| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Reformacje

Jak myślicie; co by się stało z Kościołem Katolickim gdyby nie Marcin Luter? Gdyby nie reformy?
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Wto 12 Wrz, 2006 19:36

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

byłby inny marcin Luter. tego nie dalo się uniknąć, zobacz, że reformatorów było kilku i w różnych częściach Europy

Wto 12 Wrz, 2006 19:54

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie z powodu tych kilku refrmatorów założyłem wątek, chciałem podyskutowaćBardzo szczęśliwy Np. który z pozostałych reformatorów (prócz Lutra) miał największy wpływ na dzieje chrześcijaństwa? Moim zdaniem Henryk VIII, ale waham się między Kalwinem, a wyżej wymienionym.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Wto 12 Wrz, 2006 20:04

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kawin, zwingli jeszcze moim zdaniem, henryk VIII raczej nie tak duży - w koloniach angielskich anglikanizm nie cieszył się specjalna popularnością

Wto 12 Wrz, 2006 20:11

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale jednak Henryk miał wpływ na wygląd dzisiejszych Wysp Brytyjskich. A Wlk. Brytania nadal jest liczącą się marką, chociaż do wojny było lepiej. Rolling Eyes
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Wto 12 Wrz, 2006 20:31

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja myślę, że gdyby nie te reformacje, a raczej rewolucja w Kościele i to budowana na fundamencie agresywności, Kościół Katolicki zrozumiałby swoje błędy z czasów średniowiecza. Z resztą nawet błędy średniowiecznego Kościoła są niczym w porównaniu z mordami na katolikach przeprowadzonych przez barbarzyńskich anglikanów, czy masowe palenie czarownic przez luteran. Z resztą wkrótce odbył się sobór trydencki i Kościół rzeczywiście się zreformował. Nie potrzebował rewolucji Lutra. Chociaż w kwestiach doktryny, to niestety zawsze były odłamy w Kościele już w I wiekach chrześcijaństwa.
_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Wto 12 Wrz, 2006 20:33

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie pytałeś johnie o wpływ na wielką brytanie tylko chrześcijaństwo.
a taki mieli właśnie wymienieni przeze mnie kalwin czy zwingli. to byli ideoolodzy, myśliciele. henryk ósmy był tylko niezłym królem i reformację traktował instrumentalnie. zresztą anglikanizm jest taki ni pies ni wydra - lekko ograbiony z paru dogmatów katolicyzm. zachował obrzędowość katolicka w dużej mierze, terminologię. ale brak tu idei, dlatego umarł ten anglikanizm.

Wto 12 Wrz, 2006 21:29

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z resztą wkrótce odbył się sobór trydencki i Kościół rzeczywiście się zreformował. Nie potrzebował rewolucji Lutra. Chociaż w kwestiach doktryny, to niestety zawsze były odłamy w Kościele już w I wiekach chrześcijaństwa.

A właśnie że potrzebował. Sobór trydencki i kontrreformacja (jak sama nazwa wskazuje) były odpowiedzią kościoła na reformację. Oczywiście nie na działalność samego tylko Lutra, ale i wszystkich pozostałych XVI-wiecznych schizmatyków. Jednakże bez nich tego nurtu odnowy by nie było, a na pewno nie było by go w tym czasie i w takim rozmiarze, bo i skąd? Cóż innego miało by być tej odnowy katalizatorem?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 12 Wrz, 2006 22:15

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no właśnie. i pamiętajmy, że nie od razu to odrodzenie, te trydenty były. najpierw próbowano załatwić to już sprawdzonymi sposobami. tyle, że katarów czy albigensów było stosunkowo łatwo wymordować. o wiele gorzej było już z husytami a to powinno Stolicy Piotrowej już dać wiele do myślenia. z ruchem reformacyjnym już nie wyszło. i dopiero potworna wojna 30 letnia to całej Europie a zwłaszcza Rzymowi uświadomiła

Wto 12 Wrz, 2006 22:31

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pod koniec XV w. był jeszcze np. Svonarola. Sporo było różnych ruchów na rzecz odnowy - ale papiestwo było w stanie łatwo je wszystkie pacyfikować. Potrzeba było wstrząsu, szoku w postaci reformacji, by zwolennicy reform w kościele doszli do głosu - i efektem tego były właśnie sobór i kontrreformacja.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 12 Wrz, 2006 22:35

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wpływ na Wielką Brytanię miał wpływ na losy Ameryki. Wielu przybyłych do Nowego Świata anglików nie było katolikami. Ale co do wstrząsu który był pewny, to zgadzam się że na pewno nastąpił by gdyby nie Luter. Reformacje były nawet konieczne.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 13 Wrz, 2006 21:15

Powrót do góry
rafk
Рядовой

Рядовой




Posty: 10
Skąd: lubuskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

branhamowcy np., mogłoby ich nie być

podejrzewam, że do dzisiaj, gdyby nie M. Luter, nie byłoby tak różnorodnej odmiany w łonie chrześcijaństwa, tu mam na myśli przede wszystkim różne odłamy protestantyzmu, np. branhamowcy, czy watchmanowcy, nie byłoby mało znanego Józefa Kajfosza wywodzącego się z tzw. ruchu przebudzeniowego z okolic Cieszyna.[/url]

Pon 18 Wrz, 2006 0:01

Powrót do góry
SzefJagna91
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4
Skąd: Dębica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hej. widzę, że szykuje się ciekawa opcja na weekend majowy :D intensywne zwiedzanie i aktywny wypoczynek. dobry wybór - okolica świetna, dużo przyrody, jest gdzie pospacerować i popatrzeć na ciekawe miejsca.

Wto 29 Kwi, 2014 13:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.