| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Własowcy

Kim byli - patrioci czy zdrajcy? jak wiemy cześć z nich chociaż służyła w niemieckiej armi to pod koniec wojny ,ale nie tylko przy pierwszym starciu z rosjanami czy z naszymi partyzantami przechodziła znów na naszą strone .Prosze o wasze opinie w tej sprawie bo onich pisze sie bardzo mało a wiemy ze to była wielka grupa czekam na wszelkie odpowiedzi w tym temacie 8)

Wto 19 Wrz, 2006 21:16

Powrót do góry
Poszust
Unteroffizier

Unteroffizier




Posty: 69
Skąd: Jelcz-Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Własowcy- sformowani przez gen. Własowa. Stanowili siłę 2 dywizji zwerbowanych prawdopodobnie w większości pod przymusem z jeńców wojennych.
Na terenach Polski pacyfikowali wsie oraz tępili partyzantkę.
W pradze część z nich wystąpiła przeciwko niemcom.
Wsławili się okrucieństwem i terrorem.

Moim zdaniem była to banda ludzi którzy aby ratować własną skórę dopuszczali się różnych bestialstw na innych, do patriotów się raczej nie zaliczali.

Po wojnie większość z nich została przekazana ZSRR, skazana i stracona

Wto 19 Wrz, 2006 23:27

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mylisz chyba RONA z ROA? ROA- czyli popularnie zwani własowcy. Formować zaczęto ich jesienią 1944, po raz pierwszy w walce w marcu 1945 nad Odrą. Potem przerzuceni do Czech wzięli udział w powstaniu przeciwko Niemcom. W ich szeregi wcielono resztki RONA Kamińskiego.
Nie spotkałem się z żadnym opisem zbrodni dokonanej przez ROA- po prostu za późno ich utworzono.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 20 Wrz, 2006 0:04

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Warto zaznaczyć, że ROA podlegała Wehrmachtowi, a RONA dowództwu SS. Poszukaj na stronie:
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/m_rus_roa.htm

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 20 Wrz, 2006 12:17

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może należałoby sprecyzować o kogo właściwie chodzi. W kieleckim potocznie określa się własowców, kałmuków, mongołów jako żołnierzy z republik rosyjskich służących w armii niemieckiej, bez określania do jakich jednostek należą. Uważani są za dzicz rabującą gdzie się dało, gwałcących kobiety bez zwracania uwagi na ich wiek i stan zdrowia. Niektórzy z nich przechodzili do oddziałów partyzanckich. To potoczne określenia własowców.
Mariusz 35, o jaki informacje ci chodzi.

Sro 20 Wrz, 2006 13:16

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

własowcy

Tak jak myślisz chodzi mi o tych oddziałach ktore były miedzy innymi w Kieleckim znane jako kałmucy z republik rosyjskich 8) tworzone po roku 1943

Sro 20 Wrz, 2006 20:21

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od 1942r w skład okupacyjnych sił Wehrmachtu w Polsce wchodziły także oddziały OSttrupen, na które składały się oddziały własowców, ROA ( Russkaja Oswoboditielnaja Armia) oraz bataliony Ostlegionów. Formowane na ogół z jeńców rosyjskich.
W internacie znajdziesz na ten temat więcej informacji.
Z ludności pochodzących z okupowanych obszarów ZSRR tworzono:
oddziały tzw. Hiwisów (Hilfswillige), przekształcone w poł. 1943r. w tzw. Osttruppen,
Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (ROA) gen Andrieja Własowa
(29. Dywizja Grenadierów Pancernych Waffen SS, 30. Dywizja Grenadierów Pancernych Waffen SS),
Legion Ukraiński pod dowództwem Romana Suszki,
dwa bataliony złożone z Ukraińców: "Nachtigall" i "Rolland" pod nominalnym dowództwem Romana Szuchewycza i Jewhena Pohibuszczyja,
ukraińska 14. Dywizja Grenadierów Pancernych Waffen SS,
powstała pod koniec wojny Ukraińska Armia Narodowa na czele z gen. Pawło Szandrukiem,
UPA,
Wschodnioturecki Korpus Waffen SS (muzułmanie z radzieckiej Azji Środkowej i Kaukazu),
tatarska brygada górska Waffen SS,
XV Kozacki Korpus Kawalerii Waffen SS,

Czw 21 Wrz, 2006 10:42

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tego jest o wiele więcej. Polecam książkę J. Gdańskiego "Zapomniani żołnierze Hitlera". Mała uwaga ROA- czyli własowcy powstała 16 września 1944 roku i podlegała WH.
29 i 30 dywizja Waffen-SS podlegały RONA Kamińskiego. 29 dywizję zaczęto towrzyć 1 sierpnia 1944- rozwiązano pod koniec 1944 z braku ochotników. Młodszych żołnierzy wcielono do 600 DP WH (1 rosyjska ROA). 30 dywizji też nie skończono formować (zwłaszcza dezercje żołnierzy polskiego pochodzenia).

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 21 Wrz, 2006 11:06

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
przechodziła znów na naszą strone

Czerwona armia ani partyzantka sowiecka to nie była "Nasza strona"

Część z tych jednostek uciekała na zachód np do Lichtensteinu i późnej była oddawana ZSRR co nie kończyło się dla nich szczęśliwie....

Czw 21 Wrz, 2006 18:50

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

''nasza strona ''

pisząc nasza strona miałem na myśli AL i AK bo spora grupa własowców przy pierwszej okazji przechodziła do tych odziałow i jesli niebyli mordercami i okazali szczerą ochotę by sie zrechabilitować to często walczyli do końca wojny z Niemcami i nawet wsławiali sie czynami godnymi uznania 8)

Pią 22 Wrz, 2006 8:10

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
przechodziła znów na naszą strone

Czerwona armia ani partyzantka sowiecka to nie była "Nasza strona"

Własowcy niejednokrotnie dezerterując przechodzili do AK. Przykład: w batalionie AK "Marcina" Mieczysław Tarchalski było ok. 50 kałmuków dowodzonych przez "Pośwista" Kazimierza Piecha. Brali udział m. in. w bitwie pod Olesznem w dn. 26.07.1944r i w znacznej mierze przyczynili się do rozgromienia kolumny SS. W tej potyczce "Poświst" zginął" i jest pochowany na cmentarzu w Olesznie.

Pią 22 Wrz, 2006 8:34

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
tego jest o wiele więcej. Polecam książkę J. Gdańskiego "Zapomniani żołnierze Hitlera". Mała uwaga ROA- czyli własowcy powstała 16 września 1944 roku i podlegała WH.
29 i 30 dywizja Waffen-SS podlegały RONA Kamińskiego. 29 dywizję zaczęto towrzyć 1 sierpnia 1944- rozwiązano pod koniec 1944 z braku ochotników. Młodszych żołnierzy wcielono do 600 DP WH (1 rosyjska ROA). 30 dywizji też nie skończono formować (zwłaszcza dezercje żołnierzy polskiego pochodzenia).



Witam!
30.dywizja Waffen-SS nie podlegala Kaminskiemu,toczyla walki w Francji.
(okolo 6.200 zolnierzy).Przed transportem do Francji wydzielono 2.368 "nie pewnych" osob z dywizji i zaangazowano ich do rozbudowy Westwallu.

_________________
Przepraszam za ortografie

Pią 22 Wrz, 2006 16:54

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Własowcy niejednokrotnie dezerterując przechodzili do AK

W tym sensie to przechodzili na naszą stroną ale AL i Armia Czerwona to juz inna bajka

Pią 22 Wrz, 2006 17:13

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oberst napisał:
30.dywizja Waffen-SS nie podlegala Kaminskiemu,toczyla walki w Francji. (okolo 6.200 zolnierzy).Przed transportem do Francji wydzielono 2.368 "nie pewnych" osob z dywizji i zaangazowano ich do rozbudowy Westwallu.

ja mam info że 30 DGren (2 rosyjska) należała do RONA- ale już bez Kamińskiego, kóry został rozstrzelany. po częściowym sformowaniu wysłano ich do Alzacji, do walk przeciw partyzantce. Tam z powodu dezercji została wycofana do Niemiec i przeformowana w... 30 DGren (1 białoruską)- która liczyła 1094 zołnierzy.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 22 Wrz, 2006 17:49

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

RONA miala tworzyc 29.dywizje Waffen-SS,30. powstala z roznych Schutzmannschafts-batalionow.Z Kaminskim oni na prawde nic nie mieli wspolnego.
_________________
Przepraszam za ortografie

Pią 22 Wrz, 2006 18:57

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pytanie

To ilu ich było po naszej stronie a ile było po stronie niemiec tak w przybliżeniu Zniesmaczony

Sob 23 Wrz, 2006 20:57

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Po polskiej stronie raczej malo, ale po niemieckiej okolo 200.000 bnylych obywatelow CCCP walczylo po niemieckiej stronie.

_________________
Przepraszam za ortografie

Sob 23 Wrz, 2006 22:08

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nawet chyba więcej. Ja się spotkałem z takimi szacunkowymi liczbami: Rosjanie - 60.000, Łotysze - 80.000, Estończycy - 25.000, Litwini - 50.000, a do tego jeszcze Ukraińcy i wiele mniejszych narodowości.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 23 Wrz, 2006 23:16

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
Nawet chyba więcej. Ja się spotkałem z takimi szacunkowymi liczbami: Rosjanie - 60.000, Łotysze - 80.000, Estończycy - 25.000, Litwini - 50.000, a do tego jeszcze Ukraińcy i wiele mniejszych narodowości.

Rosjanie 60 tys.? tyle Hiwi to miała chyba sama 6 armia pod Stalingradem. Samych Białorusinów do RONA pozyskano 40 tys.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 23 Wrz, 2006 23:21

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wlasnie nie liczylem obywatelow krajow baltyckich.Oni to znowu inny temat.
_________________
Przepraszam za ortografie

Sob 23 Wrz, 2006 23:24

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

40.000?To cala dywizja!
Maxikasek:RONA nie ma duzo wspulnego z bialorosja!

_________________
Przepraszam za ortografie

Sob 23 Wrz, 2006 23:39

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oberst napisał:
40.000?To cala dywizja!
Maxikasek:RONA nie ma duzo wspulnego z bialorosja!

rozpędziłem się i źle spojrzałem na mapę, myślałem że rejon łokocki to już Białoruś. wg ROsjan w służbie niemieckiej było do 1,5 do 2 mln obywateli ZSRR.
wg Gdańskiego- ponad 1,2 mln (800 tys. WH, 300 tys. policja, 150 tys. waffen-ss). m.in. 310 tys. Rosjan, 220 tys. Ukraińców, 180 tys. narodów turkmeńskich, 110 tys. narody kaukaskie, 110 tys. Łotysze, 61 tys. Estończycy, 53 tys. Kozacy, 50 tys. Białorusini, 50 tys. Litwini 40 tys. Tatarzy nadwołżańscy, 20 tys. tatarów krymskich, 5 tys. Kałmuków.
Gdańsk podaje że komisarz Gottberg zarządzając w lutym 1944 mobilizację na terenach białorusi pozyskał ok. 25 tys ludzi. Williamson w "SS-gwardii Hitlera" podaje liczbę 40 tys.
Wszystkie te dane i tak są przybliżone. Wielu Rosjan zostawało Hiwi od razu po wzięciu do niewoli i nie trafiła na kartoteki obozów jenieckich. Podobnie jak Niemcy w 1945 roku.

np. stan etatowy wg Infanteriedivision neuer Art 44 to ok. 11 tys. Niemców i 2 tys. Hiwi (głównie narody wschodnie).

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 24 Wrz, 2006 10:54

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podawałem liczb dotyczącą samych żołnierzy narodowości rosyjskiej - jasne jest że Białorusini się do tego nie liczą (podobnie jak Ukraińcy etc.). Co do bałtów, Oberst - ja ich z kolei wziąłem jako obywateli CCCP, jako że ich kraje zostały włączone w jego skład, a ludność stała się automatycznie obywatelami.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 24 Wrz, 2006 10:58

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ROA założona przez Ge. Własowa Przesyłam Link Fajne Fotki
http://www.mundosgm.com/smf/index.php?topic=219.new
Pozdrawiam

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Nie 24 Wrz, 2006 18:12

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzieki

dzięki za wszystkie posty wiele ciekawych spraw było poruszonych i wiele liczb ,były mi potrzebne do moich statystyk 8)

Pon 02 Paź, 2006 21:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.