| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szlaki napoleońskie na terenie Polski

Słuchajcie, tak sobie pomyślałem, że może warto byłoby stworzyć post dotyczący szlaków przemarszu wojsk napoleońskich przez teren Polski. Gdyby każdy umieścił tu info dotyczące przemarszów ze swoich okolic to powstałaby ciekawa mapa tych niezwykłych wydarzeń. Ja osobiście zobowiązuję się przygotować informacje o przemarszach na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Zapraszam.
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pon 23 Paź, 2006 22:23

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aby zachęcić innych do umieszczania tu informacji o temacie w/w:

pod koniec roku 1812 po tragicznej w skutkach wyprawie Napoleona na Rosję Wielka Armia rozpoczęła wycofywanie się na zachód. Znaczna część Wielkiej Armii dotarła do Wilna (widziałem ostatnio na discovery program o odnalezieniu masowych grobów żołnierzy napoleońskich).
Napoleon pozostawiwszy swoje wojsko pod dowództwem Murata powrócił do Francji, aby budować nową Wielką Armię. Wojska napoleońskie miały stworzyć linię oporu w kolanie Wisły na wysokości Torunia i Bydgoszczy. Działania wojenne w tych okolicach super opisuje dr Andrzej Nieuważny w książce: "Kampania 1813 roku na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego. Napoleońska Twierdza Toruń i jej obrona".

Szczegóły przemieszczania się wojsk napoleońskich wkrótce...

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 29 Paź, 2006 12:04

Powrót do góry
skinbark
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podobno Napoleon w czasie swoich kampanii przemaszerował przez Bory Tucholskie niedaleko miejscowości Osie. Czy ktoś dysponuje jakimś szkicem tego szlaku ? Między Osiem a Warlubiem jest odcinek szosy (polowe lądowisko), który niektórzy nazywają Napoleonstrasse - spotkałem się z tym w sieci. Jednak szlak napoleoński w oficjalnych źródłach znajduję się w innej okolicy Osia. Prosiłbym o bliższe info na ten temat.

Pon 16 Kwi, 2007 20:19

Powrót do góry
albin
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Koszalin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja słyszałem o tym iż wojska Napoleona przewędrowały przez Polanów czy to możliwe? Question
_________________
Demokracja jest do D..... ,ale lepszego ustroju jeszcze nikt nie wymyślił - Willston Churchill

Pon 11 Cze, 2007 9:18

Powrót do góry
toldo
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Gdyby każdy umieścił tu info dotyczące przemarszów ze swoich okolic
No to proszę, jak sie dowiedziałem wojska napoleońskie przemaszerowały przez 2 miasta w mojej okolicy są to Zduny i Konarzew k. Krotoszyna wiem, że istaniały 2 groby, niestety jeden został zburzony przez hitlerowców podczas IIWŚ w Zdunach.
PS. Nie każdy wie gdzie to jest to załączam mapkę.



Opis załącznika:

Pon 11 Cze, 2007 14:09

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojska napoleońskie stacjonowały również w Głogowie w latach 1806- 1814, sam Napoleon przybył dwukrotnie do miasta. Na rynku znajduje się publikacja Pawła łachowskiego "Głogów w czasie wojen napoleońskich 1806- 1814" wydana przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.
Mogę wysyłać na te forum różne materiały na ten temat.

Pon 11 Cze, 2007 19:13

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sandra napisał:
Wojska napoleońskie stacjonowały również w Głogowie w latach 1806- 1814, sam Napoleon przybył dwukrotnie do miasta. Na rynku znajduje się publikacja Pawła łachowskiego "Głogów w czasie wojen napoleońskich 1806- 1814" wydana przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.
Mogę wysyłać na te forum różne materiały na ten temat.


zapraszam więc...

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pon 11 Cze, 2007 20:39

Powrót do góry
Wraith
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 232
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojska napoleońskie również brały udział w oblężeniu Wrocławia 7.12.1806 - 9.01.1807

Wto 12 Cze, 2007 18:42

Powrót do góry
Catadero
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 136
Pochwał: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Należy pamiętać o tym,że po 1812r. wojska napoleońskie wracające do Francji to były gromady maruderów i niedobitki niegdyś wielkiej armii.Jako tacy snuli się różnymi szlakami i (!)raczej omijali miasta pozostawiając po drodze wiele z zagrabionych wcześniej fantów.W Pomorskiem są przynajmniej dwa ciekawe powrotne szlaki napoleońskie,na których trafiają się fanty.I to nie tylko drobne.Jednak nic o nich nie napiszę.Od czasu jak D.C.w "Odkrywcy"pisuje ze szczegółami o Tannenbergu trzeba uważać,by nas nie zadeptano w trakcie poszukiwań,pola i lasy rozkopane a SL i inne służby szaleją.Czy mnie to jest potrzebne? Evil or Very Mad

Czw 14 Cze, 2007 16:57

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A oto miejsce związane z Napoleonem z Górowa Iławeckiego.


Opis załącznika:

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sro 27 Cze, 2007 20:33

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

fajnie Damian, że takie ekstra zdjęcie to wrzuciłeś,
pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 27 Cze, 2007 21:44

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy Paweł!!! Jak pojadę do Górowa to będzie więcej!!! Postanowiłem wziąć udział w Konkursie Napoleońskim. Bardzo szczęśliwy
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Czw 28 Cze, 2007 11:06

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cieszy mnie to bardzo Bardzo szczęśliwy,
pozdrawiam, Piwo

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Czw 28 Cze, 2007 12:02

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O to krzyż napoleoński z moich okolic


Opis załącznika:
Zdjęcie stare bo z przed wojny.

Sro 04 Lip, 2007 13:34

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam znalazłem kilka ciekawych szlaków którymi wędrował Napoleon wraz ze swoją armią...
pozdrawiam Piwo



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Sro 04 Lip, 2007 15:45

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ZIECIU - mapki super. Bardzo pasują do tematu.
@toldo1992- napisz coś więcej o tym miejscu i krzyżu ponieważ fotka jest bardzo intrygująca i ciekawa.

pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 04 Lip, 2007 16:20

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hmmmm powiem szczerze że mapka tego miejsca jest nie co wyżęj w moim poście, a miejsce to Konarzew, a właściwie las za Konarzewem, powiem tylko, że fotka jest z książki mojego nauczyciela od hostorii G.Kryga, wiem, że w Zdunach też był krzyż, ale został zniszczony przez hitlerowców. Podobno koło tego krzyża są groby, ale nie wiem na 100%, pojadę sprawdzić w poniedziałek.
PS.Czarnobylski pytam się Ciebie jako modernatora czy mógłbym założyć nowy temat i gdzie o moim mieście jest małe, ale ma długą historię data założenia to 1266(7), mam kupe fotografii. Z góry wielkie dzięki.

Sro 04 Lip, 2007 16:44

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamieszczam kilka informacji na temat wędrówek Napoleona po wsiach polski Mr. Green ...zdania są ułożone w następującej kolejności (miejscowość gdzie było dane wydarzenie;województwo ewentualnie gmina; i od myślników wydarzenia jakie miały miejsce...mam nadzieje że nie będzie problemu z kolejnością Bardzo szczęśliwy pozdrawiam miłej lektury Twisted Evil Twisted Evil Mr. Green Piwo


Miejsca na Szlaku Napoleona w Wielkopolsce

Miejscowość Miejsca i pamiątki związane z Napoleonem
Bolechowo
(gm. Czerwonak,
pow. Poznański) -drewniany krzyż zwany krzyżem napoleońskim upamiętniający miejsce śmierci żołnierzy napoleońskich – stoi przy drodze Poznań-Murowana Goślina;
Brodnica
(gm. Brodnica,
pow. śremski)
-przy neogotyckim kościele z 1870 roku znajduje się pusty grób Józefa Wybickiego z 1880 roku (prochy znajdują się w kościele św. Wojciecha w Poznaniu);
-w kościele znajduje się epitafium rodziny Chłapowskich z 1919 roku;
-w eklektycznym dworze z 1880 roku popiersie Józefa Wybickiego;
Bytyń
(gm. Kaźmierz,
pow. szamotulski) -Karczma Napoleona, miejsce spotkań Napoleona z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim w 1806 roku;
Gaj Wielki
(gm. Kaźmierz,
pow. szamotulski) -miejsce, w którym wielkopolska delegacja uroczyście powitała cesarza Napoleona;
Glinno
(gm. Suchy Las,
pow. poznański) -neogotyckie mauzoleum Franciszka Douchy, uczestnika wojen napoleońskich;
Gutowo Wielkie
(gm. Września,
pow. września) -do wsi prowadzi polna droga zwana „napoleonką” na pamiątkę przemarszu wojsk napoleońskich;
Jarosławiec
(gm. Środa Wielkopolska, pow. średzki) -dworek pochodzący z 1802 roku tzw. „Napoleonka”;
Kalisz (miasto powiatowe)
W okresie Księstwa Warszawskiego siedziba departamentu.
-klasztor oo. reformatów – miejsce zakwaterowania w 1806 roku żołnierzy francuskich;
-miejsce powstania dzięki gen. Józefowi Zajączkowi II Legii Kaliskiej;
-tu przybył w 1807 roku Hieronim Bonaparte na czele wojsk bawarskich, a później generał Quidinot z wojskami francuskimi. Do Kalisza wszedł 8 pułk Księstwa Warszawskiego z komendantem Cyprianem Godebskim;
-w mieście gościł książę Józef Poniatowski, generał Henryk Dąbrowski, generałowie i marszałkowie napoleońscy;
-w 1812 roku, w czasie odwrotu spod Moskwy, przez Kalisz przemaszerowały wojska napoleońskie – m. in. legia polska z księciem Józefem Poniatowskim;
-w 1812 roku w klasztorze pobernardyńskim urządzono szpital, przed klasztorem, obecnie kościołem Jezuitów pw. Nawiedzenia NMP zachowała się kolumna z krucyfiksem na szczycie, zwana obeliskiem Napoleona; wzniesiona przez Francuzów upamiętnia zmarłych tu 300 żołnierzy francuskich i bawarskich;
-w Kaliszu w 1813 roku miał miejsce zjazd monarchów - Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, na którym doszło do porozumienia przeciwko Napoleonowi;
Kobylepole
(ob. miasto Poznań) -na zaproszenie pułkownika Stanisław Mycielskiego cesarz wziął udział w chrzcinach jego córki;
Konarzewo
(gm. Dopiewo,
pow. poznański) -odpowiadając na wyrażoną przez cesarza chęć zobaczenia polskiego dworu, Ksawery Działyński zaprosił Napoleona do swojego majątku w Konarzewie. Powstały w XVII wieku pałac do dziś zachował swoje późnorenesansowe formy i ciekawe dekoracje;
Kórnik
(gm. Kórnik,
pow. poznański) -zachowane rękopisy cesarza Napoleona Bonaparte;
Manieczki
(gm. Brodnica,
pow. śremski)
-od 1781 roku własność Józefa Wybickiego, współtwórcy i oficera legionów włoskich, twórcy hymnu narodowego;
-we wzniesionym w 1894 roku dworze od 1978 roku mieści się Muzeum Józefa Wybickiego, w okalającym dwór parku znajduje się głaz z jego popiersiem;
-na skraju parku kaplica – rotunda z 1786 roku, ufundowana przez Wybickiego;
Morasko
(ob. w granicach miasta Poznania) -od 1825 do 1859 roku własność Francuza Franciszka Douchy, uczestnika walk napoleońskich;
Margońska Wieś
(gm. Margonin,
pow. chodzieski)
-w 1773 roku w dworskiej kaplicy ślub brał ze swoją pierwszą żoną Józef Wybicki;
-w wieży pałacowej w 1989 roku powstała Izba Pamięci poświęcona Józefowi Wybickiemu;
-przed pałacem znajduje się głaz – pomnik z pamiątkowym napisem powstałym w 1997 roku na 200-lecie powstania „Mazurka Dąbrowskiego”;
Mosina
-w latach 1807 i 1812 przejeżdżał tędy cesarz Napoleon w drodze do Drezna i przed wyprawą na Moskwę;

Niegolewo
(gm. Opalenica,
pow. nowotomyski) -własność Andrzeja Niegolewskiego, uczestnika słynnej szarży w wąwozie Somossiera;
Opatówek
(gm. Opatówek,
pow. kaliski) -własność gen. Józefa Zajączka (uczestnika powstania kościuszkowskiego i wojen napoleońskich, namiestnika Królestwa Polskiego) nadana w 1807 roku przez cesarza Napoleona, miejsce pochówku generała;
Osowa Góra
(gm. Mosina,
pow. poznański) -po stronie zachodniej Moreny Pożegowskiej bije źródło nazwane „studnią Napoleona”;
Owińska
(gm. Czerwonak,
pow. poznański) -w 1806 roku Napoleon gościł w klasztorze cysterskim;
Poznań
-Napoleon przybył do Poznania 27 listopada 1806 roku i zamieszkał w d. Collegium Jezuitów, które pełniło funkcje cesarskiej rezydencji przez blisko trzy tygodnie;
-30 listopada cesarz w Farze uczestniczył w sumie;
-2 grudnia, w rocznicę koronacji cesarza odbyło się uroczyste nabożeństwo w Farze;
-tegoż dnia w Teatrze Miejskim odbył się bal;
-11 grudnia w Sali Redutowej Hotelu Saskiego przy ul. Wrocławskiej 25 Napoleon podpisał traktat pokojowy między Francją a Saksonią;
-w lipcu 1807 roku Napoleon gościł przez parę godzin w Poznaniu w drodze do Drezna;
-w maju 1812 roku Napoleon przybył do Poznania na cztery dni;
-cesarz dokonał przeglądu wojsk na Placu Działowym;
-wziął udział we mszy w Farze;
-w sali Wielkiego Refektarza d. klasztoru jezuitów odbyło się przyjęcie na cześć Napoleona;
-12 grudnia 1812 roku Napoleon przejeżdżał przez miasto potajemnie;
-w gotyckim kościele św. Wojciecha, w Krypcie Zasłużonych spoczywają szczątki m. in. Józefa Wybickiego, Andrzeja Niegolewskiego, Antoniego Kosińskiego oraz urna
z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego;
-w czasie pobytu w Poznaniu cesarz robił wycieczki konne w towarzystwie generałów francuskich i młodzieży polskiej. Napoleon oglądał okolic m. in. Swarzędza, jego trasa wiodła przez Naramowice, Winiary, Umultowo, Nową Wieś Górną do Radojewa;
Rąbiń
(gm. Krzywiń,
pow. kościański) -przy romańsko-gotyckim kościele pochowany jest gen Dezydery Chłapowski, jego rodzina oraz szwagierka – Wielka Księżna Łowicka, żona księcia Konstantego;
Sędzimirowice
(Gm. Błaszki,
pow. sieradzki,
woj. łódzkie)
-rzeźby przedstawiające m. in. Fryderyka Chopina, Tadeusza Kościuszkę, Juliusza Słowackiego i cesarza Napoleona zdobiące czterokolumnowy portyk dworu z początku XIX wieku;
Ślesin
(gm. Ślesin, pow. koniński) -Łuk Triumfalny cesarza Napoleona z orłem napoleońskim na szczycie, wzniesiony przez mieszkańców na cześć Napoleona, wznosi się przy wylocie szosy w kierunku Sompolna;
Śrem
-pomnik Józefa Wybickiego wzniesiony w 1981 roku przed ratuszem pochodzącym z połowy XIX wieku;
Targowa Górka
(gm. Nekla,
pow. wrzesiński) -w latach 1812-1823 miejsce zamieszkania generała Antoniego „Amilklara” Kosińskiego, uczestnika wojen napoleońskich, współtwórcy legionów polskich we Włoszech (prochy generała spoczywają w kościele św. Wojciecha w Poznaniu);
Turew
(gm. Kościan,
pow. kościański) -własność rodziny Chłapowskich i miejsce urodzenia w 1788 roku generała Dezyderego Chłapowskiego;
-w neogotyckiej kaplicy NMP Niepokalanie Poczętej znajdują się dwie tablice rodziny Chłapowskich;
Wełna
(gm. Rogoźno,
pow. obornicki) -w drewnianym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego z 1727 roku Józef Wybicki zawarł małżeństwo ze swoją drugą żoną;
Winna Góra
(gm. Środa Wielkopolska, pow. średzki) -od 1807 roku własność gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nadana przez cesarza Napoleona;
-w dworze urządzone przez generała mauzoleum – panteon z licznymi pamiątkami po Napoleonie;
-w dobudowanej z inicjatywy PTPN w 1863 roku do kościoła kaplicy, znajduje się sarkofag z ciałem gen. Dąbrowskiego, w niszy popiersie generała i tarcza z napisem „Jeszcze Polska nie zginęła…”;
-w parku, na wyspie pomnik z urną z sercem Stanisława Chłapowskiego;

_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Sro 04 Lip, 2007 17:07

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

toldo1992 napisał:
PS.Czarnobylski pytam się Ciebie jako modernatora czy mógłbym założyć nowy temat i gdzie o moim mieście jest małe, ale ma długą historię data założenia to 1266(7), mam kupe fotografii. Z góry wielkie dzięki.


najlepszym działem do realizacji tego tematu będzie: FORUM EKSPLORACJA ---> MIEJSCA, PAŁACE, ZAMKI ...

pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 04 Lip, 2007 18:37

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki zrobie ten temat dziś w nocy

Czw 05 Lip, 2007 0:47

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki zrobie ten temat dziś w nocy

Czw 05 Lip, 2007 0:48

Powrót do góry
-UVE-
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hello! ZIECIU !!!
Jestem pod wrażeniem po przeczytaniu przedstawionej przez Ciebie "napoleońskiej marszruty" Zawsze coś mnie pchało do historii związanych z Napoleonem, ale jakoś skutecznie się opierałem zgłębieniu tego tematu. Właśnie zaplanowałem wyprawę do Lidzbarka Warm. gdzie N. walczył w 1807, a mieszkam w Poznaniu i z Twego postu dowiedziałem się że N. jeździł sobie konno po mojej ulicy (Naramowice-Radojewo-Czerwonak) to chyba dlatego coś mnie do niego ciągnęło, teraz z pewnością poważnie zainteresuję się tą historią.

Czw 05 Lip, 2007 23:33

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
jest na pewno jeszcze wiele miejsc w których Napoleon bywał, ale tylko te udało mi sie znaleźć Wink , pewnie jak bym biegle władał niemieckim tych miejsc było by znacznie więcej Wink Bardzo szczęśliwy jeśli jeszcze coś znajdę na pewno wrzucę to na forum Wyluzowany pozdrawiam Piwo i życzę miłego zgłębiania historii Uśmiech

_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Pią 06 Lip, 2007 11:31

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podczas Kampanii Napoleońskiej na Mazowszu 1806 - 1807 miały miejsce trzy główne starcia pod Czarnowem 23 grudzień, Nasielskiem 24 grudzień oraz Gołyminem i Pułtuskiem 26 grudzień. Oraz kilka drobniejszych potyczek pod Sochocinem, Kołoząbem, Brodami, Pomiechówkiem, Bieżuniem, Mławą, Działdowem.W Warszawie 30 stycznia 1807 roku Napoleon podkreślił wagę każdej z nich: „Żołnierze! Armia rosyjska została pokonana podczas przekraczania Wkry w bitwach pod Czarnowem, Nasielskiem i Łopacinem, Pułtuskiem i Gołyminem. Udało się jej umknąć tylko dzięki bagnom, które opóźniły marsz naszych kolumn. W nasze ręce dostała się część ich szpitali i rannych, 8000 jeńców, 80 armat i wiele sztandarów. Trofea te są świadectwem waszej wartości...
Tuż przed bitwą pod Czarnowem Napoleon zatrzymał się na noc we wsi Okunin, obecnie będącej częścią Nowego Dworu, do dziś stoi tam niewielki domek przy ul. Spokojnej 21 w którym jakoby miał zatrzymać się na noc Napoleon...
Badacz ruchów Napoleońskich na Mazowszu Aleksander Kociszewski,w książce pod tytułem „Mazowsze w epoce napoleońskiej” tak opisał dzień bitwy:„23 grudnia 1806 r o trzeciej rano Napoleon ruszył w teren działań, by czuwać nad rozpoczęciem ataku. Do przyczółka mostowego w Okuninie przybył około dziewiątej rano, a po rozpoznaniu terenu osobiście wybrał teren przeprawy, węższą odnogę Wkry, wykorzystując nieobsadzoną przez Rosjan wyspę, pokrytą lasem i stwarzającą doskonałe warunki do przeprawy na zajęty przez przeciwnika teren”.
pozdrawiam Piwo Wyluzowany

_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Sob 07 Lip, 2007 10:08

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skępe to mała urokliwa miejscowość położona na szlaku Toruń-Warszawa, w okolicach Lipna. W obrębie murów klasztornych znajduje się potężny dąb o obwodzie 515 cm pod którym miał nocować Napoleon podczas swej wędrówki na Rosję.
Napiszcie o drzewach z Waszych okolic noszących imię Boga Wojny. Z tego co wiem jest ich kilka w naszym kraju. Zapraszam,



Opis załącznika:
Dąb Napoleona w Skępe
zdjęcie z książki "Kaplice i krzyże gminy Skępe" S. Chrobak, B. Ciesielska, Włocławek 2005

Opis załącznika:
klasztor z lotu ptaka
foto ze strony www.skepe.pl

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 07 Lip, 2007 21:17

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.