| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gwiazda Wytrwałości

Gwiazda Wytrwałości

Polskie powstańcze odznaczenie honorowe ustanowione uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego 18 września 1831 w Zakroczymiu, na wniosek prof. Joachima Lelewela. Stanowić miała wyróżnienie „dla tych co za sprawę narodową do ostatniej kropli krwi walczyli i do końca wytrwali pod jej sztandarami, co wyraża uwidoczniona na odznaczeniu dewiza łacińska – Usque ad finem”.



OPIS
Odznaczenie ma kształt pięcioramiennej gwiazdy, na której widnieje napis ZA WYTRWAŁOŚĆ W POWSTANIU NARODOWEM. Odznaczenie miało być wykonane z żelaza patynowanego w technice efektu rdzy, której ramiona zakończone są kulkami. Na awersie, pośrodku Orzeł Biały i Pogoń Litewska w owalnych tarczach, zwróconych ku sobie w tzw. ukłonie heraldycznym. Poniżej napis 29 NOVEMBUS (data wybuchu Powstania listopadowego 29 listopada 1830), na ramionach gwiazdy rozpisany napis: USQUE / POLONIA / LITWUANIA / AD FI / NEM. Na rewersie, pośrodku, w okręgu, napis: ZA WYTRWAŁOŚĆ / w POWSTANIU / NARODOWEM; na ramionach zaś, data obrad sejmu /1831/, wraz z napisem: / SEJM W / ZAKRO / CZY / MIU. Przy zakończeniu górnego ramienia gwiazdy uszko do mocowania wstążki.

Pon 03 Gru, 2018 12:32

Powrót do góry
wolka4
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5219
Pochwał: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a idzie to na " żywo zobaczyć " ?
_________________
Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego.
Lew Tołstoj

Pon 03 Gru, 2018 19:29

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W roku 1981 z inicjatywny pasjonatów historii powstania powołano Kapitułę Orderu „Gwiazdy Wytrwałości” i odnowiono to odznaczenie jako odznaczenia prywatne. Z tego co mi wiadomo odnowiona Gwiazdę Wytrwałości nadano:
4 Pułkowi Piechoty za Olszynkę Grochowską
Romualdowi Trauguttowi
Stefanowi Aleksandrowi Okrzeji
Józefowi Piłsudskiemu
Stefanowi Roweckiemu
Pułkowi KOP Podole
rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu
majorowi Walerianowi Łukasińskiemu
generałowi Antoniemu Heda ps. Szary
Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu
dziennikarzowi Stefanowi Melak

Odznaczenie nadawane przez ta Kapitułą można zobaczyć. Natomiast to z czasów powstania i po nim nigdy nie spotkałem, bo i nikomu z tego co mi wiadomo nie zostało nadane.

Wto 04 Gru, 2018 11:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.