| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielka Wojna w Łodzi i okolicach.

Hej,
od jakiegoś czasu kolekcjonuję pamiątki związane z I wojną światową w Łodzi i okolicach miasta. Mam nadzieję że Wam też się spodobają.
Na początek klasyczna propagandówka niemiecka upamiętniająca to co obecnie znamy jako operacja łódzka. Pocztówka niewypisana.



Opis załącznika:

Pon 11 Maj, 2020 17:00

Powrót do góry
Catadero
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 136
Pochwał: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bym sobie obejrzał ino lupa się zapodziała.

C.

_________________
Są rzeczy, których po prostu nie ma. Wtedy potrzeba wykrywacza.

Wto 12 Maj, 2020 22:16

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kurczę, kombinuję z rozdzielczością, bo coś mi nie działa tak jak powinno.

Czw 14 Maj, 2020 16:31

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra, może tym razem będzie lepiej.
Taki oto niewypisany marszałek Hindenburg. Patriotyczna sztampa ale dla mnie ciekawy, bo znalazło się na dole przedstawienie scenki z operacji Łódzkiej.



Opis załącznika:

Sob 16 Maj, 2020 16:45

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kilka sztampowych rysunków mających ilustrować walki w Łodzi i okolicach. Podejrzewam że rysowane od jednego wzoru, bo nijak na nich nie można się dopatrzeć cech charakterystycznych miasta. Mamy jakąś wiochę z kurnymi chatami i kopułami cerkwii w tle, mamy scenkę rodzajową i mamy szturm w którym dzielni niemieccy wojacy gonią carskie wojsko. Przynajmniej na tej ostatniej w tle widać płonące fabryki, więc już z Łodzią może się kojarzyć...


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 19 Maj, 2020 18:30

Powrót do góry
TAIPAN
Administracja
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1103
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

archeoziele napisał:
Kilka sztampowych rysunków mających ilustrować walki w Łodzi i okolicach. Podejrzewam że rysowane od jednego wzoru, bo nijak na nich nie można się dopatrzeć cech charakterystycznych miasta. Mamy jakąś wiochę z kurnymi chatami i kopułami cerkwii w tle, mamy scenkę rodzajową i mamy szturm w którym dzielni niemieccy wojacy gonią carskie wojsko. Przynajmniej na tej ostatniej w tle widać płonące fabryki, więc już z Łodzią może się kojarzyć...


Patrząc na mapę "Operacji Łódzkiej" to pocztówek z walk w centrum miasta raczej nie uświadczysz....
Jest kilka znanych zdjęć / pocztówek defilady wojsk z ulicy Piotrkowskiej i to chyba wszystko. Ale te pewnei znasz.

Wto 19 Maj, 2020 19:25

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, takie też mam, wrzucę je później. Natomast natrafiałam na pocztówki rysowane w bardzo podobny sposób ale dotyczące innych odcinków wojny na wschodzie. Stąd przypuszczam że były to po prostu sztampy wypuszczane tylko i wyłącznie z innymi podpisami. Zwłaszcza ta z kawalerią to potwierdza - te kopuły w tle to po prostu stereotyp. Rosja jest prawosławna więc musi być cerkiew. Co z tego że żadna z łódzkich tak nie wygląda a w samej okolicy nie było zdaje się wiejskich cerkwii (najbliżej Łodzi była zdaje się w Piotrkowie, no bo to przecież siedziba guberni). Skoro Niemcy walczyli z Rosjanami to cerkiew musi być.

Wto 19 Maj, 2020 21:46

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A to moja ulubiona pocztówka. Bardzo ładnie wydana, chociaż podniszczona. Skan tego nie oddaje, ale jest jakby "wypukła. Tzn. biała część ze wstęgami, oddziałem wojska i budynkami ma w środku wycięte okienko do którego doklejono tło.
Upamiętnia ona wkroczenie wojsk niemieckich do Warszawy. Stolicę znam raczej słabo, za to Łódź bardzo dobrze. I dałabym sobie obciąć paznokcie razem z ręką że budynki widoczne w tle nie znajdują się w Warszawie. To kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej (obecnie parafia katolicka pw. Zesłania Ducha Świętego) znajdujący się na pl. Wolności w Łodzi. Obok widać fragment Wyższej Szkoły Rzemieślniczej (w okresie I wojny i międzywojenny mieścił się tam magistrat a obecnie jest tam Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne).



Opis załącznika:

Sro 20 Maj, 2020 19:50

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przemarsz jeńców rosyjskich ulicą Piotrkowską w Łodzi


Opis załącznika:

Pon 08 Cze, 2020 8:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.