| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Madagaskar
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 125
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

AH i Mannerheim

Witam, wpadły w moje ręce ostatnio (bynajmniej nie były tanie...) dwa zdjęcia pochodzące z Wilczego Szańca, którego to odwiedził marszałek Finlandii Carl Gustaf Emil Mannerheim. Jak widać w obstawie bogato obwieszonych generałów.

I w związku z tym kilka pytań do szanownego grona ekspertów.

1. Czy wiadomo kiedy Mannerheim odwiedził Wolfschanze? na rewersie zdjęć brak jest jakichkolwiek zapisków.

2. Czy jest ktoś w stanie rozszyfrować nazwiska pozostałych wysokiej rangi oficerów ze zdjęć?

3. Jakie odznaczenie przypięte jest na lewej piersi Mannerheim'a, pod beretkami z białym krzyżem?

Za wszelkie informacje, chociażby szczątkowe będę bardzo wdzięczny.

Howk!



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 08 Paź, 2019 10:54

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ad. 1. Według dostępnych danych-wizyta Mannerheima odbyła się 27 czerwca 1942 r.

Ad. 2. Ten za Hitlerem to Julius Schaub. A i generał WH ma gębę dość znaną, ale w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć.

Ad. 3. Ten nierozpoznany przez mnie generał posiada Order Lwa Finlandii. Zaś ten u Mannerheima przypomina trochę kształtem Wielki Krzyż Orderu Niemieckiego Orła, ale przyznaję, że trochę zgaduję w tej chwili.

Wto 08 Paź, 2019 11:20

Powrót do góry
wolka4
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5226
Pochwał: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zgoda z Pawłem Super
ta złota ośmioramienna gwiazda to
Złoty Krzyż Wielki Orderu Orła Niemieckiego (Großkreuz des Deutschen Adlerordens) przyznany 4 czerwca 1942



Opis załącznika:

_________________
Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego.
Lew Tołstoj

Wto 08 Paź, 2019 16:16

Powrót do góry
Madagaskar
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 125
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuje pięknie, byłem przekonany że odznaczenie na piersi marszałka to coś rodem z Finlandii, o Wielkim Krzyżu nie pomyślałem... a z tego co znalazłem został mu nadany zaledwie 3 tygodnie przed wizytą.

Pozostaje tylko rozszyfrowanie nazwisk oficerów w otoczeniu Wink Zdaję sobie sprawę że o ile z Finem stojącym za J.Schaub'em może być bardzo trudno, o tyle z Niemcami nasze szanowne grono sobie poradzi Wink



Opis załącznika:

Wto 08 Paź, 2019 17:37

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8559
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Numer jeden to Pan Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel, feldmarszałek.

Wto 08 Paź, 2019 18:00

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pawle, czy jesteś pewien? Nie żebym negował, ale mam wątpliwości. Otóż Wilhelm nosił odznakę partyjną nad kieszenią (w szczególności przy swym bożyszcze). Tu jej nie ma. Po wtóre-pagony. Widać albo dwie, albo trzy "gwiazdki" (jako, że dwie krańcowe były w poziomie). Mnie bardziej on pasuje do Franza Haldera.

P.S. Gęba, zdaje się, podobna... Uśmiech



Opis załącznika:

Wto 08 Paź, 2019 18:47

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8559
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pawle. W dzisiejszych czasach, nie można być pewnym niczego. Tego również. Wink
Zasugerował się, pewnie niezbyt fortunnie poniższym zdjęciem.
https://no.m.wikipedia.org/wiki/Fil:Ylip%C3%A4%C3%A4llikk%C3%B6_Gustaf_Mannerheimin_vierailu_Saksaan_27.-28.6.1942.png

Wto 08 Paź, 2019 18:58

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czcigodny Pawle, to zdjęcie chyba z tej samej wizyty. Nasz poszukiwany stoi w środku między Fuehrerem a Mannerheimem. Keitel, jak niemal zawsze, ma odznakę partyjną.

EDIT.

Ten z Luftwaffe z tyłu to Hans Baur. Co prawda, na zdjęciu jest niewyraźny, po wtóre-on bardzo lubił chodzić w mundurze SS, których był honorowym członkiem, ale znalazłem inne zdjęcie z tej wizyty (załączam) i na nim ewidentnie widać Baura (ten pierwszy od lewej).



Opis załącznika:

Wto 08 Paź, 2019 19:29

Powrót do góry
tompress
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3800
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szefem fińskiego Sztabu Generalnego był wówczas generał Erik Heinrichs, na mój gust to właśnie on. Obok (na powyższym zdjęciu) generał Eduard Dietl. Zarówno Dietl, jak i Keitel mają na piersi gwiazdę Orderu Białej Róży Finlandii z Mieczami


Opis załącznika:

_________________
pozdrawiam
Tomek
============================
https://tompress.shop - aktualizacja w czwartki od godz. 20.00

Wto 08 Paź, 2019 20:44

Powrót do góry
Madagaskar
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 125
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli wg, Ciebie nr 4 ze zdjęcia to właśnie fiński Szef Sztabu?
PS.
Liczyłem na Ciebie z tym Finem mówiąc szczerze Razz

Wto 08 Paź, 2019 21:21

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak! Według mnie nr 4 to będzie ten wskazany przez Tomka. Podobieństwo jest wyraźne.

Tomku, rzeczywiście, na zdjęciu zamieszczonym przeze mnie jest Dietl. Ale na pewno nie jest to "jedynka" ze zdjęcia Autora wątku. Według mnie "jedynką" będzie Halder (mogę się mylić).

Wto 08 Paź, 2019 21:51

Powrót do góry
tompress
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3800
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VEB napisał:
Tak! Według mnie nr 4 to będzie ten wskazany przez Tomka. Podobieństwo jest wyraźne.

Tomku, rzeczywiście, na zdjęciu zamieszczonym przeze mnie jest Dietl. Ale na pewno nie jest to "jedynka" ze zdjęcia Autora wątku. Według mnie "jedynką" będzie Halder (mogę się mylić).


Tak Dietl, jest tylko na tym zdjęciu pod hangarem. Tamten jest zdecydowanie grubszy Mr. Green

_________________
pozdrawiam
Tomek
============================
https://tompress.shop - aktualizacja w czwartki od godz. 20.00

Wto 08 Paź, 2019 21:55

Powrót do góry
wolka4
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5226
Pochwał: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

postać #2 to szef sztabu LW Hans Jeschonnek.

???

_________________
Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego.
Lew Tołstoj

Wto 08 Paź, 2019 22:05

Powrót do góry
tompress
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3800
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Madagaskar napisał:
Czyli wg, Ciebie nr 4 ze zdjęcia to właśnie fiński Szef Sztabu?
PS.
Liczyłem na Ciebie z tym Finem mówiąc szczerze Razz


Axel Erik Heinrichs to dość ciekawa postać. Nie był wojskowym biurokratą, lecz frontowcem, a szefem sztabu został dopiero w 1942 roku. O jego zasługach świadczy fakt, że jako jedyny oprócz marszałka Mannerheima został odznaczony Krzyżem Mannerheima 1. i 2. klasy

_________________
pozdrawiam
Tomek
============================
https://tompress.shop - aktualizacja w czwartki od godz. 20.00

Wto 08 Paź, 2019 22:09

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przemku, raczej nie Jeschonek. Przede wszystkim Jeschonek nie był członkiem NSDAP, a ten ma widoczną odznakę partyjną. Jeżeli weźmiemy pod uwagę zdjęcie z hangarem-będzie to Hans Baur (bo na tym zdjęciu jest wyraźnie rozpoznawalny). Odznaczenia oraz ich rozmieszczenie także wskazują na Baura.

Wto 08 Paź, 2019 22:24

Powrót do góry
Madagaskar
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 125
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem ciekawą stronę i z tego co widzę mamy tu do czynienia z podstawowym błędem jeżeli chodzi o zdjęcia wrzucone przez kolegę VEB'a przed hangarem. Pochodzi ono nie z Wolfschanze ale z wizyty Hitlera w Finlandii 4 czerwca 1942. Proszę rzucić okiem na tą stronę:

http://hitler-archive.com/index.php?y=1942

Czyli nie ma się co sugerować osobnikami towarzyszącymi AH przed hangarem, inny czas i inne miejsce.
Międzyczasie AH uczestniczył w pogrzebie R.Heydrich'a, bawił się w Berghof'ie z Evą, później kolejny pogrzeb, tym razem dowódcy NSKK by 27 czerwca dotrzeć (zapewne droga lotniczą, stąd obecność jego osobistego pilota) do Wilczego Szańca.

Poniżej zdjęcie na którym jest Keitel i generał z mojego zdjęcia, nr. 1, na 99% jest to właśnie Franz Halder.

Sro 09 Paź, 2019 9:33

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację! Jest jednak kwestia tego z Luftwaffe. Po ułożeniu odznaczeń i w szczególności z uwagi na odznakę NSDAP nadal sugeruję (nie wyrokuję!), że to może być Baur. Zdjęcie z hangarem ma to drobne znaczenie, że pokazuje jakie i w jaki sposób ten z Luftwaffe ma przypięte odznaczenia. Identycznie jak te ze zdjęcia Kolegi. Zaś o ile na Kolegi zdjęciu twarz nie jest jednoznaczna z gębą Baura, o tyle fota z hangarem ukazuje Baura ponad wszelką wątpliwość. Biorąc zaś pod uwagę w/w kwestię odznaczeń istnieje duże prawdopodobieństwo, że na zdjęciu Kolegi jest właśnie Baur.

Sro 09 Paź, 2019 9:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.