| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kenzi
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 119
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Flak ustalenie producenta

Witam pomógł by mi ktoś ustalic producenta tego Flak-Kampfabzeichen,wiam wiatrak jest troche zwichrowany


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 11 Maj, 2019 13:00

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety, producent nieznany,nazywany "ball hinge"
pzdr

Sob 11 Maj, 2019 13:04

Powrót do góry
nordland76
Moderator
Oberstleutnant

Oberstleutnant





Posty: 2953
Pochwał: 18
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IMO najładniejsze wykonanie spośród wszystkich flaków Piwo
Pozdrawiam
N.

Sob 11 Maj, 2019 13:27

Powrót do góry
Kenzi
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 119
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki Panowie

Sob 11 Maj, 2019 23:02

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej,
Szczerze mówiąc jak dla mnie to Adolf Scholze ( podobnie jest z AS w trójkącie). Nie dość że set-up ten sam, to srebrzenie na późnych cynkowych odznaczeniach rownież identyczne. Szkoda że odznaczenie straciło wcześniej wiatrak i ma doróbkę.
P/Kr

Nie 12 Maj, 2019 10:35

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krce1945 napisał:
Hej,
Szczerze mówiąc jak dla mnie to Adolf Scholze ( podobnie jest z AS w trójkącie). Nie dość że set-up ten sam, to srebrzenie na późnych cynkowych odznaczeniach rownież identyczne. Szkoda że odznaczenie straciło wcześniej wiatrak i ma doróbkę.
P/Kr

Cze
To znaczy ,że teraz "ball hinge" jest przypisany do Scholtza ?
Pozdrawiam
sławek

Nie 12 Maj, 2019 17:34

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesc,
W 2015 w okolicy fabryki Adolfa Scholze pokręciło sie kilka osób z wykrywaczem metali i znaleźli kilka dowodów na ścisły związek Adolfa Schole z AS w trójkącie, a tym samym z Flakkampfabzeichen zwanym "ball hinge". Znajdź wątek wrzucony przez Huberta (Bubba_Z).
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=16415&postdays=0&postorder=asc&highlight=Adolf+Scholze&start=18350
Pozdr Kr

PS. Ball hinge z mojej półki



Opis załącznika:

Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez krce1945 dnia Pon 13 Maj, 2019 15:30, w całości zmieniany 1 raz

Pon 13 Maj, 2019 10:40

Powrót do góry
Madagaskar
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 125
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla porównania: https://gielsmilitaria.com/index.php?route=product/product&product_id=7876

Pon 13 Maj, 2019 12:12

Powrót do góry
nordland76
Moderator
Oberstleutnant

Oberstleutnant





Posty: 2953
Pochwał: 18
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Producent tego odznaczenia jest na pewno z Gablonz ale czy jest to A.Scholze tego na chwilę obecną nikt na 100% nie potwierdzi.Flaków w tym znalezisku nie było.
Niby set-up by pasował do AS ale nie można wykluczyć że ten producent dostarczał podzespołów dla kogoś innego z Gablonz.Jak każdy wie było tam wiele fabryk które ściśle współpracowały ze sobą Piwo
Pozdrawiam
N.

Mój do porównania Piwo



Opis załącznika:

Pon 13 Maj, 2019 15:07

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesc,
W sumie masz racje Flaka LW nie było, ale ISA i Schnellboota też nie, a Adolf S. co wynika ze znaleziska robił wszystko co miało A.S w trójkącie. Tak jak piszesz to było konsorcjum kilku firm (naliczono jak na razie 8 razem z A.S), jak widać była duża kooperacja miedzy nimi. Zebrałem sobie trochę faktów i podzielę się tym to co wyszło:
1. PAB A.S w trójkącie i FLAK LW „ball hinge” posiada taki sam finish, ale podobny finish maja również ISA M.K 2, 4, 5, 3, 6.
2. Flak LW posiada takie same mocowanie zawiasu jak PAB A.S w trójkącie (znalezione w fabryce Scholze) , ale podobne osadzenie zawiasu mają również wszystkie ISA M.K od 1 do 7.
3. Flak LW ”ball hinge” posiada głębokie osadzenie haczyka, takie samo głębokie osadzenie posiada późna wersja PAB A.S, ale żadne z ISA M.K1, 2, 3, 5, 6, 7, oprócz M.K 4 i 5
4. Zdjęcie półfabrykatu Flak „ball hinge” znalezionego na terenie Gablonz z tak samo wygiętym drutem na haczyk jak na odznaczeniu stawiaczy min znalezione przy fabryce Adolfa S.
5. Wczesne wersje Flak „ball hinge” posiadają wybity nr 5. Dziwna zbieżność podobieństwa wykonania set-upu z numeracja dla ISA M.K 5.
6. Wczesne produkty Adolfa S. były również z nickel silber i z tombaku,
7. Moim zdaniem Adolf Scholze sygnowany w trójkącie w ramach kooperacji wysyłał do chromowania (srebrny mat) swoje odznaczenia do grupy A.G.M.u.K. w Gablonz. Ponieważ żadne z jego firmowanych odznaczeń samym A.S. nie ma takiego finishu powierzchni.
8. Nie zdziwiłbym się gdyby sie okazało że producentem byłby Josef Rucker & Sohn sygnowany być może jako M.K 5 lub M.u.K 5

Teoretycznie fantazja, ale tak mogła wyglądać numeracja producentów wchodzących w skład A.G.M.u.K:
- Rudolf Bergs - M.K1?
- Eduard Görlach & Söhne – M.K2?
- Franz Klamt & Söhne – M.K3?
- Rudolf A. Karneth u. Söhne – M.K4 (M.u.K4)?
- Josef Rücker & Sohn – M.K5 (M.u.K5)? Są dowody znalezione w dokumentach fabryki przez Pavel Strejcek, że ten producent produkował Flakkampfabzeichen i kooperował z M.K. Flak mógłbyc w formie półfabrykatu i kończony gdzie indziej np: A.S, bo na liście mamy oddzielnie Flakabzeichen i szpilki do niego.
- Julius Pietsch – M.K6?
- Rudolf Leukert – M.K7?
- Adolf Scholze = A.S, A.S w trójkącie, MK w trójkącie (ten sam producent)

PS. nie znalazłem informacji czy łamacz blokad z oznaczeniem M.u.K 4 został równiez znaleziony na terenie fabryki Adolfa S., ale gdzieś mi się to obiło o uszy, może Wy coś macie?



Opis załącznika:
Typowy stan awersu odznaczeń wykonywanych w Gablonz i przez A.S w trójkącie (A.Scholze)

Opis załącznika:
Typowy stan rewersu odznaczeń wykonywanych w Gablonz i przez A.S w trójkącie (A.Scholze)

Opis załącznika:
Kształt zapraski haczyka na Flakabzeichen

Opis załącznika:
Półfabrykaty Flakabzeichen znaleziony na terenie Gablonz, Miner znaleziony na terenie zakładu A.S.

Opis załącznika:
Flakabzeichen wczesnej wersji z sygnaturą 5

Opis załącznika:
Dokumenty zakładu JR&S znalezione w archiwum przez Pavel Strejcek

Opis załącznika:
Dokumenty zakładu JR&S znalezione w archiwum przez Pavel Strejcek

Opis załącznika:
Podobny kształt zapraski haczyka jak na Flakabzeichen zaobserwany na innych odznaczeniach z Gablonz

Sro 15 Maj, 2019 17:33

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1165
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Krzysiek
Fajnie rozwijasz dość ciekawy wątek z moim ulubieńcem Scholze Wink
Praktycznie tak jak piszesz wszystkich wytwórców z Gablonz łączy zawias i awers w przypadku ISA, ale...
Tutaj raczej bym skreślił Karnetha z Twojej "przypuszczającej listy" ponieważ produkował swoją Infanterię, która dość znacznie rożni się wizualnie i zastosowanym zawiasem. ISA w trójkącie AS i MK rożni się mocowaniem zawiasu. Klasyfikacja serii MK mogę powiedzieć dość zastanawiająca jeśli chodzi o podporządkowanie producenta do numeru. Jak wiemy awers ISA wymienionych trójkąt AS i MK, MK seria numerowana jest najprawdopodobniej taki sam. Ciężko by było bądź niemożliwe aby 7/8 producentów miało identyczna matrycę czyli musieli by sobie pożyczać i nabijać własny numerowany rewers bądź jeden z członków spółki właściciel matrycy by to robił. Z numerami MK przypuszczalnie mogło być tak, że każdy numer to wyprodukowana seria przez Metall und Kunstsoff abstrahując np. po 500 szt. Podobnie jak u Assmanna seria numerowana po 4 w ISA i ASA. Z Gablonz ten sam zawias nie zapominajmy stosował Josef Feix i Richard Simm & Sohne. Na razie tyle, jak coś zbiorę w myślach i poprzeglądam skrobnę coś. Parę zdjęć moich i zapożyczonych z sieci do domowego archiwum.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Richard Simm & Sohne

Opis załącznika:
MK in Triangle

Opis załącznika:
Karneth

Opis załącznika:
Karneth

Opis załącznika:

_________________
Pzdr. Marcin

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Sro 15 Maj, 2019 21:45

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Marcin,
Super że się wypowiedziałeś, nie ma jak to wymiana spostrzeżeń.
Na początku myślałem że pod MK w trójkącie ukrywa się R.Karneth, jako jeden z największy producent w rejonie Gablonz i mimo że miał swoją własną ISA, to współpraca kilku firm ze sobą mogła wymusić konsolidacje zakupów z powodów oszczędnościowych i zakup kilku matryc od jednego producenta w ramach lepszej ceny, a że produkowałby dwa te same odznaczenia pod inną sygnatura i wzorem, to w sumie nie dziwi, bo robił tak Adolf S. Jednak analizując dokładniej odznaczenia zaczęło mnie przekonywać, że jednym producentem MK w trójkącie i A.S w trójkącie jest Adolf Scholze. Wnioskuje to na podstawie awersu dwóch ISA, gdzie jedno z nich jest wierną kopia matrycy drugiego i porównując rewers PAB A.S gdzie konfiguracja set-up jest taka sama. PAB R.K miał bardzo podobną technikę krępowania, ale zacisk zawiasu było ustawiony poziomo i miało bardziej obłe kształty. Oczywiście słynny trójkąt dziwnym zbiegiem okoliczności został wprowadzony na A.S i na M.K. Reszty ISA producentów z Gablonz którzy nie wchodziło w skład grupy A.G.M.u.K raczej nie ma co porównywać do M.K, ponieważ każda z nich była indywidualna pod względem projektu, ale za to widać że kooperowali z tym samy dostawcą elementów do zawiasu i często o różnych typach haczyków.

Przydziałem numerów do producentów jest niepotwierdzoną fantazją (pewnie i tak analizowaną juz wcześniej), ale trochę męczą mnie te numery. Czytałem o teorii numeracji matryc i logicznym jest że matryce się zużywają i wymagają wymiany czy renowacji. Jeszcze się nie przyglądałem bliżej poszczególnym seriom M.K1, czy M.K 2 i czy modyfikacje, albo regeneracje są widoczne na jednym typie odznaczeń z serii (domyślam się że nie jeden już nad tym się głowił, jak nie ma info to może nie ma różnić na odznaczeniach o tej samej numeracji wówczas teoria numer – matryca ma sens). Jedynym z logicznych powodów używania numerowanych matryc byłoby używanie kilku stempli w tym samym czasie, a numeracja służyłaby temu, aby nie pomylić stempla z inną matrycą gdyż są robione indywidualnie i dopasowane do siebie. Mimo to i tak nie daje mi to spokoju i numeracja skierowała moją uwagę na ilość fìrm działających w spółce A.G.M.u.K, gdzie ich liczba dziwnym zbiegiem okoliczności pasuje do ilości użytych numerów w odznaczeniach M.K 1-7. Dlatego drugim równie logicznym powodem numeracji byłoby przyporządkowanie indywidualnego numeru do wykonawcy w celu identyfikacji produktu do właściciela wyrobu podczas problemów jakościowych z produktem. Z drugiej strony teoria znakowania stempli wypada blado przy odznaczeniach znakowanych skrótem M.u.K, ponieważ istnieje markowanie odznaczeń tak jak na Erkdampfie M.u.K.5, czy M.u.K 4 Łamaczu blokad, czy nawet Flakkampfie gdzie jest sama 5 i nie występują analogicznie wcześniejsze numery stempli jak 1, 2, 3..? Marcinie powiem szczerze że to ciekawy temat i wart omówienia.
Pozdr Kr



Opis załącznika:

Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez krce1945 dnia Czw 16 Maj, 2019 22:17, w całości zmieniany 1 raz

Czw 16 Maj, 2019 22:05

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1165
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z Twojego porównawczego zdjęcia MK i AS w trójkącie to nie jest ta sama matryca, mamy 5 i 6 żyłowca. Ale spokojnie...bitwa trwa dalej Mr. Green AS w trójkącie posiadał 2 wzory 5 i 6 żył ( fotki poniżej). 6 żył możemy zaobserwować również w MK 2, reszta serii jest chyba pięciozyłowa, byłoby trzeba przyjrzeć się lepiej, bo 100% pewności nie mam.

Co do odznaczeń KM i LW wiedzy nie posiadam, są poza moim kręgiem zainteresowań (bynajmniej na razie Wink ) Ten PAB Scholze i ISA MK pokazana przez Ciebie naprawdę wygląda jakby wyszła spod jednej ręki. To tak na szybkiego dzisiaj.



Opis załącznika:

Opis załącznika:
AS - 5 żył

Opis załącznika:
AS - 6 żył

_________________
Pzdr. Marcin

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Czw 16 Maj, 2019 22:07

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Część Marcin,
Widzisz wybrałem takie zdjęcia bo ładne były, a o żyłkach zapomniałem Uśmiech ale dobrze że są dwie wersje zawsze coś się dopasuje Uśmiech Patrząc znowu na CCC z grupy A.G.M.u.K to T.Durante zdefiniował 6 gĺównych typów. Również dużo jak wersji ISA z M.K. tylko że przy CCC numeracja jest zbyteczna, bo w skrócie można je zdefiniować po metodzie krępowania tylej blaszki.
P/Kr

Pią 17 Maj, 2019 16:41

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć
Tu na zdjęciu szpilka wydłubana , z brązowej pancerki Scholtza.
Może był całkowicie zewnętrzny producent zawiasów kulistych ?
pozdrawiam
Sławek



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 19 Maj, 2019 21:45

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tu porównanie zawiasów Scholtzego Z Flakiem""ball hinge"


Opis załącznika:

Nie 19 Maj, 2019 21:51

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zbliżenie


Opis załącznika:

Nie 19 Maj, 2019 21:54

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sówka napisał:
A tu porównanie zawiasów Scholtzego Z Flakiem""ball hinge"


Hej,
To co ma flak, to drugi typ zawiasu kulistego z płaską górą mniej popularny niż okrągły. Na poczatku producenci odznaczeń robili wlasne zapiecia ( widać po śladach użytych narzędzi, co wytwórca to inaczej). Pózniej byly firmy które sie w tym specjalizowały i odznaczenia posiadały ten sam typ zawiasu, czy haczyka.
P/Ke

Nie 19 Maj, 2019 22:17

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No własnie ,a tu porównanie zawiasu GAB RK z Scholtzem,wygladają identycznie.
pzdr
Sławek



Opis załącznika:

Nie 19 Maj, 2019 23:06

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zbliżenie


Opis załącznika:

Nie 19 Maj, 2019 23:07

Powrót do góry
Sówka
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 148
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tu na IAB MK widać na szpilce slad po podobnym narzędziu do zaginania.
pzdr



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 19 Maj, 2019 23:12

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, niektóre szpilki Scholze miały charakterystyczny ślad pozostawiony po narzedziu. Widziałem podobne ślady na niektórych PAB tego producenta, tylko w wersji srebrnej.
P/Kr

Pon 20 Maj, 2019 23:08

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1165
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krce1945 napisał:
Część Marcin,
Widzisz wybrałem takie zdjęcia bo ładne były, a o żyłkach zapomniałem Uśmiech ale dobrze że są dwie wersje zawsze coś się dopasuje Uśmiech
Cze Krzysiek
AS w trójkącie posiada 2 wzory, natomiast MK trójkąt znany jest tylko 1 wzór 5-żyłowy

_________________
Pzdr. Marcin

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Wto 21 Maj, 2019 21:49

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1165
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krce1945 napisał:
Sówka napisał:
A tu porównanie zawiasów Scholtzego Z Flakiem""ball hinge"


Hej,
To co ma flak, to drugi typ zawiasu kulistego z płaską górą mniej popularny niż okrągły. Na poczatku producenci odznaczeń robili wlasne zapiecia ( widać po śladach użytych narzędzi, co wytwórca to inaczej). Pózniej byly firmy które sie w tym specjalizowały i odznaczenia posiadały ten sam typ zawiasu, czy haczyka.
P/Ke
W infanterii AS i MK w trójkącie zastosowano obydwa typy zawiasu.
Po wielu kombinacjach i wariacjach montowanych set-upów w jednym wzorze, możemy stwierdzić, że wielu producentów mówię tu o ISA używało "nieswoich" części.

_________________
Pzdr. Marcin

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Wto 21 Maj, 2019 22:02

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dracula napisał:
krce1945 napisał:
Część Marcin,
Widzisz wybrałem takie zdjęcia bo ładne były, a o żyłkach zapomniałem Uśmiech ale dobrze że są dwie wersje zawsze coś się dopasuje Uśmiech
Cze Krzysiek
AS w trójkącie posiada 2 wzory, natomiast MK trójkąt znany jest tylko 1 wzór 5-żyłowy


Hej Marcin,
Dzieki za info Piwo
P/Kr

Pią 24 Maj, 2019 12:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.