| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Księstwo Polskie współcześnie?

Co myslicie o tym, ze po odzyskaniu pelnej niepodleglosci Polska mogla byc monarchia???
Bardzo szczęśliwy

Czw 10 Mar, 2005 19:22

Powrót do góry
czajna
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 30
Skąd: Kluczbork
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz na myśli 1918 rok?? A jaka monarchia miałaby rządzić?? Wettinowie?

Czw 10 Mar, 2005 19:27

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powiem tylko haa haaa Razz

Ps: Bez urazy

Czw 10 Mar, 2005 19:48

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dlaczego wlasnie WETTINOWIE?????? Przeciez Pierwsza Najjasniejsza RZECZPOSPOLITA byla monarchia elekcyjna. Czyzby w Polsce nie mozna bylo na przyklad dzisiejszej Malejzji zrobic takze monarchie elekcyjna.
Mogliby byc nawet polscy Habsburgowie (z Zywca), Lubomirscy, Potoccy, Radziwollowie, Czertwienscy, Sapieha, Leszczynscy...

Jest tyle chwalebnych rodów w Polsce.........nie chce ich wymieniac, ale sa do tego jeszcze w niektórych z nich chwalebne osobistosci, które nadawalyby sie na glowe Panstwa.

Pią 11 Mar, 2005 21:17

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co prawda Korwin-Mikke wylicza (tylko teoretycznie) że monarchia jest tańsza w utrzymaniu od demokracji ale jak na mnie to za słaby argument...
Poza tym uważam że ludziep owinni być oceniani na podstawie tego co robią a nie urodzenia. Czemu kretyn i analfabeta Potocki (Radziwiłł, Lubomirski etc.) ma mną rządzić? Owszem, teraz terz żądzą barany ale przynajmniej mogę się w dupę kopnąć że ich wybrałem...
P.S. ciesz się że nie ma monarchii bo byśmy mieli dynastię Wałęsów...

Aha! Zobacz co robiła prawica po wyborze Narutowicza- a jednak był to urzędnik mianowany tylko na pewien okres, wyobraź sobie że królem zostałby ktoś z centro-lewicy... Pomijając fakt że co to za lewica skoro popierałaby monarchię...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 21 Mar, 2005 21:57

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No moze nie tylko sprawy finansowe sa przychylne monarchii, ale tez prestiz. Przeciez kazdy kraj miejacy dzis monarchie sie tym szczyci w jakis sposób.
A ja mam na mysl raczej monarchie elekcyjna (n.p. na 7,9,11 lat). nie chodzi o DYNASTIE.
Bylyby inne urzedy, ordery i odznaczenia, godnosci itd.itd

Pon 28 Mar, 2005 22:59

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to mój ten ostatni post.
Napiszcie co Wy o tym myslicie??

Pon 28 Mar, 2005 23:00

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczycą się raczej tym, że ta monarchia trwa od iluśset lat. Powodem do dumy jest raczej ciągłość państwa a nie sam fakt posiadania obecnie monarchii.
Z drugiej strony są kraje które szczycą się tym że monarchią nigdy nie były, np. USA czy Szwajcaria...

P.S. przedstaw się bo nie lubię dyskutować z anonimem

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 29 Mar, 2005 12:59

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To do kogo ma sie Polska, kraj z takim dorobkiem porównywac?? Do USA??????

Wto 29 Mar, 2005 14:22

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

drogi Rydzu... nie zawsze Cię rozumiem...
Czemu mamy się porównywać? i pod jakim względem? Jest XXI wiek, demokracja chociaż niedoskonała ma jednak przewagę nad monarchią... Po co się cofać?
Anglia to jest zupełnie inna sprawa- bo u nich monarchia jest czymś tak naturalnym jak u nas bajzel...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 30 Mar, 2005 12:20

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niezle to napisales!
NO masz racje do Anglii, jednak sam zobacz jak teraz wymyslaja z IV RP. To smiech na lini.

Caly czas chodzi o monarchie elekcyjna, chociaz sam wiem ze to raczej fantastyka. Zobacz ile dzis w Polsce istnieje takich ruchów spolecznych zwiazanych i propagujacych monarchie: chyba nawet 3!!!
Polski Ruch MOnarchistyczny i jeszcze tam jakies.

Sro 30 Mar, 2005 12:34

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A monarchia elekcyjna od systemu prezydenckiego (jak we Frnacji czy USA) różni siętylko nazwą... to po co się w to bawić. Teraz wybiermay pPrezydenta- a tak byśmy wybierali króla... Owszem, silna władza, ale jak napisałęm może być wzór Ameryki lub Francji a nawet Niemiec- które analogicznie do Angli- Król/Prezydent- tylko reprezentacyjne funkcje a kanclerz/premier- faktycznie rządzą.

Cytat:
Zobacz ile dzis w Polsce istnieje takich ruchów spolecznych zwiazanych i propagujacych monarchie: chyba nawet 3!!!
Polski Ruch Monarchistyczny i jeszcze tam jakies.

Primo: Już Schoppenchaer zauważył że powszechność danego poglądu jest argumentem za jego nieprawdziwością Wink
Secundo: ruchów negujących kulistość Ziemi też jest sporo, i co? Spłaszczamy?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 30 Mar, 2005 13:43

Powrót do góry
Nemo
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

j/w

Jestem za monarchią. Ale za taką prawdziwą a nie elekcyjną czy obecną angielską bo to pic i tyle. Dlaczego ? Bo widzę co warta jest ta demokracja która mnie otacza. Jeśli chodzi o monarchię to nieważna jest nazwa, ale forma działania i osoba która pełni rolę króla. Dzisiaj może to być prezes firmy, który ma odpowienie uprawnienia. Ustrój demokratyczny w historii zawsze przegrywał z prawdziwą monarchią lub jej odpowiednikiem. Mam tu na myśli ustrój zdrowy nie zdegenerowany. Przykładem może być wojna jako przedłuzenie polityki. Był taki jeden facet nazywał się Aleksander Macedoński. Nalał Ateńczyków ze Stratokletosem na czele, pod Cheroneą i śmiał sie - Ateńczycy na każda wyprawę wojenną wybierają demokratycznie dziesięciu dowódców. Ci dowódcy demokratyczni pełnią swoje obowiązki, jeden po drugim, zmieniając się co dzień. Ja Aleksander w ciągu 10 lat znalazłem tylko jednego dobrego dowódcę - Parmeniona. Potem Rzymianie często powtarzali - Lepszy jeden zły wódz, jak dwóch dobrych.
Słyszałem że prawa do polskiej korony miał król szwedzki. To podobno porządny facio, ale czy on jeszcze żyje ?

Sro 30 Mar, 2005 19:34

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawdziwa monarchia??? A angielska ma byc dla Ciebie picem???

Oj czlowieku......dojrzej.

Sro 30 Mar, 2005 22:31

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prawdziwa monarchia??? A angielska ma byc dla Ciebie picem???
Oj czlowieku......dojrzej.

hihi, klask klask

Nemo, Twoje odniesienia do sfery wojskowej są słuszne, ale na tym koniec. Na wojnie decyzje trzeba podejmować szybko i stąd scentralizowanie władzy jest słuszne.
W życiu codziennym spieszyć się nie trzeba, a i wiedza jest potrzebna szersza niż tylko dotycząca wyprowadzania wojsk na pole bitwy. Mówisz: prezes firmy. Jakiej firmy? ekonomista? politolog? socjolog? ...log? Zresztą kto by to nie był, zakład o wszystko że następnego dnia pół kraju wyszłoby na ulicę. Dlaczego? Może zrobimy mały eksperyment? Załóżmy że osoby z forum zostały by tym Twoim Królem. I to co uważają za słuszne byłoby obowiązującym prawem.
W moim państwie:
- marihuana ogólnodostępna w sklepach spożywczych
- pozostałe soft drugs- w sklepach, zakupy na kartę jak w Holandii
- aborcja dozwolona bez ograniczeń do 2 lub 3 miesiąca (jescze sięzastanowię)
- prawo jazdy od 21 roku życia
- zezwolenie na posiadanie dzieci- po badaniach psychiatrycznych
- oczywiście sejmu i senatu nie ma, wojewodów mianuję osobiście, z wyborów tylko rady gmin i miast i prezydnetów miast.
- wszystkie związki wyznaniowe mają równe prawa i są opodatkowane.
- każdy obywatel płaci 1 % podatku na dowolny cel. Jeśli wybierze jakiś kościół to będzie jedyny dochód tegoż
- przywrócenie kary śmierci- do uznania przeze mnie na takich samych zasadach jak obecnie prawo łaski- które również by pozostało
- wycofujemy się z Iraku
- wprowadzamy wizy dla obywateli USA
- coś jescze wymyślę ale teraz jestem wqrfiony na Janasa więc.... Evil or Very Mad

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 30 Mar, 2005 23:14

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bylby ciekawy kraj, ale serio.......o takich rzeczach mówmy powaznie.

Czw 31 Mar, 2005 0:17

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Monarchia to w sumie dobry pomysł, ale pod jednym warunkiem! To JA BęDę KRÓLEM. Mam już nawet paru kandydatów do Pierwszego Ścinania Łbów (r)(tm)... A jaka popularność dzięki temu - "reality szoł full wypas", oglądalność oceniam na jakieś 85% widowni.

Niniejszym rozpoczynam więc kampanię wyborczą "Owca naszym królem" i oddaję swój głos na siebie!
Pochlebcy mile widziani - będzie do rozdania sporo stanowisk. Stanowisko błazna jest już niestety grupowo obsadzone przez naszych obecnych polityków. Krytykanci też mile widziani. Będzie kogo dopisywać do listy "nominowanych" kandydatów do PŚŁ(r)(tm)!

Czw 31 Mar, 2005 0:40

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tym wlasnie problem, w Polsce kazdy by chcial byc królem......

Czw 31 Mar, 2005 1:45

Powrót do góry
Nemo
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

j/w

Ijonie Tihy !!!!! Kurde zaczynasz mi się podobać jako król.
Natomiast nie zgodzę się że w normalnym, spokojnym życiu nie ma miejsca na szybkie trafne decyzje w wojskowym stylu. A co w przypadku klęsk żywiołowych? Albo te demokratyczne śledztwa w sprawie afer które ciągną się po kilkanaście lat. Natomiast angielska monarchia to pic bo rodzina królewska nie rządzi tylko parlament. Dla mnie król to ktoś kto faktycznie rządzi a nie przecina tylko wstęgi. Mówiąc o królu mam na myśli normalnego władcę a nie np. Kaligulę. Natomiast Matka Natura tak nas stworzyła że jesteśmy małpami stadnymi i garniemy się do silnego przywódcy. Przykład z prezesem też nie jest moim zdaniem zły. Przecież wielkie firmy to udzielne królestwa majace w dupie przepisy Unii Europejskiej, polskie przepisy, prawo kanoniczne itd. rządzone przez bezlitosnych królów-prezesów. A polityka kadrowa tych firm i traktowanie pracowników to egzotyka. Zupełna Azja.
My ludzie jako forma przejściowa pomiędzy małpą a prawdziwym człowiekiem mamy monarchię we krwi. "Natury się nie da oszukać" (cytat z Seksmisji)

Czw 31 Mar, 2005 9:00

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Polsce nadal czeka sie na takiego WIELKIEGO WODZA. Marszalka wspominaja, swojego Fuehrera chca.........a na horyzoncie pojawiaja sie Giertychowie, Lepper itp......

Zalosne!!

Czw 31 Mar, 2005 12:26

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie, chyba raczej tęsknicie za silną ręką któa zrobi u nas porządek, niżkonretnie za monarchią. Dyktatura też by wam odpowiadała ale monarchia brzmi lepiej...
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 31 Mar, 2005 20:54

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja myslalem o monarchii.......ale inni forumowicze nie. Smutny Szkoda...

Pią 01 Kwi, 2005 1:58

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkoda?
przedstaw przykłąd swej wyśnionej monarchii, podaj argumenty za... BO na razie to tylko wiemy że chcesz ale nie bardzo wiemy dlaczego...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 01 Kwi, 2005 16:22

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi mi o etyczne spoleczenstwo.........dlaczego wlasnie w monarchii??? Dokladnie nie moge tego powiedziec. Ale jest w Polsce taka tradycja, tzn istnialo kiedys cos takiego: monarchia elekcyjna

Wto 12 Kwi, 2005 13:09

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest też w polsce tradycja oligarchii magnackiej, i anarchii rozumianej jako bajzel... Też można przywrócić, tym bardziej że wiele nie brakuje Wink

Al wychodzi na to że po prostu podoba Ci się idea monarchii tak ot... komuś może się spodobać Cesarstwo lub demokracja Ateńska i będzie optować.. ale argumenty? "Podoba mi się" Uśmiech

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 12 Kwi, 2005 14:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.