| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak jak najbardziej zgadzam się z tobą co do nazwy sztrzeliny ( jako jednej skrytki ) co nie zmienia faktu możliwosci istnienia innych skrytek w terenie w wymienionym przez ciebie obszarze

pzdr

Wto 14 Gru, 2004 22:43

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Underground napisał:
"Z Kotliny Kłodzkiej VIII korpus wycofywał się wszystkimi możliwymi drogami na południe. To jest normalne, takie były i są uwarunkowania taktyki wojskowej aby uniknąć blokowania dróg i dokonywać szybkie przegrupowania. Z reguły tylko kolumny zmotoryzowane i pancerne posuwają się najkrótszymi i drogami, ale jest to nie bezpieczne gdyż są narażone na ataki lotnicze. Jednocześnie w wypadku uszkodzenia wiaduktów i mostów są unieruchomione na wiele godzin. W wypadku Kotliny Kłodkiej 20 dyw. Panc. SS „Estland” skierowano na Bystrzyce, Długopole Międzylesie do Czech droga i koleją. Jedna z kolumn posuwała się równolegle: Bystrzyce, Domaszków, Międzylesie na przeł. Miedzyleską. Za Międzylesiem piech. i dowództwo kierowano na Kamieńczyk. Z Rózanki na Bartoszewice. Druga droga ewakuacji prowadziła z Kłodzka przez Duszniki np. 20 dyw. piechoty SS. Wiele oddziałów z 100 dyw. strzelców przeszło górami Orlickimi, a z Gr. Bojowej „Opeln” przez G. Złote i Bialskie. "

Witajcie!
Droga z Bystrzycy przez Wilkanów do Domaszkowa została przeze mnie przeszukana wzdłuż wszerz w poprzek na ukos i z góry na dół Uśmiech Trafił się Mauser 98 , przeorana Parabelka , skrzynka na amunicje z MG z wyciorami w środku i parę luźnych bagnetów. Droga z Domaszkowa do Międzylesia obfitowała w większe fanty - do dziś w korycie rzeki leżą pewnie jeszcze karabiny , które zostały znalezione podczas odbudowy mostu w Roztokach (pomiędzy Domaszkowem a Międzylesiem właśnie).
Droga z Międzylesia do Kamieńczyka nie była dla mnie łaskawa ale trafił się hełm(na początku wsi) i karabin (na końcu wsi) - nie mogli w jednym miejscu rzucic? Bardzo szczęśliwy ? Natomiast w Różance nie działo się nic (tzn może coś zostało porzucone - ale Różanka ma największą ilość poszukiwaczy przypadających na ilość mieszkańców Uśmiech ). Z Różanki droga do Bartosovic v Orlickich Horach wiedzie przez Niemojów - ta wieś została znacznie zniszczona 9 maja 1945 kiedy to Niemcy starli się z Rosjanami. Fanty jeszcze są w Niemojowie 8)
Pozdrawiam i zapraszam w Kotlinę Kłodzka Bardzo szczęśliwy
PS. Underground - TEJ jednej jedynej drogi na której do dziś zbieram fanty nie opisałeś - a to podstawa Bardzo szczęśliwy
PS2. Z jakiego źródła korzystałeś???

Czw 16 Gru, 2004 0:54

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no i Underground nie napisał o walkach w okolicahc Lubania i Nowogrodźca w marcu . Schorner został uwieczniony w kronikach wojennych.

Czw 16 Gru, 2004 21:24

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podałem jednostki i drogi ewakuacji tylko dla Kotliny Kłodzkiej , bo o tym jest mowa i tam kolega PITER planuje zlocik. Fakt, że nie podałem wszystkich dróg wycofywania , bo jest ich sporo. Napisałem „wszystkimi możliwymi drogami”. Drogi te były miej istotne z militarnego działania, ale fantów tam zostało sporo. Może ze względu na to że szła nimi o dzień później ewakuacja, może morale było mniejsze żołnierzy, może mniejsza presja poszukiwaczy. Kolega PITER ma na myśli zapewne drogę Z Bystrzycy na Mostowice lub Porębę.
Jeszcze 7-8 maja wojsko niemieckie dość składnie opuszczało Kłodzko, 9 maja wszystko co było pod Bystrzycą uciekało w panice mając za plecami 59 Armii radziecką (w odległości 30-50 km), dotychczasowe główne drogi ewakuacji się pozapychały. Z tego powodu dużo oddziałów niemieckich skierowano nie na przełęcz międzyleską, ale w G. Bystrzyckie. W tym kierunku też poszło radzieckie natarcie. Był to 9 maja , dzień kapitulacji dlatego dużo żołnierzy niemieckich porzuciło tam broń, niechcieli ginąć ostatniego dnia wojny. To był teren znajdujący się na kierunku natarcia, , a będący w rękach niemieckich 9 maja 1945 na wysokości Nowa Bystrzyca, Młoty, Sokołówka. O Porębie nie pisałem bo to teren gdzie sam eksplorowałem 15 lat temu i tematu jeszcze nie skończyłem. Chociaż nie szukałem tam śladów po przemarszu wojsk Schornera, ale sztolni. Na odcinku Poniatów – Niemojów fanty leżały na kopnięcie z buta i nie trzeba było wykrywek.

PS: Co do Lubania i Nowogrodźca to inna bajka odległa o 250 km, jak chcesz to napisz o tamtejszych drogach ewakuacji i jednostkach 4 A panc. Chętnie poczytam i podyskutuje.

Pią 17 Gru, 2004 0:15

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gratulacje Underground!!! Strzał w 10tkę!!! Moje Eldorado to właśnie Spalona - wieś pomiędzy Bystrzycą a Mostowicami a tak w ogóle to cała Autostrada Sudecka (Droga Goringa) od Zieleńca przez Lasówkę , Mostowice , Spaloną , Porębę , Gniewoszów do Międzylesia obdarza mnie dużą ilością militarnego towaru Uśmiech Ciekawy temat był też jak piszesz na Sokołówce - rok temu trafiliśmy tam zrzutowisko broni i nieśmiertelników Turkmeńskiego Batalionu Pracowniczego. Zacytuje tu napis z jednej z blaszek 6./II. TURK. ARB. BATL. nr żołnierza 1969 a także blachy Tatarów znad Wołgi (WOLGATAT.Leg.) Czy oni także wchodzili w skład Armi Schornera?? W Młotach nic szególnego nie znalazłem a totalne zero było na drodze Poniatów - Niemojów (bynajmniej w moim przypadku jak widzę Uśmiech Evil or Very Mad )
Pozdrowienia!

Pią 17 Gru, 2004 9:57

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Underground nie jestem aż tak dobry w te klocki by opisywać ucieczkę, niestety moja znajomośc Lubania i okolic z 1945 kończy się na marcu. Choć przełęcze w izerach kryją niejedną tajemnice, ale to chyba do wątku o "szczelinie" by pasowało.

Co to twoich informacji o ewakuacji, to upubliczniłeś słodkie tajemnice Pitera , ale może zacznie siętam spotykać większą ilośc ludzi z wykrywaczem. Choć z tego co wiem nadleśniczy już psioczy na pozostawione dołki Zniesmaczony

Pią 17 Gru, 2004 13:06

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piter
Pierwsza blacha to 6 kompania II turkmenskiego batalionu roboczego z
tzw. Brygady plk. Bollera, a nie wiem, czy na tatarsko - wolzanskiej
blasze byly jeszcze jakieś oznaczenia.
Co do Schoernera - niektóre kompanie batalionów roboczych mogly znaleLc
sie na Dolnym Śląsku lub w pólnocnych Czechach. Oprócz rzeczonej Brygady
Bollera w początkach 1945 r. na ziemiach polskich byl jeszcze ukrainski
batalion szkolny w Piotrkowie Tryb. (Petrikau). Reszta cudzoziemskich
jednostek zostal w 1944 r. przeniesiona na Zachód (Francja i
Niemcy/Austria). Ale pojedynczy zolnierze, a nawet mniejsze pododdzialy
mogly sie znależć u "ostatniego walczącego feldmarszalka Rzeszy" - Jarek dzięki za pomoc w info o blachach wyzej opisanych.

Pią 17 Gru, 2004 16:06

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hahahahahahahaha Past!!!! Rozbawiłeś mnie do łez!!! Linkiweicz psioczy na dołki juz od 20 lat że cała Spalona jest przekopana! A tak apropos to właśnie wróciłem ze spotkania z chłopakami z Wrocławia - z Berezolem i Mefisto - było zajebiście i wypiliśmy tyle że szkoda gadać Uśmiech
Wcale sie nie gniewam że Under ujawnił moje Eldorado - zapraszam wszystkich!! Piter.

Pią 17 Gru, 2004 16:28

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...

Piter
faktycznie w sklad grupy Armi Srodek wchodzilo duzo oddzialow zlozonych z Rosjan roznej masci. Sama 1 dywizja Wlasowa liczyla kilkanascie tysiecy zolnierzy. Pod Schornerem sluzyli rowniez inni, ktorym udalo sie uciec przed barcmi ze wschodu Uśmiech byly oddzialy z Kubania i prawdopodobnie ci ktorych niesmiertelniki znalazles.

Spalona mowisz?
Nazwa nie powstala przypadkiem... szukaliscie na terenie dawnej wsi?

Kiedys z Undergrundem bylismy w tych rejonach:)
sztolnie w Mostach robia niesamowite wrazenie...

swoja droga czy wiadomo cos wiecej na temat tej malej obetonoanej sztoli-schronu (?) naprzeciwko budowanej hydroelektorwni?

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 17 Gru, 2004 19:09

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spalona - wieś ta spaliła sie w 16 wieku i jej nazwa przetrwała do dzisiejszego dnia (niemiecka nazwa - Brand) a tak btw to jest to normalna dolnośląska wieś.
Sztolnie w Młotach to wytwory "przecudnej techniki i wspaniałej myśli" PRL-u. W Młotach nie znajduje sie ŻADEN obiekt militarny (bunkier , itp) a wszystkie budowle "bunkropodobne" powstały jak wspomniałem w przeciągu ostanich 30 lat. Jedyna interesująca rzecz w Młotach to budynek obozu RAD-u. Ale już opróżniony Bardzo szczęśliwy 8) ...

Pią 17 Gru, 2004 22:16

Powrót do góry
kruku
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 314
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie znam tego terenu, jednak dyskusja ktora tutaj sie pojawila bardzo mnie zainteresowala Uśmiech. W zwiazku z tym moja prosba - piszcie dalej, wymieniajcie sie informacjami, ktore przybliza mi temat i okolice, a gwarantuje ze na wiosne odwiedze tereny z wykrywka Bardzo szczęśliwy.

Pozdrawiam

_________________
kruku
---------------------
Wortal Poszukiwaczy Skarbów
www.poszukiwania.pl

Sro 22 Gru, 2004 0:08

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może tak odwiedziMY Exclamation Question Bardzo szczęśliwy Nie chodzi mi w tym momencie o zlot tylko o jakieś spotkanie paru osób i trzepanie jakiegoś terenu. Ot , taki maraton z wykrywaczami na 1 , 2 dni??

Sro 22 Gru, 2004 0:15

Powrót do góry
kruku
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 314
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Alez oczywiscie !!!! Uśmiech Piter nie widze problemu Uśmiech.


Pozdrawiam

_________________
kruku
---------------------
Wortal Poszukiwaczy Skarbów
www.poszukiwania.pl

Sro 22 Gru, 2004 0:17

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spoko Kruku skarbów starczy dla wszystkich , do tego można wybierać militaria , monetki , zburzone wsie , opuszczone kościoły. Po prostu trzeba się spotkac

Sro 22 Gru, 2004 18:33

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łeee , pomyliły mi sie nazwiska Embarassed Oczywiście na Spalonej urzęduje Krakiewicz Neutral
Wszystkiego naj... w Nowym Roku!

Pią 31 Gru, 2004 22:46

Powrót do góry
miraul
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam . na rzeczonej drodze ucieczki jest jakis lasek - ma wsrod kopaczy nazwe;)- lasu zelaznych krzyzy - bo jak niesie legenda kazdy kto tam kopal wracal z krzyzem. słyszeliscie cos o tym ?.pozdrawaim

Pon 14 Lut, 2005 4:16

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Taaaa Bardzo szczęśliwy Krzyżyki nawet lubią rosnąć tam parami. A jeden nawet trafił tam trojaczki Bardzo szczęśliwy

Pon 14 Lut, 2005 13:59

Powrót do góry
Aksamit
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 8
Skąd: Czech Republic
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hi there!
I´m military searcher just like you, from Czech republic. Your disscusion about retreating ways of german army from Poland to Czech republic is realy interesting, a few of my czech colleges are searching near border line and they are succesfull! In case, that some of you have any materials about interesting places over border, I would like to get on to them. Somebody has written, that most of „fants“ are lying in Czech r. Why do you think? Is it about, that polish side is just „cleaned out“?
Aksamit

PS: I´m really sorry, but I can´t write in polish...but I do understand everything, you have written (and You´ll write) Bardzo szczęśliwy

_________________
IN DEO FORTITUDO!

Sro 16 Lut, 2005 11:23

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hello Aksamit

To the last day II WW Ferdinand Schorner and his Group of Army "Center" stationed in Sudetenland. While German army was surrending, special commandos was hidding weapons, documents and many goods (art treasures, money, gold). After then to capitulated to the Allies command.

Do you have any information about special units from East of Europe (for expample Ukrainian) which stationed in Sudetenland in winter and spring 1945?... if you want please to private email


regards
robert_kudelski

Sro 16 Lut, 2005 15:25

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Why for a priv?? That knowledge should be available for all people who are interested in treasure hunting!! Bardzo szczęśliwy A tak wracając do tematu to ja osobiście nigdy nie szukałem przy samej granicy (rzeka Orlica) ale znam osoby które poszły na żywioł i poszukujac , wchodziły nawet do samej rzeki. Mój dawny kolega przeszedł do Czech przez granicę i w pobliskim lesie znalazł bez wykrywacza pod drzewem zrolowany pas z aluminiową klamrą SS Exclamation Do ciekawszych znalezisk z samego pasa granicznego (niestety nie dane było mi ich trafić Zniesmaczony ) należy min zrzutowisko (?) nieśmiertelników w czterechhełmach WH (hełmy wypełnione blaszkami!!) , stara emaliowana tablica graniczna , oraz pierścień i szabelka LW. Może współnie z nowym kolegą z Czech zrobilibyśmy wypad w lato?? Oni mogliby szukać po czeskiej stronie , a my po polskiej. Możemy to połączyć ze zlotem , który planujemy wstępnie na lato. Krurku , myśl coś...

Sro 16 Lut, 2005 17:32

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zaprosiłem aksamita do tej dyskusji, jak również na ewentualne wiosenne spotkanie , Bardzo szczęśliwy mam nadzieję że Piter dasz znać kiedy sniegi zejdą , wczoraj jeszcze w Kłodzku jakieś nędzne resztki byly ale pewnie po nocnych opadach jest full .

Sro 16 Lut, 2005 21:21

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Past... nie dołuj mnie. W nocy dowaliło 60 cm. Góry są zupełnie nieprzejezdne. Na drodze na Czarną Górę ponoć leży 4 metry tego białego gówna. Trzebaby pomodlić się o słońce Bardzo szczęśliwy

Sro 16 Lut, 2005 21:30

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

niech sobie pada przynajmniej do wiosny beda rowne szanse Uśmiech
bo tak byscie wszystko wykopali zanim przyjedziemy.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 16 Lut, 2005 23:27

Powrót do góry
Aksamit
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 8
Skąd: Czech Republic
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesc Robert!
O to moja polska: Laughing
Twoj web jest po prostu wspanialy! Widze, ze tajemnice drugiej wojny naprawde cie interesuja.
Co do jednostek specialnych nie mam na rescze dokladnych informacii na ten temat. Wiem ze w miescovosci Divci Hrad niemcy ukryli archiwum z Estonii i innych republik pobaltskich, znalezono zostalo tam rowniez podlo z zlotem. Widzalem ruwniesz "depot" v gurach Jeseníky (Altvater gebirg) s amunicia i innym materialem wojennym. Koledzi z czech znalezli pare beden (boxes) dla werwolfu... ale osobiccze jich newidzalem.
W sudetach jest bardzo tezko (very hard) dostatsie k informaciam na ten temat. Ludzie, zijanci v tym terenie nieznaja nic, prichodzili oni po wojnie. Obyvatelstvo niemieckie zostalo wywiezione do Niemiec i s nimi wsistkie zrudla informacii Smutny
A.

_________________
IN DEO FORTITUDO!

Czw 17 Lut, 2005 10:12

Powrót do góry
Aksamit
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 8
Skąd: Czech Republic
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to Piter:
To na prawde ironia bo czesci poszukiwacze uwazaja, ze lasy za granica - w Polsce, to wlasnie "eldorado" dla militaristow. Bardzo szczęśliwy
Bralem udzial w akcii na samej granici i nie zle fanty znalazlem. W tym momencie interesuja mni informacii na temat 20. diwizii SS - Estland, i akciach estoncow na terenie Czech. Kolega trafil ID marke przy granici (w rajonne Prudnik).
A.



Opis załącznika:
20. W. DIV. d. SS. estN. Nr. 1.

_________________
IN DEO FORTITUDO!

Czw 17 Lut, 2005 10:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.