| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bierutowiec
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 24
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polska policja na Wołyniu - wioska Kołodeże

Na stronie "Dobrodziej", która prezentuje ukraiński punkt widzenia na konflikt polsko-ukraiński znalazłem interesujący artykuł o działalności polskiej policji na Wołyniu i tragedii wioski Kołodeże. Oczywiście nie muszę się ze wszystkim zgadzać, co jest w nim zawarte. Mam też pewne zastrzeżenia i je napiszę, ale muszę przyznać, że sam pomysł stworzenia strony i publikacji artykułów jest genialny. Ale o ile nie obraca to się w drugą stronę, czyli gdy obala się polski punkt widzenia zarzucając jednostronność, a uprawia się to samo ze swojej strony.

Po pierwsze - autorzy demaskują nieodpowiadający prawdzie opis pacyfikacji wioski Krasny Sad, gdzie zabito ponad 100 Ukraińców. Tutaj się z nimi zgadzam, ponieważ opis w książce Władysława i Ewy Siemaszków nie odpowiada prawdzie. Nie było to gniazdo upowskie i nie zostało spacyfikowane w czerwcu 1943, a w kwietniu. Była to normalna ukraińska wieś, która została spacyfikowana za zamach UPA na niemieckich motocyklistów pod Borszczówką. UPA tam nie było jak i przed pacyfikacją, jak i podczas.. a potem nie wiem, ale mniejsza z tym. Udział Polaków jest raczej minimalny, ale to sprawa do dalszych badań. Ukraińscy świadkowie natomiast twierdzą, że mordowali Polacy pod dowództwem kilku Niemców [bądź Niemca].

Podają również przykłady działań polskiej policji wobec ukraińskiej ludności cywilnej [zbrodniczych] i potwierdzają to relacjami ukraińskich świadków. Z relacji ukraińskich świadków wyłania się obraz ukraińskiej policji pomocniczej jako "dobrych i miłych chłopców", co niestety nie odpowiada prawdzie. Policja ta brala udział w Holokauście na Ukrainie i w pacyfikacji wsi, zarówno polskich i ukraińskich. Polska policja to natomiast zbrodniarze i złoczyńcy, którzy robili wszystko co Niemcy kazali. Zarówno to prawda, jak i nie do końca. Na pewno święta ta policja nie była i będąc na usługach okupanta musiała wykonywać jego zadania. Jednak warto rozróżnić 202 batalion [z GG] od batalionów uzupelnionych przez Polaków na Wołyniu [m.in. 107, gdzie walczył Władysław Filar]. Część policjantów polskich w 1944 roku przeszła do AK, gdzie walczyła z Niemcami i UPA. Jak widzimy tutaj też byli prawi i porządni ludzie, którzy w obliczu terroru zmuszeni zostali do służby albo u sowietów, albo u Niemców.

Po za tym bardzo ciekawy jest fakt zakwestionowania polskich ofiar w Kołodeże - Ukraińcy twierdzą, że było ich aż 26, a Polacy [Siemaszkowie], że było ich 4 + niewiadoma ilość [zabici przez upowców], także mąż Ukrainiec miał zabić żonę Polkę i dzieci.
Według Ukraińców podczas pacyfikacji wioski przez polską policję zabito 67 Ukraińców i 26 Polaków (zabiła ich polska policja!!!). Całość pacyfikacji miała miejsce 6 czerwca 1943 roku.

CAŁOŚĆ ARTYKUŁU - https://dobrodziej.webnode.com.ua/news/czyja-prawda-czyja-krzywda/

Pozdrawiam

Pon 04 Cze, 2018 14:31

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Bierutowiec"]
Cytat:
Na stronie "Dobrodziej", która prezentuje ukraiński punkt widzenia na konflikt polsko-ukraiński
Witam, nie ukraiński ale banderowski punkt widzenia czego zresztą nie ukrywają, racząc nas cytatami ze Stefka Bandery. Z drugiej strony piękna polszczyzna jaką się posługują może sugerować że mogli np: skończyć wydział polonistyki na Uniwersytecie w Leningradzie.
Cytat:
znalazłem interesujący artykuł o działalności polskiej policji na Wołyniu
Na Wołyniu nie było "polskiej policji" była tylko Niemiecka Policja Pomocnicza w której służyli również, niestety i Polacy. Jednak w żadnym wypadku nie można tej formacji określać mianem "polskiej policji". Pozdrawiam.

Sob 09 Cze, 2018 14:33

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na Wołyniu nie było "polskiej policji" była tylko Niemiecka Policja Pomocnicza w której służyli również, niestety i Polacy.


Z tego co mi wiadomo to wspomagali miejscowych Polaków, a potem prawie w całości zdezerterowali przechodząc do AK...Być może gdyby była formacja silniejsza, lub większa byłyby pomoc AK w tym regionie bilans ofiar byłby mniejszy....
Zresztą jak podaje Wikipedia (nie lubię tego źródła , ale nie posiadam "pod ręką" nic innego, a wiem że to gdzieś czytałem, czyli może być to prawda)
Cytat:
Powojenne sądy Polski Ludowej, przed którymi stawali policjanci z 202 Batalionu, jako okoliczność łagodzącą potraktowały fakt, iż zostali oszukani przez Niemców, większość z ochotników w chwili werbunku, sądziła bowiem iż wstępuje w szeregi Policji Państwowej. Jako okoliczność łagodzącą potraktowano także fakt, iż większość z nich zachowywała się „przyzwoicie” i ostatecznie zdezerterowała z podporządkowanej Niemcom formacji. W tej sytuacji wyroki, jak na ówczesne czasy, nie były zbyt wysokie – wynosiły od 2 do 3 lat więzienia na podstawie art. 91 § 2 KKWP

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Nie 10 Cze, 2018 19:51

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="marlog"]

Cytat:
Z tego co mi wiadomo to wspomagali miejscowych Polaków
Witam,przede wszystkim wspomagali Niemców , stanowili część niemieckich sił okupacyjnych i musieli wykonywać rozkazy Niemców. A okupantowi rozpalenie konfliktu polsko-ukraińskiego było na rękę. dlatego do pacyfikacji polskich wiosek wysyłał formacje złożone z Ukraińców, a do pacyfikacji ukraińskich złożone z Polaków. Jednak wszystko to były formacje niemieckie które realizowały niemieckie cele. Udział Polaków w niemieckiej policji pomocniczej to nic innego jak kolaboracja. Co się tyczy 202 Batalionu to sprawa jest bardziej skomplikowana. Batalion ten składał się z tzw. "granatowej policji" która była formacją przymusową złożoną z przedwojennych policjanów, których pod groźbą śmierci zmuszono do podjęcia służby w tej formacji. Tłumaczenie "ochotników" że myśleli że wstępują do policji polskiej jest dość naiwne. Pozdrawiam.

Pon 11 Cze, 2018 18:16

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
(...)przede wszystkim wspomagali Niemców , stanowili część niemieckich sił okupacyjnych i musieli wykonywać rozkazy Niemców. (...)

Niemcy stanowili administrację w tym okrasie na tym terenie, władza polska opuściła kraj...Pomijam oczywiście legalność tego polskiego rządu...
Można było walczyć i dać się wybić czy próbować przeżyć pod okupacją..
Wariant francuski czy polski, trudno określić co było lepsze...
Przynajmniej ja nie zam odpowiedzi...?????

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Sro 13 Cze, 2018 15:11

Powrót do góry
Kapot
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem jest bardziej złożony. To nie był jeden batalion . Jeżeli brać pod uwagę odezwę z SS Obergruppenfuhrera Krugera z 30 października 1939 r to był to przymus ale nie zapominajmy o Szkole Policji Pomocniczej Generalnego Gubernatorstwa gdzie nabór był dobrowolny a kandydatów było kilka tysięcy czy o rozkazie z 1942 dotyczącego utworzenia batalionu Schutzmannschaften który przekazano podpułkownikowi Aleksandrowi Reszczyńskiemu i nakazano przeprowadzenie akcji werbunkowej. To nie był przymus ale werbowanie ochotników. Zresztą ze służby PP GG zrezygnowała cześć Ukraińców i Białorusinów. Cześć przeszła do batalionów Ukraińskich czy Białoruskich a część w ogóle zrezygnowała ze służby.Na Kresach po ucieczce Ukraińców z Schutzmannschafts bataliony zaczęto uzupełniać Polakami. Często nasi historycy ograniczają się do dwóch batalionów - 202 i 107 a zapominają o tych w których Polaków również było przeważająca większość a to chociażby 102,103,104. Co do ich "działań bojowych"......nie oszukujmy się....na pewno aniołkami. Wojna wyzwala jak najgorsze instynkty. Przeczytałem artykuł "Dobrodzieja" i muszę stwierdzić że materiał źródłowy jest,faktografia, również, dobry warsztat historyczny. Myślę że istnieje potrzeba powołania instytucji która zajęła by się problematyką Polsko -Ukraińską ale musiała by to być niezależna politycznie instytucja, nie wrażliwa na jakiekolwiek naciski i nie kierowała by się tzw" racją stanu " jakiejkolwiek ze stron. A na koniec ciekawy artykuł jaki wyszperałem w necie. http://ioh.pl/artykuly/pokaz/polacy-po-stronie-niemcw,1052/

Nie 29 Lip, 2018 15:21

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Kapot"]
Cytat:
czy o rozkazie z 1942 dotyczącego utworzenia batalionu Schutzmannschaften który przekazano podpułkownikowi Aleksandrowi Reszczyńskiemu i nakazano przeprowadzenie akcji werbunkowej. To nie był przymus ale werbowanie ochotników.
Witam, do 202 batalionu zgłosiło się tylko 2 ochotników, w związku z tym zarządzono przymusowy pobór wśród policjantów. Czyli nie był to batalion "ochotniczy". Pozdrawiam.

Wto 31 Lip, 2018 23:38

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tak swoją drogą, to w Żegiestowie w czasie wojny znajdowała się szkoła policyjna. Czy ktoś coś wie na jej temat? Kogo tam szkolono - Polaków? Ukraińców? Łemków?

Sro 01 Sie, 2018 6:11

Powrót do góry
gronek
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem, że w Domu Zdrojowym znajdowały się kwatera młodzieży z Hitlerjungen oraz szkoła policyjna, ale też nie mogę znaleźć informacji kogo szkolono.
_________________
Jesteśmy stworzeni z historii.

Pon 03 Wrz, 2018 13:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.