| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bydgoszcz , Napoleon był tu przynajmniej raz , w dn. 8 -9 czerwca 1812 i odlądał min. kanał Fryderyka Wielkiego .

Sob 07 Lip, 2007 21:24

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zgadza się.
A w Toruniu Napoleon Bonaparte przebywał od wieczora 2 czerwca do ranka 6 czerwca 1812 r., mieszkając w Hôtel de Varsovie (nazywanym też Pod Białym Orłem) w Rynku Staromiejskim. Dziś w tym miejscu stoi gmach Poczty Głównej.

pozdrawiam,



Opis załącznika:
obecny budynek Poczty.
za www.turystyka.torun.pl

Opis załącznika:
i wreszcie zawieszona tablica o tym fakcie informująca !!!
za www.turystyka.torun.pl

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 07 Lip, 2007 21:39

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sprawie pomników przyrody związanych z Napoleonem mam taką informacje:
Dąb Napoleona w Borkowie –dąb szypułkowy o obwodzie 4,5 m, wysokości 20 m to ponad 300-letnie drzewo jest pomnikiem przyrody i znajduje się przy drodze nr 234 w kierunku Skórcza. Według legendy odpoczywał pod nim po potyczce z Prusakami sam cesarz Napoleon. Wiek dębu i źródła historyczne zdają się to potwierdzać Wink



Opis załącznika:

_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Nie 08 Lip, 2007 11:10

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podczas wojen napoleońskich przed Rosjanami w 1813 roku Torunia broniły oddziały wojsk bawarskich.
W 1888 roku postawiono w Toruniu pomnik dla uczczenia poległych żołnierzy bawarskich. To fantastyczna pamiątka tych ciekawych wydarzeń. Jakby nie było to były wojny wielu narodów.



Opis załącznika:

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 18 Lip, 2007 22:49

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A to już nieistniejący pomnik Napoleona I, zniszczony najprawdopodobniej w czasie wojny. Pomnik zlokalizowany na terenie Wyższej Szkoły Wojennej (Warszawa) odsłonięto w obecności Marszałka Francji i Polski Ferdynanda Focha.

Popiersie Cesarza, wsparte na czterech zrywających się do lotu orłach, usytuowano na cokole ze zwieńczonym koroną monogramem, inskrypcją "Wielkiemu Wodzowi Wyższa Szkoła Wojenna" oraz datą 1923.

Rzeźbiarz: mjr Michał Kamiński



Opis załącznika:

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Czw 19 Lip, 2007 14:27

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapomniał bym jeszcze dodać, że przez moje rodzinne Górowo Iławeckie przebiegał szlak bojowy wojsk gen. Henryka Dąbrowskiego 1807r.


Opis załącznika:

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pią 20 Lip, 2007 13:21

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w wątku dotyczącym miejsc związanych z Napoleonem nie można pominąć oczywiście Kamieńca Suskiego (Finckenstein). W pałacu tym Napoleon spędził 10 tygodni wiosną 1807 roku po bitwie pod Iławą Pruską. To właśnie w murach tego pałacu namiętnie rozkwitł romans z Marią Walewską.


Opis załącznika:
stan obecny

Opis załącznika:
pałac w pełnej okazałości

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 22 Lip, 2007 18:50

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

fajną ciekawostkę znalazłem na temat łuku triumfalnego w Ślesinie w powiecie konińskim. Cytuję za wikipedia:

"Łuk Napoleona w Ślesinie jest łukiem triumfalnym znajdującym się w Ślesinie, przy drodze do Sompolna. Łuk został wzniesiony przez mieszkańców Ślesina ku czci Napoleona Bonapartego w 1812 roku.

Łuk składa się z głównej, zamkniętej półkoliście arkady i dwóch niższych, bocznych przejść dla pieszych. Elewacje łuku zdobione są lizenami, które kończą głowice jońskie. Nad schodkowym szczycie łuku znajduje się figura orła napoleońskiego.

Ciekawostką jest,że cesarz Napoleon jadąc na wojnę 1812 ominął Ślesin i nie zobaczył łuku ku swej czci.

Łuk został w 1972 roku mocno zniszczony przez nadjeżdżającą ciężarówkę. Odrestaurowano go w latach 1976 - 77, jednocześnie zmieniając układ komunikacyjny wobec niego".



Opis załącznika:
dawniej...

Opis załącznika:
...i obecnie

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Czw 02 Sie, 2007 22:33

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

przybliżając wątek miejsc napoleońskich w Polsce warto zapewne wspomnieć o Kiernozi, miejscu urodzin i pochówku Marii Walewskiej.
W kościele tym znajduje się grób najważniejszej Polki Napoleona, pochowanej w nim w 1818 roku.



Opis załącznika:
kościół w którym pochowana jest Maria Walewska

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Czw 09 Sie, 2007 23:09

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o miejsca pobytu Napoleona w moich rodzinnych stronach, tj. na Dolnym Śląsku, to w 1813 r. był on w Zgorzelcu, Bolesławcu, Chojnowie, Legnicy, Rogoźniku oraz przez kilka dni w Środzie Śląskiej (Wrocławia nigdy nie odwiedził).
Warto wspomnieć o Sobótce i Rogowie Sobóckim jako miejscowościach, w których przebywali pruscy żołnierze ze słynnego Freikorpsu Lützowa.
Przyznam, że pierwszym skojarzeniem po przeczytaniu tematu tego wątku było to, iż będzie on poświęcony szlakom turystycznym związanym z epoką napoleońską, stąd od razu skojarzył mi się dolnośląski Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Podaję za stroną http://www.sudety.it/index/turystyka/szlaki/ID,6 jego przebieg: "Szlak turystyczny biegnący ze Świdnicy do Strzegomia, przypominający miejsce pobytu i walki polskiej formacji z okresu wojen napoleońskich. Szlak jest znakowany żółto - niebiesko - żółto (barwy te nawiązują do wyłogów mundurowych ułanów). Szlak przebiegający w okolicach Wałbrzycha idąc od strony Świdnicy przez Witoszów, okolice Jeziorka Daisy, Lubiechów, Książ, Szczawienko (przy Kościele Św. Anny gdzie znajduje się nagrobek generała B. Łączyńskiego), Podzamcze, Piaskową Górę, Szczawno Zdrój, Czerwone Wzgórze (Pomnik ku czci Ułanów Legii Nadwiślańskiej), Strugę, Chwaliszów i dalej w kierunku Strzegomia." Szlak ten został wytyczony w 1960 r. przez Oddział PTTK w Wałbrzychu i ma łączną długość 53,3 km.

Pią 10 Sie, 2007 12:38

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a w Otłoczynie podobno:
"Według informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w drodze do Torunia w dniu 2 czerwca 1812 roku, przy kaplicy zatrzymał się i modlił Napoleon Bonaparte, a na placu kaplicy zostali pochowani w 1830 roku polegli powstańcy, kiedy przez bród w Otłoczynie przeszła Rosyjska Armia Cesarska gen. Paskiewicza" za: www.wikipedia.pl



Opis załącznika:
kaplica z Otłoczyna znajduje się obecnie w WPE

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 11 Sie, 2007 22:57

Powrót do góry
bartolini-bartuomiej
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth
Commandant napisał:
> Bydgoszcz , Napoleon był tu przynajmniej raz , w dn. 8 -9 czerwca 1812 i odlądał min. kanał Fryderyka Wielkiego .

Ale jakim cudem był wtedy w Bydgoszczy skoro 6 czerwca rano wyjechał z Torunia do Gdańska gdzie był przez 5 dni?

Pią 31 Sie, 2007 13:01

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bartolini - bartłomiej
Cytat:
Ale jakim cudem był wtedy w Bydgoszczy skoro 6 czerwca rano wyjechał z Torunia do Gdańska gdzie był przez 5 dni?


Min. był w Bydgoszczy , a tak w ogóle to pędził nad Niemen , bo był rok 1812.

Pią 31 Sie, 2007 19:24

Powrót do góry
Castiglione
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon w Bydgoszczy

Tak a propos dyskusji: czy Napoleon był w Bydgoszczy? Wink

Nie 28 Paź, 2007 19:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dom przy pierwszej śluzie ( nieistniejącej ) jest póżniejszy , tak samo jak problematyczne jest jednoznaczne stwierdzenie w jakich dniach , i czy w ogóle , Napoleon w Bydgoszczy był . Pozostają relacje świadków z epoki , które są łatwe do podważenia .

Ładny artykuł , Castiglione, witamy na forum . Piwo Ponownie Wink Laughing

Nie 28 Paź, 2007 21:15

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Castiglione - witamy serdecznie na Forum IOH. Jestem osobiście pod dużym wrażeniem tego co robicie na www.napoleon.gery.pl .Bardzo się cieszę z Twojej obecnosci na tym forum i wierzę, że tematyka napoleońska tu ożyje.
pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 28 Paź, 2007 21:58

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

We wsi Dunino na południe od Legnicy znajduje się Muzeum Bitwy nad Kaczawą. Mam je zamiar zwiedzić za tydzień w niedzielę, ponieważ w weekend 3-4 XI wybieram się wraz ze znajomymi na nietypową wędrówkę - chcemy iść wzdłuż rzeki Kaczawy od jej źródła w Górach Ołowianych aż do Legnicy (56 km - z noclegiem w Złotoryi na 32. kilometrze Wink ). To okolice wybitnie "napoleońskie" (oprócz zwiedzenia pola bitwy nad Kaczawą przejdziemy też przez teren bitwy pod Złotoryją, która poprzedziła starcie nad Kaczawą).

Pon 29 Paź, 2007 11:24

Powrót do góry
Castiglione
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
We wsi Dunino na południe od Legnicy znajduje się Muzeum Bitwy nad Kaczawą. Mam je zamiar zwiedzić za tydzień w niedzielę, ponieważ w weekend 3-4 XI wybieram się wraz ze znajomymi na nietypową wędrówkę - chcemy iść wzdłuż rzeki Kaczawy od jej źródła w Górach Ołowianych aż do Legnicy (56 km - z noclegiem w Złotoryi na 32. kilometrze Wink ). To okolice wybitnie "napoleońskie" (oprócz zwiedzenia pola bitwy nad Kaczawą przejdziemy też przez teren bitwy pod Złotoryją, która poprzedziła starcie nad Kaczawą).


W takim razie przed wycieczką polecam lekturę tego tekstu: Pamiątki wojen napoleońskich nad Kaczawą
Mam nadzieję, że się przyda Uśmiech

Wto 30 Paź, 2007 11:00

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Castiglione - jak się domyślam chodzi o tekst zamieszczony na www.napoleon.gery.pl
czy o to chodzi?
http://napoleon.gery.pl/polska/katzbach.php


pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Wto 30 Paź, 2007 13:45

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Castiglione napisał:
W takim razie przed wycieczką polecam lekturę tego tekstu: Pamiątki wojen napoleońskich nad Kaczawą
Mam nadzieję, że się przyda Uśmiech


Dzięki, z pewnością przeczytam. Jestem zresztą po lekturze artykułu Jarosława Komorowskiego o pamiątkach roku 1813 na Śląsku ("Spotkania z zabytkami" z 2003 r.) oraz książki Olczaka "Kampania 1813", więc podstawy w temacie mam Uśmiech

Wto 30 Paź, 2007 19:17

Powrót do góry
Marszałek Pascal
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon podczas swej wycieczki do Rosji z całą armią gościł w Zagórzu śląskim.(DOLNY śLąSK)

Czw 22 Lis, 2007 16:09

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W minioną sobotę (17 XI) byłem wraz z moją dziewczyną i jej rodzicami na samochodowej "objazdówce" po okolicach Legnicy. Odwiedziliśmy m.in. pole bitwy nad Kaczawą (26 VIII 1813 r.) oraz teren potyczki pod Chojnowem (26 V 1813 r.).

Mieliśmy zamiar obejrzeć wnętrze muzeum bitwy nad Kaczawą. Wiedziałem, że w tym celu należy się udać do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krotoszycach po klucz. Pomimo, że byliśmy na miejscu o 10.45, a GOKiS powinien być w sobotę czynny od 10.00, drzwi do niego były zamknięte na cztery spusty, a nikt nie podnosił słuchawki, gdy dzwoniłem z komórki... Jak widać, PRL jeszcze nie wszędzie się skończył (pozdrowienia dla Pani Pracownik Ośrodka, która nie dalej jak 2 tygodnie temu zapewniała mnie w rozmowie telefonicznej, że w sobotę nie ma problemu z uzyskaniem klucza do muzeum - jak widać jest problem Rolling Eyes ).

Jednym z kolejnych punktów programu było zwiedzanie Chojnowa, w tym tamtejszego muzeum. Jedna z sal tej mieszczącej się w skrzydle dawnego zamku placówki była poświęcona epoce napoleońskiej. Znalazły się tam informacje o potyczce z 26 V 1813 r., ilustracje przedstawiające żołnierzy, broń i ekwipunek z początku XIX w. oraz kule armatnie. Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się drogą na południe, by przez Złotoryję dotrzeć do Jawora. Po drodze zajrzeliśmy na pagórek na północ od wsi Budziwojów, gdzie znajdował się monument upamiętniający zwycięskie dla Prusaków starcie z maja 1813 r., stanowiącego niejako zapowiedź stoczonej równo 3 miesiące później bitwy nad Kaczawą. Z pomnika pozostał metrowej wysokości cokół, a ponieważ głupio było zrobić fotkę takiego pustego cokołu, wskoczyłem nań i zapozowałem do zdjęcia, które zrobiła moja dziewczyna i w ten sposób, choć przez chwilę, miałem własny pomnik Laughing

Oprócz tego zobaczyliśmy wiele innych interesujących miejsc, ale ponieważ nie są one związane z czasami napoleońskimi, przeto zakończę teraz swą wypowiedź Wyluzowany

Czw 22 Lis, 2007 18:23

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety, Napoleon ominął moją miejscowość Crying or Very sad Nie wiem w ogóle, czy wędrował przez świętokrzyskie. Jeśli ktoś zna na to pytanie odpowiedź, to niech je w swoim poście napisze.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 22 Lis, 2007 19:47

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EPILOG - czyli wyjaśnienie, dlaczego GOKiS w Krotoszycach był zamknięty

Wysłałem do krotoszyckiego GOKiS-u maila z zapytaniem dlaczego w sobotę 17 XI o 10.45 drzwi do niego były zamknięte, choć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej jest napisane, że działa w soboty od 10.00 do 16.00. Dziś po południu otrzymałem w odpowiedzi takiego maila:

"Dzien dobry

Bardzo przepraszamy iż nieudalo sie panu zwiedzic naszego Muzeum .
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w dniu 17.11.2007 był nieczynny poniewaz
nastapiły zmiany otwarcia godzin pracy naszego ośrodka, Przepraszamy ,
że te informacje niezostały jeszcze uaktualnione na stronie internetowej
BIP Krotoszyce, ale wynika to tylko z przyczyn zmian organizacyjnych w
naszej palcówce.
Bardzo serdecznie zapraszamy Pana do nas, i prosimy o wcześniejsze
telefoniczne uzgodnienie terminu wizyty w Muzeum. Jednoczesnie
informujemy że na stronie Biuletynu Informacji Publicznej znajdują sie
juz aktualne godziny pracy GOKIS Krotoszyce.
Jest nam niezmiernie przykro i bardzo Pana przepraszamy."

No cóż, cieszę się, że się odezwali i przeprosili, a dane na stronie BIP-u zostały istotnie zmienione (dziś po godz 13 - rozumiem, że wcześniej było to niemożliwe Rolling Eyes ), ale nie zmienia to faktu, że muzeum wenątrz nie obejrzałem...

Pią 23 Lis, 2007 17:30

Powrót do góry
Castiglione
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do lektury bardzo ciekawego tekstu Warcisława Machury "Obiekty poświęcone żołnierzom niemieckim poległym i zmarłym w czasie wojen napoleońskich w latach 1807-1815": http://napoleon.gery.pl/polska/pomorze.php

Czw 29 Lis, 2007 16:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.