| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wycofująca się armia schornera


hej !!!

to co może mały temacik na początek Uśmiech

sprubójmy prześledzić razem odwrót armii schornera ze wschodu aż do kotła jeleniogórskiego
w jakich miejscowosciach odwrót zajął im najwiencej miejsca i czasu
jakie stoczyli po drodze walki
jakie ponosili straty
jak liczebna to była armia
jaki posiadała sprzęt wojenny
jakie skarby wieżli ze sobą
czy dolny śląsk to ich skrytka
czy szcelina = schorner i na ile procent można tak uważać
a może to wszystko bujda

zapraszam do dyskusji

pzdr

marecki

Wto 14 Wrz, 2004 18:36

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Schorner

Question Feldmarszałek Schorner dowodził tylko na początku wojny armiią jeszcze jako generał. Potem dowodził większymi związkami taktycznymi- grupami armijnymi. Był dowódcą GA "Sud";GA "Nord" ;GA "Mittle"
Nie wiem więc co chcesz prześledzić, jaką armie czy GA, moze losy Schornera ? W kotle Praskim dowodził Schorner GA "Mittle" GA "Mittle" została utwożona 1.06.1941 roku i w trakcie działań rozbita. Ponowne jej otworzenie miało miejsce pod koniec lutego 1945, wtedy dowódcą tego zgrupowania został Schorner.
Zeby podjąc dyskusje musisz sprecyzować, jaki okres i związek taktyczny masz na mysli.
Co do Szczeliny to raczej Einstatzstab Reichsleiter Rosenberga, lub podobna jednostka tego typu, których to pod koniec wojny trochę się namnożyło. Rola GA Schornera w tym przedsięwzięciu może sprowadzać się do odbierania meldunków i ukrycia archiwum w którym to znajdowały się dokumenty dotyczące ukrywania zabytków przez Niemców.

Pią 17 Wrz, 2004 10:18

Powrót do góry
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak masz rację z tymi armiami
mi chodzi o wojska Grupy Armii " A " która została przemianowana na Grupę Armii Środek byłym dowódcą był generał Harpe a jego miejsce zajął generał pułkownik Schoerner
do tego mogę dorzucić jeszce wędrujący kocioł 24 korpusu pancernego generała Nehringa z resztkami 11 korpusu pancernego i pozbawionego dowódcy 34 korpusu piechoty który to w dn 22 01 45r połączył się z przedzierającym się z prus wschodnich na śląsk korpusem pancernym Grossdeutschland generała von Sauckera

Pią 17 Wrz, 2004 19:43

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Schorner

Grupa Arnii „A” została powołana 25.x.1939. Działała na froncie zach.. głównie we Francji, została rozwiązana 30.IX.1940 r. zatem ten okres nas nie interesuje.
Schorner był od 1937 dowódcą i współtwórcą jednostek górskich (dowodził 98 płk strzelców górskich, 6 Dgórska i 19 Kgórskim. Jednocześnie w okresie późniejszym dowodził na wschodzie 17 Armią ściśle związaną z środkową linia frontu wschodniego. Przynależną zależnie od okresu do GA „Sud” , GA „A”. Jako jeden z wyższych dowódców środkowego odcinka frontu, był mianowany na dowódce poszczególnych Grup Armijnych, stąd decyzja wyboru go na dowódce wojsk zgrupowanych w Karpatach. jako dowódca 17 Armii z swoim wojskiem działał w ramach Grupy Armijnej „Sud”. GA „Sud” działała na południowo wschodnim odcinku frontu, prowadzącej walki na kierunku Kijów, Charków, Zagłębie Doniecki. Wojska te doszły na Krym i oblegały Sewastopol. Po załamaniu ofensywy niemieckiej GA „Sud” kontynuowała natarcie w kierunku Kaukazu, a prawe jej skrzydło 4 APanz. na kierunku Stalingradu.
W tym czasie w skład GA „Sud” wchodziły 6 Armia , 17 Armia, 1 APanz., oraz włoska 8 Armia.
13. VII 1942 GA „Sud” podzielono na Grupe Armijną „A” i „B” . W ten sposób ponownie reaktywowano GA „A”. Początkowy jej skład to 1 Apanc, 11 Armia, 17 Armia oraz 4 Armia panc (ta ostatnia tylko do 31.VII.1942). Pod koniec 1943 Grupa Armijna „A” była mocno wyniszczona walkami , a w skład jej wchodziła jedynie 17 Armia i 3 Armia Rumuńska. Po okrążeniu w kwietniu i zniszczeniu w maju 1944 na Krymie części 17 Armii pozostałe struktury GA „A” weszły w skład Grupy Armijnej „Sudukraine” otworzonej 5.IV.1944.
Rozwiązaną Grupę Armijną „Sud” , ponownie reaktywowano 13.II.1943. Jej dowództwo od 31. III. 1944 do jej rozwiązania 5.IV.1944 objął Schorner. Pozostałości tego zgrupowania przemianowano na Grupę Armijną „Nordukraine”. Schorner natomiast otrzymał dowództwo od 25 VII 1944 do 18 I 1945 Grupy Armijnej „Nord”
28.IX.1944 ponownie powołana ( po raz trzeci) Grupę Armijną „A” powstała ona w oparciu o struktury GA „Nordukraine” w jej skład na początku powstania wchodziła 1APanz, 17 Armia i 1 Armia Węgierska. Od października w skład jej weszła jeszcze 9 Armia z Grupy Armijnej „Mitte”. Od I .1945 organizowała obronę na południu polski: od przyczółka Sandomierskiego po Duklę. W wyniku operacji Wiślańsko Odrzańskiej pobita i odrzucona na Dolny Śląsk. 25 stycznia 1945 przemianowana na Grupę Armijną „Mitte”. Jej dowództwo objął feldmarszałek Szchorner 18.I.1945. W owym czasie jej skład to : 1APanz, 4 APanz, 17 Armia. Wzmocniona od 5. V. 1945 siłami Grupy Armijnej „G” w sile 7 Armii.

Sprawa poszczególnych jednostek jest jeszcze bardziej zawiła, nie da się tego opisać w dwóch słowach. Jeżeli mamy rozmawiać o ostatniej fazie wojny rozgrywającej się na Śląsku , to raczej powinniśmy mówić o G. Armijnej „Mitte”

Nie 19 Wrz, 2004 21:58

Powrót do góry
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no tak ale MITTE została reaktywowana dopiero w lutym '45r
jakie jednostki weszły w jej skład ?


Ostatnio zmieniony przez marecki dnia Czw 30 Wrz, 2004 16:46, w całości zmieniany 1 raz

Czw 23 Wrz, 2004 6:37

Powrót do góry
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oprócz wymienionych wyżej

Czw 23 Wrz, 2004 6:41

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ha , marecki stary temat , mam 2 drogi wycofywania się wojsk Schornera , jedna kotlina Kłoddddzka , druga z Lubania na południe , ze zrozumiałuch fantonośnych powodów nie podam ci nic bliżdzego Uśmiech Uśmiech .
Chłopacy z v2militaria interesowali się tym tematem w zeszłym roku.

Czw 30 Wrz, 2004 10:25

Powrót do góry
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Laughing

wiem że stary temat ale jaki ciekawy
i dlatego do niego wróciłem
mnie osobiscie interesuje kotlina kłodzka


pzdr !

Czw 30 Wrz, 2004 16:42

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako że mieszkam w Kotlinie i jest to mój " plac boju" Uśmiech znalazłem ową trasę o której mówicie. Okoliczni mieszkańcy potwierdzają że właśnie w okolicach tej trasy rozbrajała się 17 Armia. Może by tak jakieś małe spotkanko - kopanko w Kotlinie. Kontaktujcie się ze mną - ZAPRASZAM!!!

Wto 19 Paź, 2004 18:27

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam Piter widze że nasza dyskusja zmieniła forum. Mam jeszcze namiar na inne miejsce w okolicach na południe od Bystrzycy. Może rzeczywiście jakieś kopanie w kotlinie?

Sro 03 Lis, 2004 14:07

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesc Past!! Jesli tylko chcesz to serdecznie zapraszam!! A chyba mamy na mysli to samo miejsce!! jakby co pisz na priv

Sro 03 Lis, 2004 23:18

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

adres- www.rkka.ru.maps -
ot i Wasza cała tajemnica drogi ewakuacji-
- ja byk widać iz chodzi o Nowa Morawę
Też mieszkam w Kotlinie - a konkretnie w Kłodzku

Nie 14 Lis, 2004 11:55

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam chłopaki , ale dałem niekompletny namiar na mape
winno być :
www.rkka.ru/imaps.htm
na zakładce pierwsza u gory : KAPTY
i konkretnie mapy 13 i 14 od gory-
Wiem iz sie nie popisałem ujawniając Wasza tajemnice - ale gdybyscie
chcieli kogos do wykopek - chetnie - tez mam zainteresowania historią II wojny- a ostatnio nawet mam czas

Nie 14 Lis, 2004 12:14

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wypadałoby się ujawnić. Jak chcesz to odezwij sie co mnie na priv. Możemy cos zorganizować. Ja jestem za !!
PS. Coś tam jest nie tak z tymi mapami - nie można ich odnaleźć.

Nie 14 Lis, 2004 17:15

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Schörner

Czesc Chlopaki!

Jesli chcecie czegos szukac, to najlepiej w rejonie Legnicy. W Maju 1945 w Legnicy miescila sie kwatera 17. Armii polowej. Dowódctwu temu podlegaly miedzy innymi wszystkie komanda zajmujace sie ukrywaniem dokumentów, depozytów i dziel sztuki. Od zakonczenia wojny archiwum 17. Armii jest zaginione. Duzo szczenscia!

Piotr

Nie 14 Lis, 2004 17:49

Powrót do góry
Piotr.M
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To przedtem napisane, to ja napisalem. Znaczy jestem zameldowany. Czekam na wasze odpowiedzi! Bardzo szczęśliwy

Nie 14 Lis, 2004 17:53

Powrót do góry
past
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oj Piotrze M jeżeli informacja o kwaterze w maju 1945 w legnicy jest twoja to Zszokowany ci się strony frontu pomyliły , ewnetualnie miesiące


a co do któregoś poprzedniego postu to NIE NOWA MORAWA ,
Laughing ale nowy namiar mile widziany. Kurcze śnieg idzie może jednak się wybierzemy na kopanie w okolicach kotliny jak nie teraz to na wiosne

Nie 14 Lis, 2004 20:29

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Past - akurat TAM śniegu nie ma.
To ilu w końcu tych chętnych jest?? Czy Piotr M z Trieru i Gość z Kłodzka to ta sama osoba (może czasowo mieszkająca w Niemczech) ?? Bo już się pogubiłem Neutral

Nie 14 Lis, 2004 23:14

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdzałem adres do map , który podałem- u mnie hula, ( oczywiscie trzeba kliknac na rok 1945 - to oczywiste). Ale jest ciekawsza rzecz.
Za chwile podam adres na czeska strone - opisujacą ostatnie godziny cześci oddziałów Schornera ewakułujacych sie na Prage - dnia 9-10.1945. Jest tam wiele ciekawych zdjęć- łacznie z 4 szt , która stracili przed Nachodem, ......... itd
http://home.tiscali.cz:800/beloves/III_kvetocekavani1.htm
a na samym dole jest chyba z pięć okresów jeszcze do przejrzenia.
Gdyby adres niechodził- to proponuje - przegladarke Google/cz
wpisać (bez www) beloves 1945 ( Beloves to urząd celny graniczny)- to napewno traficie.
Tak więć oddziały Schornera szły na Prage przez Nową Morawe i przez Kudowę. Na razie o innej drodze nie słyszłem.
Ale nie o zdjęcia tu chodzi !
Wiem bo czytałem na portalach duzo na ten temat ,- co dom to czołg , a napewno Tygrys itd.... . Ja mam już 42 lata ( moza powiedzieć prawie dziadek)- i juz łatwo sie nie ekscytuję - muszę sprawdzić- ale :
Jeden z pojazdów gasienicowych na trasie Kłodzko - Kudowa sie popsuł i został zepchnięty z drogi. Długo tam leżął po wojnie . Kto jechał na kudowe to wie jak wyglada pobocze - to są kilkumetrowe skarpy.
Nasi kochani drogowcy przy poszerzaniu drogi zamiast go wyciagną,to go zasypali. Niedługo zlokalizuje to miejsce - jednak wiem iz wyciagnac na razie się nie da- droga. Jednak w przyszłym roku maja poszerzać tę droge to może sie uda ...
Co do ujawnienia się - to mam zamiar sie zalogować - ale zrobie to jutro.

Nie 14 Lis, 2004 23:37

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oczywiście stracili 4 czołgi - nie wpisałem -sorry
Jestem mieszkańcem Kłodzka - i chodzę czesto do baru" XL" do Leszka Doby (za Biedronka do góry) na piwo. Nie mieszkam w Niemczech

Nie 14 Lis, 2004 23:41

Powrót do góry
Bastos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zalogowanie

Witam serdecznie- do niedawna Gość
teraz Bastos ( ten od mapek i zasypanego pojazdu )-
jest mi bardzo miło iz dołączam do Waszego forum.

Czw 18 Lis, 2004 20:57

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dot. logowania przed chwilą

Pierwszy post i pomyłka : Jest Bastos - a winno być Kazan
( miało być Bastos)- serdecznie przepraszam

Czw 18 Lis, 2004 21:07

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cośik mi nie wychodzi to pisanie - może tym razem będzie juz dobrze.

Czw 18 Lis, 2004 21:27

Powrót do góry
Kazan
Kapral

Kapral




Posty: 44
Skąd: Glatz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czw 18 Lis, 2004 22:46

Powrót do góry
marecki
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja w sprawie tego czołgu
do mniejwięcej których lat był jeszce widoczny ?

Nie 21 Lis, 2004 11:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.