| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kanny a Maraton...

Ostatnio jakiś amator historii wojskowości zaczął mi dowodzić, że bitwa pod Maratonem to "Kanny przed Kannami"... Nie zgodziłem się z nim; uważam, że sukces Greków pod Maratonem zawarł się tylko w praktycznym użyciu koncepcji słabego centrum i silnych skrzydeł. Pod Kannami na zwycięstwo Hannibala złożyło się kilka czynników; po pierwsze zastosowanie wyżej wymienionej koncepcji w udoskonalonej formie (ustawiona w łuk piechota galijska i hiszpańska "wygięła" się pod naporem legionów). Po drugie; ukryte z tyłu kolumny piechoty libofenickiej, które weszły do walki pod kątem 90 stopni, by dopełnić okrążenia. Po trzecie Okrążający manewr kawalerii. Po czwarte zupełnie inny wynik bitwy tzn. procentowa ilość poległych w obu armiach. Co wy o tym sądzicie??? Tak w ogóle to trochę stypa na tym forum, żadnych postów nikt nie pisze... Smutno trochę, niedługo pewnie będę pisał sam do siebie Crying or Very sad

Wto 12 Wrz, 2006 18:40

Powrót do góry
Kakinho
Szeregowy

Szeregowy




Posty: 6
Skąd: Krynica Zdrój
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam sie z tobą. Kto zaczął ci pleść takie głupoty???

Pią 24 Lis, 2006 20:21

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

To było dość dawno temu, ale o ile dobrze pamiętam, to był tegoroczny maturzysta z humanistycznej klasy w gdyńskim liceum ojców Jezuitów.
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Pią 24 Lis, 2006 21:01

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli przeciętny O.Jezuita tak nowatorsko wykłada historię,to winien powołać się na żródło takiej rewelacji,chyba że maturzysta tej matury nie zdał i miał pomroczność jasną.

Pią 24 Lis, 2006 22:25

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Nie, mi się wydaje, że to nie wina świątobliwego zakonnika, lecz przerost formy nad treścią w jego uczniu; zaraz po swojej rewelacyjnej teorii, podzielił się ze mną swoimi przemyśleniami na temat: "jak można by było podnieść skuteczność rzymskich legionów?" czym mnie już dobił zupełnie.
Pozdrawiam
z Sarmacji

_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Sob 25 Lis, 2006 22:46

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"jak można by było podnieść skuteczność rzymskich legionów?"

Rzeczywiście ciekawe Wink

Nie 26 Lis, 2006 13:57

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Ten gościu postulował by do każdego legionu (mowa o I w.n.e.) zamiast przydzielanych mu jednostek equites dawać jeden 500 osobowy oddział ciężkiej kawalerii uzbrojonej jak perscy kataphraktoi, dwa równe mu liczebnie oddziały lekkiej kawalerii i jeden nieco mniejszy oddział ultra lekko uzbrojonych jeźdźców np. północnoafrykańskich numidów. I za Chiny nie mogłem mu wytłumaczyć, że tak by się z wielu powodów nie dało. A wy jakie argumenty podalibyście takiemu frajerowi???
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Pon 27 Lis, 2006 21:25

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzymianie wykorzystywali to co mieli pod ręką,a więc Persów nie mieli,i to jeszcze w wersji ciężko zbrojnej.Jeżeli ''gościu''przysiądzie fałdów i zagłębi się w annałach rzymskiej sztuki prowadzenia wojny to dyskusja będzie merytorycznie uzasadniona.Już samo zestawienie obu bitew sprawiło że klęknąłem z wrażenia.

Pon 27 Lis, 2006 22:29

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Nie mogę nie przyznać racji.
Po prostu żal d**ę ściska.

_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Wto 28 Lis, 2006 16:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.