| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Trynithy
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zabudowania w typowej pruskiej wsi

Witam,
Myślę, że temat jest dość ciekawy, nigdy nie znalazłem odpowiedzi, artykułu które by mnie usatysfakcjonowały. Pochodzę z dolnego śląska, od lat jestem zachwycony tutejszą architekturą. Wioski okoliczne, położone w dość zróżnicowanym wysokościowo terenie, aczkolwiek nie do końca górzystym mają swój urok. Za każdym razem przejeżdżając przez stare "odcięte" od miasteczek wsie analizuję położenie zabudowań mieszkalnych z muru pruskiego i innych z epoki. Zastanawia mnie jak na przełomie XIX/XX wieku wybierano miejsca pod budowę domu i zabudowań gospodarczych? Wiele domów budowanych było w bardzo ciężko dostępnych miejscach, na sporych wniesieniach, wąwozach, zboczach gór gdzie przygotowanie terenu pod budowę w tamtych czasach musiało być wielkim przedsięwzięciem. Zrozumiałbym tutaj kwestie dostępu do wody, jednak wiele z tych domów jest z dala od rzek, pomijając już kwestie studni. Kolejna kwestia to stromość zboczy na których są domy, przypuszczam, że w zimie wjazd na taką posesję drogą zaprzęgiem konnym był niemożliwy. Ostatnia sprawa to gęstość zabudowań takich wsi łańcuchowym, często domy z szopami stoją tak blisko siebie, że ciężko o jakiekolwiek miejsce na mniejsze przydomowe poletko. Jaki był sens budowy domu na zboczu wąwozu, gdzie nie zostawało miejsca na budowę choćby małej stajni, a dojazd do takich zabudowań był bardzo ograniczony? Mieszkańcy tych ziem bez problemu mogli budować się kilkaset metrów dalej na równinach, bliżej areałów uprawnych. Mógłby ktoś mnie oświecić, lub podać jakieś ciekawe źródła w tym temacie?

Pią 10 Sie, 2018 15:26

Powrót do góry
Trynithy
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mogę liczyć na choćby powierzchowną odpowiedź? Moje pytanie chyba nie jest aż tak głupie..

Czw 23 Sie, 2018 0:27

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdz sobie na czym polegał ruralistyczny układ wsi i jeszcze czym przed wojną zajmowali się mieszkancy tychże wiosek dolnośląskich -odpowiedz znajdziesz bez problemu

Nie 10 Lut, 2019 12:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.