| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kongo
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 168
Skąd: Riesenburg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Paul von Hindenburg- honorowy obywatel

Witam.
Po I wojnie światowej Niemcy w tym i ci na terenach obecnie należących do Polski starali się Hindenburga w różny sposób uhonorować.
Interesuje się historią mojej miejscowości Prabuty w woj. pomorskim (dawniej Riesenburg Wpr) i znalazłem wzmianke z opisem uroczystości że Hindenburg został honorowym obywatelem miasta na początku lat dwudziestych. Poszukałem w książkach i necie i wiem że został on w latach dwudziestych też honorowym obywatelem Kisielic i Elbląga ( woj. warmińsko -mazurskie).
Jestem ciekaw czy była to powszechna praktyka w tym okresie. A może ktoś zna inne miasta obecnie na ziemiach polskich które obdarzyły Hindenburga podobnym zaszczytem?

Czw 22 Lut, 2007 20:25

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomorze dbało o swego bohatera.
Marienburg (Malbork), Danzig (Gdańsk), Freystadt in Westpr czyli wspomniane Kiślice i Elbing, a także Sttetin (Szczecin).

Neudeck rezydencja rodziny Hindenburgów. Dzisiejszy Ogrodzieniec.

Pią 23 Lut, 2007 21:32

Powrót do góry
kongo
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 168
Skąd: Riesenburg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za nowe informacje i ładne zdjęcie Ogrodzieńca. Ja dzisiaj dowiedziałem się od znajomej że honorowe obywatelstwo nadał Hindenburgowi Kwidzyn - Marienwerder ale Hindenburg w nim nie był.
A ma Pan może namiary na jakąś polską monografie Hindenburga lub artykuły o nim?

Pią 23 Lut, 2007 22:23

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kongo napisał:
polską monografie Hindenburga lub artykuły o nim?

Na początek proponuje net znajdziesz małe co nie co Wink
http://www.konflikty.pl/artykul-xxixxiwiek-292.html
http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=print&sid=380
Może jako ciekawostkę podam fakt, że Gdańsk nadał mu tytuł honorowego obywatela 6 sierpnia 1915 r., za zwycięstwo nad Rosjanami.
Dyplom przekazano mu być może 24 września 1915 r., kiedy przez jeden dzień przebywał w mieście. Druga, że Zabrze od roku 1915 posiadało zmienioną nazwę na Hinderburg O/S, oczywiście również nadało tytuł honorowego obywatela. Był również honorowym obywatelem Wrocławia
od 1927 . Kołobrzeg też nadał mu ten tytuł. W spisie miasta Torunia wśród honorowych obywateli również nie zabrakło Paula von Hindenburg und von Beneckendorff.

Sob 24 Lut, 2007 16:57

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miejsce urodzin Hindenburga robiło duży problem Adolfowym specom od propagandy i "niemieckości" Poznania Wink

Bo jak tu publikować zdjęcie domu z "odwiecznie niemieckiego" miasta, gdzie po oczach bije szyld z napisem po polsku "Drukarnia Katolicka".

Czw 05 Lip, 2007 8:42

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zabrze w latach 1915-1945 nazywało się Hindenburg. A nazwano je tak właśnie na cześc dowódcy wojsk pruskich który wygrał pod Tannenbergiem.
Pewnie znana wam jest ta ciekawostka ale do kwietnia 2004 stadion Górnika w Zabrzu nosił imię .... Adolfa Hitlera.

Czw 05 Lip, 2007 20:50

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lewak z kibice.net napisał:
Pewnie znana wam jest ta ciekawostka ale do kwietnia 2004 stadion Górnika w Zabrzu nosił imię .... Adolfa Hitlera.


To tak na poważnie czy tylko sobie żartujesz?...

Czw 05 Lip, 2007 21:51

Powrót do góry
Oberst Prymas
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 260
Skąd: Świebodzice
Archiwum: Iks :)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mogę jeszcze powiedzieć, że Adolf Hitler był ( a może jest ) honorowym obywatelem miasta Breslau Laughing
_________________
"Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział."

Czw 05 Lip, 2007 22:11

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to akurat to inna sprawa bo nie wiem czy można kogoś takiego tytułu pozbawić, zresztą w Niemczech do dziś mnóstwo miast/miasteczek posiada go jako honorowego obywatela, ale zeby przez 60 lat nikt nie pokwapił się żeby zmienić nazwę stadionu to już mnie naprawdę dziwi...

Czw 05 Lip, 2007 22:34

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coruscant napisał:
Lewak z kibice.net napisał:
Pewnie znana wam jest ta ciekawostka ale do kwietnia 2004 stadion Górnika w Zabrzu nosił imię .... Adolfa Hitlera.


To tak na poważnie czy tylko sobie żartujesz?...


Mówię poważnie. Od strony prawnej nikt tego "patronatu" nie zmienił.
Było o tym głośno kilka lat temu,przynajmniej na Śląsku.
P.S.
Czy jest prawdą że w Hali Ludowej w Wrocławiu dalej jest swastyka na zwieńczeniu kopuły? Byłem tam tylko dwa razy (raz na koncercie i raz na Lidze Światowej w siatkówce) ale usłyszałem o tym dopiero niedawno, a jakoś mi przyszło do głowy podnieś wzrok do góry.

Czw 05 Lip, 2007 23:44

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To poszukaj jakąś fotkę, skoro znasz Wrocław i podziel się tu z nami, bo bardzo jestem ciekaw.

Czw 05 Lip, 2007 23:49

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sęk w tym że nie znam Wrocławia bo jestem z Górnego Śląska a usłyszałem o tym siedząc w pubie gdzie podczas rozmowy o wszystkim i o niczym ktoś nabąknął o tym że w Hali Ludowej w Wrocławiu dalej na suficie jest Hakenkreuz i że podobno nie można tam nic przebudobywac bez zgody konserwatora bo ten obiekt został wpisany na listę zabytków.

Pią 06 Lip, 2007 0:26

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://urlcut.com/1kqhr

fajny art o tej hali. Ale zdjęcia swastyki nigdzie nie mogłem znalezc.

Pią 06 Lip, 2007 0:37

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coruscant napisał:
No to akurat to inna sprawa bo nie wiem czy można kogoś takiego tytułu pozbawić, zresztą w Niemczech do dziś mnóstwo miast/miasteczek posiada go jako honorowego obywatela, ale zeby przez 60 lat nikt nie pokwapił się żeby zmienić nazwę stadionu to już mnie naprawdę dziwi...

Można, w Krakowie pozbawiono obywatelstwa wszystkich którym zostało ono nadane po 1945 r., m.in. Koniewowi. Inna sprawa, czy zasadnie...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 06 Lip, 2007 10:18

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mówię poważnie. Od strony prawnej nikt tego "patronatu" nie zmienił.
Było o tym głośno kilka lat temu,przynajmniej na Śląsku.

Nie ma potrzeby. Podobnie w Stettinie byli Hitler i Goering. Ale polski Szczecin nie jet prawnym spadkobiercą Stettina- więc uchwały miejskie straciły ważność w 1945 roku. Podobnie jest z wszystkim miastami z "ziem wyzyskanych". Takimi informacjami mogą się podniecać tylko działacze LPR i MW Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 06 Lip, 2007 11:59

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Gdańsku tłumaczyli to inaczej - otóż ponoć tytuł honorowego obywatela przyznawany jest dożywotnio, a więc wujek Adi go już dawno stracił, podobnie jak takie indywidua jak Albert Forster, Hermann Göring, Konstanty Rokossowski, Bolesław Bierut czy Paweł Batow. Tylko taka argumentacja się kupy nie trzyma, bo równocześnie pocztowcom i westerplattczykom tytuły nadano pośmiertnie (zdaje się, że którymś z sygnatariuszy porozumień sierpniowych również). Ostatnio wymyślono więc coś jeszcze innego:
oficjalny serwis Miasta, www.gdansk.pl napisał:
Uwaga! Komunikat wyjaśniający

Informujemy, że do honorowych obywatelstw nadanych przed 1945 rokiem odnosi się dekret Krajowej Rady narodowej z 30 marca 1945 r. o utworzeniu województwa gdańskiego. Dekret ten, w art. 3, mówi: „Na obszarach byłego Wolnego Miasta Gdańska z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu tracą moc wszystkie przepisy dotychczas obowiązującego ustawodawstwa jako sprzeczne z ustrojem demokratycznego Państwa Polskiego. Równocześnie na obszar ten rozciąga się ustawodawstwo polskie obowiązujące na pozostałej części województwa gdańskiego”
Dokument ten udowadnia, iż nie jest potrzebne podejmowanie uchwały o pozbawianie tytułu honorowego obywatela nazistom z okresu II wojny światowej, gdyż uchwały te z mocy prawa już utraciły ważność.

Również w uchwale nr XV/76/90 Rady Miasta Gdańska z dnia 18 grudnia 1990 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego wydanych przez Miejską Radę Narodową w Gdańsku i jej Prezydium oraz Prezydenta Miasta Gdańska przed dniem 27 maja 1990 r. i nadal obowiązujących - nie zamieszczono uchwał w sprawie nadania honorowych obywatelstw miasta Gdańska, jako uchwał nadal obowiązujących na obszarze gminy.

Choć jak dla mnie to tez mocno wątpliwa argumentacja.
A tak nawiasem mówiąc - nie rozumiem co im (władzom miejskim) szkodzi wydać uchwałę, mówiącą coś w stylu "nie podoba nam się, że ktoś kiedyś zrobił honorowego obywatela z Hitlera czy Bieruta i odcinamy się niniejszym od tamtych wydarzeń". Z drugiej strony - nie rozumiem hurrapatriotów, dla których to stanowi najpoważniejszy życiowy problem Laughing

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 06 Lip, 2007 17:41

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, jednym nadali za życia, do końca życia a innym pośmiertnie na zawsze...

Pią 06 Lip, 2007 17:55

Powrót do góry
Thor
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radzionkowski - widzę że znalazłeś sobie nowe forum Laughing wszędzie znajdziesz nazistowski spisek, gratulacje.

Pon 17 Wrz, 2007 10:50

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak naprawde to nazywal sie: Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg. I moze ktos z Was wie, gdzie znajduja sie obecnie jego szczatki??? Bo trumne Niemcy wywiezli z Prus Wschodnich w 1945 r.

Pon 17 Wrz, 2007 12:37

Powrót do góry
marsl
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam;

Marburg/Lahn; Elisabethkirche

http://de.wikipedia.org/wiki/Elisabethkirche_(Marburg)

Pozdrawiam

Marek

Sro 19 Wrz, 2007 0:14

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko tam te szczatki nie przebywaja chyba obecnie, bo bylem w Marburgu 3 miesiace temu z okazji rocznicy smierci sw. Elzbiety i jakos nic o Hindenburgu nie bylo mowy. Zdziwiony

Sob 22 Wrz, 2007 17:10

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ależ naturalnie w Marburgu znajduje się grób rodzinny.
Proszę wejść na podany link i kliknąć na ślad Nr 22.
http://www.elisabethkirche-mr.de/rundgang/grundris.htm

Trochę pewnie temat tam niezręczny i sztucznie zapomniany, niemniej grób jest.

Sob 06 Paź, 2007 15:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W dniu dzisiejszym , w dodatku do Rzeczpospolitej '' Tanneberg 1914 , i informacja w temacie Hindenburg.

Sob 06 Paź, 2007 15:53

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bodo napisał:
Ależ naturalnie w Marburgu znajduje się grób rodzinny.
Proszę wejść na podany link i kliknąć na ślad Nr 22.
http://www.elisabethkirche-mr.de/rundgang/grundris.htm

Trochę pewnie temat tam niezręczny i sztucznie zapomniany, niemniej grób jest.


No to przepraszam, ale niezle zaskoczenie. Chcialbym tylko powiedziec, ze ta czesc byla bardzo zle, nawet wcale oswietlona. Ale nikt tam o Hindenburgu nic nie wspominal i dlaczego tam leza.

Sob 06 Paź, 2007 17:16

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz smigly

Nie no nie przepraszaj, bo nie ma za co. Po to jesteśmy aby szukać wszędzie i szperać. Wink
Tak jak pisałem temat idzie w zapomnienie. Trzeba byłoby odpowiedzialnych z okręgu popytać, możliwie więcej wiedzą przewodnicy kościelni i naczalstwo parafii. Myślę że zapytanie "dlaczego" poprzez pocztę mailową, również coś by wniosło.
Cytat:
Sie werden allerdings nach einer Entscheidung des Kirchenvorstandes der Gemeinde nicht mehr beleuchtet.

Cytat z wiki, quele:
http://de.wikipedia.org/wiki/Paul_von_Hindenburg

Sob 06 Paź, 2007 18:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.