| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Katyń "ruszył"

Cytat:
Andrzej Wajda rozpoczyna w Krakowie zdjęcia do filmu "Post mortem"

Jerzy Armata, Małgorzata Wach

Nieczynne Sukiennice, wyłączone oświetlenie na Rynku i w obrębie Plant, zamknięte ulice - Bracka i Franciszkańska. Przez kilkanaście najbliższych dni Kraków zamieni się w plan filmu "Post mortem. Opowieść katyńska" Andrzeja Wajdy.
Andrzej Wajda zaczął zdjęcia do nowego filmu ''Post mortem. Opowieść katyńska''. Akcja w dużej części rozgrywa się w Krakowie, bo to właśnie tutaj Niemcy ujawnili informację o zbrodni katyńskiej.
więcej zdjęć
W piątek Andrzej Wajda odebrał Krzyż Średni z Gwiazdą Orderu Republiki Węgierskiej za działalność artystyczną i twórczy wkład w rozwój myśli demokratycznej, a już dziś powraca do zdjęć swego najnowszego filmu - "Post mortem. Opowieść katyńska". Jego akcja w dużej części rozgrywa się w Krakowie, bo to właśnie tutaj Niemcy ujawnili informację o zbrodni katyńskiej. Przez kilkanaście najbliższych dni ekipa będzie realizować zdjęcia na ulicach naszego miasta. I tak: od dzisiaj do piątku ekipa będzie pracować w okolicach Rynku Głównego i Plant. - Od siódmej rano do godziny dwudziestej mogą być problemy z przemieszczaniem się po ul.: Brackiej, Franciszkańskiej (do Powiśla), Szpitalnej, Floriańskiej, św. Marka i św. Krzyża, św. Jana, św. Tomasza, a także ul. Sławkowskiej i Mikołajskiej - informuje magistrat. Jutro i w środę nieczynne będą Sukiennice, a wieczorem Rynek i okolice Plant spowije mrok. Na czas zdjęć nocnych zostanie bowiem wygaszone oświetlenie. Na Rynku pojawią się również samochody - rekwizyty z epoki.

W przyszłym tygodniu - 27 i 28 listopada - ekipa filmowa przeniesie się na cmentarz na Salwatorze. - W poniedziałek, 4 grudnia, z ruchu zostanie wyłączona ul. Straszewskiego (od ul. Podzamcze do pl. Na Groblach), a trzy dni później, tj. 7 grudnia, krakowianie mogą mieć z problem z przejściem przez ul. Zduńską i Barską - informuje magistrat.

"Post mortem. Opowieść katyńska" to historia oficerów pomordowanych przez NKWD w lasach katyńskich i zarazem jeden z najbardziej osobistych filmów Wajdy. Pierwotnie miał to być dokument poświęcony zbrodni. Reżyser dość szybko odstąpił od tego pomysłu, ale z jego inspiracji w 1990 r. powstał przejmujący obraz dokumentalny Marcela Łozińskiego, odsłaniający próby ukrycia prawdy o Katyniu. Temat nie dawał jednak Wajdzie spokoju. W jednym z sowieckich obozów zginął bowiem jego ojciec - kapitan Jakub Wajda, uczestnik I wojny światowej w 2. Pułku Ułanów i kampanii wrześniowej. - Zastanawiałem się tylko, czy zrobić film o zbrodni katyńskiej, czy raczej o kłamstwie katyńskim. To drugie wydawało się dużo ciekawszym tematem, bo ciągnęło się aż do schyłku PRL-u. Takie ujęcie sprawi, że film będzie bardziej przejmujący - wyznaje reżyser. W "Post mortem" nie zabraknie jednak scen obozowych odnoszących się do samej zbrodni. - To ogromne wyzwanie, bo muszę wskrzesić na ekranie wydarzenia, których nikt nie widział - wyznaje Wajda.

Podstawą do opowieści stał się tekst Andrzeja Mularczyka przedstawiający losy kilku kobiet czekających na bliskich, którzy dostali się do radzieckich obozów. Historii o żonach, matkach i córkach. - I ich niezachwianej pewności, że wystarczy otworzyć drzwi, a stanie w nich od lat oczekiwany mężczyzna. Temat bierze się z konkretnej historii, ale tak naprawdę opowiada o czymś ponadczasowym - wierność prawdzie jest fundamentem istnienia, bo w niezawodny sposób wyznacza pole wolności - wyznaje Wajda.

W rolach głównych pośród plejady naszych czołowych aktorów - obok m.in. Mai Komorowskiej, Danuty Stenki, Stanisławy Celińskiej, Artura Żmijewskiego, Andrzeja Chyry, Marka Kondrata, Władysława Kowalskiego, Krzysztofa Kolbergera znalazło się wielu artystów krakowskich, jak Anna Radwan, Maja Ostaszewska, Dorota Segda i Krzysztof Globisz.

Operatorem filmu jest Paweł Edelman, a autorem scenografii - Magdalena Dipont. Premierę "Post mortem" zaplanowano na jesień przyszłego roku. Niewykluczone, że będzie nim dzień 17 września.


Wygląda na to że w końcu powstanie film o tragedii narodowej RP. Ciekaw jestem tylko jak dokładnie będzie tam odwzorowana sprawa Katyńska. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?? Z nie których postów wiem że Wajda nie jest zbyt cenionym reżyserem w oczach niektórych członków forum.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 25 Lis, 2006 16:17

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie Uśmiech

Sob 25 Lis, 2006 16:19

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż, też siedzę trochę w tematyce katyńskiej, i obawiam się, że to będzie niewypał. Albo będą odstępstwa od historii, albo zrobi się z tego romans a'la "Ogniem i mieczem", albo jeszcze nie wiadomo co innego.
Przydałaby się nam, Polakom, taka jedna uniwersalna produkcja, która by "rozreklamowała" kwestię katyńską, także, a nawet przede wszystkim, za granicami. Nie sądzę jednak, by to było to.

Sob 25 Lis, 2006 16:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W czwartek widziałem, jak sprzątali sztuczny śnieg spod kościoła mariackiego Wink Coś mi tu nie gra - Katyń i Kraków? Coś mi się zdaje, że o samym Katyniu tam będzie najmniej...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 25 Lis, 2006 18:09

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja myśle że akcja będzie toczyć sie wokół Katynia. Bedzie wiadomo o mordzie ale nie przedstawi sie go w filmie dokładnie. Ukazania rozstrzelania może zajmie parę minut. Ja do tego filmu stworzył bym postać fikcyjna, jakiegoś Polskiego oficera który został by pojmany przez Sowietów. Oglądali byśmy to ci sie działo jego oczami. Pobyt w obozie, transport do Katynia, moment rozstrzelania. Kiedyś Wołoszański dokładnie zrekonstruował cała operacje Katyńską. Przedstawił nawet sposób w jakim siedzieli żołnierze na ciężarówkach podczas transportu do pociągu.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 25 Lis, 2006 19:49

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a czytaliście wogóle ten cytat z gazety Twisted Evil
To ma być opowieść o żonach (widziana ich oczami), których mężowie zostali zabici w KAtyniu.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 25 Lis, 2006 20:34

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli o samym mordzie będzie bardzo mało, a wyjdzie z tego - co nie daj Boże - jakiś psychologiczny gniot. Ale krytycy będą się tym zachłystywać, bo zrobi to "wielki" Wajda... Tu potrzeba czegoś głębszego, ale nie krwawego obrazu w rodzaju "Pasji" Gibsona, lecz rzeczowego i spokojnego przedstawienia faktów. Faktów. Boję się, że temu zadaniu Wajda nie podoła, ale nie mówmy hop, i zaczekajmy na film.

Nie 26 Lis, 2006 16:13

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tu, jak kogoś interesuje jest kilka zdjęć zrobionych na jednym z planów tego filmu -
http://www.werttrew.fora.pl/viewtopic.php?t=680

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 27 Lis, 2006 13:27

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzę że Stroroom prowadzi aktywne działania wywiadowcze Piwo
To dobrze. Ciekaw jestem jak te miejsca będą wyglądać na filmie.
Pozdrawiam

Pon 27 Lis, 2006 17:35

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sekrecie powiem, że to ... przypadek. Wink Pracuję "pod" Cytadelą i musiałbym być ślepy, żeby przeoczyć "nowe" konstrukcje na jej murach. Piwo
Ale i ja jestem bardzo ciekaw jak to wyjdzie na ekranie.

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Wto 28 Lis, 2006 10:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.