| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bejbe
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fryderyk Wielki utrzymywał kontakty z Karolem wielkim. Planowali oni napad na zachodnie wynrzeże stanów zjednoczonych. Jednak Lincoln na nnic sie nie zgodził podpisujac porozumienie z rmargaret taczer w sprawie tarczy antykomunistycznej. W afryce Fryderyk poznał swoją przyszła zonę Dobrawę. Zgradzałą go z carem MIkałajem I. Cały układ wział w łeb gdy car, żę w jego tytułowej gazecie w anglii nie piszą o nim a o jakis samochodach Jestem za kacikiem humorystycznym, moge go prowadzic

Ostatnio zmieniony przez bejbe dnia Pią 06 Lip, 2007 23:28, w całości zmieniany 1 raz

Czw 05 Lip, 2007 1:51

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O, następny klient do kasacji. Twisted Evil
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 05 Lip, 2007 11:09

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wez zobacz sobie wszystkie postz uzytkownika bejbe.

Czw 05 Lip, 2007 11:56

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Załóżmy z postów tego pana kącik humoru historycznego, bo można się naprawdę dobrze uśmiać Laughing
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 06 Lip, 2007 10:48

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe co spożył że taki dowcipny ??? Laughing

Pią 06 Lip, 2007 17:24

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Śmiech smiechem, ale co na to panowie moderatorzy? Albo wywalić to w kosmos, albo do działu z humorem (zresztą absurdalnym). Bo inaczej jest pośmiewisko z forum...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 06 Lip, 2007 20:51

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak zrobicie dzial z humorem to tutaj jutro sami generałowie będą chodzić Mr. Green a co do bejbe już pewnie olał to forum i może tu przyjdzie pod innym nickiem

Pią 06 Lip, 2007 21:15

Powrót do góry
bejbe
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie wydaje mi sie wielki przyjacielu toldo....

Pią 06 Lip, 2007 23:02

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spójrz masz minusa, za co? za spamowanie, o ile wiesz co to jest Laughing Pisz tylko mądre psty, a nie, o tym, że Radziwiłł miał internet 1Mbt/s ok???

Sob 07 Lip, 2007 11:58

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uff!
Nie ma co! Zrobiło sie całkiem "ciekawie"!!! Czołg2
A taki był ciekawy i kontrowersyjny ( jak na polską rzeczywistość) temat.
Kłania się Lutynia - jak co niektórzy się wyraźnie nudzą to może pomogliby nam przy organizacji inscenizacji bitwy pod Lutynią , która jest w końcu w biografii naszego bohatera jednym z jaśniejszych punktów. Poszukuję na przykład kontaktów z osobami posiadającymi jakieś "wykopaliska" z pól bitew wojny siedmioletniej, które moglibyśmy wypożyczyć i wystawić w muzeum podczas imprezy! I co??? Można na Was liczyć?????? Question Question Question

Pią 27 Lip, 2007 18:19

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak, bardzo "ciekawie" się zrobiło. ***** ***, gdzie są moderatorzy? Evil or Very Mad
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 27 Lip, 2007 19:59

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam Panie de Villars!
Kurczę - muszę szybko zajrzeć do jakiejś mądrej książki, bo zupełnie nie wiem (jak to zwykle baba) kto to zacz ten de Villars!
Jedno jest pewne - moderatorzy chyba "umarli" (mam nadzieję,ze choć bohaterską śmiercią), albo zmienili obiekt zainteresowań! Ja to jestem nudna aż do bólu, bo mnie po głowie chodzi tylko ten Frydek i nic innego, ale wiecie - jak się na co dzień styka człowiek z historią i jak jadąc po bułeczki dla męża widzi wszystkie te fascynujące miejsca to... trudno wszakże pozostać "normalnym"! Pozdrawiam wszystkich ( jak się okazuje wcale ich nie mało ) "zarażonych"- Mandragora - a co tam! Maria Teresa z Lutyni!!!

Sob 28 Lip, 2007 20:03

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam również i służę pomocą: http://pl.wikipedia.org/wiki/Claude_de_Villars
Wink

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 29 Lip, 2007 10:11

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Och!!! de Villars!!! Gdybyś ty żył w tych leciech, których fanką jestem- to...... Embarassed

Nie 29 Lip, 2007 20:02

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hmm, ależ zabrzmiało to intrygująco Uśmiech a propos - które o stulecia?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 29 Lip, 2007 20:32

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rok 1757 - to data, która kręci mnie najbardziej!!! Frydek odniósł wtedy swoje najbardziej spektakularne zwycięstwo!!! Nic tak nie działa na białogłowy, jak ciągnąca się za walecznym mężem sława wielkiego wojownika!!! A żebyż nie było całkiem niepoważnie ( nie jestem w końcu Bejbe) to zapraszam do Lutyni - interesuje Was historia??? My mamy jej pod dostatkiem i to wszędzie, gdzie Wasze oczy spoczną !!!
De Villars - czemuś żył tak wcześnie??? Question

Nie 29 Lip, 2007 20:51

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W temacie Leuthen . W sobotnim dodatku "Rzeczpospolitej'' opis bitwy , autorem jest pan Sławomir Leśniewski , cienki format wyklucza jakiś bardziej szczegółowy obraz batalii . Jednak , warto mieć .

Pon 30 Lip, 2007 19:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mandragora napisał:
De Villars - czemuś żył tak wcześnie???

No, ten tego, człowiek nie wybiera kiedy się urodzi Mr. Green Jedno jest wszakże pewne - z taką datą urodzenia lepiej nie dożyć 1757 r. Twisted Evil

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 30 Lip, 2007 19:45

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Seth!
O publikacji z Rzeczpospolitej już wiem- dostępna jest także na ich stronie internetowej. Skontaktowałam się już z autorem, by zgodził się zamieścić swój tekst na naszej lutyńskiej stronie internetowej. Temat faktycznie ledwo,ledwo "liźnięty"- nasza monografia będzie z pewnością lepsza - w końcu autorem jest sam doktor Rosik (dla niezorientowanych wyjaśniam,że jest on autorem m.in. trzytomowego "Pocztu Królów Polskich"). Książka ukarze się we wrześniu i będzie dostępna na naszej rekonstrukcji bitwy. Na jesień szykuje się być może fajna rzecz- rozmawiałam wczoraj z dyrektorem pewnego muzeum i może dojdą do skutku oficjalne poszukiwania śladów i przedmiotów z bitwy prowadzone pod nadzorem archeologów. Na poniedziałek mamy zaplanowane spotkanie organizacyjne obchodów bitwy, więc napiszę dokładny plan imprezy, a wszystkich zainteresowanych z góry zapraszam!!! Piwo

Wto 31 Lip, 2007 7:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mandragora;
Cytat:
Na jesień szykuje się być może fajna rzecz- rozmawiałam wczoraj z dyrektorem pewnego muzeum i może dojdą do skutku oficjalne poszukiwania śladów i przedmiotów z bitwy prowadzone pod nadzorem archeologów.



Trzymam kciuki , warto przeprowadzić takie poszukiwania , oby lutyńczykom starczyło cierpliwości na nasze prawo. Piwo

Wto 31 Lip, 2007 18:25

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nam będzie (mam nadzieję) trochę łatwiej, bo Pan Dyrektor obiecał wziąć na siebie wszystkie sprawy formalne, takie jak zezwolenie od konserwatora zabytków itp. Bo tak swoja droga to "szczyt" wszystkiego, żeby w Lutyni, ale i w średzkim muzeum nie było dosłownie NIC z namacalnych pamiątek z naszej bitwy - nawet przysłowiowego "guzika" nie mamy. Zamówiliśmy do muzeum eleganckie gabloty i jak na razie nie mamy co w nich wyeksponować - no chyba, ze wypruję sobie wnętrzności i wystawię jako dowód, że się jednak starałam Smutny Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Bo najgorsze jest to, ze wielu naszych, szczególnie tych starszych mieszkańców posiada różne przedmioty, niekoniecznie związane z bitwą, ale równie ciekawe, bo ukazujące w końcu historię Lutyni, ale pilnują się, żeby się czasami nie "wychylić". A przecież nikt im tego nie chce odebrać, tylko na czas wrześniowej imprezy pokazać szerszej publiczności. O! LOSIE PARSZYWY!

Sro 01 Sie, 2007 8:43

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moi Drodzy Forumowicze!
W końcu skrystalizował sie plan (mam nadzieję, że ostateczny) wrześniowej imprezy, na którą wraz z moimi przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Przyjaciół Lutyni bardzo serdecznie zapraszam. Spotkajmy sie 15 września w Lutyni!

Cytat:
Program imprezy „Obchody jubileuszu bitwy pod Lutynią”
Sobota 15 września 2007 r.


Godz. 08:00 – 09:00 zbiórka oddziałów wojskowych
Godz.15:00 uroczyste otwarcie imprezy
Godz. 15:30 – 17:00 rekonstrukcja bitwy – potyczka wojskowa na boisku przy lutyńskim
parku wraz ze zdobyciem murów obronnych kościoła.
(swój udział zapowiedziało 130 żołnierzy z Polski i Niemiec)
Godz. 17:15 przedstawienie teatralne w Muzeum Bitwy Lutyńskiej w Lutyni
Godz.17:30 – 19:30 rozpoczęcie festynu w parku i zwiedzanie przez publiczność obozu
wojskowego.
17:30 – 18:30 występ Zespołu Tanecznego Feniks z Miękini
18:30 – 19:30 występ dla dzieci zespołu Casanova oraz rozpoczęcie pokazu
rozgrywek Wargamingowych
19:30 – 20:30 występ zespołów ludowych z powiatu średzkiego
20:30 – 22:00 występ GWIAZDY WIECZORU zespołu MAXEL
22:00 – 03:00 zabawa przy muzyce zespołu Casanova

Sro 08 Sie, 2007 18:33

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie 250 lat temu, 5 listopada 1757 roku, Fryderyk II odniósł prawdopodobnie swe najbardziej błyskotliwe zwycięstwo - pod Rossbach (na terenie Saksonii) pobił połączone siły francuskie i armii Rzeszy (wojna siedmioletnia zaczęła sie rok wcześniej od wtargnięcia Fryderyka II do Saksonii i zajęcia tego kraju, wskutek czego Sejm Rzeszy ogłosił Reichskrieg czyli "Wojnę Rzeszy" przeciw Prusom jako gwałcicielowi spokoju i agresowrowi, który zaatakował jedno z państw Rzeszy).

Pruski monarcha miał pod swoją komendą 22 tys. ludzi (16 600 piechurów i 5 400 kawalerzystów) oraz 79 dział, przeciwnik był dwukrotnie silniejszy liczebnie (piechota - 33 770 bagnetów, kawaleria - 7 340 szabel; łącznie 41 110 żołnierzy), miał też więcej armat - 114. "Dzień pod Rossbach" kosztował sprzymierzeńców utratę 10 tysięcy ludzi (w tym prawie 7 tysięcy jeńców!), 72 dział, 21 sztandarów i licznych chorągwi oraz taborów. Prusacy utracili jedynie 548 ludzi (stosunek strat 1:18 na korzyść Prus!!!).

Pod Rossbach rozbłysła jak chyba nigdy wcześniej i nigdy później gwiazda Friedricha Wilhelma Seydlitza (wówczas generała porucznika), który prowadził szarżę. Bitwa ta była też w pewnym sensie zapowiedzią tego, co dokładnie miesiąc poźniej wydarzy się pod Lutynią.

Pon 05 Lis, 2007 11:39

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prusacy utracili jedynie 548 ludzi (stosunek strat 1:18 na korzyść Prus!!!).

W tym zabitych poniżej 200, co jak na bitwę tej skali jest wynikiem fantastycznym. Co do Seydlitza - czy to nie za szarże pod Rossbach otrzymał rangę generała-porucznika? W samej bitwie był zdaje się "tylko" generałem-majorem. Tak czy siak, był to błyskotliwy dowódca, który gdyby pożył dłużej - doczekałby się pewnie nawet rangi feldmarszałka...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 05 Lis, 2007 12:22

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
Co do Seydlitza - czy to nie za szarże pod Rossbach otrzymał rangę generała-porucznika? W samej bitwie był zdaje się "tylko" generałem-majorem. Tak czy siak, był to błyskotliwy dowódca, który gdyby pożył dłużej - doczekałby się pewnie nawet rangi feldmarszałka...


Być może rzeczywiście Seydlitz dostał Generalleutnanta za Rossbach. Ja sprawdzałem jego biogram w "Małej Encyklopedii Wojskowej", tom III, Warszawa 1971, s. 138 i tam stoi m.in.: "Dowódca kawalerii prus. w wojnie siedmioletniej 1756-63: na czele brygady osłaniał odwrót pod Kolinem (generał major), szarżował pod Rossbach (generał porucznik) , walczył pod Sarbinowem i Hochkirch, dowodził nieudaną szarżą pod Kunowicami, w 1760 bronił Berlina."

Seydlitz awansował niezwykle szybko - walcząc w maju 1745 r. pod Kamienną Górą (pod komendą ówczesnego pułkownika Winterfeldta) był już rotmistrzem (w wieku 25 lat), a w 1755 r. - pułkownikiem! Wspomniany Winterfeldt pisał w raporcie do króla dzień po boju pod Kamienną Górą (za którym nawiasem mówiąc dostał awans na generała majora), że Seydlitz to oficer doskonały (w oryginale: "nicht zu verbessern" czyli "nie do poprawienia" czyli w sensie - wszystko robi doskonale).

W zestawieniu z Seydlitzem dość dziwna wydaje się ścieżka awansowa innego świetnego dowódcy pruskiej jazdy - gen. Ziethena (ur. 1699), który np. pod Małujowicami (1741) był dopiero majorem, a pod Strzegomiem-Dobromierzem (1745) generałem majorem. Seydlitz awansował o wiele szybciej.

Jako ciekawostkę dodam, że Seydlitz zmarł na terenie obecnej Polski - w Oławie. Jeśli został tam pochowany, to raczej niewielka jest szansa, że jego grób dziś istniej...

Pon 05 Lis, 2007 15:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.