| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seemann
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Listy załogi polskich okrętów podwodnych w 1939

Witam,

jestem nowy na forum, więc kłaniam się nisko wszystkim. Mam pytanie/prośbę - mój wujek służył w 1939 roku na jednym z okrętów podwodnych które następnie wraz z całą załogą zostały internowane w Szwecji. Mamy więc do czynienia z ORP Żbik, ORP Ryś lub ORP Sęp. i teraz pytania:

1. Gdzie mogę znaleźć (a może ktoś ma?) listę załóg tych trzech okrętów tak, abym mógł potwierdzić że był tam również mój wujek

2. Jak wyglądało to internowanie, tj. skąd właściwie taka decyzja by płynąć do Szwecji i co potem - co się stało z załogami itp. - proszę o info gdzie szukać, bądź - może ktoś będzie chciał się podzielić swoją wiedzą ze mną.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdr

Seemann

Sro 01 Lis, 2006 18:20

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rozkaz brzmiał : jeśli nie będzie możliwości dlaszego prowadzenia walki- przedzierać się do Anglii albo dać się internować w Szwecji. Po rozbrojeniu okrętów w fortecy Vaxholm skierowano je do położonego nad jeziorem Mälaren Mariefredu. Podobno załogi utrzymywano z polskich pieniędzy przeznaczonych przed wojną na zakup broni w Szwecji.
Potem z Londynu przyleciała delegacja, aby namówić marynarzy do dalszej walki w Anglii. Odzew był niewielki. Większość wolała bezpieczne życie w Szwecji.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 01 Lis, 2006 19:48

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie, maxikasek poruszyłeś ciekawą kwestię (zdaje mi się, że Ijon też wspomniał o tym w IOH). Po tym co naczytałem się o naszej marynarce (no np. u Pertka, ale to zrozumiałe akurat), to marynarze wykazali się dobrą postawą. A tutaj taki klops? Nie dość że rola owych 3 o.p. w działaniach wrześniowych była znikoma, to jeszcze taka postawa w Szwecji...Macie jakieś szersze info na ten temat?
A co do pytania seemanna: warto podać to nazwisko, wtedy można sprawdzić w indeksach książek (niekoniecznie musi się pojawić ale...)
Powodzenia! Piwo

Sro 01 Lis, 2006 20:48

Powrót do góry
seemann
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki za szybki odzew! Nazwisko to Konrad Kalina, niestety nie wiem na którym z tych 3 okrętów akurat służył. Ale chyba musi być jakieś opracowanie gdzie listy załóg są ujęte, czyż nie?

Ostatnio zmieniony przez seemann dnia Pon 06 Lis, 2006 11:34, w całości zmieniany 1 raz

Czw 02 Lis, 2006 11:31

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="maxikasek"]
Cytat:
Potem z Londynu przyleciała delegacja, aby namówić marynarzy do dalszej walki w Anglii. Odzew był niewielki. Większość wolała bezpieczne życie w Szwecji.
A ci co zgodzili się kontynuować walkę wyjechali do Anglii? Pozdrawiam.

Czw 02 Lis, 2006 19:03

Powrót do góry
seemann
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no to jak, ma ktoś pomysł z tą listą załóg..?

Pon 06 Lis, 2006 11:34

Powrót do góry
baranekbxl
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 265
Skąd: BRUKSELA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi Seemanie, radze Ci wejsc na strone Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) gdyz tam dowiesz sie w jaki sposob moglbys uzyskac informacje na w/w temat .





pozdrowienia z Brukseli Piwo

_________________
"Be or not too be..."

Pon 06 Lis, 2006 20:57

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to żadne opracowanie nie podało list załóg internowanych o.p.
Można oczywiscie zwrócić się do CAW ale wątpię by któryś pracownik dokonał badań za nas - trzeba by tam jechać i grzebać samemu...

A losy załóg w Szwecji to materiał na całą książkę (małą, albo duży artykuł Wink). W skrócie wyglądało to tak że najpierw (w 1939) gdy załogi chciały uciekać do Anglii to Anglicy nie zgadzali się bo bali się raz ataku Niemiec na Szwecję (byłby pretekst że nie upilnowali okrętów a może nawet pomogli - co nie byłoby bezpodstawne bo uciec bez pomocy Szwedów nie było możliwe) a dwa chcieli mieć na Bałtyku sojusznicze okręty w razie wojny z ZSRR. W okresie późniejszym gdy uznano że okręty te przydadzą siew Anglii to załogi zbyt rozleniwiły się, spadło morale, misje z Londynu nie odnosiły skutku i w efekcie przesiedzieli do 1945...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 08 Lis, 2006 10:22

Powrót do góry
Slaw100
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 24
Skąd: Gdansk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seemann - Konrad Kalina , był w załodze O.R.P"Żbik"( stan na 01.09.1939) . Dokładnie to st.mar .Konrad Kalina - z okrętem był internowany w Szwecji .
poz.Slaw
p.s
IjonTihy- nie jest prawdą to , że nie można znaleść w książkach spisu wszystkich załóg OP (stan na 01.09.1939). Zobacz książkę Czesława Rudzkiego -aneks

Pią 15 Gru, 2006 15:08

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z tego co wiem to żadne opracowanie nie podało list załóg internowanych o.p.

Cytat:
spisu wszystkich załóg OP (stan na 01.09.1939)


jakos się to nie wyklucza.... Twisted Evil
co nie zmienia faktu że z Rudzkiego korzystam tak rzadko, że zapomniałem zupełnie o nim....

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 19 Gru, 2006 10:11

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.