| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mannet
Starszy sierżant

Starszy sierżant

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polacy w służbie III Rzeszy

hej, pomyślałem, że można by wymienić wszystkie służby mundurowe, które podlegały dowództwu niemieckiemu:
Polska Policja GG (do 18000 ludzi)
Schutzmannschaften (w samym Schuma 202 około 450 ludzi, był formowany drugi polski, bardzo dużo Polaków było w Schuma ukraińskich i białoruskich, niestety nie znam dokładnych liczb)
Straż Więzienna (liczba strażników nieznana mi)
Straż Pożarna (liczba nieznana)
Forstschutz (ponoć żołnierze byli Polakami, ale mam mało informacji)
Baudienst (łącznie, o ile się nie mylę, 45000 ludzi tutaj były uzbrojone formacje "strażników")

Jeśli były jeszcze jakieś formacje, proszę o dopisanie. Oczywiście formacją, w której służyło najwięcej Polaków był Wehrmacht, tutaj oprócz ludzi z terenów wcielonych do Rzeszy była Polonia Niemiecka, słyszałem też o Polakach będących w wojskowych taborach, znalazłem wzmiankę że nosili mundury, niestety o tych ostatnich niewiele więcej mi wiadomo.
Polacy byli także w RAD i w niewielkiej liczbie w Waffen SS

Czw 26 Gru, 2019 21:49

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 8

Witam, z umundurowanych służb można jeszcze wymienić kolejarzy, tramwajarzy, lekarzy, leśników i pocztowców. Ogólnie wszystkie służby umundurowane i wszyscy obywatele polscy znajdujący się pod okupacją byli w "służbie" III Rzeszy. Zresztą nie tylko Polacy ale inni ludzie, którzy mieli nieszczęście i znaleźli się pod okupacją służyli III Rzeszy. Jedynym wyjątkiem byli oficerowie w obozach jenieckich. Pozdrawiam.

Pią 27 Gru, 2019 14:46

Powrót do góry
Mannet
Starszy sierżant

Starszy sierżant

w kwestii Forstschutzkommano ciekawa stronka: https://historiarabki.blogspot.com/2012/11/tajemnicze-zdjecia-forstschutzkommando.html , jeśli ktoś miałby jakieś informacje dodatkowo na ten temat, miło byłoby jakby się podzielił Uśmiech

w książce "Polacy w Wehrmachcie" Ryszarda Kaczmarka jest jeszcze wzmianka o powoływaniu Polaków do obrony przeciwlotniczej. Wielu Ukraińców służyło jako Flakhelfer. Czy znajdę jakiś opis służby Polaków w jednostkach plot?

i jeszcze sprawa nie do końca przeze mnie zbadana- polscy Hiwi. Na pewno byli, nie wiem ilu i w jakich jednostkach/jakie funkcje pełnili. Czy macie jakieś informacje?

Pią 27 Gru, 2019 23:34

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: