| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Human. Artykuł powstał ooo... i jeszcze trochę. Omyłki więc są możliwe. Od czasu kiedy toczyła się ożywiona dyskusja o StuG-u dotarło do nas kilka nowych i ciekawych informacji. Myślę, że jesienią je upublicznimy. Przy okazji w nowym artykule będzie można kilka spraw sprostować.
Czołg2

Sro 06 Cze, 2007 9:52

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Pochwał: 3

Monsun napisał:
małe sprostowanie do Twojego sprostowania. Otóż Panzer Jäger Abteilung (Pz. Jg. Abt.) - to jest oddział niszczycieli czołgów (Abteilung = oddział)

Monsun, skąd Ci się wzięło oznaczenie bataillon? Nigdy niczego takiego nie było. Abteilung to jednostka organizacyjna odpowiadająca polskiemu batalionowi. Tak ustalono to lat temu przynajmniej 60 i tak pozostaje do dziś. No chyba, że chcecie wymyślać coś nowego. Wtedy pozostaje liczyć powodzenia Laughing

W niemieckiej terminologii wojskowej nie ma "oddziałów" niszczycieli czołgów. W ogóle w panzerwaffe nie było oddziałów. Były tylko Abteilung, dzielące się na kompanie, a te znowu dzieliły się na zugi. Jedyne oddziały to truppe, ale te nie występowały w Panzerwaffe.

Cytat:
Human. Artykuł powstał ooo... i jeszcze trochę. Omyłki więc są możliwe.

Ale pomylenie dywizji z dywizjonem? Przecież dywizjon zasadniczo odnosi się do samolotów!

Sro 06 Cze, 2007 10:24

Powrót do góry
Monsun
Administracja
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 28

Witaj Human,
masz w zupełności rację! Nie wiem czemu, ale ja cały czas koncentrowałem się na jednostkach spieszonych, stąd ten Bataillon. Chyba mam za duszno w moim biurze, bo już dawno mi się taki lapsus nie trafił ... Question

Pozdrawiam
Monsun

Sro 06 Cze, 2007 13:34

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik

Pochwał: 6

Human napisał:
Ale pomylenie dywizji z dywizjonem? Przecież dywizjon zasadniczo odnosi się do samolotów!

Tak jest, a na dowód można podać Dywizjon Kontrtorpedowców... Twisted Evil Twisted Evil

Sro 06 Cze, 2007 15:28

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Czepiasz się IjonTihy, Ty złośliwcze Laughing

Myślisz, że Warsiu, który nie odróżnia pułku od kompanii, słyszał kiedyś o marynarce wojennej? Albo o wojskach rakietowych?

Sro 06 Cze, 2007 16:05

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major

Ehhh lecą wióry mości panowie...
W niemieckim zarówno Bt jak i Abt to terminy odpowiadające polskiemu batalionowi/dywizjonowi (BTW w polskich wojskach lądowych też mieliśmy przecież dywizjony, i to sporo). A pancerjegry występują najczęściej jako Abteilung.

Sro 06 Cze, 2007 16:30

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Cytat:
W niemieckim zarówno Bt jak i Abt to terminy odpowiadające polskiemu batalionowi/dywizjonowi (BTW w polskich wojskach lądowych też mieliśmy przecież dywizjony, i to sporo). A pancerjegry występują najczęściej jako Abteilung.

Wszystkie niemieckie jednostki pancerne występują jako Abteilung. Tylko, że istnieje coś takiego jak przyjęty odpowiednik. Odpowiednik przyjęty jeszcze w czasach wojny to batalion. Nie ma niczego innego. Dywizjon owszem w wojskach lądowych może się przypadkiem zdarzyć. Ale tylko w artylerii albo w kawalerii. Nigdy w wojskach pancernych. Nawet Anglicy mimo tradycji kawaleryjskich się nie wygłupiali i mimo, że teoretycznie ichnie squadron można tłumaczyć jako dywizjon, to robili z tego szwadron.

Co nie zmienia postaci rzeczy, że jest to bezmyślnie przepisane z posta na "O".

Sro 06 Cze, 2007 16:48

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki

Human. Opanuj się. Ja wiem, że zjadłeś wszystkie rozumy świata, ale daj sobie "siana".
Poczekaj na końcowe ustalenia. Uśmiech

Sro 06 Cze, 2007 16:52

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 13

Cytat:

Ieee tam.A dywizjony artylerii?Dywizjony pociągów pancernych?
Można by to mnożyć.
Human - nie przeginaj.
Artykułu nie czytałem (gazeta do mnie dotrze pewnie za trzy miesiące, bo tyle przesyłka morska płynie), więc się nie wypowiadam.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 06 Cze, 2007 17:12

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik

Pochwał: 8

wars98 napisał:
Human. Opanuj się. Ja wiem, że zjadłeś wszystkie rozumy świata, ale daj sobie "siana".

Nie popieram lekkiej nagonki Humana, ale udowodnił chyba oczywisty błąd. Zatem wystarczy odrobina pokory, a nie zasłanianie się czymś niepisanym, lub brnięcie w ślepy zaułek.
Ja tam artykułu jeszcze nie zdążyłem przeczytać, a już zniechęca mnie postawa autora. Wars, nikt z nas nie jest nieomylny. Jak ktoś nam wskazuje błędy to powinno nam to pomagać wyciągać wnioski (nawet gdy ten ktoś ma inne intencje), a nie być traktowane jak czepialstwo.

Na koniec, Human cel osiągnąłeś. Daj trochę czasu na refleksję, a nie bombarduj dywanowo.

Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sro 06 Cze, 2007 18:24

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Marmik napisał:
Na koniec, Human cel osiągnąłeś. Daj trochę czasu na refleksję, a nie bombarduj dywanowo.

Nie mogę. Włączył mi się wrednus sukinsynos ciemnos stronos, wynikający z dwudniowego picia (tfu- likwidacji alkoholu w celu niezezwolenia młodzieży na jego spożycie) i strasznego kaca.

Napisałem wcześniej, ale forum odmówiło współpracy. Na szczęście Opera umożliwia skopiowanie. Zapomniałbym- to nie bombardowanie dywanowe. To raczej jakiś JDAM, bo trafia precyzyjnie w punkt.

Wars98 napisał:
Poczekaj na końcowe ustalenia.

Co się nagle okaże? Że po raz kolejny Warsi98 napisał coś, o czym nie ma pojęcia? To się już okazało. Jak się przepisuje, to chociaż trzeba wiedzieć, co się przepisuje. A tu ani me, ani be. Nieważne kompania czy pułk, dywizjon, czy batalion. Korpus czy korpus pancerny i tak dalej. Sprawdzenie poprawności zajęło mi dokładnie minutę- po prostu przeczytałem to, co napisał Block na ML. Porównałem z tym co napisał Duncam i tym, co napisałeś Pan, Panie Piotrze, w tym radosnym opowiadaniu przygodowym, bo inaczej toto trudno nazwać. I co mi wyszło? No chyba, że się okaże, iż ktoś nas oszukiwał i nagle wydobyta zostanie informacja, że Abteilung to jednak dywizjon. Ale z tym może być trudno. Ba! Powiedziałbym nawet, iż to całkowicie niemożliwe.

Ja nie neguję, że pojawiła się nowa wiedza i nie mam zastrzeżeń co do ustaleń jednostki. Mam zastrzeżenie do bezmyślnego i bezkrytycznego przepisania. Korekta merytoryczna tegoż artykułu zajęłaby jakieś 10 minut. I to bez wstawania sprzed komputera. Trzeba było tylko zajrzeć do postu Blocka i rozszyfrować te trudne skróty, które są w nim zawarte. Ale do tego trzeba mieć jakąś minimalną chociaż wiedzę o organizacji jednostek wojskowych. Albo chcieć poświęcić 5 minut na przekazanie czegoś czytelnikom, a nie autokreację na głównego specjalistę od wyjmowania różnych rzeczy.

P.S. Jeszcze jedno. Jakie to spawy popuszczały? bo z tego co wiem, to nadbudówka była przykręcana do wanny. Górna płyta przedziału bojowego też była przykręcana. To jak to jest?

Grendel:

Przecież napisałem o artylerii Laughing

Sro 06 Cze, 2007 18:47

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki

Human.
Dywizjon=dywizja.
Rzeczywiście powinno być: Korpus Pancerny "Großdeutschland ".
Zgadzam się też co do tego, że StuG IV, przynajmniej według tego co obecnie wiadomo, należał do 2. kompanii Pz. Jg. Abt. Brandenburg, wchodzącego w skład dywizji grenadierów pancernych o tej samej nazwie.

Reasumując. Wiele hałasu o nic. Pieniacz jesteś ot co. Wink
P.S. Powtórzę, Ci raz jeszcze, że artykuł powstawał szmat czasu temu. A historia StuG-a cały czas się pisze... Uśmiech Będzie jeszcze nie jedna okazja by zmienić te i uzupełnić inne informacje.
Czołg2

Pią 08 Cze, 2007 0:17

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Cytat:
Dywizjon=dywizja.

Że co? Że niby dywizjon to to samo co dywizja? Znaczy struktura o wielkości co najwyżej batalionu, to to samo co dywizja, czyli zazwyczaj 4-6 pułków? Ja się prawie codziennie dowiaduje czegoś nowego...

Pią 08 Cze, 2007 0:33

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni

Pochwał: 36

Chciałbym się dołączyć do dyskusji.. ale wciąż czekam na gazetę.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 08 Cze, 2007 0:39

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major

Pytanie "dywizja czy dywizjon" zostało też zadane w bitwie pod Grochowem bodajże gońcowi Walewskiemu, synowi Napoleonka...cóż, paradoks?

Pią 08 Cze, 2007 8:27

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik

Human napisał:
Znaczy struktura o wielkości co najwyżej batalionu

Nie to żebym sie czepiał, ale w marynarce jest przeważnie odpowiednikiem pułku! Twisted Evil

Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 08 Cze, 2007 9:34

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki

Human napisał:
Cytat:
Dywizjon=dywizja.

Że co? Że niby dywizjon to to samo co dywizja? Znaczy struktura o wielkości co najwyżej batalionu, to to samo co dywizja, czyli zazwyczaj 4-6 pułków? Ja się prawie codziennie dowiaduje czegoś nowego...

To miało być odniesienie do wypowiedzi Grendela i miało być zakończone znakiem zapytania.

Rzecz jasna, że chodzi o dywizję.

P.S. Co się tyczy spawów. Po wydobyciu i przewiezieniu nadbudowy do Poznania okazało się, że podczas prób wydobycia w latach 50. poszły niektóre spawy w nadbudówce. Obecnie wszystko jest już pospawane.

Pią 08 Cze, 2007 10:10

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik

A już myslałem, że znowu nie czytam ze zrozumieniem Laughing .

PS
Wybaczcie (i Ty Warsie też), ale nie mogłem się powstrzymać.

Pią 08 Cze, 2007 10:14

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Wars98 napisał:
To miało być odniesienie do wypowiedzi Grendela i miało być zakończone znakiem zapytania.

To nie wyszło Laughing

Wars98 napisał:
Rzecz jasna, że chodzi o dywizję.

Akurat czytając oryginał w wykonaniu Duncama odnoszę wrażenie, że chodziło o batalion Laughing

Marmik napisał:
Nie to żebym sie czepiał, ale w marynarce jest przeważnie odpowiednikiem pułku!

Ja tam się nie znam na marynarce, więc mnie się proszę nie czepiać Laughing

Pią 08 Cze, 2007 11:04

Powrót do góry
najmad
Starszy sierżant

Starszy sierżant

Hmmm, widze ze ostra dyskusja trwa Bardzo szczęśliwy ... Ale to i dobrze, niejasnosci trzeba naprostowac Wink

Pią 08 Cze, 2007 12:35

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 1

no to minął nam kolejny długi weekend. Był to czas wypoczynku i relaksu pozwalający na spokojne zapoznanie się z najnowszym (już legendarnym) 12 numerem IOH. W kilku zdaniach pozwolę sobie na podsumowanie:

Konkurs napoleoński - strzał w dziesiątkę - nie jest istotne jakiego tematu dotyczy (chociaż temat mój ulubiony Rolling Eyes ), ważne że się pojawił. Konkursy zawsze magicznie działają na odbiorców. Jestem za tym aby taką tendencję Szanowna Redakcja utrzymała w kolejnych numerach magazynu.

Za element istotny, nadający gazecie charakteru uważam prasówki PAP. Pomysł sprawdza się fantastycznie. Powoduje, że nie mamy do czynienia tylko i wyłącznie z artykułami naukowymi, ale również z szybkim archeologiczno-historycznym materiałem informacyjnym. Posunął bym sie nawet do stwierdzenia, że gazeta nabrała swego rodzaju dynamizmu.

Od pewnego czasu obserwuję również starania IOH o uzyskanie w artykułach szerszego czasokresu. Gdy kiedyś dominowały sprawy związane z okresem drugowojennym, teraz mamy artykuły nawiązujące od średniowiecza ("Pieczęcie książąt polskich" i "o polskich bullach książęcych"), poprzez okres powstań narodowych ("Pierwsza polska lustracja") i okresu Boga Wojny ("Walki Napoleona z Rosjanami") aż do I i II wojny światowej i aktualnych wydarzeń eksploracyjnych ("StuG IV z Grzegorzewa").

Bardzo pozytywny efekt konfrontacji naukowej połączonej z elementami polemicznymi uzyskała Redakcja IOH poprzez zestawienie artykułów Marcina Hlebionka oraz Małgorzaty i Mirosława Androjć. Dzięki takiemu zestawieniu artykułów nasza wiedza oraz poglądy w tym temacie stają się bardziej pełne i usystematyzowane.

Bardzo istotne w działaniach redakcyjnych IOH jest fakt zamieszczania w każdym magazynie artykułu dotyczącego tzw. historii małych ojczyzn (to takie moje określenie historii lokalnych). Artykuł "Inowrocławskie tramwaje" Marcina Mościckiego jest tego przykładem. To bardzo ciekawy i pozytywny trend IOH.

Oczywiście IOH nr 12 nasycone jest większą liczbą bardzo ciekawych artykułów. Przeczytałem je prawie wszystkie, bo przecież nie każdy musi mnie interesować, każdy czytelnik tej gazety ma przecież swoje zainteresowania. Nie wspominam o nich bo nie mam prawa do merytorycznej oceny atykułów na temat których nie mam merytorycznej wiedzy. Jednak zestawienie tematyczno-chronologiczne artykułów pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

Co jeszcze istotne- magazyn IOH cały czas stawia na fakt przedstawiania historii z perspektywy troszeczkę innej niż uczą tego podręczniki historii. Jednym słowem "trzyma fason" Innych Oblicz Historii. To ważne, żeby zawartość merytoryczna "nie rozjechała się" z przesłaniem tytułu magazynu.

Żeby nie było tylko chwalenia - któryś z rzędu numer na końcowej okładce reklamuje program National Geographic Channel. Zabieg rewelacyjny i nie do zastąpienia, tylko dajmy spokój z reklamami przeterminowanych programów. Mam świadomość, że to ważny sponsor i jest to efekt opóźnień wydawniczych, ale to bardzo kole w oczy. No chyba, że Redakcja chce, aby gazeta trafiała w ręce czytelników dopiero w czytelniach bibliotek (wtedy nikt tej wpadki już nie jest w stanie zauważyć), a nie z chwilą pojawienia się numeru u kolporterów.

pozdrawiam oczekując numeru 13 IOH,

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pon 11 Cze, 2007 8:40

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 35

Czas na mnie , przeczytałem od dechy do dechy z odpowiednim namaszczeniem . W końcu nigdy nie wiadomo czy dożyję następnego numeru Wink Ogólnie , jest lepiej niż dobrze , działania Napoleona przed Eylau , bardzo ciekawe . MP 38/40 -świetne , zdjęcia doskonale ilustrują rozwój tej ciekawej konstrukcji . O inowrocławskich tramwajach już wspominałem . Żydzi w Katyniu i obozy KZ interesujące . Bardzo profesjonalnie - pieczęcie ,analiza i problemy z tego wynikłe . Bułgarzy w SS , coś nowego , może się kiedyś przyda . StuG IV , mocno po czasie ale i gazeta , po czasie Laughing
Reasumee ; nie uważacie że Human powinien dla Was pisać , zawsze to lepsze , mieć dobrego , miejmy nadzieję autora , niż surowego krytyka Wink

Czw 14 Cze, 2007 20:23

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Rany boskie, w co Ty chcesz mnie wrobić?

Ja już jeden artykuł 3 lata piszę i nie mogę go skończyć Laughing

Za to obejrzałem w końcu film. Wszystko mi się strasznie podoba poza zakończeniem. Całość była dość przejrzysta i opowiedziana zrozumiałym językiem. Na końcu musiałem się gwałtownie ewakuować w celu przytargania encyklopedii Laughing Naukowe wytłumaczenie może być naprawdę trudne dla laika.

Czw 14 Cze, 2007 22:35

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN

Końcówka to mój pomysł , ot tak - jest the best.

Czw 14 Cze, 2007 22:44

Powrót do góry
najmad
Starszy sierżant

Starszy sierżant

A wiec po krotkim odpoczynku czas na podsumowanie numeru 12 Uśmiech , w tym celu posluze sie szkolna skala oceniania(1-6):
1.Centrum przeciwko wypedzemniom? - 1, jak dla mnie chyba najmniej ciekawy artykul
2.Pierwsza polska lustracja - 4, nawet, nawet...
3. Pieczecie ksiazat polskich - 1, nie moja tematyka
4. O polskich bullach ksiazecych - 1, opinia z powyzszej wypowiedzi...
5. Bajonczycy - 4+, duzo, duzo lepiej. Artykul dosyc ciekawy i fajnie opisany
6. walki Napoleona z Rosjanami - 5+, mmmmmmmmiodzio Uśmiech , kolejny swietny artykulik z cyklu napoleonskiego, po prostu super
7. Bulgarski pulk Waffen SS - 4+, interesujacy temat, w koncu cos z II Wojny Swiatowej Uśmiech
8. Pierwsze zbrodnie... - 5, artykul krotki, ale za to bardzo wciagajacy
9. Niemiecki oboz... - 5+, temat moze malo sympatyczny, ale to zagadnienie jest jednym z tych, ktore mnie najbardziej interesuja i dlatego tak wysoka ocena
10. StuG IV z Grzegorzewa - 5, swietny artykul(II WŚ Wink ), bardzo, bardzo interesujacy
11. Inowroclawskie tramwaje - 4, na poczatku chcialem go pominac z racji tego ze wogole sie nie interesuje takimi zagadnieniami, ale cos mnie podkusilo i jednak przeczytalem, nie zaluje...
12. Wojenne slady i pozostalosci... - 5, swietna robota, brawa dla autora...
13. Oficerowie - Zydzi... - 5-, nastepne bardzo ciekawie opracowane zagadnienie
14. MP 40... - 3-, praca raczej naukowa, wylacznie dla milosnikow broni

Podsumowujac, numer 12 byl jak najbardziej na plus i tak samo jak jego poprzednicy potrafil wciagnac na dlugie godziny, mam nadzieje ze kolejne gazetki beda rownie interesujace, a moze jeszcze batrdziej przykuja uwage...

Nie 24 Cze, 2007 21:12

Powrót do góry
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny Strona 15 z 16

Skocz do: