| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

203 Batalion Pancerny

Witam, ten niemiecki batalion pancerny był uzbrojony w polskie czołgi 7TP. Stacjonował w Spale i Tomaszowie Mazowieckim, pod koniec 1940r. został przeniesiony do Norwegii, a jedna kompania (?) trafiła do Francji w rejon Pas de Calais. Czy ktoś z kolegów wie coś więcej o historii tej jednostki? Pozdrawiam.

Pią 16 Lut, 2007 23:24

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety. U Spielbergera pisze tylko, że w czasie parady w W-wie używał ich 1. Panzerregiment, a potem przekazano je jednostkom policyjnym.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 17 Lut, 2007 0:07

Powrót do góry
Maciek76
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 340
Pochwał: 1
Skąd: Legnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnio były dwie nowe fotki w Militariach XX wieku !


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________

Sob 17 Lut, 2007 0:38

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na obu fotkach jak drut widać godło Ordungspolizei na wieży.Zdjęcia przedstawiają czołgi Polizei Panzer Regiment "Mitte" w Rosji.Najprawdopodobniej wykonano je w 1941 roku, ale tu pewności nie ma.
Jakieś 7tp do Pas-de-Calaise były - w jakiś w końcu sposób eksponowana w Londynie armata czołgowa tam trafiła.Tyle, że nikt jeszcze nie odnalazł żadnych dokumentów ani potwierdzonych relacji (a przynajmniej nikt takich nie opublikował) na dowód - jak i kiedy.
Hipotez powielać nie będę, więc nie ciągnijcie mnie za język.
Acha - do Francji 7tp nie trafiły z 203. Panzer Regiment, to pewne, bo w roku 1940 oddziału tego jeszcze nie było ;o)
Pozdrowienia
Grendel

Sob 17 Lut, 2007 6:44

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Grendel"]
Cytat:
Acha - do Francji 7tp nie trafiły z 203. Panzer Regiment, to pewne, bo w roku 1940 oddziału tego jeszcze nie było
Witam, dlatego napisałem o 203 Batalionie Pancernym, a nie 203 Panzer Regiment Uśmiech . Wracając do tego batalionu występuje on dość często w necie i książkach. Aż dziwne, że ta jednostka jest aż tak tajemnicza? Co sie tyczy czołgów 7TP to Niemcy zdobyli ich podobno kilkadziesiąt. Na pewno wiadomo, że 18 tych czołgów brało udział w defiladzie w Warszawie z okazji utworzenia GG, w dniu 6 października 1940r. i należały one do 203 Batalionu Pancernego. Nie wyklucza to również, posiadania przez inne jednostki niemieckie czołgów 7TP. W necie znalazłem informację, że te czołgi miała podobno na swoim wyposażeniu 4 kompania 1 pułku pancernego 1 dywizji pancernej, podczas ataku na Francje w 1940r. Pozdrawiam.

Sob 17 Lut, 2007 21:27

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podczas parady były na stanie 1 pułku pancernego. Potem używali ich do szkolenia, a następnie przekazali oddziałom policji.
Gdzie trafiłeś w necie na Panzer Abteilung 203? Ja tylko na info że w 1943 wchodził w skład 7. Korpusu Armijnego. NAtomiast w 1942 w X. Korpusie.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 17 Lut, 2007 21:41

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, o 203 Batalionie Pancernym jest w książce J. Ledwocha Czołgi niemieckie 1933 - 1945r. oraz min. w Wikipedi http://pl.wikipedia.org/wiki/7-TP. Tak się zastanawiam, że może w październiku 1940r w skład 1 pułku pancernego mógł wchodzić 203 batalion pancerny? Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony przez Robert05 dnia Sob 17 Lut, 2007 22:09, w całości zmieniany 1 raz

Sob 17 Lut, 2007 22:04

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak pisałem wyżej. Spielberger wspomina tylko to co napisałem.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 17 Lut, 2007 22:09

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jest też inna możliwość tych czołgów na defiladzie było 18 czyli pełna kompania. Może to ta sławna 4 kompania 1 pułku pancernego 1 dywizji pancernej. Po defiladzie czołgi jako niestandardowe mogły trafić na wyposażenie 203 batalionu pancernego, w którym juz wcześniej były inne czołgi 7TP. To by wyjaśniało całe zamieszanie z czołgami na defiladzie. Pozdrawiam.

Sob 17 Lut, 2007 22:21

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hieh...Sprawa jest o tyle zabawna, że wszystko o czym to piszesz, to nie poparte ŻADNYMI dowodami hipotezy.Ani to nowa informacja, ani potwierdzona.
Ja osobiście jestem zdania, że PA 203 (o ile był to rzeczywiście ten oddział - nieco w to wątpię, lecz nie będę sie teraz rozwodził dlaczego) miał na stanie ex-polskie tankietki, a nie 7tp.Jednak nie mogę tego dowieść, więc nie będę pisał o tym więcej, bo po co?Dopóki nie wypłynie więcej informacji będzie się to opierało jedynie na poszlakach...
Dokładna liczba zdobytych przez Niemców i zdatnych do służby 7tp nie jest znana.Nie wiemy ile uruchomiono, a ile skanibalizowano.
Część ze znanych dokumentów przeczy sobie nawzajem.Jest to dość ciekawe, że zestawienia tyczące pojazdów ex-czechosłowackich i tych zdobytych we Francji są bardzo dokładne...Bałagan w niemieckiej dokumentacji zaczyna sie na dobre dopiero pod koniec 1942 roku.
Tymczasem - w zestawieniach broni zdobytej w Polsce panuje bajzel.Spróbujcie dowiedzieć się czegoś o losach ciągników C2P.Albo o samochodach.Sporo ludzi szukało już w niemieckich archiwach.Bez efektu.
Ja szukałem informacji o C2P z Auburn w Niemczech, Francji i Hiszpanii - mam kilka ciekawych tropów, ale to jeszcze będzie wymagało wiele pracy, nim będzie można coś na ten temat napisać...Póki co - powiem tyle, że łatwiej jest historię odtworzyć "od tyłu" - nie wiem nic o tym skąd w Polsce ciągnik trafił do Niemiec, ani nie znalazłem żadnych informacji n/t ich liczby.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 19 Lut, 2007 5:46

Powrót do góry
kpt Witko
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hm, a czy 7TP nie były czasem w 1940 w Panzer Kompanie Warschau?? To jednostka policyjna, chyba. Wiem, że w w tej jednostce przemalowano 7TP w jednolitą barwę panzergrau (tak malowano wszystkie pojazdy niemieckie).

Sro 11 Lip, 2007 12:46

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Owszem.Regenberg cytuje nawet artykuł z "Die deutsche Polizei" na ich temat.Sprawa była wałkowana wielokrotnie, więc nie będę do tego wracał.
Dodatkowo prawdopodobnie 7TP (1-2) znalazły sie w składzie plutonu pancernego 305. (lub 309.) Batalionu Policji w okręgu radomskim.Wzmianki o nich pojawiają się w niemieckich relacjach.
Tankietki też przewijały sie przez plutony pancerne różnych jednostek policyjnych, ale wiosną 1940 roku znikły.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 11 Lip, 2007 15:53

Powrót do góry
kpt Witko
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:

Dodatkowo prawdopodobnie 7TP (1-2) znalazły sie w składzie plutonu pancernego 305. (lub 309.) Batalionu Policji w okręgu radomskim.Wzmianki o nich pojawiają się w niemieckich relacjach.
Tankietki też przewijały sie przez plutony pancerne różnych jednostek policyjnych, ale wiosną 1940 roku znikły.


1. Czy w nawiasie podana jest ilość tych 7TP (1-2 sztuki ??)?

2. Tankietki i wiele innego sprzętu zostało wysłanych mniej więcej w tym czasie w sporych ilościach do Norwegii, gdzie ostatnio całkiem często można się natknąć na polskie tankietki i w ogóle sprzęt pancerny w świetnym stanie.
Zerknijcie na [http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/wrzesien/zdjecia.html].
Może stoi tam w tundrze jakiś czerwony od rdzy 7TP?

3. I na tym drugim zdjęciu, czy ktoś zwrócił uwagę na te przyczepki, ciągnięte przez 7TP? To polska konstrukcja czy niemiecka?

Czw 12 Lip, 2007 0:05

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie tak dawno (maj-kwiecień?) pojawił się w Militariach XX-wieku artykuł Huberta Michalskiego "Tankietki TK/TKS i czołgi lekkie 7TP w służbie niemieckiej".
W artykule autor wspomina o 203 Panzer Regiment, jak i 203 Batalionie Pancernym.



Opis załącznika:
1

Opis załącznika:
2

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Pią 18 Lip, 2008 17:46

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.