| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przezdzieblo
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rekonstrukcje historyczne - kwerenda do artykułu

Witam

Szukam informacji o rekonstrukcjach historycznych. Zebrane materiały chciałbym wykorzystać do artykułu prasowego. Osoby, które „siedzą” w rekonstrukcjach, należą do grup bądź też po prostu mają wiedzę, proszę o pomoc. Zależy mi na odpowiedziach na poniższe pytania – które, jak ufam, pozwolą zupełnie nie znającemu tematu czytelnikowi poznać choć elementarz.
Jestem po lekturze tego subforum, stąd odświeżam w pytaniach wątki, które były już przez Was niegdyś poruszane.
Poza odpowiedziami na pytania szukam też osoby lub osób, najlepiej z Warszawy, które byłyby skłonne i miały czas na krótką rozmowę – której autoryzowane fragmenty mógłbym zacytować wraz z krótką sylwetką mego rozmówcy. W grę wchodzi także niewielka sesja zdjęciowa – strona wizualna zagadnienia rekonstrukcji historycznych jest przecież jedną z najważniejszych.



Zagadnienia
Próba zdefiniowania, czym są rekonstrukcje historyczne? Jaką wzajemną relację można odnaleźć między terminem reenacting, rekonstrukcją, inscenizacją, odtwarzaniem, widowiskiem historycznym? Czy są to synonimy, czy też należący do „środowiska” dostrzegają jakieś interesujące niuanse?
Czy przeważają rekonstrukcje bitewne, czy też odtwarza się także życie „cywilne”?

Czy owo zjawisko to tylko odtwarzanie bitew, starć, danych sytuacji z przeszłości? Kosztowne i sprawiające dużo zabawy hobby? Czy też można mówić o stylu życia?

Co skłoniło Was do zajmowania się rekonstrukcjami? Poszukiwanie przygody, zabawy, kultywowanie tradycji, realizowanie marzeń, ambicje, chęć przynależności do grupy, umiłowanie huku i wysiłku fizycznego? Czy to „zabawa w wojsko”?

Kim są rekonstruktorzy, ile mają lat, czym się zajmują? Czy wielu z Was ma przeszłość (lub i teraźniejszość) modelarską? Szukaliście z wykrywaczem metalu śladów historii?
No i co z kobietami - czy wiele jest rekonstuktorek?

Czy można znaleźć jakiś związek pomiędzy reenactingiem a np. painballem czy ASG?

Rekonstruktorzy sięgają często do bardzo różnych epok. Czy można bez żadnych wątpliwości nazywać grupami rekonstrukcji historycznych np. bractwa kurkowe, rycerskie, jak i grupy odtwarzające realia np. wojny wietnamskiej czy też Księstwa Warszawskiego?

Czemu rekonstruktorzy łączą się w grupy? Jaka jest struktura tych grup? Po co grupom regulaminy?
Jakie przepisy prawne regulują ich działanie? Czy każdy może założyć grupę?

Spotkania – czy na większych imprezach, czy też np. w weekend lub w tygodniu po pracy? Jak wygląda życie grupy?

Jakie są największe wyzwania stojące przed rekonstruktorami? Uwarunkowania prawne (pozwolenia na broń, atrapy)? Pieniądze na sprzęt, mundury/stroje? Ile to kosztuje?

Sprzęt – czy są to głównie rekonstrukcje (broń/stroje), czy też zdarzają się oryginały (jeżeli chodzi o mniej odległe czasy)? Broń, atrapy? Jak wyglądają kwestie prawne?

Jak wygląda kwestia podejścia do realizmu? Jak dalece członkowie grup potrafią posunąć się w dążeniu do doskonałego odwzorowania? Czy bywa tak, że trzeba nieco ustąpić w owym dążeniu np. z powodów ekonomicznych lub też zwykłej wygody?

Jaki jest odbiór rekonstruktorów przez ludzi niemających z reenatcingiem nic wspólnego? Jak reagują przechodnie? Czy zdarzają się jakieś zabawne lub nie zabawne sytuacje np. na ulicach, interwencje policjantów widzących rekonstruktora paradującego z flambergiem lub mauserem? Jak wyglądają kwestie logistyczne, poruszanie się po mieście (autobusy i tramwaje, je) i kraju ze sprzętem?

Jakie są największe „święta” rekonstruktorów? Grunwald, Bzura, Powstania? Ile jest takich okazji w roku, jak wygląda frekwencja na imprezach?
Czy bywa tak, że rekonstrukcje robione pod publikę, z naciskiem na efektowność? Czy też realizm zawsze über Alles?



Z góry dziękuję za odpowiedzi

Wto 31 Paź, 2006 13:16

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Sprzęt – czy są to głównie rekonstrukcje (broń/stroje), czy też zdarzają się oryginały (jeżeli chodzi o mniej odległe czasy)? Broń, atrapy? Jak wyglądają kwestie prawne?


Ponieważ jestem konsultantem jednej z grup mogę coś niecoś powiedzieć. W przypadku "amerykanów" panuje zasada poszukiwania oryginałów. Wiadomo, że nie będą to hełmy M1C, ponieważ te są warte tyle co samochód. Podobnie jest z łopatkami Wood i innym rzadkim szpejem. Natomiast mundury to najczęściej sorty oryginalne. Hełmy są również oryginalne- no chyba, że trzeba ucharakteryzować hełm na jakiś rzadki.

Cytat:
Jak wygląda kwestia podejścia do realizmu? Jak dalece członkowie grup potrafią posunąć się w dążeniu do doskonałego odwzorowania? Czy bywa tak, że trzeba nieco ustąpić w owym dążeniu np. z powodów ekonomicznych lub też zwykłej wygody?


W grupie z którą współpracuję jest nawet ścisłe wymaganie posiadania odpowiedniej fryzury, "zgodnej" z trendami.

Wto 31 Paź, 2006 14:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.