| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaolzie

Rozpoczynam drażliwy temat..Wielu z Was nazwie Polskę ,,sępem" który w 1939 r przyczynił się do rozbioru Czechosłowacji (poniekąd to prawda bo to nie był odpowiedni czas i miejsce, aby na wspólni z III Rzeszą grabić naszego słowiańskiego sąsiada)..
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, kiedy Zaolzie trafiło w ręce Czechosłowacji - w chwili kiedy Rzeczpospolita zmagała się z najazdem bolszewików w 1920 roku..
Dzisiaj bardzo często odwiedzam Petrovice u Karvine (polskie Piotrowice)..Z rozmów, jakie przeprowadziłem z ,,miejscowymi " wynika,że wszyscy mieli kilku Polaków w swojej rodzinie. Zresztą większość mieszkańców Zaolzia stanowili Polacy..
Nie powinniśmy Czechom odpowiadać złym za złe.
Niestety nasze stosunki nie układały się najlepiej w tamtym czasie, a szkoda, bo może wspólnym frontem moglibyśmy przeciwstawić się teutońskim napastnikom..

_________________
audiatur et altera pars

Pią 01 Gru, 2006 0:43

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytając opisy walk, dochodzę do wniosku że jedna brygada kawalerii w 1919 wygoniła by wojska czeskie z Zaolzia. Notabene Polska po II WŚ chciał się "wymienić" z Czechami. Zaolzie za Ziemie Kłodzką.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 01 Gru, 2006 1:13

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ha! a więc traktowano je jako przetarg polityczny..to troszeczkę przykre dla mieszkańców tego rejonu. Dzisiaj jestem w Czechach, jutro w Rzeczypospolitej, po latach znowu w Czechach i tak dalej..
To są piękne tereny.. i przyznaje,że zawsze lubie tam przyjeżdżać

_________________
audiatur et altera pars

Pią 01 Gru, 2006 1:21

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dokładniej chcieliśmy dostać Zaolzie a oddać Ziemię Kłodzką, gdzie żył spory odsetek (wtedy chyba większość) Morawian.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 01 Gru, 2006 10:46

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak znam czasy stalinowskie,to zapewne przesiedlono nieszczęsnych Morawian..
_________________
audiatur et altera pars

Pią 01 Gru, 2006 11:03

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
dokładniej chcieliśmy dostać Zaolzie a oddać Ziemię Kłodzką, gdzie żył spory odsetek (wtedy chyba większość) Morawian.


A czy to nie bylo tak ze ziemia klodzka zostala zajeta przez wojska czechoslowackie ?
Dopiero jak sie Rokossowski wkurzyl i pogrozil palcem to grzecznie odjechali..

martrak napisał:
jak znam czasy stalinowskie,to zapewne przesiedlono nieszczęsnych Morawian..


Mysle ze nie. Bo i po co ? Łużyczan jakos nie przesiedlano, czemuzby wiec miano takich ruszac ??

Pią 01 Gru, 2006 20:49

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Doszło do jednodniowego ostrzeliwania swoich pozycji. Z tego co czytałem,kiedyś to wyrzucały się nawzajem różne grupy milicjantów. Stalin pogroził i Czesi wycofali się, ALe uznali nasz granice dopiero w 1958 roku.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 01 Gru, 2006 21:28

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
dokładniej chcieliśmy dostać Zaolzie a oddać Ziemię Kłodzką, gdzie żył spory odsetek (wtedy chyba większość) Morawian.

Skąd te informacje? Morawianie żyją chyba na Morawach w swej większości, a nie w Kotlinie Kłodzkiej... Morawy to tereny w dorzeczu rzeki Morawy (Ostrawa, Brno, Ołomuniec)

Co do Zaolzia do dla Czech miał kapitalne znaczenie po zakończeniu I wojny światowej. Po pierwsze jedyna linia kolejowa łącząca Czechy ze Słowacją przebiegała przez te tereny. A dwa to znaczenie przemysłowe tego regionu. Kopalnie węgla kamiennego (np. Karvina) czy też huty (np. Czyniec). Dlatego też Czesi nie chcieli czekać na plebiscyt który miał się tam odbyć. Zresztą ciekawostką był fakt iż zarówno Polacy tam mieszkający i Czesi wcześniej się dogadali co do podziału tych terenów.

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Nie 03 Gru, 2006 18:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

franekh napisał:
maxikasek napisał:
dokładniej chcieliśmy dostać Zaolzie a oddać Ziemię Kłodzką, gdzie żył spory odsetek (wtedy chyba większość) Morawian.

Skąd te informacje? Morawianie żyją chyba na Morawach w swej większości, a nie w Kotlinie Kłodzkiej... Morawy to tereny w dorzeczu rzeki Morawy (Ostrawa, Brno, Ołomuniec)


Wyraziłem się nieściśle. Chodziło mi że znaczny odsetek mieszkańców Ziemi Kłodzkiej to byli Morawianie (powiaty głubczycki i raciborski), zwłaszcza że w tym okresie mieszkający tam Niemcy uciekli przed AC.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 03 Gru, 2006 21:08

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maxi !

Przeciez Raciborz lezy na Gornym Slasku, nie w kotlinie klodzkiej !!

Co nie zmienia faltu ze podczas plebiscytow ok 6% ludnosci glosowalo za Czechoslowacja..

Nie 03 Gru, 2006 21:39

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:

Wyraziłem się nieściśle. Chodziło mi że znaczny odsetek mieszkańców Ziemi Kłodzkiej to byli Morawianie (powiaty głubczycki i raciborski), zwłaszcza że w tym okresie mieszkający tam Niemcy uciekli przed AC.


Maksikasek nic z tego nie rozumiem..... Racibórz i Głubczyce to Górny Ślask a nie Kłodzko. Tak samo Morawianie nie zamieszkiwali okolic Kotliny Kłodzkiej. Co do Morawian i ewentualnie Czechów ww powiatach to zamieszkiwali jedynie południowe krańce tych powiatów (Kraj Hulczyński, Borucin). Ale to nie jest Zaolzie!!.... Wink

Mum napisał:

Co nie zmienia faltu ze podczas plebiscytow ok 6% ludnosci glosowalo za Czechoslowacja..

Mum podczas jakiego plebiscytu?? Jeśli chodzi o ten na G. Śl w 1921 to chyba nie możliwe bo takiego wyboru nie mieli a o innym jakoś nie moge sobie przypomnieć...

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Nie 03 Gru, 2006 22:15

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

fakt , mea culpa Embarassed wyrwałem zdanie z kontekstu z opracowania na temat stosunków polsko-czechosłowackich. Nie sprawdzając gdzie dokładnie leżą owe powiaty. NA moje usprawiedliwienie podam że były wymienione w żadąniach czeskich, podczas rokowań praskich, razem z Ziemią Kłodzką. I ja cały czas piszę w kotekście propozycji wymiany ZK za Zaolzie. Nigdzie nie napisałem, że to Zaolzie.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 03 Gru, 2006 22:33

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe jakby wyglądało Zaolzie, gdyby dostało się w ręce polskie?
Z obserwacji widzę,że jest to bardzo zagospodarowany region Uśmiech

_________________
audiatur et altera pars

Nie 03 Gru, 2006 22:38

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a co - czyzbys sugerowal ze gdyby bylo w Polsce to nie byloby tak rozwiniete ??
Mysle ze wygladaloby tak samo - pragne zauwazyc, ze wiekszosc jego mieszkancow stanowili Polacy...

Pon 04 Gru, 2006 0:46

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Doprawdy? Uśmiech
wystarczy,że popatrzysz się na 2 stacje graniczne, polskie Zebrzydowice i czeskie Petrovice. Pozwiedzaj okolice Karviny, Bogumina i Orłowej. Teren jest rozwinięty gospodarczo, zresztą nie tylko tam. Po prostu Praga nie zapomina o odległych od niej miejscowościach.

_________________
audiatur et altera pars


Ostatnio zmieniony przez martrak dnia Wto 05 Gru, 2006 0:29, w całości zmieniany 1 raz

Pon 04 Gru, 2006 8:05

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mi także sie wydaje iż gdyby te tereny pozostały w granicach RP nie była by to zbyt wielka róznica. Mieszkańcy mówiliby po prostu po Polsku i tyle. To że te tereny są rozwinięte gospodarczo absolutnie nie wynika jedynie z faktu iż dziś sa w państwie Czeskim!!!

P.S.
Martrak Chodzi Ci chyba o Ostrawe a nie Ostrowe???

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 04 Gru, 2006 16:23

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

martrak napisał:
Doprawdy? Uśmiech
wystarczy,że popatrzysz się na 2 stacje graniczne, polskie Zebrzydowice i czeskie Petrovice. Pozwiedzaj okolice Karviny, Bogumina i Ostrowej. Teren jest rozwinięty gospodarczo, zresztą nie tylko tam. Po prostu Praga nie zapomina o odległych od niej miejscowościach.


No tak.
Jakie to typowe nad Wisla. Gdzie indziej jest super, swietnie, rewelacyjnie i dostatnio, tylko w tej Polsce tak beznadziejnie i do d...
Wiesz - jest takie powiedzenie - "Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma" Wink

Sposob, w jaki wygladaja stacje kolejowe nic nie mowi o rozwoju gospodarczym regionu. W takich Katowicach np. dworzec kolejowy jest wyjatkowo paskudny, gdy tymczasem poziom rozwoju gospodarczego miasta zalcza sie do najwyzszych w Polsce.

A Ty, zamiast mnie radzic, moze sam powinienes pozwiedzasz tamten region ? Wybierz sie np do jego stolicy - Cieszyna. Zobacz Polska czesc a potem przez przekrocz Olze i zagladnij do Czeskiej. Roznica jest ogromna - na korzysc Polski rzecz jasna. U nas sliczne, odnowione kamieniczki - tam odrapane i niezbyt czyste..

Jechalem ostatnio z Katowic do Ostrawy, granice przekraczalem pod Boguminem (fortyfikacje !! Wyluzowany ). Wyjezdzajac z Polski zegna nas w miare zadbana miejscowosc - wjezdzajac do Bogumina mijasz odrapane, zaniedbane i brudne budynki.

Wiec moze nie ma co tak ciskac gromow na nasz kraj ?
Juz nie mowiac o tym, ze ow "rozwoj gospodarczy", to jakbys nie wiedzial nie zasluga "Pragi", tylko Franca Jozefa Wink

Pozdrawiam

Pon 04 Gru, 2006 23:17

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo szczęśliwy
tak się składa,że interesuję się troszeczkę tym regionem i akurat wiem o tym,że jest rozwinięty gospodarczo dzięki trosce władz czeskich. Jeśli chodzi o Katowice hmm..nie obraź się,ale nie tylko stacja,ale całe miasto nie błyszczy urodą.
Wcale nie twierdzę,że wszystko co polskie jest złe. Po prostu uważam,że Zaolzie jest lepiej zagospodarowane przez Czechów.
Jeśli chodzi o Cieszyn Uśmiech to nic dziwnego,że ,,polska" część jest ładniejsza, gdyż w nasze ręce dostała się główna część miasta.
Jeśli chodzi o Franca Józefa, to zgodzę się z Tobą w tym kontekście,że ,,nauczył" Czechów gospodarności..szkoda tylko,że nie uczynił tego w Galicji Smutny

Poruczniku franekh - przepraszam za pomyłkę, chodziło mi o Orłową a nie o Ostrawę.

_________________
audiatur et altera pars

Wto 05 Gru, 2006 0:45

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

martrak napisał:
Jeśli chodzi o Katowice hmm..nie obraź się,ale nie tylko stacja,ale całe miasto nie błyszczy urodą.


W takim razie nie byles w centrum miasta Wink
Slaskie, XIX-wieczne kamieniczki, sa przepysznej urody. Jak bede w domu to postaram sie wrzucic pare zdjec. Krakow by sie nie powstydzil Wink

martrak napisał:
Jeśli chodzi o Cieszyn Uśmiech to nic dziwnego,że ,,polska" część jest ładniejsza, gdyż w nasze ręce dostała się główna część miasta.


Ja nie mowie ze jest ladniejsza czy nie. Mowie ze jest o wiele bardziej zadbana. Byl to kontrargument na Twoje stwierdzenie, ze tylko Praga potrafi sie troszczyc o to aby bylo dobrze i ladnie.
A poza tym to nie jestem przekonany, czy mozna powiedziec ze Cieszyn "dostal sie w nasze rece". To zawsze bylo polskie miasto, podobnie jak czysto polskie bylo calusienkie polnocne Zaolzie.

martrak napisał:

Jeśli chodzi o Franca Józefa, to zgodzę się z Tobą w tym kontekście,że ,,nauczył" Czechów gospodarności..szkoda tylko,że nie uczynił tego w Galicji Smutny


To nie do konca tak.
Ja mialem na mysli to, ze to Franc Jozef zafundowal im ow rozwoj gospodarczy, ktory tak chetnie przypisujesz Pradze. To wlasnie wowczas, w XIX wieku, powstal na tym terenie nowoczesny przemysl - np huta w Trzyncu i wiele innych.
A co do Galicji to tez nie jest tak jak piszesz. Habsburgowie traktowali te tereny jako nabytki, zas Morawy (i przy okazji Zaolzie) jako integralna czesc swojej dziedziny.
W Galicji prowadzono czesto rabunkowa gospodarke - brano ile wlezie nie troszczac sie o rozwoj. To nie przypadek, ze po I wojnie Czechoslowacja miala na swoim terenie nowoczesny przemysl a my nie - po prostu Austrowegry baly sie tworzyc jakicholwiek zakladow przemyslowych na terenach polskich.
Za daleko od Wiednia i zbyt niebezpiecznie.

Nikt wiec Czechow zadnej "gospodarnosci" nie uczyl - po prostu dostalo im sie po CK-nieboszczyku i do dzis im to procentuje.

Wto 05 Gru, 2006 1:04

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

teraz to już całkowicie nie wiem o co Ci chodzi Uśmiech.Te argumenty troszeczkę mnie nie przekonują.
Katowice ładniejsze od Krakowa hmm..to kwestia gustu. Ja mam swoje zdanie na ten temat i raczej go nie zmienię. Jestem raz na dwa tygodnie w Katowicach i nic mnie jeszcze głębiej nie zauroczyło..ale czy my się tu sprzeczamy czy dyskutujemy o historii? Uśmiech
Jeśli masz jakieś fotki z Katowic to proszę Cię o ich przysłanie. Lubię oglądać ładnie odrestaurowane kamieniczki..tym bardziej ładniejsze od krakowskich Wink

_________________
audiatur et altera pars

Wto 05 Gru, 2006 17:46

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba nie bywasz w centrum miasta Wink

Oczywiscie wyzszosci Krakowa nikt nie podwaza - ja pisze tylko o XIX-wiecznej architekturze. Wowczas Slask byl jednym z najbardziej rozwinietych regionow Europy, Krakow zas przezywal spory zastoj. Powyzsze ma swoje odbicie w architekturze.

Pozdrawiam,

Wto 05 Gru, 2006 19:46

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bywam w centrum miasta i nie mogę powiedzieć o wyższości jego architektury nad Krakowem. Katowice są miastem typowo robotniczym..mam tam wielu znajomych. Najbardziej z górnośląskich miast podobają mi się Gliwice.
_________________
audiatur et altera pars

Wto 05 Gru, 2006 20:20

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ech tu też powoli OT się tworzy... Bardzo szczęśliwy Więc dołożę i od siebie. Mnie troche Katowice przerażają bywam tam nie kiedy. Tak mi się zdaje że brakuje tam jakiegoś planu zabudowy. Od każda epoka coś po sobie tam zostawiła, ale to wszystko się "troche" z sobą nie komponuje i nie tworzy harmonijnej całości.
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 05 Gru, 2006 21:33

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

martrak napisał:
Bywam w centrum miasta i nie mogę powiedzieć o wyższości jego architektury nad Krakowem. Katowice są miastem typowo robotniczym..mam tam wielu znajomych. Najbardziej z górnośląskich miast podobają mi się Gliwice.


Katowice nie sa miastem typowo robotniczym, drogi kolego Wink
Centrum miasta jest typowym przykladem architektury bogatego mieszczanstwa z przelomu XIX i XX wieku. I nie jest to bynajmniej moje widzimisie tylko fakt podrecznikowy.

A poza tym to po raz kolejny w tym watku przekrecasz moje slowa. Nie powiedzialem ze Katowice goruja nad Krakowem tylko ze

mum napisał:
Slaskie, XIX-wieczne kamieniczki, sa przepysznej urody (...) Krakow by sie nie powstydzil


Prosze zatem czytac ze zrozumieniem Uśmiech

Oczywiscie, typowo robotnicza architektura tez sie znajdzie - np bedace na liscie zabytkow osiedle robotnicze "Giszowiec", zachowane w niezmienionej postaci od ponad stu lat.

Pozdrawiam

Wto 05 Gru, 2006 21:38

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo szczęśliwy
spoko.Proponuję utworzyć dział tematyczny o Katowicach.Ale zajmijmy się Zaolziem,bo się nam moderatorzy dobiorą Uśmiech
Czy znasz jakieś obiekty historyczne na Zaolziu?Mi sie podoba pałacyk w Petrovicach, jak teraz tam bedę to porobię mu parę fotek.
pozdrawiam

_________________
audiatur et altera pars

Wto 05 Gru, 2006 22:26

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.