| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mordy na Wołyniu-Pomoc

Witam.Szukam wszystkiego co pomoże mi w napisaniu pracy na temat mordów na Wołyniu. Mój adres [email protected]

Pią 05 Sty, 2007 10:52

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli interesuje Cię literatura na ten temat, to polecam:

1. Władysław Filar, Eksterminacja ludności polskiej na Wołyniu w drugiej wojnie światowej, Warszawa 1999.
2. Władysław Filar, Wołyń 1939 - 1944. Eksterminacja czyli walki polsko - ukraińskie, Toruń 2003.
3. Siemaszko W., Siemaszko E., Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności Wołynia 1939 - 1944, t. I i II, Warszawa 2000.
4. Tygiel Narodów. Stosunki społeczne i etniczne na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej 1939 - 1953. Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Jasiewicza, Warszawa 2002.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pią 05 Sty, 2007 12:43

Powrót do góry
Artur P.
Chorąży

Chorąży




Posty: 150
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zacznij od pracy, która ukazała się w serii "Konferencje IPN":

"Antypolska akcja OUN-UPA 1943-1944. Fakty i interpretacje", red. G. Motyka, D. Libionka, Warszawa 2003.

Jest to zbiór artykułów z sesji naukowej zorganizowanej przez OBEP IPN w Lublinie w 2001 r. Zaprezentowano teksty naukowców od lat zajmujących się tą tematyką - w tym także historyków ukraińskich (zwróć uwagę na przypisy, gdyż znajdziesz tam bardzo bogatą literaturę przedmiotową).

Oprócz wspomnianego wydawnictwa, polecam oczywiście publikacje podane przez Kolegę Bradla (tam także zwróć uwagę na bibliografię).

Sob 06 Sty, 2007 1:52

Powrót do góry
Luk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 423
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napiszcie co sądzicie na temat książki "Nienawiść" Stanisława Srokowskiego.
_________________
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny." Zbigniew Herbert

"Michnik winien udać się do dobrego psychiatry"
- Gustaw Herling-Grudziński

Wto 09 Sty, 2007 18:51

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam książki Edwarda Prusa

prof. Wiktora Poliszczuka

dr Lucyny Kulińskiej

A co do prac IPN-u i pana Motyki to bym zachował ostrożnośc dlatego że IPN w tym temacie nie chce iść w zgodzie z prawdą historyczną tylko idzie w zgodzie z aktualną linią polityczną. Prace Motyki są kontrowersyjne. Wogole temat kresów jest szczególnie zamieszany. Szkoda że wladze Polski nie chcą uhonorować pomordowanych Polaków.

Wto 11 Wrz, 2007 11:59

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mariusz 100 napisał:
Polecam książki Edwarda Prusa

prof. Wiktora Poliszczuka

dr Lucyny Kulińskiej

A co do prac IPN-u i pana Motyki to bym zachował ostrożnośc dlatego że IPN w tym temacie nie chce iść w zgodzie z prawdą historyczną tylko idzie w zgodzie z aktualną linią polityczną. Prace Motyki są kontrowersyjne. Wogole temat kresów jest szczególnie zamieszany. Szkoda że wladze Polski nie chcą uhonorować pomordowanych Polaków.


zgadzam się całkowicie z przedmówcą, wszystko co zostało wymienione oprócz prac Motyki. Pan Motyka opisując UPA stawia ją na równi z AK, przyczynia się do wybielania zbrodniczego charakteru i działalności poprzez przedstawianie UPA jako partyzantki wyzwoleńczo niepodległościowej, czyli tak jak chcieliby to widzieć sami zainteresowani czyli Nacjonaliści Ukraińscy. Porównania czy przedstawianie sprawy w ten sposób przez pana Motykę urąga normalnym oddziałom partyzanckim, no może nie tym z Afryki które posługują się obecnie metodami podobnymi do UPA.

Na Boga, jest cały topic o zbrodniach UPA w tym dziale, wystarczy go prześledzić, jest tam peeeeełno linków do tekstów i artykułów. Najszczegółowsza jeżeli idzie o Wołyn jest praca państwa Siemaszków, 2 tomy, cena ponad 100 zł ale może da sie gdzies wypozyczyć. Srokowskiego takżę polecam.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Wto 11 Wrz, 2007 18:17

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawdziwy historyk, który interesuje się tym tematem, przeczyta zarówno dzieło Siemaszków, jak i Motykę. I na podstawie przytoczonych tam faktów, sposobu udokumentowania własnych tez etc. sam wyrobi sobie zdanie.
Generalnie im więcej przeczytasz, tym lepiej dla Ciebie Piwo
Pozdrawiam!

P.S. Jedno co jest w tym wszystkim pozytywne to to, że od pewnego czasu zauważyłem wzrost zainteresowania tematem stosunków polsko-ukraińskich. Oby tak dalej!

Wto 11 Wrz, 2007 19:31

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
Prawdziwy historyk, który interesuje się tym tematem, przeczyta zarówno dzieło Siemaszków, jak i Motykę. I na podstawie przytoczonych tam faktów, sposobu udokumentowania własnych tez etc. sam wyrobi sobie zdanie.


Hie hie prawdziwy historyk posłuży się tylko i wyłącznie dokumentami zródłowymi:). Przeszpera archiwa (ale tu niestety trzeba znać jezyk ukrainski, rosyjski, niemiecki...). Z tej dość szerokiej literatury z ktora się zapoznałem wnioskuję/powtarzam za opiniami innych:

- faszysci/ post upowcy i ounowcy piszą tendencyjne teksty niepoparte żadnymi zródłami lub jeśli opierają sie na zrodlach robią to wybiorczo (tzn to co jest dla nich dobre..taak to co o nich mowi źle nie jest brane pod uwagę...czyli typowe mowienie pol prawdy ktore jest klamstwem!)

- większość IPNu z dr motyka na czele (głowny zarzut - probują zrownywać zbrodnie oun upa z odwetami Polakow robiac to w sposob podobny jak Ci powyzej: przedstawiają pewne fakty np odwety Polakow bez wczesniejszego opisania jak rozwijaly sie stosunki, co byc moze moglo byc przyczyną...)

- ZUwP (zwiazek ukraincow w Polsce) - pan tyma, pan drozd a do tego na dokladke antypolska gazetka wydawana za pieniadze podatnikow "nasze slowo" w ktorej to gazetce szydzą z Polski, Polakow nawolują do agresji itp itd (niestety dla nas wydawana jest w jez ukrainskim i jakos chyba dlatego wladze Polski nie zwracają na to uwagi.... (a może warto byloby zdobywać takie gazetki tlumaczyc i przesylac do prokuratury tresci faszystowskie i nawolujace do agresji..?? Twisted Evil

- wiekszość ukrainskich wydawnictw nacjonalistycznych(oun) na zachodzie (Niemcy, Wlk Brytania, Usa, Kanada), jak wyżej zaklamywanie prawdy, tendencyjne dobieranie zrodel(jesli wogole!), wybielanie upa, przedstawianie jej jako partyzantki antyhitlerowskiej!! Zszokowany Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

- prof. Wiktor Poliszczuk, z poch pol-ukr sam czuje sie bardziej ukraincem, deportowany za czasow okupacji zsrr 39-41 na wschod, jego ojciec zginął w Katyniu, powrocil po wojnie do polski skonczyl we Wroclawiu prawo. Wyjechal na zachod obecnie mieszka w Kanadzie/Toronto.
Opinie o nim pozytywne. Korzysta tylko i wylacznie ze zrodel (sam ma dużo zrodel UPA, mial i ma dostep do archiwow ukr i rosyjskich).

Polecam jego teksty na stronie >>>teksty Wiktora Poliszczuka TUTAJ

Aha WP pisze nie tylko o oun upa za czasow wojny ale rownierz o czasach po wojnie aż do teraźniejszych wydarzen(szczegolnie polecam tekst o pomaranczowej rewolucji>>> to jakby Polski postrzał w stope!!)

- artykuly dr Lucyny Kulińskiej >>>TUTAJ (opisana kontrowersyjna sytuacja w Pawłokomie gdzie niedawno przepraszał Kaczysta!!(sic!!)

- książki Edwarda Prusa, Aleksanda Kormana, panstwo Siemiaszkowie

Ja dodam na koniec że czytałem np strone ZUwP i powiem tak: jesli szary Kowaslki zajrzy tam to łyknie to wszystko i pomysli sobie ze to byly okrytne czasy dla Polakow i Ukraincow(byc moze nawet odniesie wrażenie ze najciezsze dla Ukr)...

Czytałem też (to co w necie) prace dr Motyki. Więc czytam też to co mowi "opozycja-kolaboracja". Jesli macie jeszcze jakieś pozycje to piszcie i wypowiadajcie sie na temat powyzszych.

Sro 12 Wrz, 2007 17:50

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam ksiazki profesora Edwarda Prusa!!!! Znajdziesz je w Wydawnictie Nortom www.nortom.pl we Wroclawiu.

Jak chcesz to moge Tobie jeszcze wiecej na ten temat opowiedziec. Moja ziemianska rodzina miala na Wolyniu dosc duzo ziemi. Moj praprzodek zostal za to surowo ukarany przez....................UPA.

Czw 13 Wrz, 2007 15:38

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rydz to napisz kilka konkretów. Mój dziadek mieszkał w tamtych okolicach i niedawno z nim rozmawiałem. Opowiedział mi o kilku miejscowościach: Cumań, Kołki, Kiwerce, Łuck, Przebraż...

Pią 14 Wrz, 2007 1:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.