| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna z Rosją o niepodległość 1918 - 1920

Wojna z Rosją o niepodległość 1918 – 1920 nie była wypowiedziana, jak I światowa, nie wybuchła, jak II światowa, po prostu zaczęła się od napaści rosyjskiej na Polskę w roku 1918. Już w czasie jej trwania była nazwana przez Polaków „wojną bolszewicką”. Rosjanie nazwali ją „wojną polską”. Dla Polski była wojną wyzwoleńczą, wojną o niepodległość, o istnienie. Trwała prawie dwa lata, licząc od 17 listopada 1918 (przekroczenie przez Armię Czerwoną granicy polskiej z 1772 roku) do rozejmu z 18 października 1920. Dlatego boli brak pamięci historycznej, kiedy wielu nazywa ją „wojną 1920 roku”, jak gdyby działania wojenne rozpoczęły się dopiero w 1920. Takie przedstawianie wojny polsko-rosyjskiej jest wynikiem przyjętego w PRL rosyjskiego punktu widzenia, a także, niestety, istniejącego już w czasie wojny u dużej części ludności Warszawy i Lwowa zaślepienia na jej rzeczywisty przebieg. Królewiacy i Galicjanie obojętni byli na samotną walkę Kresowian w 1918 i morderczy wysiłek wojska w 1919 roku. We Lwowie było to częściowo usprawiedliwione wojną z Ukrainą, która została zakończona dopiero w czerwcu 1919 roku i przesłaniała lwowiakom toczącą się gdzieś na dalekiej północy wojnę z Rosją. Pewne nieszczęśliwe sformułowania, dziś skwapliwie wykorzystywane przez różnych „historyków”, znalazły się też w poważnych wydawnictwach międzywojennych, jak Stanisława Zakrzewskiego w Dziesięcioleciu Polski Odrodzonej.
Po ponad stu latach od początku wojny i prawie trzydziestu latach od „transformacji” najlepszym popularnym opracowaniem tej wojny pozostaje wydana w podziemiu w 1978 roku praca Mieczysława Zułowskiego Wojna z Rosją o niepodległość 1918 – 1920.
Istota rzeczy sprowadza się do definicji pojęć „Polska” i „Rosja” w roku 1918.
Trudno o dwa bardziej różne państwa, jak Polska i Rosja w listopadzie 1918. Polska faktycznie nie istniała jako państwo na mapie, a była tylko ideą, do której dążyli najświatlejsi i najodważniejsi (Piłsudski). Rosja była okrzepłym już totalitarnym państwem komunistycznym czy bolszewickim, które bezpośrednio kontynuowało istnienie imperium rosyjskiego i tak było postrzegane zarówno przez samych Rosjan, jak i przez tzw. Zachód.
Kiedy niezależna Polska, państwo bez nazwy (używano nazwy Republika Polska do 13 marca 1919 roku) i granic, powstawała w listopadzie 1918 roku, bolszewicka Rosja istniała już ponad rok. Armia rosyjska była o cały rok starsza od armii polskiej. Totalitarna, fanatyczna armia bolszewicka liczyła 550 tysięcy żołnierzy, Naczelnik Piłsudski miał 9 tysięcy ochotniczego Wojska Polskiego.
Kiedy kończyła się I wojna światowa istniały też dwa zupełnie inne wyobrażenia o kształcie i wielkości Polski. Walczący o wolność Polacy nie wyobrażali sobie Polski innej, niż ta w granicach przedrozbiorowych, z 1772 roku. Paradoksalnie, takie było też oficjalne stanowisko bolszewickiej Rosji, która unieważniła przecież wszystkie traktaty rozbiorowe, a więc uznała za jedyny prawnie istniejący stan z roku 1772.
Krańcowo inne było wyobrażenie Polski w całym ówczesnym świecie, który kojarzył nazwę „Polska” wyłącznie z terenem byłego rosyjskiego „Królestwa Kongresowego” lub istniejącego 1916 -18 pod okupacją niemiecką „Królestwa Polskiego”. Takie samo było praktycznie wyobrażenie „białych” czy „czerwonych” Rosjan, którzy dodatkowo jeszcze uważali, że owe „Królestwo” jest częścią Rosji.
Jak wiadomo, stan rzeczywisty na ziemiach polskich był taki, że 11 listopada 1918 roku cały teren (byłej) I Rzeczypospolitej Polskiej był okupowny przez wojska niemieckie i austro-węgierskie. Wschodnia Galicja była zajęta przez Ukraińców. Władza polska istniała tylko w Krakowie, Warszawie i Lublinie.
Wojna polsko-rosyjska 1918-20 miała bardzo zmienny przebieg, w którym można wyróżnić szereg faz. Przykładowo poniżej podział na fazy, który podaję tu za Zułowskim.
I faza – ofensywa rosyjska od listopada 1918 do lutego 1919. Nawet jeżeli już ktoś nie chce uznać za początek wojny marszu armii rosyjskiej na zachód w listopadzie 1918, to takim początkiem było na pewno rozpoczęcie walk zbrojnych polsko-rosyjskich w grudniu 1918. W grudniu 1918 roku armia rosyjska starła się z polskimi oddziałami samoobrony województwa mińskiego i 10 grudnia zdobyła Mińsk. Rosjanie kontynuowali ofensywę, likwidując polską samoobronę wileńską i 6 stycznia 1919 zdobyli Wilno.
II faza – kontrofensywa polska od marca do kwietnia 1919 . Wojsko Polskie osiągnęło szereg zwycięstw, odzyskując Wilno 19 kwietnia 1919 („Belina”).
III faza – od maja do czerwca 1919 spowolnienie działań i walki pozycyjne na froncie rosyjskim spowodowane koniecznością zaangażowania dużych sił polskich na froncie ukraińskim oraz potencjalnym niemieckim. W roku 1919 wojna z Rosją toczyła się głównie na froncie północnym (litewsko-białoruskim), ponieważ na froncie południowym toczyła się równocześnie wojna z Republiką Zachodnioukraińską, zakończona dopiero w czerwcu.
IV faza – lipiec - grudzień 1919. Ofensywa polska, wyzwolenie Mińska 8 sierpnia i Bobrujska 29 sierpnia. We wrześniu front polsko-rosyjski stanął na Berezynie sięgając granic I zaboru z 1772 roku. Działania wojenne całego roku 1919 należy widzieć jako wyzwalanie ziem polskich, Ziem Zabranych, kolejno III, II, i I zaboru rosyjskiego. Wrogowie Polski widzą je jako agresję polską na Rosję, ponieważ do tej pory wyobrażają sobie Rosję w granicach z 1914 roku. Ta rosyjska wersja historii była oficjalnie i bezczelnie nauczana w PRL.
V faza – styczeń 1920. Wspólna kampania polsko-łotewska przeciwko Rosji. Zdobycie Dyneburga 3 stycznia. Wyzwolenie Łotwy („Śmigły”).
VI faza – kwiecień – maj 1920. Wspólna kampania polsko-ukraińska przeciwko Rosji. Wyzwolenie Kijowa 7 maja. Obie kampanie 1920 roku były próbą realizacji idei Międzymorza tj. federacji polsko-ukraińsko-białorusko-bałtyckiej. Niestety, siły patriotyczne ukraińskie i białoruskie okazały się za małe.
VII faza – 14 maja - sierpień 1920. Ofensywa rosyjska na całym froncie. Odwrót polski.
VIII faza – sierpień – październik 1920. Kontrofensywa polska na całym froncie zapoczątkowana uderzeniem Piłsudskiego znad Wieprza. Rozbicie armii Tuchaczewskiego pod Warszawą 15 sierpnia i Armii Konnej Budionnego pod Komarowem 31 sierpnia. Zwycięska Bitwa nad Niemnem 20 - 29 września. Zdobycie Wilna przez gen. Żeligowskiego 9 października. Dalsza ofensywa polska zakończona zwycięskim dojściem wojsk polskich do linii rozejmu i wytyczeniem wschodniej granicy Polski.
Wojna z Rosją 1918-20 była kolejnym (po 1768, 1794, 1812, 1830 i 1864) antyrosyjskim powstaniem polskim. Tym razem zwycięskim. Zwycięstwo to zostało osiągnięte olbrzymią daniną krwi (133 733 poległych), bez porównania większą niż w powstaniu wielkopolskim (rzekomo jedynym zwycięskim) lub powstaniach śląskich. W roku 2019 powinna być obchodzona setna rocznica tego epokowego zwycięstwa. W roku 2020 będą zapewne powtarzane słowa o Bitwie Warszawskiej jako tej, która na dwadzieścia lat uratowała Europę i świat przed komunizmem. Właściwie to nie ta jedna bitwa, ale cała wojna 1918 - 20 uratowała świat na ten krótki okres.

Wto 27 Sie, 2019 14:55

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Wojna z Rosją o niepodległość 1918 - 1920

Wiesław napisał:
Wojna z Rosją o niepodległość 1918 – 1920 nie była wypowiedziana, jak I światowa, nie wybuchła, jak II światowa, po prostu zaczęła się od napaści rosyjskiej na Polskę w roku 1918.

Oczywiście jest to nieprawda i warto o tym dyskutować..
Polska była częścią Rosji i chciała się odłączyć i stać się samodzielną i to od nich w dużym stopniu zależała niepodległość, mogli bronić jak Czeczeni obecnie albo pozwolić na samodzielną Polskę..

Ale po kolei, Polska jako twór powstała w wyniku Traktatu Brzeskiego, na jej czele stała Rada Regencyjna , a nadzór sprawowali
Cytat:
Jeneralny Gubernator:  Jeneralny Gubernator:
 Szeptycki.  v. Beseler.

Polska w takim wydaniu miała przedstawicielstwa dyplomatyczne w Rosji.
Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość w dniu 7 października 1918 roku.
Józef Piłsudski zostaje ministrem do spraw wojskowości w Rządzie Józefa Świeżyńskiego, a szef rządu wysyła pismo do Niemiec w sprawie uwolnienie J.Piłsudskiego z internowania, by mógł objąć stanowisko.
Po przybyciu Piłsudskiego obejmuje on ważne stanowiska i ogłasza ponownie powstanie państwa polskiego, nie informuje Rosji wówczas już sowieckiej, ale sprowadza niemieckiego dyplomatę. Rosjanie wypraszają z Rosji dyplomatów którzy nie przedstawili przedstawicielstwa polskich władz..Polacy wyrzucają Rosyjskich dyplomatów Czerwonego Krzyża, ale tych po drodze zabijają, a sprawca(y) unikają odpowiedzialności itd.....

Cytat:
W roku 2020 będą zapewne powtarzane słowa o Bitwie Warszawskiej jako tej, która na dwadzieścia lat uratowała Europę i świat przed komunizmem.

Oczywiście jest kłamstwo powtarzane w kółko, mając nadzieję, że stanie się prawdą..Gdyby to była prawda dlaczego Niemcy i Czechosłowacja blokowały dostawy broni do Polski, przecież to od nich miałaby się ta wędrówka czerwonych zacząć..Sowieci nigdzie się nie wybierali i proponowali Polsce lepsze warunki niż uzyskane w Rydze.


II wojna to też nie taka prosta sprawa, bo o stanie wojny w RP zgodnie z konstytucją decydował Prezydent, ale nie zadecydował i wojny faktycznie była, ale z punktu widzenia prawa jej nie było..Ponadto gdyby Prezydent ogłosił stan wojny i zgłosił do Ligi Narodów, zaistniałby automatycznie stan wojny ze wszystkim członkami LN i nie trzeba , by czekać czy Francja i Anglia wojnę wypowiedzą, a Rosja sowiecka , by też musiałaby stać po stronie słusznej od początku jej trwania...

i to by było na dzisiaj.



z pozdrowieniem

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Sro 28 Sie, 2019 11:54

Powrót do góry
Wiesław
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W swojej notatce lekko insynuowałem. że wszystko zależy od punktu widzenia. Ja przedstawiłem polski punkt widzenia. Marlog przedstawia rosyjski punkt widzenia i to wszystko. Nic nie daje przytaczanie drobnych fatów historycznych, jeżeli wyciąga się z nich wniosek, że oczywiście "wszystko jest nieprawdą" lub że "oczywiście jest to kłamstwo". Kwestionowane zdania nie są "prawdą" lub "nieprawdą", ale popularnymi opiniami i znów dochodzimy do punktu wyjścia, że opinia zależy od tego, kto ją wygłasza.

Sro 28 Sie, 2019 15:34

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie tak jak napisałeś, ja przedstawiłem tylko część i teraz ustalmy co się zgadza, a co nie Twoim zdaniem i poszukamy rozwiązanie, całości w jednym poście nie mam zamiaru komentować.

Cytat:
Polska jako twór powstała w wyniku Traktatu Brzeskiego, na jej czele stała Rada Regencyjna , a nadzór sprawowali
Cytat:
Jeneralny Gubernator:  Jeneralny Gubernator:
 Szeptycki.  v. Beseler.

Polska w takim wydaniu miała przedstawicielstwa dyplomatyczne w Rosji.
Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość w dniu 7 października 1918 roku.
Józef Piłsudski zostaje ministrem do spraw wojskowości w Rządzie Józefa Świeżyńskiego, a szef rządu wysyła pismo do Niemiec w sprawie uwolnienie J.Piłsudskiego z internowania, by mógł objąć stanowisko.
Po przybyciu Piłsudskiego obejmuje on ważne stanowiska i ogłasza ponownie powstanie państwa polskiego, nie informuje Rosji wówczas już sowieckiej, ale sprowadza niemieckiego dyplomatę. Rosjanie wypraszają z Rosji dyplomatów którzy nie przedstawili przedstawicielstwa polskich władz..Polacy wyrzucają Rosyjskich dyplomatów Czerwonego Krzyża, ale tych po drodze zabijają, a sprawca(y) unikają odpowiedzialności itd.....



Czy z tym opisem się zgadzasz, czy też masz inne zdanie lub opis zawiera błędy?

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Sro 28 Sie, 2019 15:44

Powrót do góry
Wiesław
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi marlogu, nie wiem, jakim językiem dobrze się posługujesz, ale z pewnością masz problemy z użyciem języka polskiego. Ja jestem Polakiem, w Twoim języku trudno mi jest się porozumieć. Chciałbym wykazać się dobrą chęcią, dlatego przyznaję, że niektóre zdania są poprawnie napisane i zrozumiałe, np. "Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość w dniu 7 października 1918 r." W tym wypadku mogę z łatwością stwierdzić, że zgadzam się z zawartą w nim informacją czy stwierdzeniem faktu.
Z kolei, dla przykładu, nie mogę zrozumieć zdania "Rosjanie wypraszają z Rosji dyplomatów, którzy nie przedstawili przedstawicielstwa polskich władz". Jakże mam odnieść się do czegoś takiego? Gdybyś był uprzejmy wyjaśnić, co masz na myśli, być może moglibyśmy kontynuować rozmowę. Dobrze by było dodać też dokładną datę owego "wyproszenia". Chyba wszyscy zgadzamy się, że historia bez dat nie jest absolutnie historią.

Sro 28 Sie, 2019 18:06

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesław napisał:

Z kolei, dla przykładu, nie mogę zrozumieć zdania "Rosjanie wypraszają z Rosji dyplomatów, którzy nie przedstawili przedstawicielstwa polskich władz". Jakże mam odnieść się do czegoś takiego? Gdybyś był uprzejmy wyjaśnić, co masz na myśli, być może moglibyśmy kontynuować rozmowę. Dobrze by było dodać też dokładną datę owego "wyproszenia". Chyba wszyscy zgadzamy się, że historia bez dat nie jest absolutnie historią.

Zgodnie z tym co podaje MSZ
Cytat:
W 1918 r. w Moskwie działało przedstawicielstwo Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, realizujące de facto pomocowe czynności konsularne wobec Polaków na terytorium Rosji Radzieckiej.

Relacje dyplomatyczne Polski z Rosją Radziecką w latach 1919-1920 zostały formalnie zamrożone z uwagi na toczącą się z nią wojnę.

źródło
Można przyjąć, że gdy Rada Regencyjna przestała istnieć, przestali istnieć dyplomaci, bo funkcjonowanie Polski było zgodne Traktatem Brzeskim, ale ponieważ umawiające się strony anulowały traktat to podstawy do funkcjonowania Polski były znikome,..
Naczelnik ogłaszając powstanie państwa polskiego, wymienił Niemcy, ale pominął Rosję sowiecką, dyplomaci nie byli więc przedstawicielami nowej władzy...

Cytat:
1918 listopad 16, Warszawa
Depesza J. Piłsudskiego
notyfikująca powstanie państwa polskiego
Do P. Prezydenta Stanów Zjednoczonych,
Do Królewskiego Rządu Angielskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Francuskiej,
Do Królewskiego Rządu Włoskiego,
Do Cesarskiego Rządu Japońskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Niemieckiej
i do Rządów wszystkich Państw wojujących i neutralnych.

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski - przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości.

Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.
Za Ministra Spraw Zagranicznych Wódz Naczelny
Filipowicz Piłsudski

Warszawa, dn. 16 listopada 1918 r.

Źródło:
Monitor Polski z 18 XI 1918, nr 206.


Dokładnej daty nie znam, ale mam dokumenty które potwierdzają ten fakt

Cytat:
1918 grudzień 22, Warszawa
Nota ministra spraw zagranicznych RP
Leona Wasilewskiego
do ludowego komisarza spraw zagranicznych RSFRR G. Cziczerina w sprawie przeszkód uniemożliwiających nawiązanie normalnych stosunków z Rosją Radziecką.

Potwierdzając odbiór depeszy Ludowego Komisariatu Spraw Zagranicznych Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej z dn. 12 bm Nr 32483 mam zaszczyt zakomunikować w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, że jedynym zadośćuczynieniem mogącym zlikwidować konflikt, przedłużający się z winy rządu Sowietów będzie: 1) zwrot archiwów, sum pieniężnych, mienia ruchomego i nieruchomego naszych przedstawicielstw w Moskwie i Piotrogrodzie; 2) zagwarantowanie swobodnego wyjazdu z Rosji naszych urzędników oraz ich rodzin. W depeszy z 26 listopada zawiadomiłem Pana, Panie Komisarzu, że zwróciliśmy się do królewskiego ministra spraw zagranicznych Danii z prośbą o wzięcie pod opiekę naszych obywateli i instytucji. Posłaliśmy odpowiednie instrukcje radcy przedstawicielstwa polskiego Janowi Żarnowskiemu.

Rząd polski uważa za niedopuszczalne z punktu widzenia stosunków międzynarodowych wyciąganie arbitralnych wniosków z zachodzących w Polsce wydarzeń politycznych. Stwierdzam w imieniu mego rządu, że konflikt pomiędzy Rosją a Polską powstał wskutek pogwalcenia nietykalności naszych przedstawicielstw w Moskwie i Piotrogrodzie i przedłuża się z winy rządu radzieckiego. Rząd polski uważa wszelkie rokowania z tym rządem za niemożliwe, dopóki podane wyżej warunki nie zostaną w pełni wykonane. Rząd polski protestuje stanowczo przeciwko ruchom wojsk sowieckich w kierunku granicy polskiej. Zachowanie się tych wojsk, jak również ich poprzednie zachowanie się, budzi poważny niepokój rządu polskiego i zmusza do uważania ich operacji za akt wyraźnie wrogi w stosunku do mojej ojczyzny.

Minister Spraw Zagranicznych
[L.] Wasilewski
Źródło:
Sprawy polskie na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. Dokumenty i materiały, Warszawa 1967, t. II, s.156-157.

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Czw 29 Sie, 2019 11:24

Powrót do góry
Wiesław
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładne dokumenty i mają daty dzienne. Depesza Naczelnika z 16 listopada 1918.
Napaść Rosji na Polskę nastąpiła dokładnie następnego dnia: 17 listopada 1918.
Nota Wasilewskiego z 22 grudnia 1918.
Wasilewski bardzo delikatnie, językiem dyplomatycznym, protestuje przeciwko tej napaści w dwu ostatnich zdaniach noty. Nie mając w tym czasie (grudzień 1918) żadnych wojsk do dyspozycji na terenie walk, czyli obecnej Białorusi, Polska musiała się ograniczyć do takiej akcji dyplomatycznej. Walczyły jedynie polskie oddziały samoobrony poszczególnych województw (w tym wypadku województwa mińskiego), co zaznaczyłem w swojej notatce.

Czw 29 Sie, 2019 14:09

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bardzo ładne dokumenty i mają daty dzienne. Depesza Naczelnika z 16 listopada 1918.

Mam nadzieje na również podobne starania..

Cytat:
Napaść Rosji na Polskę nastąpiła dokładnie następnego dnia: 17 listopada 1918.
Nie rozumiem tego w zupełności..
Jakieś państwo ogłasza niepodległość i ma pretensję, że administrator tych terenów robi agresję..Polska nie istniała..

Cytat:
Nota Wasilewskiego z 22 grudnia 1918.
Wasilewski bardzo delikatnie, językiem dyplomatycznym, protestuje przeciwko tej napaści w dwu ostatnich zdaniach noty. Nie mając w tym czasie (grudzień 1918) żadnych wojsk do dyspozycji na terenie walk, czyli obecnej Białorusi, Polska musiała się ograniczyć do takiej akcji dyplomatycznej. Walczyły jedynie polskie oddziały samoobrony poszczególnych województw (w tym wypadku województwa mińskiego), co zaznaczyłem w swojej notatce.

Oczywiście to co napisane nie było prawdą co odpowiedział :
Cytat:
Ludowy Komisariat może uspokoić rząd Rzeczypospolitej Polskiej, że ze strony Rosji nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo i że wojska Rosyjskiej Republiki Radzieckiej nie tylko są znacznie oddalone od granic polskich, ale ponadto oddzielone od niej Litwą i sąsiednią częścią Ukrainy, a w ostatnich czasach Polska i Rosja nie mają wspólnej granicy. Dlatego Ludowy Komisariat ma nadzieję, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej przekona się wkrótce, że jego obawy pozbawione są wszelkich podstaw.
(1918 grudzień 23, Moskwa
Nota ludowego komisarza spraw zagranicznych RSFRR G. Cziczerina do ministra spraw zagranicznych RP L. Wasilewskiego)

Zauważ jaką troską otacza rząd polski byłych dyplomatów Rady Regencyjnej co poważnie utrudnia rozmowy, z drugiej strony bestialsko mordują rosyjskich dyplomatów...
Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Czw 29 Sie, 2019 15:47

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hej

marlog napisał:
Nie rozumiem tego w zupełności..
Jakieś państwo ogłasza niepodległość i ma pretensję, że administrator tych terenów robi agresję..Polska nie istniała..


Hmm... 29 sierpnia 1918 Rada Komisarzy Ludowych zatwierdziła dekret wydany wcześniej przez Lenina o anulowaniu traktatów rozbiorowych. Dekret te uznawał też prawo do samostanowienia wszystkich narodów (czyli i polskiego również). Administracji tymi ziemiami Rosja zrzekła się (na rzecz Niemiec) jeszcze wcześniej, w pokoju brzeskim podpisanym w marcu 1918. Więc o jakim administratorze tu mowa??

_________________
Pozdr.
Speedy

Pon 02 Wrz, 2019 13:23

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Speedy napisał:
hej
Hmm... 29 sierpnia 1918 Rada Komisarzy Ludowych zatwierdziła dekret wydany wcześniej przez Lenina o anulowaniu traktatów rozbiorowych. Dekret te uznawał też prawo do samostanowienia wszystkich narodów (czyli i polskiego również). Administracji tymi ziemiami Rosja zrzekła się (na rzecz Niemiec) jeszcze wcześniej, w pokoju brzeskim podpisanym w marcu 1918. Więc o jakim administratorze tu mowa??

To się zgadza wszystko to zostało ustalone w wyniku traktatu brzeskiego, który przestał obowiązywać w związku jego anulowania przez podpisujące się strony.
Oczywiście prawdą jest, że Rosja sowiecka uznała prawo do samostanowienia wszystkich narodów. Polski Naczelnik uważał, że granice Polski są tam gdzie polski rycerz wbił miecz w ziemię..
Dlatego te granice trzeba było omówić i ustalić..

Polska w Traktacie Wersalskim zrzekła się prawa do samodzielnego ustalenia granic, została Polsce wyznaczona linia za którą Polacy bez pozwolenia Wielkich Mocarstw nie mogli przekraczać..

Cytat:
1919 grudzień 8, Paryż
Deklaracja Rady Najwyższej Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzyszonych
w sprawie tymczasowej granicy wschodniej Polski

Główne Mocarstwa Sprzymierzone i Stowarzyszone, uznawszy, iż jest ważne, aby ustał możliwie jak najprędzej obecny stan niepewności politycznej, w jakim się znajduje naród polski - i nie przesądzając późniejszych stypulacji, mających ustalić ostateczne granice wschodnie Polski, oświadczają, że uznają odtąd prawa rządu polskiego do przystąpienia w terminie naprzód przewidzianym przez Traktat z 28 czerwca 1919 r., zawarty z Polską, do urządzenia regularnej administracji terytoriów dawnego Cesarstwa Rosyjskiego położonych na zachód od linii - poniżej określonej:

Od punktu, gdzie dawna granica między Rosją a Austro-Węgrami spotyka się z rzeką Bug i aż do punktu, gdzie jest przecięta granicą administracyjną między powiatami (cercles) Bielsk i Brześć Litewski:

biegiem Bugu na dół;

stąd ku północy - ta granica administracyjna, aż do punktu, gdzie tworzy się kąt ostry, około 9 kilometrów na północny wschód od Mielnika;

stąd ku północnemu wschodowi, aż do punktu biegu Leśny Prawej, gdzie bieg wody jest przecięty drogą leśną w kierunku z południa na północ, przechodząc około 2 kilometry na zachód od Skupowa:

linia, która ma być ustalona w terenie, pozostawiająca w Polsce wsie:

Weirpole, Stołbce, Pieszczatkę i Wólkę i przecinająca drogę żelazną z Bielska do Brześcia Litewskiego, gdzie ona przecina drogę z Wysokiego Litewskiego do Kleszczeli;

stąd ku północy, aż do punktu, gdzie droga Narew-Narewka przecina drogę żelazną Hajnówka--Świsłocz:

linię do ustalenia w terenie i wzdłuż drogi leśnej, oznaczonej powyżej;

stąd ku północnemu wschodowi aż do punktu położonego 4 kilometry na północ od Jałówki, gdzie rzeka Świsłocz łączy się z tą rzeką, która przepływa przez to miasto:

linia do ustalenia w terenie;

stąd w dół biegiem Swisłoczy potem w górę Laszanki; potem w górę Likówki aż do około 1 1/2 kilometra na zachód od Baranowa;

stąd ku północy, północnemu zachodowi, aż do punktu drogi żelaznej Grodno-Kuźnica położonego około 500 metrów na północny wschód od wideł Kiełbasiny:

linia do ustalenia w terenie;

stąd ku północnemu zachodowi aż do punktu położonego na biegu rzeki Łosośny, około 2 1/2 kilometra na południowy zachód od jej ujścia do Niemna (de son confluent avec le Nyemen):

linia do ustalenia w terenie;

stąd bieg Łosośny ku dołowi, potem bieg Niemna ku dołowi, następnie pod górę, aż do źródła - bieg rzeki Igorki, która przepływa Warwiszki;

stąd ku zachodowi, południowemu zachodowi, aż do punktu biegu Czarna lIańcza (Czernochanja, Marycha) koło Studzianki:

linia do ustalenia w terenie według dopływu lewega brzegu;

stąd w górę biegu Czarnej Hańczy aż do punktu około 2 kilometrów 500 na Wschód od Zelwy;

stąd ku północy aż do punktu Berzniki-Kopciowo położonego około 2 kilometry na południowy wschód od Berznik:

linia do ustalenia w terenie;

stąd ku północnemu zachodowi aż do punktu najbardziej na południe wgłębienia (du rentrant) granicy administracyjnej północnej dystryktu Suwałki (około 7 kilometrów na północny zachód od Puńska):

linia do ustalenia w terenie, w ogólnym kierunku równoległym do linii małych jezior położonych między Berznikiem a Zegarami i około 2 kilometrów na wschód od tych jezior, kierując się ku zachodowi aż do punktu położonego na jeziorze Goładusza (Galadusya), około 2 kilometry na północ od Zegar, przecinając jezioro aż do jego kończyn północno-zachodnich i pozostawiając Puńsk przy Polsce;

stąd ku północy, granicą administracyjną Suwałk aż do punktu, gdzie się ona spotyka z dawną granicą między Rosją a Prusami Wschodnimi.

Prawa, z jakimi Polska mogłaby wystąpić do terytoriów położonych na Wschód od wymienionej linii, są wyraźnie zastrzeżone (Les droits que la Pologne pourrait avoir a faire valoir sur 1es territoires situés a l'Est de ladite ligne sont expressément réservés).

Prezydent Rady Najwyższej

Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzyszonych

G. Clemenceau
Źródło:
K.W.Kumaniecki, Odbudowa państwowości polskiej. Najważniejsze dokumenty 1912-styczeń 1924, Warszawa 1924, s. 175-177.


Polska w Spa w 1920 przyjęła ustalone granice i granice ustalone w Rydze były nielegalne, bo niezgodne z zapisami Traktatu Wersalskiego.A obecne granic wschodnie odpowiadają właśnie granicom ustalonym w Spa..
Cytat:
1920 lipiec 10, Spa
Układ Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzoszonych z Polską
w sprawie rozejmu z RSFRR

Rząd polski zgadza się na to, by:

a.zainicjować i podpisać niezwłocznie rozejm na tej podstawie, że wojsko polskie cofnie się i stanie na linii ustalonej przez Konferencję Pokojową dnia 8 grudnia 1919 roku, jako tymczasowej granicy polskiego zarządu i że wojsko sowieckie stanie o 50 km na wschód od linii. Jednakże Wilno ma być niezwłocznie oddane Litwinom i wyłączone ze sfery zajmowanej przez bolszewików podczas rozejmu. Co się tyczy Galicji Wschodniej, to armie staną na linii, którą osiągną w dniu rozejmu, po czym każda armia cofnie się o 10 km, celem utworzenia strefy neutralnej;

c.przyjąć decyzję Rady Najwyższej w sprawie granic litewskich, przyszłości Galicji Wschodniej, sprawy cieszyńskiej i przyszłego traktatu gdańsko-polskiego.

z pozdrowieniem

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Pon 02 Wrz, 2019 15:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.