| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kamienne kule

Nurtuje mnie sprawa tych kul, czy są pochodzenia naturalnego ? - nawiasem mówiąc obstaję przy tym tylko pojawia się tu drugie pytanie - w wyniku jakiego procesu powstały ?

W relacjach z Bośni w dniu siódmym opisałem kilka nawiedzonych hipotez. Takie anomalia geologiczne trafiają się często , są na Słowacji, w Ameryce Południowej.Opis załącznika:
kule z Visoko

Opis załącznika:
kule z Visoko

Opis załącznika:
kule z Visoko

Opis załącznika:
kule z Visoko

Czw 09 Lis, 2006 9:44

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik

Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te są naturalne. To nie to samo co te kule w Kostaryce --> "Bolas Grandes" - te były rzeczywiście kiedyś tam obrabiane.

Czw 09 Lis, 2006 12:47

Powrót do góry
siwy
Major

Major

Posty: 1594
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Kamienne kule

szponiasty napisał:
Nurtuje mnie sprawa tych kul, czy są pochodzenia naturalnego ? - nawiasem mówiąc obstaję przy tym tylko pojawia się tu drugie pytanie - w wyniku jakiego procesu powstały ?

W relacjach z Bośni w dniu siódmym opisałem kilka nawiedzonych hipotez. Takie anomalia geologiczne trafiają się często , są na Słowacji, w Ameryce Południowej.

Tak tylko jeżeli porównamy kule ze Słowacji, z tymi z Bośni to różnice są kolosalne! Bośniackie wyglądają jak gdyby opuściły fabrykę łożysk tocznych.Opis załącznika:
?adca- Mego?ky, tajemnicze ogromne kule, które wymodelowała przyroda.

Opis załącznika:
?adca- Mego?ky

Opis załącznika:

Czw 09 Lis, 2006 19:51

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wszystkie w Bośni są idealne. Dzięki za fotki Słowackich.

Czw 09 Lis, 2006 22:59

Powrót do góry
siwy
Major

Major

Posty: 1594
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to może pora na te z Meksyku ze stanu Veracruz, Jalisco, czy też Piedra Bola. Odkryte w 1945 roku, po badaniach z 1968 przez geologów stwierdzono, że wielkie kamienne kule z Aqua Blaca powstały czterdzieści milionów lat temu, w trzeciorzędzie, na skutek krystalizacji wyrzuconego w powietrze tufu wulkanicznego. Twórcą kamiennych kul są prehistoryczne wulkany! Ale zdarzają się też "falsyfikaty" robione ręką ludzką, a to w związku z wierzeniami o boskości tych kul.
Cytat:
Aztekowie wierzyli, że ciała niebieskie są piłkami, w które grają bogowie. Może chcieli ich sobie zjednać, proponując im grę na Ziemi, na przygotowanym przez nich boisku? Na myśl, że bogowie grają w piłkę, mogły zaprowadzić kamienne kule z Aqua Blnca i innych miejsc, o których nie mieli pojęcia, że powstały na skutek wybuchów wulkanów. Czyżby myśleli, że bogowie ich porzucili, zostawiając boisko zapełnione kamiennymi piłkami? A może układając kule, tak naturalne jak obrobione przez nich samych, w geometryczne formacje, odtwarzali w ten sposób wygląd nieba, przesuwając kule zgodnie z ruchem planet na niebie?Opis załącznika:
Boska piłka na środku boiska

Opis załącznika:
Alejka kamiennych kul

Pią 10 Lis, 2006 14:46

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant
Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

za http://duchy.klub.mylog.pl/

W wielu miejscach Ameryki Środkowej leżą na ziemi kamienne kule. Ich rozmiary sięgają od kilku centymetrów do około trzech i pół metra średnicy, zas waga dochodzi do kilkunastu ton. Niektóre, nawet największe, są prawie idealnie okrągłe, z dokładnością o pięciu milimetrów, i patrząc na nie, trudno oprzeć się wrażeniu, że musiały być robione przez człowieka.

Kto je widział, kiedy i w jakim celu?
W 1945 roku w meksykańskim stanie Veracruz, na terenie liczących około trzech tysięcy lat ruin olmeckich, doktor Matthew W. Stirling odkrył liczne bazaltowe kule o średnicy około osiemdziesięciu centymetrów. Później w pobliżu Palmar Sur (Costa Rica) znalazł znacznie większe, tym razem granitowe kule, o średnicy przekraczające wzrost dorosłego mężczyzny. Nie leżały i tworzyły konfiguracje najwyraźniej celowe. Kule

Po dwudziestu latach, w roku 1967, M. W. Stirling otrzymał telefon, który sprawił, że tajemnica kamiennych kul zaczęła się rozjaśniać, choć nie wyjaśniła się do końca. Dzwonił inżynier górnictwa, Ernest Gordon, powiadamiając, że natknął się w Meksyku na kilka olbrzymich kul o rozmiarach od metra osiemdziesiąt do dwóch i pół metra średnicy. Spoczywały na zboczu góry w stanie Jalisco, w środkowozachodniej części Meksyku, w pobliżu starej kopalni srebra, zwanej Piedra Bola. Wiele lat przedtem inżynier pracował w owej kopalni jako nadzorca i już wówczas widział jedną z takich kul. Znajdowała się u wejścia do kopalni. Zaciekawiony był pochodzeniem, jednak nie mógł przeprowadzić żadnych badań z powodu kręcących się w pobliżu bandytów. Kiedy po latach ponownie znalazł się w kopalni, odkrył cztery nowe kule.

M.Strling i E.Gordon, wraz z żonami, zorganizowali ekspedycję badawczą, do której przyłączyła się, nomen omen, Doris Stone, autorka pierwszego naukowego artykułu, poświęconego zagadce kamiennych kul z Costa Rica.

Gdy uczestnicy wyprawy przybyli na miejsce, wspięli się po zboczu i w pobliżu wierzchołka ujrzeli wspaniałe, choć naruszone zębem czasu, olbrzymie kamienne kule. Były częściowo zasypane, więc zatrudniono miejscowych robotników, trzech braci Lopez, którzy zajęli się ich odkopaniem i oczyszczeniem. Wkrótce znaleziono w sąsiedztwie sześć kolejnych kul, a następnego dnia jeszcze więcej, tym razem jedenaście. Wszystkie dwadzieścia dwie kule nie leżały przypadkowo porozrzucane, lecz tworzyły foremny prostokąt. Ktoś zadał sobie kiedyś wiele trudu, żeby je tak rozmieścić. Ale kto to był, tego nikt nie wiedział.

Trzeciego dnia jeden z braci, Jesus Lopez, rzucił od niechcenia uwagę, która zelektryzowała badaczy. "W Aqua Blanca - zaraz za szczytem wzgórza jest mnóstwo takich kul, leżących na ziemi." Naukowcy oniemieli. W gorączkowym pośpiechu wynajęto konie i wszyscy ruszyli na poszukiwanie nowych kul. Gdy przybyli na miejsce, stanęli jak wryci, urzeczeni niezwykłym widowiskiem.

Jesuse Lopez mówił prawdę, ale to nie wszystko. To bowiem, co zobaczyli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Początkowo ujrzeli tylko jedną. Zaraz za nią leżała jednak następna, a dalej, w wąwozie, leżały setki dalszych. Wypełniały całą dolinę, tworząc gigantyczną aleje kamiennych kul!

Większość miała metr osiemdziesiąt średnicy. Wszystko było by do zniesienia, gdyby nie ta potworna ich ilość. W tej sytuacji badacze zaczęli wątpić w ich sztuczne pochodzenie.. A jeżeli były tworem przyrody, to w jaki sposób powstały? I co zrobić z ich granitowymi siostrami, które w żaden sposób nie sprawiały wrażenia tworu natury?
Stanąwszy przed zagadką, z którą nie mogli sobie poradzić, archeolodzy wezwali na pomoc geologów: Williama Melsona ze Smithsonian Institution i Roberta Smitha z U.S. Geological Survey.

W marcu 1968 roku di Aqua Blanca wyruszyła nowa wyprawa. Przeprowadzono liczne badania w "alei kul" i zagadka została. Za "twórcę" kamiennych kul uznano prehistoryczne wulkany. Okazło się, że wielkie kamienne kule z Aqua Blanca powstały czterdzieści milionów lat temu, w trzeciorzędzie, na skutek krystalizacji wyrzuconego w powietrze tufu wulkanicznego.

Ale co z granitowymi kulami z Costa Rica? Czy i one są zaskakującym wytworem sił przyrody?
Eksperci ponownie wzięli się do pracy. Tym razem diagnozy były całkowicie odmienne: granitowe kule zostały zrobione ręką człowieka! Doktorzy W. Melson i Robert Smith nie mieli żadnych wątpliwości: "W sposób naturalny skały granitowe w żadnych warunkach nie utworzyły formy idealnie kulistej".

A więc jednak Aztekowie, Olmekowie lub inni dawni mieszkańcy Ameryki Środkowej przyłożyli do tego swoją rękę.

Tajemnica kamiennych kul została tylko częściowo wyjaśniona. Są dwa, różniące się pochodzeniem, rodzaje kul - fakt, który do pewnego stopnia zbijał z tropu dotychczasowych badaczy. Jedne są tworem naturalnym, powstałymi przed milionów lat na skutek wybuchów czynnych w owym czasie wulkanów, drugie są sztuczne, gdyż zostały obrobione przez człowieka.

Aztekowie wierzyli, że ciała niebieskie są piłkami, w które grają bogowie. Może chcieli ich sobie zjednać, proponując im grę na Ziemi, na przygotowanym przez nich boisku? Na myśl, że bogowie grają w piłkę, mogły zaprowadzić kamienne kule z Aqua Blnca i innych miejsc, o których nie mieli pojęcia, że powstały na skutek wybuchów wulkanów. Czyżby myśleli, że bogowie ich porzucili, zostawiając boisko zapełnione kamiennymi piłkami? A może układając kule, tak naturalne jak obrobione przez nich samych, w geometryczne formacje, odtwarzali w ten sposób wygląd nieba, przesuwając kule zgodnie z ruchem planet na niebie?

Pon 13 Lis, 2006 0:24

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant
Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a i tu ciekawa relacja z Czadcy

http://www.pgu.poznan.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=526&Itemid=127

Pon 13 Lis, 2006 0:27

Powrót do góry
erkael56
Major

Major
Posty: 1569
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do tego mogę dorzucić galerię na http://ufo.internauci.pl - te kule znajdują się w kamieniołomie w okolicach Klokocova, nie Cadcy - a największa z nich mierzy 305 cm średnicy. Poza tym znajdują się tam także dziwne kuliste wgłębienia - Słowacy mówią na nie negatywy kuliste. Większość z nich znajduje się w łożyskach potoków i rzeki Kysucy. Najbardziej popularna hipoteza wyjaśnia, że kule te zostały "wytrzęsione" z górotworu wskutek kumulacji fal uderzeniowych po wybuchach ładunków górniczych w kamieniołomach. Niestety, nie wyjaśnia dlaczego kule takie powstały także w okolicach dorzecza Kysucy na obszarze okresu Cadca. Ale z braku laku dobry kit... Wink Badałem te kule w 1998 roku i stwierdziłem, że kule i negatywy kuliste rzeczywiście idealnie do siebie pasują, zaś mechanizm ich powstania jest niejasny i hipoteza o "wytrząsaniu" ich przez wybuchy pasuje do rzeczywistosci, jak pięść do nosa. Osobiście jestem zdania, że chodzi tu o specyficzny proces wietrzenia skał - twardych, brązowych piaskowców magurskich serii istebniańskiej. MB, po polskiej stronie granicy kule i negatywy widziałem w Węgierskiej Górce, więc będzie najprawdopodobniej można je znaleźć także na obszarze Beskidu Śląskiego i w zachodniej części Beskidu Małego.

Sro 22 Lis, 2006 17:32

Powrót do góry
erkael56
Major

Major
Posty: 1569
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, mam informację, że negatywy kuliste znajdują się w Beskidzie Małym w masywie Leskowca. Kto się tam wybierze na wiosnę?

Czw 07 Gru, 2006 21:36

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy

Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Kule

Mam spore - ale to bardzo spore wątpliwości aby były pochodzenia naturalnego.

Może ktoś kto zna się na geologii wyjaśni mi jak to się "robi" naturalnie.

Dla mnie wszystkie te kule to artefakty. Tylko z czym się wiążą - to już inna sprawa. Wink

Widziałem różne otoczaki wulkaniczne w Sudetach. Aleeee takich samosiejek - nie.

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Wto 02 Sty, 2007 23:11

Powrót do góry
Wielki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przypuszczam, że mamy do czynienia z formami wietrzenia kulistego w skali makro lub porowaki.
Tutaj jest przykład makro kryształków http://znik.wbc.lublin.pl/Mineraly/Ftp/UpLoad/Fotografie/giant_crystals/cristals_003.jpg


Ostatnio zmieniony przez Wielki dnia Pią 27 Mar, 2009 23:02, w całości zmieniany 1 raz

Wto 13 Mar, 2007 16:31

Powrót do góry
sm112
Podporucznik

Podporucznik
Posty: 478
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Migawki z Chechenicy i Xaret


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 04 Sie, 2007 0:56

Powrót do góry
erkael56
Major

Major
Posty: 1569
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale czad!!!

Sob 04 Sie, 2007 8:57

Powrót do góry
sm112
Podporucznik

Podporucznik
Posty: 478
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Jeszcze kilka.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 04 Sie, 2007 16:44

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zazdroszczę , ale miejsce szok

Nie 05 Sie, 2007 21:23

Powrót do góry
erkael56
Major

Major
Posty: 1569
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam tą książkę na temat kul kamiennych i innych dziwnych artefaktów na pograniczu polsko-słowackim. Jest to trochę inne spojrzenie, ale równie ciekawe...


Opis załącznika:

Pon 06 Sie, 2007 10:53

Powrót do góry
Wielki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kulki są fascynujące :) Tutaj znajdziecie wszystko na temat "Kamenné gule" linki, wyjaśnienia, lokalizacje, geneza, etc
http://www.mwm.cz/kamenne-koule/Prispevky/P-koule1.htm
http://www.mwm.cz/kamenne-koule/Prispevky/P-koule2.htm

A na naszym podwórku - kamieniołom sjenitu właściwie granodiorytu w Przedborowej (13.03.2009). Zapewne porowak, jak będę na kopalni to oglądnę z bliska, nie chciało mi się schodzić z wyższego pietra kamieniołomu. Chyba, że wywiozą na zakład przeróbczy i skruszą w kruszarce.

Pią 27 Mar, 2009 22:53

Powrót do góry
marluicies
Oberschütze

Oberschütze
Posty: 21
Skąd: chicago,ustka
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie wygladaja mi na paranormalne ani zrobione przez czlowieka tak jak Grobla Olbrzyma

Sob 18 Kwi, 2009 16:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.