| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb mej rodziny: Przyjaciel


Opis załącznika:

Nie 25 Lis, 2007 12:59

Powrót do góry
reszcz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zygmuntIIIwaza napisał:
SORKI KUDLATY.


Opis herbu:
W polu czerwonym strzała srebrna żeleźcem do góry, w środku przekrzyżowana, w końcu bez opierzenia rozdarta. W klejnocie trzy pióra strusie.

Najwcześniejsze wzmianki:
Pierwsze pieczęcie herbu pochodzą z XIV wieku: 1317 (starosta wielkopolski i kujawski Stefan Pekawka), 1361 ( dziekan sandomierski Jakub), 1362 (sędzia ziemski sieradzki Jaksa), 1387 (późniejszy starosta lwowski Gniewosz z Dalewic).

Herbowni:
Posługiwało się nim około 150 rodzin, w tym marszałek Józef Piłsudski. Większość nazwisk herbownych : Bodurkowicz, Bolsanowski, Boreyko, Brzeziński, Brzostowski, Bujalski, Chodkiewicz, Chodzicki, Chotowski, Chrząstowski, Ciborowski, Czela, Dolski, Dorchowski, Dorchostajski, Dylewski, Gniewosz, Golejewski, Gołaszewski, Jałbrzykowski, Jaszkowski, Jaworski, Kakowski, Karnicki, Kobelski, Kobylski, Kojałowicz, Kolenko, Kołakowski, Kopytkowski, Kościeski, Kościesza, Kościszewski, Kosmowski, Kossowski, Kułakowski, Kurnicki, Łazarewicz, Listowski, Mackiewicz, Męczyński, Mężyński, Miłoszewski, Miroszewski, Mniszewski, Nahorerki, Narwitowicz, Nielubowicz, Olszewski, Orański, Ożegalski, Prawecki, Przyborowski, Przybylski, Pudłowski, Rakowski, Ratomski,
Cytat:
Reszczyński
, Rudawski, Rudziecki, Rzeżyński, Saniewski, Siechmowicki, Siekierzyński, Sławogorski, Słonczewski, Stanisławski, Stryszewski, Strzegocki, Suliszewski, Szałapski, Szkliński, Szymkowicz, Targoński, Trojnowicz, Tukalski, Waszkiewicz, Wawroński, Wereszczaka, Wesławski, Wilamowski, Wnorowski, Wodyński, Wołodźko, Wolski, Wołkowicz, Wroński, Zabiński, Zakrzewski, Załuski, Zberowski, Zbiruski, Zerzyński, Żaba.


hehe ciekawe, moje nazwisko widnieje na tej liście ale przy herbie Rawicz również

Moje nazwisko to Reszczyński

temat był założony ponad rok temu

Pią 04 Sty, 2008 18:32

Powrót do góry
reszcz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tamten jest po dziadku
a od babci herb Dębno (rodzina Boczarscy)

Pią 04 Sty, 2008 18:38

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb dziedziczy sie w Polsce po mieczu a nie po kadzieli. Podobienstwo nazwiska nie oznacza przynaleznoscia do rodu herbowego. Bo to sa rody herbowe, a nie szlacheckie.

Sob 12 Sty, 2008 12:34

Powrót do góry
Loreene
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Kaszuby....to brzmi dumnie.....
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja też jestem herbu Jastrzębiec.Losy tej rodziny są mi jednak nieznane..... Crying or Very sad Dysponuję jedynie aktem zgonu mojej babci z 1981r i nic po za tym. Zresztą w tym miejscu dochodzi kolejny herb:


Opis załącznika:
Nie mogę się w żaden sposób dokopać do przeszłości moich przodków.....

Opis załącznika:

Wto 06 Kwi, 2010 16:02

Powrót do góry
Loreene
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Kaszuby....to brzmi dumnie.....
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ślepowron to herb rodziny Sarnowskich zaś Jastrzębiec-Maciejewskich....I tu się kończy moja wiedza na ten temat,czego bardzo żałuję. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Wto 06 Kwi, 2010 16:05

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drodzy interlokutorzy,
sympatycznie sobie gwarzycie i opowieści o rodzinie podajecie, ale nikt jeszcze nie napisał ,ze oprócz opowieści ma papiery ,że pochodzi od szlachty. Niestety tylko dokumenty stwierdzające po mieczu ,ze jest się potomkiem szlachcica daja Ci pełne prawo do takiego stawianie sprawy,że mam herb. Tak to sie odbywa przy przyjęciu do Związku Szlachty Polskiej i do Stowarzyszenia Potomków Posłów Semu Wielkiego do których należę.
Miałczenie ,że nie wszystkim papiery zostały przekazane są tylko wymysłem leni. Większość papierów jest do odszukanie w ten czy inny sposób.
Pozdrawiam Wszystkich,
MK

Pią 23 Kwi, 2010 23:44

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nazwiska szlachty sa różne i nie trzeba się brzmieniem przejmować. Mój kolega ze ZSzp Pszczółkowski- specjalista od Mazowsza i szlachty mazowieckiej napisał książkę o rodzinie Borowych - szlachcie mazowieckiej. Borowy do tej pory kojarzył mi się z dziadem borowym.
Dodam jeszce ,ze wielu z Was by sie zdziwiło,że takie nazwiska jak Borek, Chrząszcz, Czeczel, Czużel, Hurko, Oskierko, Słuszka,, Syruć, Szak, Szrem- nazwiska nie brzmiące wybitnie to nazwiska elity rycerstwa biorącej udział w odsieczy pod Wiedniem.
MK

Sob 24 Kwi, 2010 0:00

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeszcze jedno,
przypominam Kolegom,że herb ma lewą i prawą stronę, a ponieważ patrzy się na herb od strony rycerza za tarczą to jego prawa strona jest po lewej stronie patrzącego. To tak jak dentysta co patrzy nam w zęby i nasze prawa strona szczęki jest po jego lewej stronie. A po co to piszę? a no regułą herbów jest to ,że zwierzątka są zwrócone w prawą stronę - tak więc Korczak i Ślepowron są w odbiciach lustrzanych. Błąd jak błąd ,ale miło o tym wiedzieć.
MK

Sob 24 Kwi, 2010 0:10

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzę ,że jest jak zwykle, czyli jak sie przychodzi do konkretów to wszyscy nabieraja wody w usta.
Szanowni Panowie, czy jednak nie warto pokwapić się o poszukanie papierów, choćby dla własnej satysfakcji? Ja mam rodowód pełny z papierami, ale niesamowitą radość mam gdy odnajduje papiery obrazujące wielkość majątków jakimi w ostatnich czasach moi Korsacy dysponowali. Okazało się ,że opowieści o tysiącach hektarów pozostawionych na wschodzie w 1939 roku to bujda.
Do mdłości doprowadzają mnie ci Korsacy co na NK pod hasłem Ród Korsak doprowadzają się do ekstazy jaki maja piękny herb i jaki stary- a tak naprawdę z wizerunkiem umieszczonym na stronie/ Korsak odmiana Gozdawa/ to nie maja nic wspólnego. Żenada i nic więcej. Pusto w głowie i opowieści gdzieś tam zasłyszane.
Pozdrawiam Brać Szlachecką,
MK

Pon 26 Kwi, 2010 12:00

Powrót do góry
Victor
Warrant Officer Class Two (Sergeant Major)

Warrant Officer Class Two (Sergeant Major)




Posty: 80
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mój herb to ponoć Jelita.
Ale nie chce mi się w to wierzyć.Wujek zajmuje się tymi sprawami.Ponoć pra,pra,pra,prababka miała jakiś dworek.Pewnie to bujda tak jak u Korsaka.

_________________
''per aspera ad astra''

Pon 26 Kwi, 2010 16:34

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeżeli pra pra pra pra to jeszcze pół biedy, ale gwoli ścisłości to posiadanie dworku i ziemi nie tworzy szlachcica. Piszę tu o wcześniejszych czasach niż I RP, np w 20leciu międzywojennym było bardzo modne aby mieć dworek i mająteczek. Polskie Towarzystwo Ziemian przyjmuje Ziemian- ale nie tylko szlachtę. Przemysłowców, mieszczan ,również żydowskiego pochodzenia- oczywiście nie pije tu do wpisu Victora , ale wyjaśniam sprawę ,bo często sie kładzie znak równości pomiędzy szlachtą a ziemianami.
I odwrotnie wiele szlacheckich rodzin zubożonych w XIX wieku straciło majątki.
Victorze- bujda nie bujda poszukiwać warto. Zawsze może się okazać ,że jest to prawda. W każdym razie oprócz ubawu przy gawędach rodzinnych, poszukując potwierdziłem 4 legendy rodzinne, które uważałem za pełne uroku wymysły- ale to może przy innej okazji.
MK

Pon 26 Kwi, 2010 19:19

Powrót do góry
Victor
Warrant Officer Class Two (Sergeant Major)

Warrant Officer Class Two (Sergeant Major)




Posty: 80
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Korsak napisał:
Cytat:
znak równości pomiędzy szlachtą a ziemianami


To dobry cytat.Naprawdę.

_________________
''per aspera ad astra''

Pon 26 Kwi, 2010 21:33

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.herbarz.net/Lucki/sas_arms_XV-XVI_c.jpg

Szanowni Bracia Szlachta,
nie piszcie wiecej takich glodnych kawalkow jak -moje nazwisko jest pod herbem xxxx. a wyglada on tak. Link ktorz przeszlam to same Sasy.Wiec jak wyglada wasz herb ? to jeszcze daleka droga.
Troche pracy,
MK

Wto 27 Kwi, 2010 21:14

Powrót do góry
knight138
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Bolesławiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

???

a ja mam na nazwisko Rycerz i od dłuższego czasu szukam herbu swojej rodziny Rolling Eyes niestety jeszcze nic nie znalazłem ale na wakacje mamy zlot rodzinny to noże coś się dowiem bo będzie rodzina z całej polski, no cóż ale jeśli ktoś ma jakieś info w związku w\w to proszę o odpowiedź

Sro 27 Paź, 2010 15:56

Powrót do góry
Seebek13
Leutnant

Leutnant





Posty: 259
Pochwał: 1
Skąd: More og Romsdal / Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Szukam informacji o nazwisku Żejmo, prawdopodobnie wywodzi się z herbu Sas polsko-litewskich? I tyle wiem.
Za wszelkie informacje z góry dziękuję
Pozdrawiam

_________________
"Łatwo być odważnym za murami zamku"

Czw 28 Paź, 2010 22:52

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: ???

knight138 napisał:
a ja mam na nazwisko Rycerz i od dłuższego czasu szukam herbu swojej rodziny Rolling Eyes niestety jeszcze nic nie znalazłem ale na wakacje mamy zlot rodzinny to noże coś się dowiem bo będzie rodzina z całej polski, no cóż ale jeśli ktoś ma jakieś info w związku w\w to proszę o odpowiedź

Kiedyś, dawno temu z p. dr.Wojciechem Rycerzem z Warszawy zakładałem fundację " Zdrowe Mleko", a raczej usiłowalismy, bo to rok gdzieś tak 1988-89, wiec jeszcze czasy niesprzyjające.
Z rozmów licznych wiem, że prowadził poszukiwania dokumentów i pamiątek rodzinnych, mieszkał na Mokotowie,gdzieś w okolicach pomiędzy ul Narbutta a Madalińskiego ( poprzeczna ulica do nich- znajdziesz adres w jakiejś starej książce telefonicznej z początku lat 90.), był lekarzem weterynarii, a zainteresowań - historykiem rodziny.
Jeżeli jeszcze żyje, to ma około 75 lat.
szukaj tu:
www.spgexpress.pl/osoba/wojciech+rycerz-43328977206/
Pozdrawiam
Zubek- herbu ( podobno?) Prawdzic

Nie 31 Paź, 2010 11:01

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, a czy prawdą jest, że jak ktoś udowdni, że w istocie jest potomkiem "herbowej" rodziny to może ubiegać się o zniżkę w podatku dochodowym z tytułu zasług przodków? :wink:
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pią 05 Lis, 2010 13:31

Powrót do góry
knight138
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Bolesławiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dobra ,dzięki spróbuj coś znaleść Uśmiech

Sob 06 Lis, 2010 20:01

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Przepraszam, a czy prawdą jest, że jak ktoś udowdni, że w istocie jest potomkiem "herbowej" rodziny to może ubiegać się o zniżkę w podatku dochodowym z tytułu zasług przodków? Wink
Pozdrawiam


Tak zgadza się takie ulgi ,a nawet sumy pieniężne są przekazywane do dzisejszego dnia - ale nie w Polsce. Bardzo szczęśliwy

Czw 02 Gru, 2010 21:09

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Korsak napisał:
Tak to sie odbywa przy przyjęciu do Związku Szlachty Polskiej i do Stowarzyszenia Potomków Posłów Semu Wielkiego do których należę.
Miałczenie ,że nie wszystkim papiery zostały przekazane są tylko wymysłem leni. Większość papierów jest do odszukanie w ten czy inny sposób.
Pozdrawiam Wszystkich,
MK


Zwiazek Szlachty Polskiej jak i Stowarzyszenie Potomkow Poslów Sejmu Wielkiego sa zwyklymi organizacjami, które i tak nie zrzeszaja calej szlachty, poniewaz jest to poprostu niepotrzebne rodom jak: Lubomirskim, Potockim, Mycielskim, Platter itd. Chyba, ze sie myle i w miedzyczasie przylaczyli sie do tej organizacji (jednej i drugiej). Bo wiem, ze nie jest to dla wiekszosci arystokracji akurat szczytem, aby byc czlonkiem tej organizacji.
Cos innego, ale to juz inna klasa przyzna mi kolega jest Zwiazek Kawalerow Maltanskich, prawda?

Sob 26 Lut, 2011 19:11

Powrót do góry
tobiasz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 141
Skąd: Polska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich "Jastrzębców" Moje korzenie to Nowowiejscy z Nowejwsi koło Poznania. I troche się pochwale teraz do moich przodków należeli: starosta borzewski i kościerzyński, generał major wojsk koronnych 1758 r, kilku stolników, starostów, łowczy dobrzyński, chorąży wojsk koronnych, a do mojej rodziny należał przez ok 150 lat pałac w Śliwnikach. Wszystko sprawdzone Laughing

Nie 27 Lut, 2011 23:47

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szanowny Rydzu,
do SPSW akurat należą osoby z najwyższej półki arystokracji polskiej. Sam Kanclerz SPSW to Stanisław Czartoryski- czy należenie do organizacji to większy splendor dla takiej rodziny? chyba nie. W takich organizacjach jednak spotyka się ludzi o podobnych poglądach, zapatrywaniach, historii rodziny i przede wszystkim takie organizacje ułatwiają kontakt pomiędzy ludźmi.
Ze Związkiem Szlachty jest troszkę inaczej. Główny trzon związku to jednak drobna szlachta, ale i znajdują sie w jej szeregach przedstawiciele wielkich dawnych rodzin nie mających tytułów arystokratycznych (nota bene nie polskich) jak np Niemirowicz -Szczytt.
Co do Kawalerów Maltańskich to kolega chyba operuje dawnymi kategoriami przyjmowania kandydatów w szeregi Zakonu. Dziś ze względu na czasy i szczupłą liczbę ludzi z pochodzeniem szlacheckim z obu stron do czwartego pokolenia , przyjmują ludzi nawet bez szlachectwa.
Niech wyznacznikiem będzie przyjmowanie organizacji danego kraju do międzynarodowej organizacji SILANE zrzeszającej organizacje tylko posiadające w swoich szeregach osoby szlachetne.
Takie prawo- należenia do SILANE- ma tylko jedna organizacja w danym kraju. Szansę tę ma tylko ZSzP.
Pozdrawiam,
MK

Pon 16 Maj, 2011 17:52

Powrót do góry
knight138
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Bolesławiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A od czego mogło wziąć się nazwisko Rycerz? Moja nauczycielka od historii powiedziała mi że może pochodzić od przezwiska moich przodków tzn. jeden z nich mógł być bękartem jakiegoś rycerza.

Wto 20 Gru, 2011 14:38

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A od czego mogło wziąć się nazwisko Rycerz?

Napisz do redakcji Tygodnika ANGORA - tam co tydzień jest taki odcinek: poczet nazwisk polskich, prowadzi red. Jan Chryzostom ( ksywa taka) bo to p. Henryk Martenka - a oto adresy:
[email protected]
http://nazwisko.blogspot.com
Pozdrawiam

Sob 31 Gru, 2011 19:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.