| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję - senor van Worden! Oczywiście może jest tak, jak twierdzisz, ale... - zastanawiające jest to, że w historii Europy - a szczególnie Francji pojawiały się - dosłownie znikąd - ogromne fortuny, które nie miały swego uzasadnienia, co tłumaczono - jak w przypadku N. Flamela - posiadaniem kamienia filozoficznego... Wink

Sro 18 Paź, 2006 12:55

Powrót do góry
Van Worden
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 32
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm.. A czy nie prościej jest rozpuścić plotkę, że fortunę zawdzięcza się posiadaniu kamienia filozoficznego czy innego "graala" niż przyznać, że kasę zarobiło się na lewych i ciemnych interesach? Mr. Green
Nie neguję, że skarby były ukrywane, ale ich charakter i rozmiar to raczej typowa "legenda ludowa" Wink

Pozdrawiam

VW

_________________
Today is THE Day!
www.thesaurus.com.pl

Sro 18 Paź, 2006 13:12

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przenoszę wątek z działu ogólnego do średniowiecza Wink

Pią 20 Paź, 2006 22:45

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakto było z tymi Templariuszami? Czy wszyscy odwołali zeznania, czy przyznali się do plucia na krucyfiks. Słyszałem ostatnio, że Jakub De Molay bez tortur przyznał się do wyrzekania się krzyża bez tortur, podobno prawie wszyscy przyznawali się do tej jednej zbrodni. Ale wcześniej myślałem, iż De Molay odwołał wszystkie zeznania i że był torturowany. Moje pytanie dotyczy więc zeznań w sprawie plucia na krzyż. Czy Templariusze w końcu się przyznali i czy potem nie odwołali zeznań.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 10 Gru, 2006 19:16

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponoć jacques de Molay odwołał swoje zeznania tuż przed spaleniem, jednoczesnie rzucając słynną klątwę: "Klemensie, sędzio niesprawiedliwy, powołuję ciebie przed Sąd Boży w 40 dni od dnia dzisiejszego (...) a ciebie królu Filipie, równie niesprawiedliwy, w ciągu roku jednego"
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 10 Gru, 2006 19:28

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale czy wielki mistrz był torturowany? Bo jeśli tak to można wytłumaczyć przyznanie się do zarzutów, a potem ich odwołanie.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 10 Gru, 2006 19:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, został poddany torturom w zamku Temple (notabene należącym uprzednio do... Templariuszy!), co tłumaczy fakt, iż przyznał się do naprawdę niestworzonych rzeczy... (magia, czary, satanizm, dzieciobójstwo, homoseksualizm, bluźnierstwo itd.)
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 10 Gru, 2006 19:43

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednak takie logiczne zeznania (niektórzy Templariusze opowiadali dokładnie włącznie z imionami wprowadzających ich od zakonu, jak przebiegała ceremonia wstąpienia) na temat dołączania do zakonu i wyrzekania się krzyża. Skoro potwierdził to sam mistrz to musi coś w tym być. Zastanawiam się, jeśli to prawda to dlaczego templariusze pozostawali chrześcijanami? Istnieje teoria, żę pierwsi templariusze stacjonując w Jerozolimie, przeszukali podziemia ruin świątyni Salomona i znaleźli coś co wpłyneło na ich późniejsze przekonania. A tak przy okazji: podczas pobytu jako więźniowie w zamku Chinon, kilkudziesięciu najważniejszych Templariuszy, wraz z wielkim mistrzem pozostawiło w jednej z sal nierozszyfrowane do dziś inskrypcje. Słyszeliście o tym?
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 10 Gru, 2006 20:00

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

John_Brown - na torturach prawie każdy człowiek wyzna wszystko, nawet to, że ma ręce wyrastające z czoła - jeśli tylko tego będą chcieli torturujący.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Nie 10 Gru, 2006 21:13

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

We wszystkich moich postach w tym temacie wyrażam zgodę z powyższą opinią.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 10 Gru, 2006 21:56

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to nie rozumiem dlaczego w ostatnim poście piszesz, że "musi coś w tym być".
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 11 Gru, 2006 11:21

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokłądnie napisałem: "Skoro potwierdził to sam mistrz to musi coś w tym być." Więc nie wiem o co Ci właściwie chodzi.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 11 Gru, 2006 16:49

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No ale on był przecież torturowany! Rolling Eyes
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 11 Gru, 2006 17:31

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale przecież w podanym przez Ciebie zdaniu nie ma mowy o tym, iż Jakub De Molay nei był torturowany. Zresztą chyba w całym tamtym poście nie ma o tym mowy.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 11 Gru, 2006 18:14

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aaaaaarghh! Dobra, chyba się nie dogadamy, dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 11 Gru, 2006 18:19

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale w czym rzecz? I o co się dogadywać?
Cytat:
Jednak takie logiczne zeznania (niektórzy Templariusze opowiadali dokładnie włącznie z imionami wprowadzających ich od zakonu, jak przebiegała ceremonia wstąpienia) na temat dołączania do zakonu i wyrzekania się krzyża. Skoro potwierdził to sam mistrz to musi coś w tym być. Zastanawiam się, jeśli to prawda to dlaczego templariusze pozostawali chrześcijanami? Istnieje teoria, żę pierwsi templariusze stacjonując w Jerozolimie, przeszukali podziemia ruin świątyni Salomona i znaleźli coś co wpłyneło na ich późniejsze przekonania. A tak przy okazji: podczas pobytu jako więźniowie w zamku Chinon, kilkudziesięciu najważniejszych Templariuszy, wraz z wielkim mistrzem pozostawiło w jednej z sal nierozszyfrowane do dziś inskrypcje. Słyszeliście o tym?
Tu nie ma mowy o torturach, a więc także o ich braku. A dyskutować to powinniśmy o Templariuszach, a nie formie pisania.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 11 Gru, 2006 18:36

Powrót do góry
kid
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zgadza sie John, znalazłem w pewnej książce, że choćby plucie na krucyfiks przez templariuszy, było okazaniem pełnego posłuszeństwa zakonników dla przełożonych. templariusze mieli dziwne zasady jak na zakonników, choćby nie przestrzeganie postów, no i okazanie całkowitego posłuszeństwa...

Czw 18 Sty, 2007 20:35

Powrót do góry
slawek
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Skąd: Trzcianiec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie przestrzeganie postów jest dość zrozumiałe, czytałem gdzieś, że jedli oni mięso trzy razy w tygodniu a poza tym ich dieta była dość bogata, a to dlatego ponieważ musieli mieć siły w walce z saracenami i innym niewiernymi.

Pią 19 Sty, 2007 13:39

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Takie nieprzestrzeganie postów było postawą chwaloną przez duchownych. W czasie jednego z kazań dla obrońców Ziemi Świętej ksiądz opowiedział historię rycerza, który nie miał siły walczyć z głodu Bardzo szczęśliwy No i na koniec oczywiście morał, żeby słuchający tych słów nie przesadzali z postami (my też nie przesadzajmy z postami na forum, oczywiscie tymi bezsensownymi, bo to postawa promowana przez moderatorów i admina Laughing ).
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 19 Sty, 2007 14:47

Powrót do góry
kid
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no a co z okazaniem posłuszeństwa? gdzie tu wiara? byli bardziej posłuszni człowiekowi niż Bogu.

Nie 21 Sty, 2007 23:07

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kid napisał:
templariusze mieli dziwne zasady jak na zakonników, choćby nie przestrzeganie postów, no i okazanie całkowitego posłuszeństwa...

Dziwne Question
A czy zapoznałeś się z regułą ich zakonu.
Większość z opinii o zakonie wzięła się z okresu nagonki na Templariuszy, a to była sprawa polityczna.
Reguła ich zakonu nie odbiegała od innych z tego okresu jeżeli ktoś chce się z nią zapoznać to proszę ja nadmienię jedynie,że podstawą ich reguły była reguła ułożona w 1128r. przez św. Bernarda z Clairvaux założyciela Zakonu Cystersów, a to o czymś też świadczy Exclamation
http://www.templariusze.org/regula2.php

Pon 22 Sty, 2007 0:14

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zgodzę się z tym, że Templariusze nie przestrzegali postów, wiem że ich reguła była nawet ostrzejsza od wielu ówczesnych zakonów, a w odróżnieniu od większości zakonów reguła była przestrzegana, za jej złamanie groziły wysokie kary.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 24 Sty, 2007 13:03

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może przytoczę przykład odnośnie piątkowego menu Wink
Cytat:
O piątkowych posiłkach
28. W piatki niech zostanie podane postne jedzenie komunalnie całej kongregacji (zgromadzeniu), odwołując się do męki Jezusa Chrystusa; i będziesz pościć od Wszystkich Świętych do Wielkiejnocy, poza Świętami Bożego Narodzenia, niebowzięciem i Świętem dwunastu Apostołów. Ale słabi i chorzy bracia nie powinni tego dotrzymywać. Od Wielkiejnocy do Wszystkich Świętych mogą jeść dwa razy tak długo jak nie będzie ogólnego postu.

I może coś o daniach mięsnych
Cytat:
O jedzeniu mięsa

26. Powinno byc dla ciebie wystarczającym zjedzenie mięsa trzy razy w tygodniu poza Świętami Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych, Wniebowzięciem i Świętem dwunastu Apostołów. Rozumie się samo przez się, że zwyczaj jedzenia mięsa psuje ciało. Ale jeśli jest post kiedy mięso musi być powstrzymywane, wypada we wtorek następnego dnia niech będzie dane braciom w obfitości. A w niedzielę wszyscy bracia Świątyni, kapłani i klerycy (kapelani) powinni dostać dwa posiłki mięsne aby uczcić święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. A reszta domowników to znaczy giermkowie i sierżanci powinni być zadowoleni z jednego posiłku i powinni być wdzięczni Bogu za to.

kid napisał:
znalazłem w pewnej książce, że choćby plucie na krucyfiks przez templariuszy, było okazaniem pełnego posłuszeństwa zakonników dla przełożonych.

Question Nawet komentować się tej wypowiedzi nie chce Evil or Very Mad

Sro 24 Sty, 2007 13:22

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podzielam sie zdaniem, ze bledem Templariuszy byl brak wlasnego terytorium. Czyli de facto panstwa. Tak jak Zakon Maltanski lub Krzyzacy....... jednak zabraklo tej ideii w Zakonie Ubogich Rycerzy, ktorzy wcale ubogimi nie byli. Templariusze to temat rzeka.

Pią 09 Mar, 2007 20:19

Powrót do góry
Hagen
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 18
Skąd: Lidzbark Warminski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moze troche zmienie temat ale niektorzy powiadają ze Wolnomularze czyli Masoni sa dość mocno powiązani z Templariuszami. Po śmierci ostatniego Wielkiego Mistrza i kasacji zakonu templarisze zeszli do podziemia i prowadzili tajną organizację , ktora z czasem przekształciła sie w Masonerię. I nie chodzi mi tu o film skarb narodow ,oglądałem taki program na National Geographic, gdzie pokazywano podobieństwa. Niemal identycznie wyglądał rytuał inicjacji, architektora tez ma podobieństwa. A co wy o tym sądzicie czekam na wasze zdania. Ja osobiście w to niewieże ale moze byc w tym ziarno prawdy.

Wto 22 Maj, 2007 16:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.