| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
korzen0871
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tunel Pod wisłą w toruniu

Siemka!
Czy ktoś ma jakies informacje na temat owego tunelu?
Pozdrawiam

Sro 20 Gru, 2006 20:15

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oczywiście, że mamy. Codziennie gdy jest korek na Wiśle skracamy sobie z Monsunem drogę do pracy (mieszkamy na lewym brzegu). Ostatni trochę ciekło i poplamiłem gajerek, le co tam. A teraz tak poważnie - jest w Toruniu wielu zwolenników podziemnego przejścia przez Wisłę od Zamku Dybowskiego do zamku na starówce lub do Katedry. nawet na ten temat pojawiło się wiele artykułów, chociażby w Nowościach. Pomijając aspekt Wisły jako rzeki, jak sobie można wyobrazić, że istniało przejście, kiedy właśnie na Wiśle była granica państw. Kto by to mógł zbudować- gdyby to miało miejsce byłby to największy spisek czasów średniowiecznych i nowożytnych.
Oczywiście postaram się podesłać Ci artykuły w których autorzy spekulują na ten temat, ale zajmie to trochę czasu ponieważ nie wiem, gdzie to upchnąłem.

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pon 12 Lut, 2007 23:36

Powrót do góry
korzen0871
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Był Bym bardzo wdzięczny za takie informacje! No ale swoją drogą Jeśli by odszukać ten tunel to Była by świetna atrakcja turystyczna dla Torunia! A z tego co wiem to Miasto Toruń nie ma niestety kasy aby Zając sie tym tunelem. A skoro jest tylu zwolenników to można by było samemu zorganizować ową grupę poszukiwawczą! Przecież można by to było robić dla samej Frajdy i dla przyjemności! Laughing Dzięki Ze ktoś sie zainteresował Tym tematem:) Pozdrawiam!!

Wto 13 Lut, 2007 21:03

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szukałem wczoraj wieczorek i dziś rano, ale nie moge się naknąć. Sam już nie pamiętam czy mam to w domu w archiwaliach czy czytałem na ten temat w @ lub czytelni UMK. Napewno jednak coś znajdę i podeślę info.
Co do grupy poszukiwawczej - to może być niezła przygoda, jednak jak zrobić z tego atrakcję turystyczną, kiedy w tym mieście nie ma kasy na nowy most. Mimo wszystko jestem otwarty na propozycje.

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Wto 13 Lut, 2007 22:11

Powrót do góry
korzen0871
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra to sie nie pali! Proszę sie nie Śpieszyć! Uśmiech A co do przygody to potrzeba jeszcze trochę ludzi:) Na poszukiwania wyruszymy jak sie trochę ociepli, bo teraz trochę chłodno... Zniesmaczony Ciesze sie ze mogę na Pana Liczyć! A co do Atrakcji to myśle ze znalazło by sie trochę kasy od Naszej wspaniałej Unii Europejskiej:) W końcu Toruń To miasto Gotyckie wpisane na listę "Unesco"Uśmiech Na pewno by dofinansowali... Tylko trzeba najpierw znaleść Tunel....... Pozdrawiam! Mr. Green

Wto 13 Lut, 2007 23:27

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

korzen0871 napisał:
Tylko trzeba najpierw znaleść Tunel....... Pozdrawiam! Mr. Green


no jak by nie było słuszna uwaga...bez tunelu sie nie da... Wink

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 14 Lut, 2007 8:39

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wiedziałem, że gdzieś o tym czytałem: http://www.odkrywca.pl/index1.php?action=artykuly&artykul=dybowski
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 14 Lut, 2007 9:07

Powrót do góry
jarek
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tunel

W czasie studiów mieszkałem w Toruniu. Pamiętam że podczas remontu Szkoły Medycznej, która znajdowała się (znajduje sie tam jeszcze?) koło kościoła św Jana odkryto fragment tunelu, który kierował sie łukiem w kierunku Wisły i dalej mniej więcej w kierunku Zamku Dybowskiego. Niestety od pewnego miejsca był zasypany gruzem...Pisały o tym Nowości (nie wiem czemu w tym artykule nie wspomnieli o tym).
Jeśli chodzi o to kto i w jakim celu miałby zbudować tunel pod Wisłą, to mógł on służyć celom ewakuacyjnym. Dużo trudniejsze jest pytanie kto go wybudował. Mogli to chyba tylko zrobić Krzyżacy po zdobyciu Zamku Dybowskiego.
PS. Pod koniec studiów (skończyłem w 2000 r.) przeczytałem - chyba też w Nowościach, że odkryto niedaleko Zamku Dybowskiego pozostałości jeszcze innego zamku. Znajdował sie on kilkaset metrów dalej w kierunku północnym. Wg archeologów mogą to być pozostałości znanego ze źródeł a dotychczas niepotwierdzonego pierwszego zamku krzyżackiego, który mieli wybudować po nadaniu im Ziemi Chełmińskiej przez Konrada Mazowieckiego. Zobaczę w domu może mam info o tym źródle

Czw 15 Lut, 2007 14:11

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ptasi Śpiew czyli Vogelsang - jedna z największych tajemnic Torunia. Możesz określić bardziej precyzyjnie gdzie natknięto się na te ruiny.
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Czw 15 Lut, 2007 20:28

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na te - nigdzie.
Na północ od Zamku Dybowskiego jest Wisła... Twisted Evil
Natomiast kilkaset metrów na zachód (mogę pokazać gdzie) są resztki kościoła św. Mikołaja wokół którego istniała Nieszawa i który został porzucony przy jej translokacji.

Vogelsang istniał prawdopodobnie jeszcze bardziej na zachód, na przeciwko Starego Torunia.

Polecam: http://www.architekci.pl/studencipisza/index.php?id_dzialu=30&id_fragment=1198&od=0

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 15 Lut, 2007 23:48

Powrót do góry
jarek
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Otóż z tego co pamiętam te pozostałości (ruiny to za dużo powiedziane) nie znajdują się na pewno na wysokości Starego Torunia. Może rzeczywiście podałem niezbyt dokładnie tą odległość Embarassed , ale pamiętam że to miejsce jest jeszcze przed Małą Nieszawką.
Przypomniałem sobie jeszcze, że te pozostałości są tuż nad samym brzegiem Wisły i dlatego odkryto je tak późno.
Jeśli ktoś z Torunia mógłby pomóc w odnalezieniu tego artykułu w Nowościach to byłbym wdzięczny. Wydaje mi sie że to był 1999 r.

Pią 16 Lut, 2007 10:52

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cholerka, "Nowości" to dziennik a rocznik nie jest pewny. Jednak coś pokombinujemy. To bardzo ciekawe co piszesz. Może ktoś jeszcze o tym słyszał - zapraszam do wypowiadania się na ten temat.
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 17 Lut, 2007 21:05

Powrót do góry
Damian_93
Szeregowy

Szeregowy




Posty: 6
Skąd: Czeladź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kurcze interesujące szkoda, że nie mam informacji na temat tego tunelu Smutny

Wto 26 Cze, 2007 19:22

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

panowie za jakiś czas wkleję wam pomiary, jakieś tam - potwierdzają na bank przy którymś tam prześlę cegły itp
będę to miał od archeo , ale to szok hehhe a co to było ? hm
ja tam wierzę w przejście to takie romantyczne

Sro 27 Cze, 2007 21:34

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
panowie za jakiś czas wkleję wam pomiary, jakieś tam - potwierdzają na bank przy którymś tam prześlę cegły itp
będę to miał od archeo , ale to szok hehhe a co to było ?


Szponek, fajnie. Jednak tylko domyślam się o co chodzi w tej składance skrótów myślowych Rolling Eyes
Ok, czekamy...

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Czw 28 Cze, 2007 22:48

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli takie przejście naprawdę istniało, choć nie ma ku temu racjonalnych powodów, to na pewno nie zachowało się do naszych czasów. O ile istniało to napewno było wzmocnione cegłami, a jak wiemy ziemia ciągle "pracuje" i na pewno tunel dawno by się zawalił!!!
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pon 02 Lip, 2007 17:47

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest coś na bank na środku Wisły z cegieł tylko raczej to pozostałość zabudowy Kępy Bazarowej.

Sro 04 Lip, 2007 22:26

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

HeHeHe Laughing Mr. Green Tak myślę że każde wiekowe miasto ma swój tunel!!! Po moim rodzinnym Górowie Iławeckim też krąży legenda o tunelu łączącym Ratusz ze starą kaplicą. Razz A może każdy z Was kto słyszał podobną opowieść o swoim mieście pochwali się tym???
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sro 04 Lip, 2007 22:45

Powrót do góry
korzen0871
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam po kilku latach:) Kilka lat minelo a Pan Szponiasty nie wywiazal sie z umowy ze wklei nam pomiary z archeo:-P

Sro 26 Lut, 2014 21:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.