| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sir_piotr
Sierżant

Sierżant





Posty: 98
Skąd: Okolice GTI2500
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak by co pisze sie także!! Piwo

Pon 19 Mar, 2007 22:45

Powrót do góry
miro5671
Kapitan

Kapitan





Posty: 1077
Skąd: ,,Brzegers,,
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o mnie - to tylko na priv - na razie nie mam skrzynki.
_________________
Strona z info.O Zlotach Poszukiwaczy Skarbów : https://www.facebook.com/ZlotyPoszukiwaczy

"...Poszukiwanie skarbów jest nie tyle zawodem, co stylem życia.
- Howard Jennings

Wto 20 Mar, 2007 10:41

Powrót do góry
moowi
Kapitan

Kapitan




Posty: 877
Skąd: Nizina Śląska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rauszdelikt napisał:
pomysł wydaje się przedni a i pomocą mogę służyć - oby nie wyszło jak zwykle, dużo szumu o nic.


Wykrakałeś Mr. Green w temacie nic się nie dzieje

_________________
W życiu piękne są tylko chwile

Sro 25 Kwi, 2007 14:47

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

odgrzewam temat ale czy coś wyszło z tego szczytnego zamiaru? Czy bunkry zostały odrestaurowane?
_________________
Jestem Polakiem Uśmiech

Sob 13 Mar, 2010 17:22

Powrót do góry
Fortwroclaw
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 26
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat, Stowarzyszenie powstało, tylko całkiem niezależnie od tutejszej dyskusji. Skupiamy nasze działania na forcie piechoty ISt 6 przy ulicy Polanowickiej we Wrocławiu.

jeśli ktoś jest zainteresowany, podaje adres strony; www.fortwroclaw.pl - na stronie, w dziale "o nas" jest do pobrania wzór formularza członkowskiego.

Wto 30 Paź, 2012 12:10

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż, inicjatywa godna pochwały, sam jednak nie wspomogę jej działalności (choć swego czasu w gronie osób, z których część przebywa na IOH, planowaliśmy założenie Towarzystwa Miłośników Twierdzy Wrocław). Jakoś razi mnie np., gdy w artykule o baterii plot. Lesie Rakowieckim jest info, że była to "bateria lekka" (od kiedy 75-ki należą we FLAK-u do artylerii lekkiej?) albo że jest to "najlepiej zachowany obiekt tego typu na terenie Wrocławia". A słyszeliście o baterii u południowego podnóża "Kilimandżaro" (Leerbeutel Berg) koło Morskiego Oka? Są jej zdjęcia lotnicze (i to w sieci!), a i w terenie co nieco można znaleźć. Poza tym mamy z niej (baterii przy "Kilimandżaro") relację żołnierza, który przekazał potomnym wspomnienia z dnia 18 IX 1944 r., kiedy nad naszym miastem pojawił się zwiadowczy P-38 z oznakami RAF-u: "Am 18. Sept. 1944, unter fast klarem Himmel, ueberflog uns ein Flugzeug vom Typ P-38, oft als Aufklaerer benutzt. Noch heute sehe ich das wie Silber aussehende Flugzeug direkt ueber unserer Batteriestellung am Leerbeuteler Berge. Die Markierung war britisch. Als wir uns fuer die Festungszeit vorbereiteten, besuchten wir noch einmal die Hallen der FAMO. Trostlos standen die rostenden Werkzeugmaschinen in Reih und Glied. Das Elend in meiner Heimatstadt hatte begonnen..."
(http://www.zobten.de/Kriegszeit/Kriegszeit.htm)

Jak ktoś pisze o artylerii plot. we Wrocławiu podczas II w.św., a nie zajrzy choćby do pracy Nicolaisena o Flakhelferach (sporo w niej o Wrocławiu!), rezultaty są jak w artykule Rolling Eyes
http://www.fortwroclaw.pl/naszedzialania

Czw 08 Lis, 2012 17:57

Powrót do góry
Fortwroclaw
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 26
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśliby to był artykuł monograficzny, a nie relacja z wycieczki, to z pewnością bibliografia byłaby obszerniejsza.
Bateria lekka ponieważ - początkowo, zrealizowano w zasadzie połączone dwie baterie dział 75mm w standardowym układzie lekkich baterii* (po 3 działa). Dopiero później, choć w nieustalonym momencie baterie rozbudowano do formy ciężkiej (układ wprowadzony w 1941 roku).

Zechciałby pan ( już doktor? Uśmiech ) zwrócić uwagę, że bateria przy Kilimandżaro (też układ z 1941) nie zachowała się praktycznie do naszych czasów - to znaczy, nie zachowała się w całości ani jedna działobitnia, natomiast bateria w Lesie Rakowieckim zachowana jest praktycznie w całości, łącznie z pozostałościami baraków koszarowych.

*znaleźliśmy taki podział baterii plot; Schwere 8,8cm - 12,8 cm. Leichte 2cm - 5cm, Gemischte - mieszane
**Niemcy właściwie nie produkowali dział przeciwlotniczych w kalibrze 7,5cm

Prosimy wybaczyć nieścisłości warsztatowe i merytoryczne.

Czw 08 Lis, 2012 23:33

Powrót do góry
Fortwroclaw
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 26
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proszę przebaczyć jeszcze i podwójny post;

Gdyby, osoby obdarzone takim talentem, i warsztatem, jak pan doktor, poświęciły swój cenny czas, na popularyzowanie tematyki fortyfikacji wrocławskich, być może uniknęlibyśmy stanu tych umocnień opisanego w piśmie pana doktora do Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, a znajdującego się w tamtejszym archiwum pod sygnaturą 2677/95 IV.
Rzeczywistość, zmusiła jednak do działań, nas, poślednich amatorów...

Pią 09 Lis, 2012 14:05

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na szczęście nie jestem aktualnie ani doktorantem, ani doktorem - i nie zamierzam zostać w najbliższym czasie ani jednym, ani drugim Wink

Nie twierdzę, że wskazany przeze mnie tekst z Waszej strony www to tekst naukowy i nie mam wobec niego takich oczekiwań. Tematem poruszonym w nim interesuję się wyłącznie czysto hobbystycznie (niejako zawodowo zrobił to Wojciech Witkowskiej w swej pracy magisterskiej o artylerii przeciwlotniczej Festung Breslau), podobnie jak umocnieniami pierścieniowej twierdzy Wrocław lat 1890-1914 (bo o tym pisał wzmiankowany Maciej Małachowicz w swym doktoracie). Zajmuję się innymi rzeczami, a pisma do urzędników na ogół nic nie zmieniają (o czym mogłem się przekonać próbując np. zainteresować w 2003 r. wrocławski magistrat tym, co się dzieje na Cmentarzu Oficerów Radzieckich przy Karkonoskiej; zapalając tam znicze 11 dni temu mogłem zobaczyć, że nadal służy za miejsce alkoholowych libacji, o czym świadczyły walające się wszędzie butelki i puszki po alkoholach o szerokiej gamie typów i marek Evil or Very Mad ).

W 2002 r. oprowadzałem po "werkach" pierwszowojennej Festung Breslau znajomego Jarosława Chorzępy (myślę, że nazwisko dość znane w świecie miłośników fortyfikacji; zresztą udzieliłem mu szczegółowych informacji o umocnieniach Wrocławia, które Jarek wykorzystał w swym przewodniku po fortyfikacjach w Polsce), Francuza nazwiskiem Francois Hoff, który był zaangażowany w opiekę nad Feste "Wagner" twierdzy w Metzu. Tłumaczenie mu, czemu wrocławskie obiekty znajdowały się w takim a nie innym stanie (ze śmieciami na czele - w środku i na zewnątrz) było o tyle trudne, co dla mnie przykre.

Życzę więc zupełnie szczerze wytrwałości w podjętych działaniach, a moich wypowiedzi nie traktować jako objawów malkontenctwa Wink

Wto 13 Lis, 2012 21:56

Powrót do góry
Fortwroclaw
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 26
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś ma ochotę przyłożyć rękę do położenia kresu, zaśmiecaniu fortyfikacji, o którym tyle się mówi, ma szansę przekuć słowa w czyn !

Już 14 września w najbliższą sobotę, o godzinie 10 rusza kolejna akcja oczyszczania terenu fortu piechoty przy ulicy Polanowickiej we Wrocławiu.

Szczegóły na:

https://www.facebook.com/events/662748440411189/

Zapraszamy !

Wto 10 Wrz, 2013 19:11

Powrót do góry
Fortwroclaw
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 26
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś ma ochotę przyłożyć rękę do położenia kresu, zaśmiecaniu fortyfikacji, o którym tyle się mówi, ma szansę przekuć słowa w czyn !

Już 14 września w najbliższą sobotę, o godzinie 10 rusza kolejna akcja oczyszczania terenu fortu piechoty przy ulicy Polanowickiej we Wrocławiu.

Szczegóły na:

https://www.facebook.com/events/662748440411189/

Zapraszamy !

Wto 10 Wrz, 2013 19:13

Powrót do góry
Fortwroclaw
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 26
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś ma ochotę przyłożyć rękę do położenia kresu, zaśmiecaniu fortyfikacji, o którym tyle się mówi, ma szansę przekuć słowa w czyn !

Już 14 września w najbliższą sobotę, o godzinie 10 rusza kolejna akcja oczyszczania terenu fortu piechoty przy ulicy Polanowickiej we Wrocławiu.

Szczegóły na:

https://www.facebook.com/events/662748440411189/

Zapraszamy !

Wto 10 Wrz, 2013 19:18

Powrót do góry
Fortwroclaw
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 26
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś miałby ochotę, to kolejne porządki odbędą się także i w tę sobotę. Zapewne także w kolejną, i jeszcze kolejną, i tak do oporu. Czołg2
Warto przyjść, chociaż zwiedzić.

Wto 18 Lut, 2014 19:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.