| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ciekawe co stało na przeszkodzie aby dowolny polski monarcha elekcyjny po prostu wynajął sobie za grosze własną prywatną armię kozacką... czy nie dałoby się za kark chwycić panów braci choćby nie wiem jak protestowali...

zapewne brak grosza i potęga panów braci mających własne armie - to by była wojna domowa, ze skutkiem zapewne opłakanym dla losów państwa. Za magnaterię trzeba było się brać dużo, dużo wcześniej, w XVII w. to już było "po zawodach"..

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 23 Lut, 2010 14:03

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli o pieniądzach mowa to tylko tytułem przypomnienia mało który monarcha w europie miał takie mozliwości "dysponowania chlebem" jak polski monarcha- być może chodziło tylko o racjonalną gospodarkę swoich własnych dóbr by pozyskac pieniądze - co zresztą empirycznie udowodniła choćby żona Władysława IV osiągając imponujące dochody z oddanych jej przez małżonka w zarząd bardzo umiarkowanych powierzchniowo majątków...
Po drugie kwestia armii kozackiej i jej kosztów to prawdziwy śmiech o jakich kwotach mówimy. MOże warto tytułem nauki przyjrzeć się jakim tanim kosztem zaczęto posługiwać się formacjami kozackimi w Rosji za Piotra I i później i z jakim skutkiem dla wzmocnienia państwa - co ciekawe bardzo często w posłuchu wobec władcy wystarczała sama świadomość , że ta jego "gwardia" mogłaby przejachać choćby w pobliżu czyichś majątków.
Zaś same koszty - po prostu warto sie przyjrzeć ile i jakich "maksymalnych" kwot domagali się Kozacy za naprawdę imponujące usługi - jeżeli to był problem sum tego rodzaju to Rzeczpospolita powinna była jako państwo ogłosić bankructwo już na początku XVII wieku...z pożytkiem dla wszystkich...bo bez pieniędzy i na wiecznym deficycie wegetowała tylko przez dzisiątki lat nie mogąc się zdobyć praktycznie na żadną inicjatywę zewnętrzną poza niezbędną samoobroną finansowaną przecież i tak z prywatnej kieszeni.
Pozdrawiam

PS. polecam tytułem ciekawostki ile kosztowało straszliwie zadłużonego ks. Poniatowskiego (za co ówczesnemu 26 letniemu Naczelnemu Wodzowi należy się wielka chwała) wystawienie pułku własnych Kozaków w 1792 roku a i sam mogę dodać, że moi dalecy przodkowie przez prawie osimdzisiąt lat z części dochodów majątkowych nie p-rzekraczających 10 % w skali roku utrzymywali dla Rzeczpospolitej pełny Regiment a nie posiadali nawet cząstki potęgi Radziwiłłów czy Potockich - jak widać jak się chciało to mozna było...

Pią 26 Lut, 2010 12:40

Powrót do góry
M88
Starszy szeregowy

Starszy szeregowy




Posty: 20
Skąd: Mława / Wolne Miasto Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W powieści "Samozwaniec" Jacka Komudy przedstawione jest wojsko prywatne Mniszchów, aczkolwiek jak mówię to powieść więc nie wiadomo czy tak było.

Wto 22 Cze, 2010 9:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.