nie wiadomo od jak dawna, ale obecnie badacze powątpiewają w ciągłość osadniczą w okresie przedkrzyżackim. Krzyżacy (około 7 rycerzy i 40- 60 giermków) rozpoczęli budowę swej pierwszej warowni w dzisiejszej Nieszawce, a po przeprawie przez Wisłę, na wysokości wsi Przysiek powstała legendarna osada na dębie. 28 grudnia 1233 roku miasto, nazwane Thorun (albo od twierdzy Thorun w Ziemi Świętej, którą Krzyżacy zdobyli, albo od Thor- oznaczającego bramę, w tym wypadku Bramę na Prusy), otrzymało prawo miejskie, będące modyfikacją niemieckiego, czyli tzw. prawo chełmińskie. Szybko okazało się, że osada (dziś okolice Starego Torunia i zakładów „Towimor”) leży na terenie zalewowym Wisły, toteż w ciągu trzech lat nastąpiła translokacja miasta (wraz z nazwą) na teren od dawna istniejącego ośrodka osadniczego. Sprzyjało to szybszemu rozwojowi Torunia, któremu w 1251 odnowiono dokument lokacyjny.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 16 Kwi, 2005 11:54

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Koniec dyskusji o (brzydkich) Krzyżakach i Toruniu?
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 19 Kwi, 2005 15:05

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odnosnie powrotu Krzyzakow do Polski.

Obecny Wielki Mistrz nosil sie pare lat temu z takim zamiarem. Chcial poprosic rzad RP o przekazanie Zakonowi jednego ze zruinowanych zamkow krzyzackich. Zamek obiecal odbudowac i zamienic go na szpital i przytulek dla ludzi chorych i starych.
Rozwazano zamek w Radzyniu Chelminskim - duzy, relatywnie mocno zniszczony i funkcjonujacy jako trwala ruina.

A ze swej strony dziwie sie ostrym komentarzom kolegow, szczegolnie Undergrounda. Zakon dzisiejszy to nie ten ktory 700 lat temu wymordowal ludnosc gdanska !! Zakon zmienil sie i od dawna juz zajmuje sie jedynie dzialalnoscia charytatywna, pomagajac schorowanym a ubogim ludziom (glownie starcom). Dawno porzucono militarny wymiar dzialalnosci..

Nikt nie mowi tez o restytucji panstwa krzyzackiego ani o podboju ziem polskich. Chodzi o uratowanie cennego zabytku i swiadzcenie pomocy ubogim ludziom ktorych, jak wszyscy wiemy, w naszym kraju nie brakuje.
Ponadto wszystkie te dzialania mialy byc finansowane wylacznie przez Zakon.

Wydaje mi sie, ze niektorzy reaguja zbyt emocjonalnie a zamiast rozwazac zalety takiej inicjatywy od razu daja upust uprzedzeniom i reaguja w sposob az nadto gwaltowny.

Osobiscie uwazam ze pomysl jest swietny i ze wszechmiar korzystny. Powstalaby ogromna atrakcja turystyczna (kto sie zna ten wie jakie wrazenie robia nawet dzis pozostalosci tego zamku), nowe miejsca pracy a do tego gmina wzbogacilaby sie o szpital i przytulek. Same plusy, minusow nie widze.

Niestety, nic mi nie wiadomo o dalszych losach owego pomyslu - prawdopodobnie nie zwrocono sie nawet do wladz RP. A szkoda bo bylbym goracym zwolennikiem takiego projektu.

Pozdrawiam,
Wojtek

Czw 20 Kwi, 2006 13:56

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

problem ma wymiar propagandowy i byc moze etyczny.
no a co jesli za 100 lat zglosza sie neonazisci i beda chcieli wyremontowac kwatere Himmlera w Pozezdrzu? Obiekt nie jest zabytkiem wiec mozna go zaadoptowac na inne cele. Niechby i na schronisko dla zwierzat. Szczytny cel. Za 100 lat juz nikt nie bedzie tak "zle" mowil o nazistach...
kontrowersyjna sprawa

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 20 Kwi, 2006 15:28

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kudi napisał:
problem ma wymiar propagandowy i byc moze etyczny.

Całkiem trafna uwaga, a jeżeli chodzi o sam zakon to dzisiaj ma się dobrze, teren działania rozległy (ma on swe domy również w Niemczech, Włoszech, Słowenii, Czechach, Słowacji, Belgii i Holandii) to Polskę może sobie odpuścić Wink
Może wart dodać, że dzisiaj wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego jest dr Bruno Platter (ur. 21 marca 1944 w Południowym Tyrolu) — niemiecki ksiądz katolicki, wstąpił do zakonu krzyżackiego w 1964 r, a 26 sierpnia 2000 został wybrany jego wielkim mistrzem. Aktualna siedziba Zakonu Niemieckiego mieści się w Wiedniu Singerstr. 7

Herb Wielkiego Mistrza Wink



Opis załącznika:
dr Bernhard Demel, kierownik archivu Państwa Zakonu Niemieckiego w Wiedniu (po prawej stronie)
dr Bruno Platter, wielki mistrz Państwa Zakonu Niemieckiego (po lewej stronie)

Czw 20 Kwi, 2006 18:01

Powrót do góry
Pietrucha
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kudi napisał:

no a co jesli za 100 lat zglosza sie neonazisci i beda chcieli wyremontowac kwatere Himmlera w Pozezdrzu?
kontrowersyjna sprawa


Ale co to za porównanie Zszokowany ? Działalność i poglądy neonazistów są powszechnie potępiane, w przeciwieństwie do aktualnej działalności Zakonu Krzyżackiego.
Dla mnie nie ma tu żadnych kontrowersji, wręcz przeciwnie, bardzo dobra inicjatywa

_________________
Peter von Danzig

Czw 20 Kwi, 2006 18:07

Powrót do góry
Pietrucha
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mum napisał:
Zakon dzisiejszy to nie ten ktory 700 lat temu wymordowal ludnosc gdanska !!


Nie przesadzajmy z tym "wymordowaniem", przejeli gród i się rozprawili z tymi mieszkańcami którym to nie pasowało. I nie było wcale ich tak wielu jak to się czasami przedstawia tzw "Rzeź gdańszczan"

_________________
Peter von Danzig

Czw 20 Kwi, 2006 18:15

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

skoro krzyzacy byli tacy dobrzy i mili to po co ciagle skargi slane przez polskiego krola do papieza? po co wreszcie grunwald i kolejne wojny? wlasnie o ten relatywizm mi chodzi. niedlugo uznamy, ze juz 600 czy 700 lat temu krzyzacy przyjechali zeby glosic jedynie dobra nowine i uczyc pogan rolnictwa.
tylko dlatego ze minelo kilka wiekow?
no i stad to porownanie ze za 100 lat uznamy ze nazisci taka piekna architekture nam pozostawili w wielu miastach. to prowadzi do pogladow Irvinga.
nie mam nic przeciwko wspolczesnym stowarzyszeniom, ale w moim mniemaniu pewne symbole mrocznej historii POlski powinny nimi pozostac. skoro chca budowac przytulki to jaki mieli problem ze zmiana nazwy i odcieciem sie od brutalnych korzeni?

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 20 Kwi, 2006 18:29

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eh kudi, przesadzasz nieco.

Po pierwsze porownanie do nazizmu uwazam za chybione. Przeciez nazizm mial wpisane w swa ideologie wyzszosc rasy panow, rozprawienie sie z "zydostwem" i inne rownie przyjemne sprawy.
A Krzyzacy zostali powolani do poslugi Krzyzowcom.
Przypominam ze Zakon nosi nazwe "Zakon SZPITALA Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie".

Szpitala Kudi..

Dopiero pozniej, po uzyskaniu pewnej potegi zapragneli wlasnego panstwa a jak bylo dalej dobrze wiemy. Ponadto tamten zakon zostal na poczatku XIX wieku rozwiazany, a przy jego ponownym ustanowieniu odcieto sie od tradycji "rycerskich" a skupiono jedynie na pierwotnych wartosciach czyli wlasnie posludze i opiece nad chorymi.
Ponadto nie chcesz chyba zrownywac ogolonych na pale i agresywnych neofaszystow wykrzykujacych antysemickie hasla z szanownymi profesorami, pochadzacymi czesto z arystokratycznych rodzin i cieszacych sie w swoich srodowiskach szacunkiem i powazaniem.
Tym bardziej ze dzisiejszy zakon to nic wiecej jak siec szpitali i domow opieki, ktora opiekuje sie jedna organizacja.

W swietle powyzszych argumentow zgodzisz sie chyba, ze stawianie dzisiejszych Krzyzakow ze skinheadami jest pomyslem z zalozenia chybionym.

Pozdrawiam

Czw 20 Kwi, 2006 21:07

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

alez moje porownanie jest specjalnie przejaskrawione.
chodzi mi o jedno. jesli chcialbym zalozyc stowarzyszenie pomagajace ludziom to po co mialbym okreslac sie mianem kontrowersyjnego zakonu? po co byc neokrzyzakiem?
dla Polski Krzyzacy zawsze beda sie kojarzyc z czyms negatywnym i nie sadze ze ten obraz zmienia jakiekolwiek dzialania.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 20 Kwi, 2006 21:40

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz KUDI racje. Krzyzak tak czy tak, czy neozakon klerykalny jakim dzis jest Zakon Najswietszej Maryji Panny czy tez stary rycerski. Zawsze bedzie dziwny niesmak zwiazany z ta nazwa.

Pią 21 Kwi, 2006 0:05

Powrót do góry
Pietrucha
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
skoro krzyzacy byli tacy dobrzy i mili to po co ciagle skargi slane przez polskiego krola do papieza? po co wreszcie grunwald i kolejne wojny
?

Ja nie napisałem czy byli dobrzy, czy źli, państwo Krzyżacke działało jak wszystkie inne ówczesne, Polska skarżyła Krzyzaków, Krzyżacy Polaków

Cytat:
ale w moim mniemaniu pewne symbole mrocznej historii POlski powinny nimi pozostac

Ale co w tym mrocznego? Polacy prowadzili wojny nie tylko z Krzyżakami przecież, również z Niemcami, Czechami, Litwinami, Rosjanami itd, miedzy sobą też

Cytat:
odcieciem sie od brutalnych korzeni?


No i odcieli się od brutalnych korzeni, powołujac sie na te szlachetne. Za to Polacy np nie odcieli sie od żadnych brutalnych korzeni i przeważnie wojenne wątki historii są uważane za chwalebne

Cytat:
dla Polski Krzyzacy zawsze beda sie kojarzyc z czyms negatywnym i nie sadze ze ten obraz zmienia jakiekolwiek dzialania.


Mów za siebie a nie za całą Polske, ja nie widze powodów żeby typowe wydarzenia historyczne, które miały miejsce kilka wieków temu kojarzyły mi się negatywnie. W ogóle emocjonalne podejscie do tak odległej historii jest dla mnie zadziwiające...

_________________
Peter von Danzig

Pią 21 Kwi, 2006 1:17

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

uuu
no to kolega mi pojechal...
nigdzie nie pisalem ze jestem reprezentantem ludu (narodu). jesli jednak chcesz to mozna zrobic ankiete czy Krzyzyacy kojarza sie Polakom dobrze czy zle Uśmiech
swoja droga znam takich ktorzy chwala Hitlera ze zbudowal fajne autostrady. i znam tez anegdote o tym jak w jednej wsi mieszkal porzadny chrzescijanin ktory na nikogo nie powiedzial zlego slowa. w tej samej wiosce zyl tez mieszkaniec, pijak, zlodziej, obdartus. reprezentowal wszystkie zle cechy, ktore mozna sobie wyobrazic. kiedy umarl na cmentarzu zebrala sie wioska i poproszono dobrego chrzescijanina o kilka slow. ten stanal nad trumna chwile pomyslal i powiedzial "ale przyznacie ze zeby mial ladne".
coz moze zle ksiazki czytalem, a moze bez sensu byla wojna trzynastoletnia...
Ty bronisz Krzyzakow bo okreslasz sie jako "von Danzig", a nie znajduje w ich dzialalnosci przewagi pozytywow nad negatywami. Moja rodzina (czescy rycerze) przybyla w XIV wieku do Polski by pomoc w walce z Krzyzakami. gdybym glaskal ich teraz po glowie to musialbym uznac ze niepotrzebnie moi przodkowie starali sie pomoc polskim krolom Uśmiech

ale bez osobistej urazy. to jest forum wymiany pogladow historycznych.
nie mowie ze mam monopol na wiedze. prezentuje wlasne poglady. wiec proponuje wyluzowac atmosfere.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 21 Kwi, 2006 10:06

Powrót do góry
proton
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś chce czy nie Krzyżacy są częścią naszej historii. Zrozumiał to Jagiełło po Grunwaldzie a Wy moi drodzy? Oni nas trochę przetrzebili (do 1410r) My ich (od 1410 r). Mamy XXI w. Czas chyba nauczyć się współżyć i czerpać z tego odpowiednie "profity".

Czw 06 Lip, 2006 21:12

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale ostrzyć miecze nie zaszkodzi. A może tak zaprosić ich pod Grunwald na coroczną inscenizację? Nie ma to jak oryginalni krzyżacy, a nie jakieś przebierańce Wink
ps. to tylko taki żarcik, w ramach wyluzowania atmosfery, o co apelował kudi.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 06 Lip, 2006 22:52

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi masz racje, ze ten wlasnie temat ma w sobie wiele emocji. I ludzie raczej nie mysla i reaguje. Co byloby w tym, gdyby przybyli do Polski i odremontowali jakis stary zamek. Bylby szpital dla ludzi, mieliby tez ludzie prace. A dodatkowo opieka duchowna. Tego ludzie zapominaja, ze od 1918 r. to jest raczej klerykalny zakon. Widzialem wiele z ich domow i szpitali obecnie dzialajacych w Niemczech, Austrii i Pld.Tyrolu.
Takie cos by sie w Polsce tez przydalo.

Sob 08 Lip, 2006 15:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.