| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stizek
Chorąży

Chorąży




Posty: 197
Skąd: Gorzów Wlkp
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kord wz24 czy dobry?

Witam zakupiłem taki kord chciałbym prosić o opinie czy jest oryginlany proszę o jakieś info bo ciężko wyszukac informacji.Prosze więc fachowców o opinie...

Pią 26 Paź, 2018 20:28

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W mojej ocenie Dobry kord lotniczy wz.24/37 Borowskiego, nie ma się do czego przyczepić. Trawienie jedno z typowych dla wytwórni Gabriela Borowskiego, tak jak reszta kordu i pochwy. Poza tym ładnie zachowane części rapci z oryginalnymi karabińczykami. W sumie bardzo sympatyczny egzemplarz.
_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Sob 27 Paź, 2018 22:26

Powrót do góry
Hary.Z
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki




Posty: 496
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Alek,
Bardzo zdawkowe opracowania dotyczące kordzików z okresu międzywojennego nie dają podstawy do jednoznacznej oceny i musimy czasem polegać na intuicji. Dałeś mu spory kredyt i muszę przyznać że mnie też przekonuje kościana rękojeść(chyba mnie wzrok nie myli), sposób i rodzaj trawienia, ogólnie uchwycony klimat. Jednak dostrzegam też cechy poddające w wątpliwość jego oryginalność:
-detale i zdobienia na wszystkich elementach są odmienne od tych spotykanych u Borowskiego
-sposób wykonania zdobień sugeruje ręczną robotę a u tego producenta powinny być tłoczone maszynowo
-najbardziej podpada sygnatura, puncowane logo zazwyczaj jest niedokładnie nabite i ukazuje tylko część nazwiska, wyjątek stanowi punca z pełnym nazwiskiem i wyrazem "WARSZAWA" poniżej nazwiska. Bardzo istotne jest to iż pierwsza literka "G." w logo puncowanym powinna być prostokątna a nie zaokrąglona. Zaokrąglone "G." występuje tylko na trawionym logo w ramce.
Bardzo pomocne będą zbliżenia rewersu pochwy. Kopiarze często nie są w stanie odtworzyć misternego szycia skórki i idąc na łatwiznę kleją zamiast szyć.
Kilka zdjęć do porównania ze starego wątku:
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=421731#421731

Pozdrawiam
Jakub

Pon 29 Paź, 2018 0:03

Powrót do góry
Stizek
Chorąży

Chorąży




Posty: 197
Skąd: Gorzów Wlkp
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy te fotki wystarczą?

Pon 29 Paź, 2018 18:34

Powrót do góry
Stizek
Chorąży

Chorąży




Posty: 197
Skąd: Gorzów Wlkp
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wiecej

Pon 29 Paź, 2018 18:44

Powrót do góry
Hary.Z
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki




Posty: 496
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak po lekarsku...rokowania bardzo ostrożne..

Wto 30 Paź, 2018 14:04

Powrót do góry
Stizek
Chorąży

Chorąży




Posty: 197
Skąd: Gorzów Wlkp
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kupilem go tanio bo za 120euro mysle ze nawet jak kopia to mi sie zwróci ale wolał bym aby to był oryginał i zostawił go sobie...

Wto 30 Paź, 2018 18:03

Powrót do góry
Stizek
Chorąży

Chorąży




Posty: 197
Skąd: Gorzów Wlkp
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak czy siak jak mam się dowiedzieć czy jest dobry? czy ktoś jest w stanie jasno mi określić tutaj?

Wto 30 Paź, 2018 19:59

Powrót do góry
Hary.Z
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki




Posty: 496
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stizek napisał:
tak czy siak jak mam się dowiedzieć czy jest dobry? czy ktoś jest w stanie jasno mi określić tutaj?

nie być dobry
nie być wiele wart

Sro 31 Paź, 2018 10:16

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Kuba,
myślę, że dalej podtrzymam swój "kredyt zaufania", dla tegoż kordu. Dlaczego? a mianowicie to "okrągłe" sygnowanie Gabriela, jak najbardziej występowało w tych kordach w późnych produkcjach, napatoczyłem się na takowe kilkakrotnie dlatego w połączeniu z tym wzorem trawienia głowni wydaje się być dobre (choć łba nie położę) Ponadto jak przyjrzysz się zdobieniom na elementach kordu to widać jak na dłoni tłoczenie maszynowe, szczególnie na tych zdjęciach dodanych. Jednakoż pewne cechy wyglądu owego kordu również mogą świadczyć o jego pochodzeniu z manufaktury Gabriela. Obawiam się że bez badań wizualno-palpacyjno-węchowych trudno będzie ustalić jednoznacznie czy kordzik jest oryginałem, czy starą dobrą kopią. W każdym razie ja jestem na TAK, ale czy tak faktycznie jest - trudno mi ocenić po zdjęciach, dlatego nie daję 100% gwarancji, a jedynie informuję o MOJEJ ocenie tego przedmiotu.

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Pon 05 Lis, 2018 19:10

Powrót do góry
Hary.Z
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki




Posty: 496
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Undergrounder napisał:
Cześć Kuba,
myślę, że dalej podtrzymam swój "kredyt zaufania", dla tegoż kordu. Dlaczego? a mianowicie to "okrągłe" sygnowanie Gabriela, jak najbardziej występowało w tych kordach w późnych produkcjach, napatoczyłem się na takowe kilkakrotnie dlatego w połączeniu z tym wzorem trawienia głowni wydaje się być dobre (choć łba nie położę) Ponadto jak przyjrzysz się zdobieniom na elementach kordu to widać jak na dłoni tłoczenie maszynowe, szczególnie na tych zdjęciach dodanych. Jednakoż pewne cechy wyglądu owego kordu również mogą świadczyć o jego pochodzeniu z manufaktury Gabriela. Obawiam się że bez badań wizualno-palpacyjno-węchowych trudno będzie ustalić jednoznacznie czy kordzik jest oryginałem, czy starą dobrą kopią. W każdym razie ja jestem na TAK, ale czy tak faktycznie jest - trudno mi ocenić po zdjęciach, dlatego nie daję 100% gwarancji, a jedynie informuję o MOJEJ ocenie tego przedmiotu.

Cześć Alek,
Postanowiłem odkurzyć stary wątek gdyż temat kordzików wz 24 zrobił się bardzo aktualny. Cieszy mnie że wypływają zdjęcia egzemplarzy będących cennym materiałem porównawczym.
No to bawimy się dalej Wink
Wracając do omawianego, jedyną, z jaką się spotkałem, sygnaturą Borowskiego umieszczaną na awersie głowni jest logo trawione w ramce(zdj.). Jeśli dysponujesz zdjęciami głowni z sygnaturą taką samą lub podobną do tej na omawianym kordziku, będę wdzięczny.

Pozdr.
Jakub

Wto 05 Lut, 2019 1:25

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Kuba,
"strawiłem" ten kord, trochę czasu mi to zajęło. Muszę przyznać, że po dokładnej analizie, jednak "nie być dobry", tzn. nie Borowskiego Wink Trzeba by go wziąć do ręki, żeby coś więcej o nim powiedzieć, ale tak masz rację - to nie Borowski i nie jego oznaczenie, jak i nie jego trawienie, fakt nie były idealne ale to jest poniżej poziomu Borowskiego. Ostatnio coś za często mi się zdarzają pomyłki zdjęciowe Crying or Very sad

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Wto 12 Lut, 2019 21:01

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jest to moja aukcja i nie mam zamiaru licytować.
https://allegro.pl/oferta/kordzik-wojskowy-polska-niemcy-8108347367
Interesuje mnie czy to oryginał czy kopia? Kiedyś parę miesięcy temu widziałem wystawiony niemal identyczny przedmiot ale nie zdecydowałem sie go kupić. Mam na kompie zdjęcia to może wrzucę potem do oceny.

Sob 25 Maj, 2019 17:27

Powrót do góry
Hary.Z
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki




Posty: 496
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zegarnik napisał:
Nie jest to moja aukcja i nie mam zamiaru licytować.
https://allegro.pl/oferta/kordzik-wojskowy-polska-niemcy-8108347367
Interesuje mnie czy to oryginał czy kopia? Kiedyś parę miesięcy temu widziałem wystawiony niemal identyczny przedmiot ale nie zdecydowałem sie go kupić. Mam na kompie zdjęcia to może wrzucę potem do oceny.

W mojej ocenie jest to ładnie wykonana replika.
Pozdrawiam
Jakub

Pon 27 Maj, 2019 9:16

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli tak to chłop nie poprzestał na jednej sztuce. Bo podobieństwo jest łudzące. Kształt akantu, ilość liści, trawienie głowni identyczne.
.

Pon 27 Maj, 2019 16:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.