| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zmiany w konstytucji w 1976r.

Witam, o zmianach w konstytucji PRL z 1976 roku i ich poważnych następstwach napisano wiele. Jednak o genezie oraz autorach tej nowelizacji jest bardzo mało informacji. Może ktoś wie, kto był pomysłodawcą tych zmian? Pozdrawiam.

Sob 17 Sie, 2019 0:35

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapewne towarzysze radzieccy lub frakcja twardogłoych (ci ostatni jak wiadomo starali się czytać intencje tych pierwszych) w w ramach przykręcania śruby , Zapowiedz zmiany konstytucji pojawiła się już w 1972- na konferencji Instytutu Nauk Prawnych PAN a jako niosący dobrą nowinę wystąpił Sylwester Zawadzki. Na VII zjeździe wiadomej organizacji o czteroliterorowym skrócie w roli tuby propagującej ideę wystąpił sam Edward Babiuch kawaler zaszczytnego Orderu Budowniczych Polski Ludowej, którego (PLNZG*) pozbawiono go w stanie wojennym.


Co wybitniejsi członkowie speckomisji przygotowujący projekt ustawy o zmianie konstytucji : oczywiście Edward Babiuch , Jerzy Bafia, Janusz Groszkowski ,Stanisław Gucwa, Miczysław Jagielski, Stanisław Kania, Konstanty Łubieński, gen Józef Urbanowicz , Andrzej Werblan i pan od słonia : Wojciech Ż.
Ciekawy temat jeśli coś jeszcze znajdę na półkach to dopiszę

*PLNZG- Podłość Ludzka Nie Zna Granic, Copyright- skorzystam z gazety jak powiedział żołnierz w okopach:

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/56,35771,24220180,ewa-szumanska-szmorlinska,,9.html

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 20 Sie, 2019 10:47

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="panc"],
Cytat:
Zapowiedz zmiany konstytucji pojawiła się już w 1972- na konferencji Instytutu Nauk Prawnych PAN a jako niosący dobrą nowinę wystąpił Sylwester Zawadzki.
Witam, może to nie ma związku, ale Sylwester Zawadzki w 1973r. został profesorem zwyczajnym nauk prawnych. Wink
Cytat:
Na VII zjeździe wiadomej organizacji o czteroliterorowym skrócie w roli tuby propagującej ideę wystąpił sam Edward Babiuch kawaler zaszczytnego Orderu Budowniczych Polski Ludowej, którego (PLNZG*) pozbawiono go w stanie wojennym.
Na tym samym zjeździe gościem honorowym i główną gwiazdą był towarzysz Breżniew.
A tak na marginesie towarzysz Babiuch nadal żyje ale podobno nie udziela wywiadów.
Pozdrawiam.

Sro 21 Sie, 2019 22:30

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w książce Janusza Rolickiego " Edward Gierek - replika" z 1990 roku, która jest wywiadem rzeką z Gierkiem. Poruszono również temat zmian w konstytucji z 1976r. Pierwsze wrażenie jest takie że Gierek niechętnie o tym mówił i starał się gładko zmienić temat. Jednak kilka ciekawostek powiedział. Pytany o zapis w konstytucji o przyjaźni z ZSRR odpowiedział : " Byliśmy ostatnim, poza Rumunią, krajem socjalistycznym, który tego zapisu dokonał. Wyznam panu , że długo się wahałem. Istnieją bowiem dwie teorie : oddawać co cesarskie cesarzowi i robić swoje przy zachowaniu gry pozorów. I druga postawa - spalać się przy dokonywaniu gestów, nazwijmy je patriotycznymi, dobrze przyjmowanymi przez społeczeństwo, lecz w gruncie rzeczy nieistotnymi dla bytu narodowego. Byłem zwolennikiem postawy racjonalnej, dlatego zdecydowałem się na wzięcie z biegu tej przeszkody, jak dziś przyznaję tylko pozornie nieistotnej.
-Nie mógł pan postąpić jak Rumuni i nie wprowadzać takiego zapisu?
-Proszę pana, mieliśmy wówczas poważny program gospodarczy w nim upatrywaliśmy źródło narodowych sukcesów. Nie chcieliśmy drażnić Rosjan, nieistotnymi jak wówczas sądziłem, gestami. Dziś przyznaję że był to błąd. Wówczas do trzech plag polskich. oczywiście z punktu widzenia Moskwy, to jest: Kościoła, indywidualnej gospodarki chłopskie i podzielonego ruchu młodzieżowego, doszła by sprawa czwarta, brak uwierzytelniającego zapisu w Konstytucji o trwałej przyjaźni polsko-radzieckiej.

Wracając do tamtej sprawy, jeszcze raz podkreślam, że popełniłem błąd, ustępując pod naciskiem kolegów, skłaniających mnie do przyjęcia ich stanowiska.
-Kogo Pan ma na myśli?
-Nię będę wymieniał nazwisk. Są jeszcze bardziej przegrani, bo i tak jest im ciężej niż mnie żyć z kacem moralnym za przeróżne świństwa, które popełnili nadaremno."

Pozdrawiam.

Sro 04 Wrz, 2019 17:18

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O jakich zmianach pisano ? Piszesz ... wiele.. co nic jednak nie mowi.

Czw 05 Wrz, 2019 0:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.