| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kruku
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 314
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie chce sie wpraszac ale zabralibyscie kolege na wiosenny wypad Uśmiech

mam cicha nadzieje, ze od wiosny bede mial juz do Klodzka tylko 30 km Bardzo szczęśliwy.

Pozdrawiam

_________________
kruku
---------------------
Wortal Poszukiwaczy Skarbów
www.poszukiwania.pl

Pon 22 Lis, 2004 9:19

Powrót do góry
a czemu nie Kazan?
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

do imć p. Mareckiego w temacie Schornera

My tu tu sobie gadamy- a przezież p. Parecki wywołał temat.
Sorry serdeczne. Na zakonczenie hstorii ewakuacji przez kudowę / Nachod ostatnie zdjecie - z rozbrajania z dnia 10..05.10945.
Pozostaja do rozpatrzenia inne drogi.

ps. Dziwna rzecz - zaloguje sie idzie - ale jak tylko próbuje dać załączyć załącznik - coś mignie i zostaje Gościem



Opis załącznika:
10.05.1945 Nachod- Beloves/ Czechy

Pon 22 Lis, 2004 15:18

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie Kruku , nie weźmiemy cie Bardzo szczęśliwy
Weźmiemy całą ekipę i może by tak jakiś zlot w Kotlinie a nie cały czas Jura i Jura?? Laughing
Pomyśl nad tym...

Pon 22 Lis, 2004 17:42

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piter może wreszcie wtedy się spotkamy ? Uśmiech Swoją droga Kazan ma dojście do niezłych zdjęć.

Pon 22 Lis, 2004 21:31

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to wyżej to ja z rozpędu się nie zalogowałem Embarassed

A co sądzicie o wycofywaniu się innymi drogami z kłodzka?? Czy wycofywali się tylko w kierunku Kudowy??? Słyszałem że podobne miejsca są w okolicach Szklarskiej Poręby. Wydaje mi się że najlepiej byłoby dorwać mapę zgrupowań w kwietniu 1945. Na pewno Schorner siedział w okolicach Lubania i Strzegomia.

Pon 22 Lis, 2004 21:33

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Past - bardzo chętnie Exclamation To już mamy 2 potencjalne namiary w Kotlinie 8)

Pon 22 Lis, 2004 22:37

Powrót do góry
kruku
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 314
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PITER nie widze przeciwskazan do zorganizowania dobrego zlotu w kotlinie Uśmiech. Jednak jezeli nie bede mial przyjemnosci przebywania na stale w okolicy to moge miec problemy z organizacja. Wiec gdyby ... znalazla sie grupa chetnych do zorganizowania na miejscu noclegow i opracowania terenu dzialania do mozemy cos zrobic Uśmiech.

Z uwagi na fakt ze kolejny XXI zlot odbywa sie 1 maja na Helu, a zlot jurajski po nim pod koniec maja, a dokladnie 26 - 29 maj, to proponuje aby impreze w kotlinie zorganizowac w sierpniu 12 - 15 Bardzo szczęśliwy.
I prosze sie nie dziwic ze siegam az tak daleko w przyslosc poniewaz przygotowania do zlotu jurajskiego ruszaja juz w grudniu Bardzo szczęśliwy.


Pozdrawiam

_________________
kruku
---------------------
Wortal Poszukiwaczy Skarbów
www.poszukiwania.pl

Wto 23 Lis, 2004 10:29

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co byś powiedział o marcu? Zwłaszcza że zima ma byc łagodna w tym sezonie... Myślę że nie byłoby kłopotów ze zorganizowaniem noclegu.
Możemy to "wykonać" w marcu byle nie 11 - 12 bo prawdopodobnie wystartuję w Rajdzie Dolnośląskim. Zresztą jeszcze nie ma co tak bardzo dokładnie planować bo zawsze coś się lubi pokrzyżować Smutny

Wto 23 Lis, 2004 19:54

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zmiana planów... Automobilklub Ziemi Kłodzkiej ustalił termin rajdu na 18-19 marca 2005. Tak więc możnaby pomyśleć o tym zlocie Uśmiech

Pią 03 Gru, 2004 21:28

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

schorner

faktycznie przy dowodztwie armii Schornera funkcjonowal specjalny batalion ktory zajmowal sie ukrywaniem dokumentacji (przede wszystkim). Jedna z ekip zajmowala sie rowniez przygotowywaniem skladnic z bronia, zywnoscia i pieniedzmi dla grup dywersyjnych.
sa niejasne relacje ze pozniej wiekszosc z tej gruoy wpadla w jakas zasadzke a z racji tego ze mieli na sumieniu zbrodnie w ZSRR nie poddali sie Rosjanom i walczyli do konca. Nie wiadomo czy ktos przezyl.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 09 Gru, 2004 17:18

Powrót do góry
Kazan
Kapral

Kapral




Posty: 44
Skąd: Glatz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Batalion do zadan specjalnych

Kudi- skąd masz takie wiadomości ? A moze wiesz który batalion ?
Nie ukrywam iż ostatnio nie pokazywałem sie na forum , ale mam bardzo duzo pracy - temacie gromadzenia map i innych materiałów do wypadów na wiosnę. Jak zapewne wczesniej czytałeś - Piter mysli o zlocie -
ja ( jesli to wypali) biore mapy " na siebie. Mam cała kotline Kłodzka w sztabówkach 1: 25000 w oryginałach - zadne skany. Składam ( kompletuje też cały Dolny Ślask- tak wiec roboty mam full.
A tu zaskoczyłes mnie z ta wiadomoscia - bo też o tym słyszłem - lecz myslałem iz jest to kolejna legenda.
Ciekawe czy znowu wyjde przy logowaniu jako Gosc - czy jako Kazan

Czw 09 Gru, 2004 21:13

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kazan - szczere gratulacje że awansowałeś z gościa na pełnoprawnego użytkownika forum Bardzo szczęśliwy
Kudi - czy pisząc "grupy dywersyjne " masz na myśli Wehrwolf?? Bo jeśli tak , to dzaiałanie WW na Ziemi Kłodzkiej zupełnie nie pokrywają się z trasą wycofywującej się "naszej" armii. Owszem można znależć jeden punkt wspólny jakim jest szkoła WW w Dusznikach (a właśnie przez Duszniki przechodziła armia podążając do Czech -> Nachod).
Co do działan WW - skupiały sie one we wschodniej części Kotliny (Stronie Śląskie) i poza nią - Kamieniec Ząbkowicki oraz okolice Bielawy.

Czw 09 Gru, 2004 23:33

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

schorner - tajemnice

czesc
tak znam numer tego batalionu Uśmiech
ale wszystko powiem jak sie spotkamy na zlocie
skarbami sie podzielimy rowno Uśmiech

oprocz wspomnianego batalionu sa informacje (ale za te nie recze) ze w armii Wlasowa byla ekipa ktora przywiozla jakies lupy z ZSRR. Jest podejrzenie ze moze to sie wiazac ze sprawa tzw. Szczeliny jeleniogorskiej. Tylko ze na ten temat wiadomo niewiele.

i na koniec troche smutna informacja... obawiam sie ze wiekszosc fantow zostala po czeskiej stronie sudetow.
ale sprobowac mozna...

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 10 Gru, 2004 13:09

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na 3 podstronie tego tematu napisałem , że mam informację od tuziemca że wychodziły mu ludzkie kości za pługiem. To prawdopodobnie "wlasowcy" - kiedyś pisała o tym Lamparska że zostali rozstrzelani - NIEPRAWDA!! Zostali przez swoich towarzyszy potraktowani siekierami i stąd kości na polu.
Ponadto na tym polu ciągną się okopy - znalazłem w nich aluminiowe pudełko po niemieckich "gumkach miłości" Bardzo szczęśliwy Najciekawsza była zawartość - aluminiowe 20 groszy PRL Razz ...

Pią 10 Gru, 2004 17:47

Powrót do góry
Kazan
Kapral

Kapral




Posty: 44
Skąd: Glatz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

schorner c.dalszy

Werujec czeskie strony - maja tam cholenie dokładnie wszytko opisane-
znalazłem wiadomość iz sztab schornera w ostatnim momencie miał hasło- czy jek to powiedzieć hasło wywoławcze FLORIAN
( tak jak w Czterech Pancernych:- Ja Brzoza, wzywam Kalinę )
- wiecie o co mi chodzi.
Tam tez pisze iz Schorner w ostatniej chwili odleciał samolotem ,i akt kapitulacji podpisał jego zastepca i ...itd.
Nie bedę pisał nie sprawdzonych informacji - porównam je ze swoimi- to podam adres strony czeskiej.
A w Koltinie kłodzkiej jest naprawdę duzo " do zrobienia " np w temacie niedobitków SS ViKING- którch wyzwolenie zastało w kotlinie Kłodzkiej - i nie chcieli sie poddac ruskim - bo wiadomo - kula w łeb, i za wszelka cene chcieli " przebic sie do zachodu"- czyli poddac amerykanom. Ale to osobny temat.
Dzieki Piter za gratulacje.
Co do Zlotu - jestem za - ale sie boję - nigdy tego nie robiłem, nie wiem jak to wygląda, ilu ludzie przyjeżdża, co sie pije , itd. Rolling Eyes

Pią 10 Gru, 2004 19:23

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi odnośnie "Szczeliny Jeleniogórskiej" będzie w nowym numerze obszerny artykuł. Materiał traktuje o jej historii i osobach z nią związanych od samego początku jej odkrycia. Pokazuje mechanizmy tworzenia się struktury mafijnej poczynając od drobnych poszukiwaczy, poprzez skorumpowanych policjantów i funkcjonariuszy służb specjalnych, aż do najwyższych kręgów władzy i polityki. Piszemy o praniu tych pieniędzy i fundacjach typu "Bezpieczna Służba". W artykule też będą fotografie przedmiotów wyjętych ze szczeliny. Poza jajkami znanymi , będą i inne ale już nie w wykonaniu mistrza tylko jego uczni. Na marginesie jajko które zamieściliście w książce jest na dzień dzisiejszy w Polsce, niestety wśród pijackiej libacji ułamano mu krzyżyk.

Jednocześnie szykuje się artykuł odnośnie historii niemieckiego generała zamordowanego w „Strzelinie”. Nie które zdjęcia ze "Strzeliny" pokazywałem tydzień temu na zlocie w Toruniu.

Pią 10 Gru, 2004 22:26

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

schorner

Kazan
cieakwe infrmacje o Schornerze znajdziesz w ksiazce Rolanda Kalteneggera "Seldmarszalek Schorner - dowodca osattniej szansy". W informacji tam zawartych wynika jasno ze glowne sily Grupy Armii Srodek zanjdowaly sie w maju na Morawach. jest tez co nieco o armii Wlasowa.

Adam... ciesze sie ze pojawi sie artykul o Szczelinie. mam nadzieje ze Mietek nie popuscil zbytnio wodzy fantazji Uśmiech i opowiedzial to co trzeba powiedziec. Jesli chodzi o to jajko z krzyzem i te pozostale (m.in. ze statkiem) to fachowcy od Faberge mowia ze to dziwne przedmioty. Nie sa znane jako "jajka carskie", ale prawdopodobnie pochodzily z warsztatu Karla Faberge.
Jesli artykul ma powaznie wyjasnic sprawe to warto przesledzic omawianego wlasnie Schornera ale w kontekscie armii Wlasowa i neidobitkow pozostalych formacji "radzieckich", m.in. oddzialu z Kubania ktorego zlonierze mieli byc znalezieni w Szczelinie (z podobnymi plakietkami jak na zdjeciu).



Opis załącznika:

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sob 11 Gru, 2004 0:49

Powrót do góry
cygi
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale się tu nakręcacie !!!
Zazdroszczę !!!

pozdr

Sob 11 Gru, 2004 1:15

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi:
1. Być może jak, zależnie od rozwoju wypadków będą 2-3 nr poświęcone „Strzelinie”. Jest możliwe, że nawet zrobimy film dokumentalny o tym. To nie są tylko informacje od Mietka. Dotarłem do ludzi którzy brali udział w spotkaniu w W-wie w tej sprawie. Znam, człowieka , który był łącznikiem z ramienia ministerstwa kult. z grupa z Jeleniej Góry. Wiem kto nadzorował to z ramienia UOP-u. Na szczeblu centralnym. pierwszym kontaktem Brzezińskiego w W-wie był świętej pamięci Jaroszewicz.
2. Co do Jajek to, dotychczas mówiło się o trzech z teczki, te zapewne były autorstwa Faberge. Pozostałe znajdowały się w skrzyni, zapewne pozostałość jakiejś jajkowej kolekcji, ale już nie pochodziły spod ręki mistrza. Są znacznie gorzej wykonane, mniej precyzji i wyrafinowanych technik jubilerskich. Jajo z aniołem to zapewne zaginione „Empire Nephrite Egg”. Jest wykonane z nefrytu w stylu Empirycznym więc nie powinno tu być wątpliwości, chociaż nie jestem historykiem sztuki, zgodne jest z opisem. Zamieszczam zdjęcie stan obecny z ułamanym krzyżem.
3. Zamieszczam jedno z pozostałych jaj , spoza teczki generała. Wykonane z macicy perłowej inkrustowane drobnymi perełkami. W środku żółtko z bursztynu zdobione orłami carskimi inkrustowane. (specjalnie zamieszczam nie ostre).
Po za tym tak naprawdę to jaja nie były tam największymi rarytasami, ale znaleziskiem najbardziej spektakularnym



Opis załącznika:

Sob 11 Gru, 2004 11:29

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drugi załącznik


Opis załącznika:

Sob 11 Gru, 2004 11:30

Powrót do góry
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hej !

i doszliśmy do sedna wątku czyli szceliny Wink oto chodziło mi od początku

teraz nasuwa się pytanie czy była tylko jedna ???
według mnie nie

pzdr

marecki

Nie 12 Gru, 2004 21:37

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sugestia dla moderatora - rozdziel ten temat na dwa wątki na przykład "Szczelina jeleniogórska" i "Poszukiwania w Kotlinie Kłodzkiej" bo za niedługo może nam tu wyjść niezłe zamiesznie

Nie 12 Gru, 2004 22:29

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Potwierdzam odesłanie do książki o Schornerze. W ogóle niezła książka. Schorner odleciał w ostatnich dniach wojny. Wykorzystała to skrzętnie propoaganda komunistyczna.

Co do ostatnich dni wojny na Dolnym Śląsku to chyba jest kilka ciekawych kierunków Jeden kotlina drugi Jelenia Góra w strone Czech

pytanie do Kazane czy strony czeskie o których piszesz są tylko po czesku??

Pon 13 Gru, 2004 16:41

Powrót do góry
Kazan
Kapral

Kapral




Posty: 44
Skąd: Glatz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety nie znam czeskiego

Niestety czeskie strony bardzo rzadko maja odnosnik na jezyk polski.
Też nie znam na tyle jezyka czeskiego - by go biegle czytać- po prostu jak zobacze zdjecie lub napis - to sie zatrzymuje i czytam.
Polecam jednak ten sposób szukania : gogle/cz i wpisywać co was interesuje aby miało nazwę miasta i 1945.
To naprawde zdaje egzamin- czego dowodem jest wcześniejsza malutka cześc zdjęć z Nachoda.

Pon 13 Gru, 2004 22:47

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przez Kotlinę Kłodzką wycofywał się tylko VIII korpus piechoty, a nie cała 17 armia. Skład VIII korpusu to: Gr. Bojowa 45 dyw. Piech. „Grenadierów Ludowych”; Gr. Bojowa „Oppeln”; 100 dyw. Strzelców; Gr. Bojowa 20 dyw. Piech. SS i 20 Dyw. Panc. SS „Estland”.

Sztab Schornera przemieszczał się Kraków Częstochowa (17.01.45); Opole (20.01.45); Nysa; Szczawno Zdrój - Wałbrzych (16.02.45) skąd przez kamienna Górę udał się do Czechosłowacji. Od marca 1945 przebywał w pociągu sztabowym na stacji Josephstad. Tylko raz Schorner opuścił swoje zgrupowanie, udając się 3 maja 1945 na odprawę do Hitlera. Jego szef sztabu von Natzmer jeździł do Doniza, do Flensburga. Z Flensburga otrzymano 7.05.45 radiogram który informował o zawieszeniu broni zgodnie z aktem kapitulacji (front zach) o godzinie 0:00 dnia 9 .05.45 . Ostatnia odprawa szefów sztabów w Josephstad miała miejsce 8 maja. Wczesnym popołudniem tego samego dnia kolumna wozów sztabowych udała się w stronę frontu zach. po trasie: Josephstad; Jungbunzlau; Leitmeritz; Saaz; Podersam. W pobliżu Saaz znajdowało się lotnisko bezpośrednio przy drodze. Tam drogą lotniczą ewakuowano najważniejsze dokumenty i członków sztabu z Schornerem włącznie. Resztę ukryto wcześniej w Sudetach, a w części zniszczono.

Zespół ukrywający skarby przemieszczał się razem z sztabem 17 A, nie znajdował się w pasie przesłaniania VIII korpusu. Zgrupowanie Schornera (GA „Środek”) to: 4 armia pancerna; 1 armia pancerna; 17 armia polowa i 1 Armia węgierska. Obszar jej działania to: Sudety , Czechy i Saksonia. W ukrywaniu skarbów i zabezpieczaniu zakładów dolnośląskich, brały udział plutony z batalionów saperów 609 dywizji, a po okrążeniu Wrocławia z 269 dyw.

Z Kotliny Kłodzkiej VIII korpus wycofywał się wszystkimi możliwymi drogami na południe. To jest normalne, takie były i są uwarunkowania taktyki wojskowej aby uniknąć blokowania dróg i dokonywać szybkie przegrupowania. Z reguły tylko kolumny zmotoryzowane i pancerne posuwają się najkrótszymi i drogami, ale jest to nie bezpieczne gdyż są narażone na ataki lotnicze. Jednocześnie w wypadku uszkodzenia wiaduktów i mostów są unieruchomione na wiele godzin. W wypadku Kotliny Kłodkiej 20 dyw. Panc. SS „Estland” skierowano na Bystrzyce, Długopole Międzylesie do Czech droga i koleją. Jedna z kolumn posuwała się równolegle: Bystrzyce, Domaszków, Międzylesie na przeł. Miedzyleską. Za Międzylesiem piech. i dowództwo kierowano na Kamieńczyk. Z Rózanki na Bartoszewice. Druga droga ewakuacji prowadziła z Kłodzka przez Duszniki np. 20 dyw. piechoty SS. Wiele oddziałów z 100 dyw. strzelców przeszło górami Orlickimi, a z Gr. Bojowej „Opeln” przez G. Złote i Bialskie.

W tym pojęciu „Szczelina Jeleniogórska” jest jedna. Nazwę tę nadał UOP, jako kryptonim operacyjny dla prowadzonego śledztwa. Zanim skrytką zainteresowały się służby nazywano to inaczej. Na pewno skrytek jest jeszcze sporo w Sudetach nawet tej rangi, ale jako kryptonim, nazwa skarbu jest jedna „Strzelina”.

Wto 14 Gru, 2004 21:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.