| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ELWIRA K.
Schütze

Schütze




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stanislaw Olczyk

Witam
forum odnalazlam wlasciwie przypadkowo i temat " Garbatego" Stanislawa Olczyka bardzo mnie poruszyl. Poniewaz juz od jakiegos czasu probuje odgadnac tozsamosc mojego dziadka.

Jestem w posiadaniu aktu zgonu mojego dziadka na dokumencie wpisany jako Stanislaw Olczyk, pochodzil on z tych wlasnie okolic. Na akcie zgonu miejscowosc urodzenia: Karczowice. 1921r.

byl na pewno Akowcem, przyznal sie do tego mojemu tacie w latach 70tych. Na pewno mial udzial w tych wydarzeniach , w tych okolicach ktore opisujecie Panowie na forum. Zmarl w 1982r. w Krosnie Odrzanskim. Pochodzil dokladnie z tych okolic i przez caly czas po wojnie ukrywal sie na ziemiach zachodnich, miedzyrzecz, toporow, bytnica jakies male wioski pod niemiecka granica. Przeprowadzal sie z rodzina co 2- 3 lata przez ponad 20 lat, tak jaby ciagle ktos deptal mu po pietach. Z nikim nie zawieral kontaktu, poza jedna rodzina niby byli oni jego krewnymi, ale tak naprawde nikt nic nie wiedzial, ani o nim ani o tej rodzinie.

Na akcie zgonu, brakuje nazwiska panienskiego jego matki ( nietypowe) jest tylo imie i tez nazwisko meza.
Zadawalam sobie pytanie czy moj dziadek mial rzeczywiscie nazwisko Olczyk czy moze podszyl sie pod to nazwisko? Jezeli nie nazywal sie w rzeczywistosci STANISLAW OLCZYK, a na pewno dzialal w AK w tym wlasnie czasie i w tych wlasnie terenach, czy jest to mozliwe, ze byl on kims innym, kto podszyl sie pod STANISLAWA OLCZYKA??? Jakie jest prawdopodobienstwo, ze wlasnie w tych regionach, w tym czasie w AK, dzialalo wiecej osob o tym samym imieniu i nazwisku. Nigdy wczesniej nie slyszalam o tych wydarzeniach. On naprawde ukrywal sie latami, przez co niestety ucierpiala takze jego najblizsza rodzina, ktora razem z nim prowadzila taki tryb zycia, ze musieli znikac czasem doslownie z dnia na dzien i przeprowadzac sie w inne miejsce. NIE WIEM CZY DANE JAKIMI SIE PO WOJNIE POSLUGIWAL BYLY PRAWDZIWE. Wiem tylko , ze na pewno walczyl w lasach w tym czasie i na tych terenach i ze calymi latami zyl w stanie permanentnej ucieczki.

Sro 02 Gru, 2009 0:23

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdziłem co mogłem. W wykazie partyzantów AK powiatu włoszczowskiego nie figuruje nikt o nazwisku STANISŁAW OLCZYK. Jedyna miejscowość o nazwie KARCZOWICE jaka widniej na mapie. To KARCZOWICE w powiecie Ząbkowickim, woj. Dolnośląskie.
Ta Twoja informacja coś pokręcona.

Pon 07 Gru, 2009 12:56

Powrót do góry
Jola Maszczyńska
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Olczyk z Kuznicy Wasowskiej

Jestem wnuczka Olczyka z Kuznicy Wasowskiej na imie miał Czesław ...Wiem że zginąl w obozie grossrosen w 1944r ....jak byś mógł odezwij sie na emaila ...pozdrawiam

Sro 06 Sty, 2010 14:14

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W części "kantyczki" do której ja mam dostęp, Czesława OLCZYKA nie ma.
Cała kantyczka jest podobno osiagalna w starostwie powiatowym we Włoszczowej.
W oddziale "ŻBIKA" był Ryszard OLCZYK ps. "Kusy", ur. 24.004.1927 w Radomsku. Zmarł podobno w 1999r.
Oprócz "Garbatego" innych Olczyków nie znam.
Jeżeli pochodził xz Kuźnicy Wasowskiej, tej niedaleko Kuczkowa, a był a AK, to powinien być w "kantyczce", gdyż rejestrowane tam były wszystkie osoby z AK.

Wto 26 Sty, 2010 18:00

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jola a do obozu pisałaś ?

Pon 05 Kwi, 2010 19:57

Powrót do góry
fantasmagoria200
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Garbaty to wuj mojego ojca. Nieznanowice - tak wpisywano w akcie urodzenia, natomiast faktycznie ta rodzina Olczyków pochodziła z Łochowa.
Często do Łochowa przyjeźdzał syn "Garbatego" z dziećmi (córka i dwóch synów). "Garbaty"mieszkał w Birgmingham, zmarł w latach 60 tych

Nie 06 Mar, 2011 16:04

Powrót do góry
Airam57
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

madam napisał:
Byłem na cmentarzu w Nagłowicach, niestety nie udało mi się znaleźć żadnego grobu z nazwiskiem Linowski Smutny
Pytałem się kilku osób, ale też nic nie wiedziały ...

może kiedyś spróbuje jeszcze raz, na spokojnie


Aleksander Lech Linowski (dla rodziny Leszek) jest pochowany w grobie rodziny matki czyli Kosickich kaplica na wprost wejścia. Spróbuję w papierach rodzinnych sprawdzić dokładną datę śmierci. Jestem jego bratanicą. Jako, że braci Linowskich z Rakowa było trzech: najstarszy Adam przeżył wojnę i ja jestem jego córką.
Pozdrawiam

Sob 23 Lis, 2013 20:04

Powrót do góry
waldi1234567
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"garbaty"

Stanisław Olczyk "Garbaty" Wyjechał do Francji ponieważ obawiał się prześladowań ze strony NKWD ( ruski pułkownik znieważał polskich oficerów i wyciągnął broń on był szybszy) Był w Polsce w latach siedemdziesiątych przez kilka lat. Otrzymywał rentę z Francji ( był chory lecz dzięki pomocy Żydów z partyzantki został wyleczony w Izraelu). Po kilku latach powrócił do Francji i tam zmarł w miejscowości Maubeuge. Pozdrowionka

Sob 10 Lut, 2018 14:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.