| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cywilne noże okopowe

Witam wszystkich serdecznie , na jednym z portali pojawiły się fajne 2 noże okopowe tzn moim zdaniem myśliwskie raczej z rodzaju tych tańszych , bardziej pospolitych ,bo te droższe, miały rękojeści z rogu i piękne napisy patriotyczne na klingach , ale niestety cywilne przynajmniej tak myślę , sprzedającego poniosła chyba troszkę ułańska fantazja może noże brały udział w walkach 1914 ale kto to stwierdzi , bo na wojnę oni brali wszystko o ile ten pierwszy sztylet z linku jest na pewno z 1 wojny światowej

https://allegro.pl/oferta/niemiecki-noz-okopowy-ii-ws-sygnowany-oryginal-8879850558

to, nie mam zupełnie pojęcia jakiego producenta jest ta punca bo może się okazać jeszcze że to sztylet nie Pruski a Francuski
co wy na to ?????????????????

https://allegro.pl/oferta/niemiecki-noz-okopowy-kampfmesser-sygnowany-oryg-8876465535

w drugiej ofercie zaś sprzedający pisze w opisie że
Niemiecki Nóż Okopowy Kampfmesser Sygnowany Oryg. II Wojna Św
takich wynalazków raczej Wehrmacht nie nosił jak już coś to jest również sztylet pierwszowojenny ale ma strasznie dziwną pochwę , z tego co wyczytałem to raczej pochwy te cywilne były ze skóry i zakończone świecącym metalowym stożkiem , mającym imitować srebro , producent G FELIX SOLINGEN produkowął noże kuchenne domowe
Bardzo bym prosi znawców tematu o więcej informacji jeżeli to możliwe , moje wypociny które tu napisałem oparłem na książce pana Méry, Christian Niemieckie noże bojowe , jak się okazało jedna książka to za mało

Pią 24 Sty, 2020 0:14

Powrót do góry
bert.f
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, zarówno pierwszy jak i drugi nóż w niemieckiej nomenklaturze określane są jako tzw "privatwaffe". Producentem pierwszego jest Eduart Wusthof Dreizackwerk Solingen .Co do "dziwnej pochwy " przy drugim to wygląda na francuską od ,sztyletu wz 1916 produkowanego przez S.G.C.O., sam nóż jest produkcji niemieckiej

Pią 24 Sty, 2020 6:59

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam ładny groch z kapustą się zrobił , dzięki za info , jaki piękny zakład rodziny Wüsthof
https://de.wikipedia.org/wiki/W%C3%BCsthof_(Unternehmen)
czyli tak jak pisałem noże z średniej niższej półki

nóż niemiecki pochwa francuska a przynajmniej na taką wygląda może rzeczywiście ten 2 nóż brał udział w wojnie a Niemiec potem zabrał sobie pochwę ,ale dlaczego nie cały Zdziwko

Pią 24 Sty, 2020 8:27

Powrót do góry
bert.f
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mle 1916 armia francuska używała do 1940,po prostu zdobycz wojenna Wehrmachtu. Egzemplarze przejęte po 1940 Niemcy przechrzcili na " Dolch 116(f) i używali do 45.Francuski Mle 1916 Nazwę Niemiecką dostał ale coś mi się tuła po głowie że nie przeszedł akceptacji ze strony WaA. Głownia noża Gustav Felix pasuje do francuskiej pochwy to czemu nie wykorzystać. Napisałeś " groch z kapustą ' użyłbym określenia wór , wór z napisem "noże okopowe" i do tego wora wrzucono, noże służbowe,noże służbowe bez akceptacji wojskowej,noże zakupione prywatnie za własne środki (np. myśliwskie) ,noże wytworzone własnym sumptem w okopach od podstaw czy też z wykorzystaniem różnego rodzaju części broni białej i na koniec dorzucono złomy bagnetów ,bo" każdy" złamany, skrócony, oszlifowany bagnet to "nóż okopowy z epoki".....

Pią 24 Sty, 2020 11:19

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawi mnie w jakiej cenie sprzedadzą się te noże z aukcji , zainteresowanie ogromne nawet sam byłem napalony by jeden z nich wylicytować , ostatecznie jednak się rozmyśliłem , może i noże proch wąchały , ale jednak punca odbioru to jest podstawa , zapalony kolekcjoner jednak takiego noża by nie kupił , bez względu na stan ,ba wolałby gorzej zachowany ale z odbiorem , dla ciekawostki dodam że noże okopowe nie wiem jak to napisać albo z przydzału 929 ze stałym jelcem nie miały odbioru , bo nie był potrzebny a noże były tylko i wyłącznie przeznaczone dla wojska , cena była wyższa bo dochodziła w okolice 3DM ale za to nóż odwdzięczał się niezawodnością FAJNIE ŻE JEST TO FORUM

Pią 24 Sty, 2020 16:01

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.